Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 11 kvě 2022, 09:54

Stanley_51 píše: tudíž by to mělo fungovat i tobě.

No právě dost lidí mě tady o tom zrazovalo že to není možné že se bude muset vlastně ostříhat celá koruna kdy zmenším kořeny které zůstanou v zemi, ale prubla jsem to i díky par lidem, co mi napsali, ze by to mohlo jít. Tuhle metodu myslím že prakticky nikdo nepoužívá ale v těch okrajových místech pěstování to je výborná varianta i když za tu cenu že to musíš někdy na konci listopadu vykopat Ale musím říct že to bylo hotové hned párkrát rýčem okolo a zabrat a bylo to venku... úspěchem si ale myslím je i to, že rostlina byla první dva roky v kontejneru prokořenila menší prostor intenzivně a proto jí bylo možné vyndat a základ kořenů zůstal vlastně v tom středu aspoň teda u toho Veselského . Pálava byla prostokořenný stromek a taky to dala. .Velkou výhodou je že je rostlina od jara do zimy v zemi nevysychá tolik kontejner není třeba tolik zalévat a roste krásně, a jak píšu lépe se manipuluje za 10 l než 50 l to jsem schopná bez problémů odnést do sklepa sama chytnu za kmínek a nesu.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 726
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod antarian » 11 kvě 2022, 11:56

Tak jsem se v tom lidlu zastavil ale nakonec jsem fik nekoupil :-)))

Ale vzal jsem ty 2 citrusy a 1 olivu co tam maj :-) takhle za ty penize je to spis takova legracka na vyzkouseni :-) ale 200 co tam meli za jine rostliny bych jim za to uz nedal :-)
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 11 kvě 2022, 12:13

Hanele12 píše:No právě dost lidí mě tady o tom zrazovalo že to není možné ...


No, fungovat to asi bude, ale proc to delat s rostlinou, ktera je ve skleniku? To by musela byt extra brutalni zima, aby fikovnik zmrznul ve skleniku. Pokud nemas moznost tam na ty 2-3 kriticke noci natahnout prodluzku a zapnout primotop (posledni 2 zimy to ani nebylo potreba), tak proste prehod pres fikovnik jako pojistku silnejsi plachtu a to uz muze byt venku -30C.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4105
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 11 kvě 2022, 13:39

moonvil píše:No, fungovat to asi bude, ale proc to delat s rostlinou, ktera je ve skleniku? To by musela byt extra brutalni zima, aby fikovnik zmrznul ve skleniku. Pokud nemas moznost tam na ty 2-3 kriticke noci natahnout prodluzku a zapnout primotop (posledni 2 zimy to ani nebylo potreba), tak proste prehod pres fikovnik jako pojistku silnejsi plachtu a to uz muze byt venku -30C.


Díky, ne ve skleníku je to jasné, to vykopávání je pro venkovní breba odrůdy (EBT Francuesco, Laradek, WM...). Skleník pojedu na letní, jak jste mi radil. Jestli se to osvědčí ve skleníku, tak venkovní třeba postupně zredukuji. Ale zatím nechám dvě možnosti. Třeba venku na slunci budou chutnější, mám polykarbonát 6 mm, nahoře 8 mm.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 726
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 11 kvě 2022, 17:51

Letošní jaro a hodně Slunce pomohlo brzkému probuzení rostlin na zaskleném balkóně. Nejrychleji se probudily nejmenší rostliny a ty už mají i pěkně nasazeno.

Jaune

Obrázek

Campaniere

Obrázek


Obrázek

Plody maincropu jsou lépe vyvinuté než breba u venkovního baleného DK
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1191
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod meyer » 12 kvě 2022, 12:03

moonvil píše:Za stovku je to dobra cena, ale vic bych za Lidlovnik/Bauhausovnik nedal. Urcite ne 1200.
Nekdy se zadari a i z absolutniho noname/zameny se vyklube vyborna odruda. A tech novych kamaradu, co si obcas clovek s novou rostlinou z techto shopu privede do skleniku - to je pak casto pratelstvi na cely zivot :-)


