Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 29 lis 2021, 16:01

Tak uzrál poslední fík (NIN ZS) přenesený domů, postupně jsem rostliny stěhovala ze skleníku, když měly plody velké a byla šance uzrát. Pokud bych chtěla také zhodnotit sezonu tak takto:
Madeleine dSS (jen pro zajímavost, úroda malá) 4 kusy udržela celou zimu a dozrály velmi chutné na konci května, ale letos po pokusech se zahřížením moc nerostla, jen jeden letní plod.
Desert King - 15 plodů breby jako vždy chutné velké a ovocně sladké plody. No letos se mi řez moc nezdařil, zaplodilo méně větviček, jak je chladné léto tak po odplození na začátku července a odříznutí větví plodonosné moc nevyrostou. V teplých letech to není problém.
BT - 10 plodů breby velké, chutné sladké. Už jen na brebu řez.
HC - 6 kusů letních. Velký keřík 4 letý no potřebuje v létě tepleji, jinak plody shodí.
Negronne - 5 kusů breby a 15 kusů letní násady. Chutné i při dozrání doma.
Trnavský velkoplodý - rekordman sezony. Loňský řízek měl 2 ks breby a 4 ks velkých letních fíků.
Nin ZS dva kusy loňský řízek.
Veselský - letos šel do země tam byl od jara bez skleníku, brebu chladem a asi i přesazením šokem ze skleníku, shodil a dozrály 3 kusy sladkých malých fíků i v tom mizerném létě venku.
A vítězem se stává Preto Tores Novas. Udrží i větší fíky přes zimu a dozrají, nasazuje rychle letní násadu takže 12 ks přezimovaných tj. breby a 22 kusů letních, no od poloviny září ve skleníku. Chutné i v chladném létě.
Tak jinak po jednom až dvou kusech. Když jsem vše dovláčela do sklepa (32 květináčů) a vzpomněla jsem si na úrodu, rozhodla jsem se na jaře razantně redukovat. Některé pozdní odrůdy a EBT půjdou o dům dál.
Tak budeme doufat v konečně zase teplejší jaro a léto.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod meyer » 29 lis 2021, 20:38

Tak to tedy klobouk dolů - 32 květináčů, to překonává i mé představy ... :shock:
Ale vámi popisované zkušenosti a výsledky se hodí všem. Díky.
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 590
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Fíkovník

Příspěvekod meyer » 29 lis 2021, 20:44

Vláďa
K těm raným odrůdám se dle místních zkušeností a pěstitelů řadí Veselský, já ho sice nemám, ale chystám se na něj příští rok. Má jen drobnější fíky, ale je to varianta, která se určitě vyplatí zkoušet nebo o ní usilovat.
:)
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 590
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Fíkovník

Příspěvekod Aleq » 29 lis 2021, 23:00

Já bych ještě doporučil nesázet jen na 1 druh, aby to nevyhrálo právě jen White Marseilles. Nevím, jestli se mi ještě nějak časem nezlepší, moc jsem se na něho těšil, ale chuťově je to u mě fakt hrozná nuda. Breba od Brown Turkey vedle toho hotové ferrari. Můžu ale potvrdit rannost
Aleq
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 20
Registrován: 11 říj 2021, 11:56
Bydliště: Brněnsko

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 30 lis 2021, 07:44

Zlepší se to, ale chuť WM (breba i main) je vždy taková jednodušší. Podobně je na tom i Veselský, silná stránka těchto odrůd je především v té ranosti. Z těch raných je na tom chuťově o něco lépe RdB.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4086
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 30 lis 2021, 08:40

Hanele12 píše:.
Tak jinak po jednom až dvou kusech. Když jsem vše dovláčela do sklepa (32 květináčů) a vzpomněla jsem si na úrodu, rozhodla jsem se na jaře razantně redukovat. Některé pozdní odrůdy a EBT půjdou o dům dál.
Tak budeme doufat v konečně zase teplejší jaro a léto.


