Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod mitas » 30 lis 2021, 20:15

Hofis ozvi sa o rok, sám som zvedavý. Až to máš 1 ročnú sadenicu, tak ju zabaľ aspoň do netkanky, aby ti cez zimu nevymrzla.

Vašku, u teba je to bez problémov :D
Uživatelský avatar
mitas
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 215
Registrován: 01 čer 2020, 21:04
Bydliště: Trnava, Slovenská republika 153 m. n. m. USDA 6b

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 30 lis 2021, 20:45

Luk píše:
Hanele12 bydlí v oblasti, kde by málo koho napadlo pěstovat fíky. :) Palec nahoru. Těžko z toho vyvozovat doporučení pro ostatní, kteří žijí třeba na jihu. Hlavně letos bylo počasí hodně špatné i na jihu.


No já myslím, že její oblast je na tom pořád lepší než ta moje :-). No a právě je dobré znát odrůdy co může člověk pěstovat i jinde než na jižní Moravě a v Polabí :-)
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1184
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod Luk » 30 lis 2021, 21:17

kaossik píše:No já myslím, že její oblast je na tom pořád lepší než ta moje :-). No a právě je dobré znát odrůdy co může člověk pěstovat i jinde než na jižní Moravě a v Polabí :-)

Ano. Ale jelikož žádná konkrétní oblast nebyla v tvém příspěvku napsána, vyznívá to pak všeobecně.
Luk
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 242
Registrován: 18 dub 2019, 18:23
Bydliště: Břeclav 158 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 30 lis 2021, 22:02

mitas píše:Hofis ozvi sa o rok, sám som zvedavý. Až to máš 1 ročnú sadenicu, tak ju zabaľ aspoň do netkanky, aby ti cez zimu nevymrzla.

Mitas, je to teď již skoro dvouletá rostlina. Sázel jsem na jaře jako jednoletý řízek již zakořeněný z předchozího roku. Moc letos nevyrostla, prakticky vůbec, ale letos byl extrémně hnusný rok i na naše poměry. A taky potřeboval zakořenit, si myslím, takže se podle mě věnoval hlavně tvorbě kořenového systému. Ale každopádně žije a příští rok ukáže. Zatím je zakrytý komplet asi 30 cm listí a ještě přijde o Vánocích improvizovaný kryt z několika vrstev netkanky. Dám tam i čidlo, abych věděl teplotu, mám tam ještě LdA a Michurinsku10. Příští rok ještě přibyde Lídlák od nene, RdB a Rača. Musím tedy vědět, jak a jestli vůbec bude fungovat nějaké plošnější zakrytí u té zdi baráku. Doufám, že alespoň nějaké teplotní špičky by to mohlo trochu zmírnit. Uvidíme, určitě ještě něco postnu. :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3813
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 30 lis 2021, 23:00

Luk píše:Ano. Ale jelikož žádná konkrétní oblast nebyla v tvém příspěvku napsána, vyznívá to pak všeobecně.


Tak ono zas tak velké rozdíly v klimatu v ČR nejsou, na to je to moc malá země :-), odrůda co bude lépe fungovat v 400 m.n.m. bude určitě lépe fungovat i na jižní Moravě v tom smyslu že dozraje větší část z letní násady.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1184
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 01 pro 2021, 12:21

kaossik píše:
Bylo by možná i zajímavé z těch 32 kusů vyjmenovat ty co dopadly špatně, aby to bylo i poučné pro ty co si rostliny pořizují, aby se jim případně vyvarovali.


Určitě, také si tady ráda čtu podrobné zkušenosti s jednotlivými odrůdami.

Ale je v tom trochu problém, protože po letošním mizerném létě je vše ostatní na odpis. A to jsem se s tím na jaře vláčela do skleníku a měsíc přitápěla, abych to popohnala, jinak asi nebylo vůbec nic. Jsem fakt na blbým místě náhorní plošina 350 n.n.m studený vichry od němce...

Ještě k tomu pěstování, já je nemám v zemi (to bych se nedočkala ani fíku), jsou to rostliny max. 4 roky, dost loňských řízkovanců u kterých se to ještě posoudit nedá, v zemi je jen Pálava 3 rokem a úroda nic a letos BT a Veselí. A stejně je (kromě BT, na tom nedozrály letní samozřejmě a z důvodu vysazení nepřirostlo nic) chci na zimu vykopat a uložit do sklepa.
Pokud bych popsala ty letošní potížisty:
NIN V - dlouhodobě špatně roste, nenasazuje plody
Trojano - roste krásně, strašně pozdě nasazuje (teď má tedy cca 7 mm nasazenu letní)
Becane - moc neroste, plody když uzrají sladké i za špatného počasí, ale letos to stihl 1 ks
EBT Laradek, Francuesco, Pálava a další získané EBT NO name - rostou, ale breba po pár kusech, řezala jsem dosud na letní a ty nestihnou dozrát. Zkusím primárně na brebu, ale většinu vyřadím, jsou to už relativně velké kontejnery.
Celeste, HC, Saľs (ten tedy vyrostl a nasadil úžasně, loňský řízek, ten ještě uvidím...), Pražský venkovní, Julia f. P, Komen, Red Baron, LSU Gld, a další No name z Chorvatska a Thasosu - skoro nic nedozraje nebo nesladké plody nebo shazují plody při chladném létě, je tu na ně asi moc nevlídno. I přes urychlení na jaře a umístění ve skleníku v polovině září)
atd...
Na co se těším příští rok je nové RdB a Noir de Caromb, Longue ďA. a snad zaplodí i Campaniere a Perreta a další nový řízkovanci.

Spíše se zatím učím řez a i vhodné pěstování u mně. Zkusím si rostliny také zahřížit (letos velká úspěšnost) a udržovat si mladší a jednu starší rostlinu a sledovat plodnost a také s tím spojené úsilí zavlažování a stěhování. Letos také pokus s vyrytím rostlin a uložením do sklepa, příští rok vždy jedna rostlina kontejner a druhá pokusně do země s plánem před zimou vyrýt... a uvidíme jak se jim povede. Je to koníček a zábava, tak zkouším různé varianty.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 01 pro 2021, 12:28

meyer píše:Tak to tedy klobouk dolů - 32 květináčů, to překonává i mé představy ... :shock:
Ale vámi popisované zkušenosti a výsledky se hodí všem. Díky.


ono už to překonalo i mé představy :D , proto chci zkusit raději dvě mladší rostliny, co se s nimi lépe manipuluje, než jednu velkou a těžkou. Pak už musím zapojit rodinu a ty tedy letos dost remcali. Ze skleníku od souseda v ruce až do sklepa po točitých schodech S13 . Ještě že mám textilní květináče a ty mají ucha z obou stran. Ve dvou se to lépe nese.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 01 pro 2021, 13:33

Hanko, Pražský venkovní má i celkem slušnou a poměrně velkou brebu, mů6eš ho zkusit pěstovat i na ní... :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3813
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 01 pro 2021, 13:52

Hofis píše:Hanko, Pražský venkovní má i celkem slušnou a poměrně velkou brebu, můžeš ho zkusit pěstovat i na ní... :wink:

Tak to zkusím. Zatím byl na letní násadu, protože je lepší. Mohla by jsi porovnat brebu Pražského a BT? Díky
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 01 pro 2021, 14:27