Krásný text, vidím to stejně, i v přírodě nebo terénu, občas se vracím do míst kde jsme něco sázeli nebo to tam přesunuli z pozemku, většinou ořešáky, jeřáby a javory na cestu pod lesem do polí. A na podzim za svými stromy se vydat pro ořechy na Vánoce, má to své kouzlo. ...
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 593
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Fíkovník

Příspěvekod EvaOstrava » 12 kvě 2022, 14:08

kaaja-el píše:Fíkovníky jsem objevil i v Bauhausu, chtějí za ně cca 1200Kč.
Ale mají jich hodně známých druhů:
LONGUE D'AOUT (=Peretta)
ROUGE DE BORDEAUX (=Pastiliere)..Ten Pastiliere mě láká, ale raději bych si jen odříznul větvičku, na to bohužel nemám koule:-) Oni je totiž mají spíše natvarované jako stromky a já chci spíš keř.


Longue d'aout snad není Peretta?
A Pastiliere (RougeDB) mají za 215 kč v ZS Strakovo, originál balení. Snad už to teď posílají narašené.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 915
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Fíkovník

Příspěvekod radek.god » 12 kvě 2022, 17:22

Tak par semenacku na nekolikaty pokus prezilo uvodni start v miniparniku

Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1761
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Fíkovník

Příspěvekod radek.god » 12 kvě 2022, 17:24

Ustipla 5 cm vetvicka co zakorenila a nejak se to zvrtlo...

Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1761
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 12 kvě 2022, 20:13

radek.god píše:Tak par semenacku na nekolikaty pokus prezilo uvodni start v miniparniku

Obrázek


Je ti jasné, že z těch semenáčů budou téměř jistě smyrna rostliny? Tzn. nebudou plodit bez opylení.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4105
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod milosduris » 12 kvě 2022, 21:11

Dnes som si spichol 20 L textilne kvetinace z geotextilie. Skusim do nich nasadit figovniky v krickovej velkosti. Na zimu premiestnim do garaze. Zopar rokov pockam, pokial zmohutnie a potom uvidim.
Obrázek
Uživatelský avatar
milosduris
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 6
Registrován: 21 pro 2021, 17:53

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 13 kvě 2022, 16:16

A protože jsem slíbila nějaké fíkovník dvěma lidem do země v oblasti Litoměřicka přemýšlím co z toho co má v přebytcích bych ji mohla dát aby jim to úspěšně rostlo Mohla bych Campaniere, Becane, Julia von P. ., EBT La Radek nebo Francuesco a teď váhám který z nich si nechat na brebu a který by spíš se hodil do té země jestli máte někdo zkušenost Jaký je v nich nějaký zásadní rozdíl ani jeden mi ještě moc neplodil.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 726
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod radek.god » 13 kvě 2022, 16:38

moonvil píše:
Je ti jasné, že z těch semenáčů budou téměř jistě smyrna rostliny? Tzn. nebudou plodit bez opylení.


No tak je zasadim vedle sebe, zafouka vitr nebo prileti cmelda a zaplodi to :-) nebo ne?
:shock:
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1761
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Fíkovník

Příspěvekod nene » 13 kvě 2022, 16:48

Hanele:
Laradek a Francuezsko jsou u nás letos brebou doslova obaleny, Becane brebu skoro nemá. (Vypadá to, že na jaře nám trochu namrzlo). Zbytek nemáme (Campaniere teprve sháníme).
Brebou obalený je i Lídlák, Přibický(Pálava), Veselí, Rouge de Bordo a Lungo del Portogallo. No a BTčko od Leisse. Zbytek má teď nějaké, už velké, fíky, ale o "obalení" se mluvit nedá. Takže snad budou letní fíky, ale spíš to vypadá opravdu na ten mráz, fíkovníky moc neobrůstají, semo tamo větvička, hodně to je vyholené. Uvidíme, tohle je náš první rok s fíkovníky, které nemusíme stříhat a zbavovat zmrzlých větví. Breba už je teď ale opravdu veliká, kolem pěti až osmi centimetrů (na délku se stopkou).
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4258
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Fíkovník

Příspěvekod nene » 13 kvě 2022, 16:49

radek.god píše:
No tak je zasadim vedle sebe, zafouka vitr nebo prileti cmelda a zaplodi to :-) nebo ne?
:shock:


Ne.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4258
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků