Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 20 lis 2022, 21:05

Podle mě to možná chce změnit techniku balení. Klidně bych použil i starou metodu ohýbání větví k zemi a zasypání listy/překrytí plachtou.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1199
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod EvaOstrava » 21 lis 2022, 12:25

Taky shrnu svou letošní (sranda)úrodu. Sklidila jsem asi stovku fíků, převážně z řízkovanců. Jelikož se mi řízkování mimořádně dařilo, zkusila jsem pěstovat fíkovníky jako jednoletou rostlinu. Protože velké Pálavy tento rok zklamaly, bylo to docela prozíravé. Většina řízkovanců byla právě z Pálavy, ovšem to jsem netušila, že tahle odrůda, když má dost vody, tak si ji fakt umí užít. Fíky byly mimořádně velké, hezky kulaté a plné vody. To jsem u těch ostatních řízkovaných odrůd (TV, RdB, Becane, Veselí, Komen) až v takové míře nepozorovala. Její předností ale je, že řízky bývají hojně obsypány plody (10-20ks). Jen ta vodnatá chuť! )-: Pokud bych to ještě někdy opakovala, zkusila bych raději RdB. Na ní se to moje zalívání tak negativně neprojevilo, a je taky hodně plodná.
Na vše je ale třeba pohlížet z té lepší stránky - všechny vypěstované fíky jsem statečně snědla ( přidala i dost fíků z obchodu), takže to byl docela dobrý fíkový detox, aniž bych zatížila organismus přemírou cukru
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 943
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 21 lis 2022, 13:10

EvaOstrava píše:Taky shrnu svou letošní (sranda)úrodu. Sklidila jsem asi stovku fíků, převážně z řízkovanců. Jelikož se mi řízkování mimořádně dařilo, zkusila jsem pěstovat fíkovníky jako jednoletou rostlinu.


Podobnou úvahu mám také, držet fíkovníky od řízku max. 3 roky, to rostou opravdu masivně a dají se držet v malém kontejneru a výborně se s nimi manipuluje. Pak se růst dost zpomaluje (to pozoruji na mé Pálavě, chtěla by pořád větší, to nedostala a přes hnojení přírůstky na brebu letos mizerné, zato RDB letošní vytvořilo přírůstky snad 1,5 metru obalené plody po celé délce)a zvětšování kontejnerů není cesta, kterou bych chtěla jít. Takže díky za pozitivní poznatek a na jaře jdu řízkovat jak o život. Uvidím, jak to půjde.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 728
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 21 lis 2022, 13:15

kaossik píše:Podle mě to možná chce změnit techniku balení. Klidně bych použil i starou metodu ohýbání větví k zemi a zasypání listy/překrytí plachtou.


No já jsem asi 3 roky různě balila a nakonec je pro mně lepší to vyndat do sklepa s možností urychlení a dozrání skleník. Ohybat k zemi to nejde, nejsou tak dlouhé větve. Ta práce s tím byla velká a výsledek nic moc. I když jeden LdA brebový a DK možná příští rok prubnu, letos mi ho bylo líto, ne úplně zdřevnatělé výhony s náznaky breby by to nedaly. Venku zůstala jen pokusná Peretta v zemi a HC v kontejneru ve skleníku.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 728
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 21 lis 2022, 13:22

Čím plánujete postříkat proti roztočům? Také mi řádí na pár kusech, třeba NIN ZS měl nejedlé polosuché flekaté plody...
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 728
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 21 lis 2022, 13:28

Nějaký akaricid, dříve jsem používal Floramite, ale nevím jestli se ještě vyrábí.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1199
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 21 lis 2022, 15:22

Ohledně toho pěstování fíkovníku jako "letničky" bych byl opatrný, z více zdrojů jsem už četl o tom, že s věkem se zlepšuje kvalita a chuť plodů. I to je možná důvod, proč byly Pálavy od Evy tak vodnaté, možná potřebuje rostlina dospět. Já osobně zatím nemohu toto potvrdit, protože plodící fíkovníky mám nejdéle tři sezóny. Nicméně u všech rostlin mi roste počet i velikost plodů. Příklad: Jaune, 1. rok 4 plody asi 15 g, druhý rok 30 plodů, asi 20 g a letos 80 plodů přes 30g. Podobné je to i u ostatních. Uvidíme jaká bude další sezóna, pokud výnos z rostliny klesne, tak prostě osekám 2/3 kořenů a přidám nový substrát. Nejcennější je ovšem dřevnatý základ - kmen a kořen, kde jsou zásobní látky a čím větší zásobárny, tím lépe může rostlina hospodařit s živinami. Pro pěstování v kontejnerech je také velmi důležité hnojení a hlavně dodržovat vhodný poměr kořenů a korunky. Už na zahradnické škole jsme se učili, že co vidíme u stromu nad zemí je zhruba také pod zemí. Pokud je objem podzemní a nadzemní části v nepoměru, tak se začnou dostavovat problémy, rostlina to už neutáhne, proto je důležitý pravidelný a hluboký řez rostlin v kontejnerech.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1199
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod EvaOstrava » 21 lis 2022, 16:50

