Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod nene » 29 dub 2021, 18:16

Jo...a časem dlažební kostky do oken :lol: Každá zahrada je jiná, každý rok je jiný.....
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4207
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Fíkovník

Příspěvekod mifin » 29 dub 2021, 19:12

Nene, výborné shrnutí. Děkuju za ně a s dovolením si Vaše poznatky někam uložím. Sice je pravda, že někdy má člověk dvě stejné rostliny vedle sebe a jedna živoří a druhé se daří, ale i proto takovýchto zkušeností s venkovní výsadbou jen houšť.
A Váš lidlák mě samozřejmě také láká, to se přiznám. Sice si říkám, že bych už měl začít redukovat to co mám, ale je to těžké. Kdyby příští rok byly řízky, tak bych určitě neodolal.
Nemůžu tolik srovnávat, urychluju letos většinu fíkovníků ve skleníku a Nin za sochou (mám menší rostlinu) vyrašil nejrychleji ze všech.
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 317
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod nene » 29 dub 2021, 19:28

Není problém. :)
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4207
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 29 dub 2021, 20:23

Info o přezimovani různých druhů bylo velmi zajímavé. Děkuji za podrobný rozbor. Sultane zkusim sehnat.
Přidám se s postřehem , ETB Pálava venku v krytu z hoblin sice přežila komplet, ale vůbec se ji tu nelibí. Půjde di kontejneru. Vyměním ji za Veselí nebo Pražský venkovní. Zato BT co mělo jit o dům dál nasadilo brebu neuvěřitelně. Tak uvidím co udrží, kdyz jsem ho předevčírem při -2 zapomněla uklidit domů...

Obrázek
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 29 dub 2021, 21:05

Hanko, ten Pražský venkovní sice hodně vydrží, ale je relativně pozdnější. To tam dej spíš to Veselí, to je v tvé oblasti tutovka.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3792
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 30 dub 2021, 07:30

Hofis píše:Hanko, ten Pražský venkovní sice hodně vydrží, ale je relativně pozdnější. To tam dej spíš to Veselí, to je v tvé oblasti tutovka.


A tak to díky za upozornění. Ve skleniku při urychlení jede výborně a pokud je odolný mrazu tak jsem si ho tipla ven. Treba HC se probouzi o dost pomaleji. Z těch ranych mám i Campaniere ale to asi nebude tak odolné a WM. Sleduji i Tvé postrehy z Varnsdorfu. Na Slovensku uz v Lidlu fíkovniky prodávají.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod mifin » 30 dub 2021, 08:30

Hanele12 píše:... Sultane zkusim sehnat.
...
[/url]


Jen pro jistotu chci varovat. V lidlu lze koupit fíkovníky, ale vůbec se nedá věřit těm cedulkám na nich. Nene v lidlu myslím vyhráli loterii - odvážnému štěstí přeje S6 (zpětně vzato ještě, že to zkusili), ale mnoho lidí se s fíkovníky z lidlu spálilo, včetně mě. Za sebe lidl pro nákup fíkovníků rozhodně nedoporučuju, nejleší a spolehlivé zdroje fíkovníků jsou přítomné v tomto kiwiforu.
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 317
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod nene » 30 dub 2021, 08:56

Hanele12 píše: Na Slovensku uz v Lidlu fíkovniky prodávají.


Tak teď moc nevíme, jak to napsat. Fíkovníků z Lídlu máme - měli jsme - asi deset, jeden je fajn, čtyři už jsme vyhodili, další dva ještě nedaly ani fík (pět roků už to myslím je, co je máme). Označení nesedělo snad ani u jednoho - prostě nějaké rostliny s barevnýma cedulkama. Nejhorší jsou ty, co zatím nedaly ani fík - rostou mohutně , označení měly jeden "Hardy" a druhý "RdB", ale jsou stejné a bůhví co to je. Po letošku vymrzly opravdu hodně (jsme na asi padesáti centimetrech :x) a to je jeden přímo u zdi domku....Prostě - opravdu nevíte, co koupíte. Mít jako jedinou rostlinu to naše "Hardy", tak vás fíkovníky bavit nebudou. Každý jiný fíkovník vytvářel fíky už jako pouhý klacek s pár kořínky. A když víte, co máte, tak to taky není nepodstatné.
Ano, jeden náš fíkovník z Lídlu je zajímavý - ale který z té spousty květináčů to je? A prodávají ho vůbec ještě nebo letos došlo na jiné, kterých se někdo někde potřebuje zbavit?
My na ty fíkovníky máme místo, můžeme je nasadit kamkoli na zahradu, nemusíme se tahat s kyblíky, takže nám je jedno, jak to dopadne, hrajeme si. Nasadili jsme, vyhodili jsme, zkusíme počkat.... Ale na opečovávání jednoho fíkovníku a těšení se na fíky bychom Lídl opravdu nedoporučili. Je to dost loterie. Tož asi tak, no.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4207
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Fíkovník