Jde o to, jaký BT. Ne všechny BT mají stejnou brebu. Chutnal jsem jich už více a některé byly takové hodně velké a vodové. Některé naopak jako to moje BT, co pěszuji výlučně na brebu. Fíky sice menší, ale hutnější a velmi sladké. Na Pražském venkovním je ta breba větší a také trochu vodovější, ale pořád velmi chutná. Musím je většinou trhat ještě mírně nezralé, jinak je stihnou neuvěřitelně rychle zdecimovat vosy a mravenci. Teprve minulý rok jsem z něj vlastně ochutnal plně vyzrálou brebu, to bylo té havěti po tom hcladném jaru o dost méně. A musím říct, že dobrý :) Právě proto ho teď zkouším pěstovat na obě sklizně. Nejsilnější letorosty z předchozího roku zaštípnu v půlce června na main crop a ty slabší nechám na další rok na brebu. Oni pak zesílí a příští rok zaštípnu zase je. A takhle pořád dokola, přibližně půl na půl. Pokud bys ho chtěla pěstovat na main crop, je nutné zaštípnout už nejpozději v první půlce června letorosty. Zařadil bych ho mezi středně pozdní fíkovníky. Letos to byl úplně první rok, kdy jsem z něj neměl vlastně vůbec nic. :( Drtivá většina breby zmrzla v zimě i s jednoletým dřevem, těch pár přeživších breba fíků opadlo v tom studeném jaru, a díky asi měsíčnímu zpoždění (vyrašil velmi pozdě, až koncem května) nebyl ani main crop. To se mi ještě za celou dobu, co ho mám, nestalo. Prostě pro fíkovníky na hovno rok, jinak se to fakt asi říct nedá. S13
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3813
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 01 pro 2021, 15:35

Diky. To je dobry nápad s tim řezem. Kdyz bylo teplé léto tak když jsem stříhala v červenci a odstřihla větev po odplozené brebě tak mi ještě větve stačily do podzimu narůst a založit zárodky na další rok ale poslední dva roky co je taková zima i v létě tak už to moc nejde.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod vaclav sejkora » 02 pro 2021, 17:29

Milan, chci se zeptat, zda původní trnavský stále roste na stejném místě. Nemáš nějaké aktuální foto fíkovníku.
vaclav sejkora
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1850
Registrován: 15 črc 2007, 12:07
Bydliště: moravský písek, 177 m.n.m

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 02 pro 2021, 22:33

Hanele12 píše:Ale je v tom trochu problém, protože po letošním mizerném létě je vše ostatní na odpis. .


No ono statisticky byl letošní rok teplotně v podstatě průměrný. Léto celkově (táhnul to hlavně červen a trochu červenec, srpen byl podprůměr) bylo historicky nejteplejší. Takže bych byl s čekáním na lepší rok opatrný. Předešlé roky nás poměrně zhýčkali, především předčasným jarem a stabilně teplým létem, tak už jsme zapomněli kde že to žijeme. Já z toho vyvozuji, že v podmínkách jako jsou ty mé opravdu nemá smysl pěstovat nic jiného než nejranější odrůdy v kontejneru, maximálně brebu. Díky za parádní přehled. Zdá se mi, že EBT odrůdy jsou obecně dost přeceňované. Na RdB se těš, to je skvělá odrůda. Letos mě dvouletá rostlina dost namlsala příští rok budu zaštipovat, aby dozrálo vše.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1184
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod mitas » 03 pro 2021, 14:20

Vašku neviem kde sa stala chyba, ale dnes som našiel v spame 2 témy zo včerajška( figovník a povídáni o něčem ... ).
Budem musieť častejšie kontrolovať spamovú schránku. Odklikol som, že to nieje spam, tak uvidím či sa to zlepší.
Dnes som bol na záhrade, ale nezmyslel som si vyfotiť tie moje figovníky. Pri najbližšej príležitosti ich vyfotím :D .
Uživatelský avatar
mitas
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 215
Registrován: 01 čer 2020, 21:04
Bydliště: Trnava, Slovenská republika 153 m. n. m. USDA 6b

Re: Fíkovník

Příspěvekod EvaOstrava » 03 pro 2021, 16:26

Léto bylo dobré i podzim. Jen jaro bylo nejstudenější za posledních 34 let. Moje fíkovníky z toho radost neměly.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 900
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 41 návštevníků