Bylo by možná i zajímavé z těch 32 kusů vyjmenovat ty co dopadly špatně, aby to bylo i poučné pro ty co si rostliny pořizují, aby se jim případně vyvarovali.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1184
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod MonikaV » 30 lis 2021, 10:34

Přikládám trochu jiný poznatek, mám fíky pouze v zemi a letos na jaro dostaly opravdu pecku od jarních mrazíků--ale zabojovaly a znovu vyrostly ( je to opravdu takový plevel)
no a teď k té mé poznámce-- nevím proč, ale jediný veselský mi nikdy z řízku nechytil, tož nevím čím to je, máte taky podobnou zkušenost? (zasadím je do stejného substrátu, do stejné nádoby, zakryju, zazpívám písničku :D , čekám měsíc, pak se objeví lístky, i na veselském, ale kořeny nikde --zkrátka zůstává holý klacík) Ach jo, tož jediný veselský se mi nedaří zakořenit!
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 994
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Fíkovník

Příspěvekod Luk » 30 lis 2021, 12:29

MonikaV píše:Ach jo, tož jediný veselský se mi nedaří zakořenit!

Kvůli pořádku by bylo lepší tuto problematiku probírat ve vlákně Metody zakořeňování řízků.
Odpověděl jsem tam.
Luk
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 242
Registrován: 18 dub 2019, 18:23
Bydliště: Břeclav 158 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Vláďa » 30 lis 2021, 12:48

Neměl by jste tady tip, kde sehnat Trnavský velkoplodý, případně někde zdejší by neměl rostlinku na prodej? Na internetu po něm ani stopy..
Vláďa
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 10
Registrován: 26 lis 2021, 20:54

Re: Fíkovník

Příspěvekod Luk » 30 lis 2021, 13:00

kaossik píše:Bylo by možná i zajímavé z těch 32 kusů vyjmenovat ty co dopadly špatně, aby to bylo i poučné pro ty co si rostliny pořizují, aby se jim případně vyvarovali.

Hanele12 bydlí v oblasti, kde by málo koho napadlo pěstovat fíky. :) Palec nahoru. Těžko z toho vyvozovat doporučení pro ostatní, kteří žijí třeba na jihu. Hlavně letos bylo počasí hodně špatné i na jihu.
Luk
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 242
Registrován: 18 dub 2019, 18:23
Bydliště: Břeclav 158 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod EvaOstrava » 30 lis 2021, 14:31

Trnavsky velkoplodý má v nabídce prodejstromku.cz, ovšem až na jaře.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 899
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Fíkovník

Příspěvekod Vláďa » 30 lis 2021, 17:12

EvaOstrava píše:Trnavsky velkoplodý má v nabídce prodejstromku.cz, ovšem až na jaře.


Děkuju moc!!
Vláďa
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 10
Registrován: 26 lis 2021, 20:54

Re: Fíkovník

Příspěvekod mitas » 30 lis 2021, 18:21

Je zaujímavé, že keď som pred niekoľkými rokmi daroval figovníkové odrezky z Trnavského veľkoplodého priateľom v ČR, ani vo sne by ma
nenapadlo, že táto naša Trnavská odroda bude mať v Českej republike taký úspech. A už vôbec nie, že sa dokonca bude predávať aj v záhradníctvach :D . No a keďže sa táto odroda pestuje v Trnave od r. 1858, tak v roku 2023 to bude už úctyhodných 165 rokov S6 !
Asi by bolo nemožné zistiť, koľko pestovateľov pestuje túto veľkoplodú odrodu, ale aj tak by som bol rád, keby ste sa pre zaujímavosť ozvali
tí, ktorí tento figovník pestujú vo voľnej zemi v tých drsnejších podmienkach.
Milan
Uživatelský avatar
mitas
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 215
Registrován: 01 čer 2020, 21:04
Bydliště: Trnava, Slovenská republika 153 m. n. m. USDA 6b

Re: Fíkovník

Příspěvekod vaclav sejkora » 30 lis 2021, 19:20

Milan 11 rok volně v zemi, 2 stromy.
vaclav sejkora
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1850
Registrován: 15 črc 2007, 12:07
Bydliště: moravský písek, 177 m.n.m

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 30 lis 2021, 19:45

Mám ho ve volné půdě od jara na severu ve VDF, letos jsem vysazoval malou rostlinku. Má před sebou tedy první severskou zimu. Takže zatím bohužel nemůžu potvrdit, jestli zvládne to naše severské klima nebo bude dokonce plodit. Teprve čas ukáže. Ale těžko hledat na test drsnější klima než u nás na severu ve VDF, i když u jižní zdi... :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3813
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 návštevníků