Příspěvekod Marek1970 » 30 dub 2021, 09:53

Tak, tak, Hanko vykašlite sa na kupovanie figovníkov v Lídli. Ja som ich mal odtiaľ myslím 6 rôznych druhov (BT, Napolitana, Rouge de Bordeaux, ...). Všetky som už vyhodil. Je to ako kupovanie žrebov v lotérii, môžete mať šťastie ale kľudne budú všetky figovníky "nevýherné".
To skutočne radšej poproste cez SZ nene o pár odrezkov o tom toto fórum je aby v rámci možnosti a určitých hraníc sme si pomáhali (horšie je, ak na poštovné a bublinkové obálky pre iných, minie taký dobrák počas roka kopec peňazí).
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 30 dub 2021, 10:36

Marek1970 píše:Tak, tak, Hanko vykašlite sa na kupovanie figovníkov v Lídli.).


Díky za tip, z řízků a a ostaních rostlin, co jsem zde pořídila, mám cca 20 druhů (a nových řízků z letoška taky pár...), ale baví mně stále experimentovat s tím, co u mně půjde a bude plodit a co už ne. Také letos mám několik adeptů na vyřazení, jsou moc pozdní nebo jen hodně rostou a výsledek žádný. Všechny mám v kontejnerech, s ohledem na nepříznivé podmínky Severních Čech, ale ráda bych něco zkusila v zemi. Pálava to nedává spíš trpí, tak proto mně "Sultane" zaujala.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 30 dub 2021, 10:38

Hanele12 píše:A tak to díky za upozornění. Ve skleniku při urychlení jede výborně a pokud je odolný mrazu tak jsem si ho tipla ven.

Takhle, pokud bys ho měla někde přímo u jižní zdi, aby naplno využíval to teplo z ní, tak by to měl se zaštipováním v půlce června zvládnout. Ale jen na jednu podzimní sklizeň. V Praze mi úplně volně v zemi takto zraje koncem září, začátkem října. Řekl bych, že je tak o 10 dní ranější než BT. Z tohoto jediného důvodu jsem si ho nevybral do VDF, v horších letech by to mohlo být s dozráváním na hraně. Pokud tedy máš šanci ho urychlovat ve skleníku, tak je to naprosto ideální a můžeš ho pěstovat i na dvě plnohodnotné sklizně.
Veselí (Michurinska-10) se počítá mezi nejodolnější fíkovníky vůbec a je i nejranější. Takže do tvých podmínek ven podle mě jasná volba. Ale také ve VDF teprve testuji a ještě budu testovat. Takže více zkušeností s pěstováním v naší oblasti bude až za pár let.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3792
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 30 dub 2021, 10:50

Hanele12 píše: Z těch ranych mám i Campaniere ale to asi nebude tak odolné...


Campaniere má celkem dobré předpoklady k vyšší odolnosti, ale nevím o nikom, kdo by jej měl volně venku. Zrovna tato odrůda by mě hodně zajímala - dostal jsem ji z Francie jako extra odolnou, ale dokud se to neověří u nás, tak taková informace nemá potřebnou váhu.

Jinak díky za předchozí komentáře k fíkovníkům z Lidlu - aspoň jsem to nemusel psát sám. Je to ideální materiál pro ty, kdo má rád překvapení a nebojí se neúspěchu.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4071
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Petr z H. » 30 dub 2021, 11:04

moonvil píše:Campaniere má celkem dobré předpoklady k vyšší odolnosti, ale nevím o nikom, kdo by jej měl volně venku.


Campaniere jde v květnu ven do země. Je tam už 20 odrůd, letos se jejich počet tedy navýší na 30. Jak ještě trochu povyrostou a zesílí, můžu poskytnout srovnání všech. Letos můžu dát info jen o těch stávajících, jak přežily tuto chladnější zimu, jakmile (pokud S12 ) začnou rašit.
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 349
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 30 dub 2021, 11:11

Když vidím kde pěstujete, těším se na recenze. Vysadím cca 3 druhy ven letos a nad ně na jaře příští rok dám jednoduchý fóliovník, uvidím, zda takto budou prospívat. Primární je tedy pro mně mrazuvzdornost.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod nene » 30 dub 2021, 11:54

moonvil píše: Je to ideální materiál pro ty, kdo má rád překvapení a nebojí se neúspěchu.

Poslední dobou co slovo, to perla. Zcela bez ironie, smekáme, co my píšeme na deset řádků, to zvládnete vy jednou naprosto výstižnou větou.
Asi si z vašich postřehů uděláme sbírku :D . Něco jako Zahrádkářovy Murphyho zákony. :wink:
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4207
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Tom a 5 návštevníků

cron