No jo, tak to jsi odborník přes rostliny. No, s tím vyzráváním na tom taky určitě něco bude.
Já ty velké Pálavy mám pořád v moc prokořeněných nádobách, takže voda se tam tak moc nedrží, a nikdy plody nebyly vodnaté. Až letos jsem na jaře tu jednu zasadila do země, a bohužel, jeden plod už vodnatý byl. Zahrada je letos kupodivu pořád dost mokrá, tak jsem zvědavá, jak to bude dál.
Ono pro chlapa není problém se tahat s padesátikilovými nádobami, ale pro nás ano. A v tom je ten hlavní důvod. Já jsem s plody z řízku RdB byla spokojená, dozrávaly rychle a květináč jsem měla dost malý, že mohl být i na parapetu. Takže proč to tak nedělat, když mi to vyhovuje?
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 943
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 21 lis 2022, 21:49

No ani já se nerad tahám, ty v 50 l už nikam nestěhuji, nechávám je na zaskleném balkóně. Stejně bude fungovat i skleník. Právě proto se divím, u nového řízku je první rok člověk rád, že vůbec něco ochutná, podle mě je celkem jedno jak je velká nádoba, starší rostlina bude stejně fungovat lépe i v 10 l, jen je třeba se přizpůsobit velikosti řezem a tvarování a spíše než dělat nové řízky prostě ořezat kořenový bal a zasadit do nového substrátu. Já jsem loni viděl video nějakého Slováka co měl asi 5 let starý RdB v 10l a neskutečné kolik na něm měl plodů (určitě přes 50). Mám pocit že říkal že to ani nehnojí, což jsem mu nevěřil. Ale evidentně to jde. Já jsem zatím v postupném zmenšování květináčů jsem se postupně dostal z 50 na 35 a nyní 20l a dvouletý Jaune v 20 l mě velmi příjemně překvapil. Možná se nakonec dostanu i k těm 10l (jak mi roste počet odrůd tak asi nic jiného nezbyde), jen asi bude třeba častěji přesazovat.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1199
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod EvaOstrava » 21 lis 2022, 23:11

Asi tohle pěstování tak hned opakovat nebudu, ale chtěla jsem to zkusit, protože jinak bych letos byla skoro bez fíků. Mám dojem, že obě odrůdy, které tak dobře zaplodily, měly velkou výhodu, že nebyly ničím napadeny, na rozdíl od těch dalších.
Taky plánuji, že to zkusím s ořezávàním kořenů. Chtěla bych používat ty květináče s otvory, jak doporučuje Hanele. Myslíš, že je to totéž, jako "ořezávání kořenů" nebo ne?
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 943
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 22 lis 2022, 10:05

No pokud se zakope květináč s otvory, tak si fíkovník vytáhne co potřebuje z okolí, rychle prokořenění. Jediné čeho bych se obával je, že bude chtít vytvářet zbytečně velkou kořenovou soustavu na úkor růstu a plodů, ale zkušenosti s tím nemám.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1199
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 22 lis 2022, 14:35

Budu to sledovat, ale zatím rostou masivně, ty otvory jsou malé a jen část šla mimo. Také bylo mimořádně suchu a držely se v zálivkové části...v podstatě jsem je odsekla, ale základ v cca 15 litrech zůstal. Teď zvažuji, zda na jaře nevydal a ještě neořiznout...budu zkoušet. Pro mně zatím z hlediska náročnosti v létě a tepelného a vodního komfortu pro kořeny nejlepší varianta. I v látkových květináčích je rozdíl, do země stačí ty levnější, ale ucho na manipulaci je bezva.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 728
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 22 lis 2022, 16:06

Pár fotografií z části zimoviště ohledně výše diskutovaného, jak to vypadá v praxi. Některé v látkových trvale, jiné v látkových s dirami ze země , jiné volně pěstované a vykopané. Snažila jsem se najít nějaký rozdíl u těchto cca stejně starých max 2 letech, ale nepodařilo se. Jen je určitě nebudu sázet volně, špatně se vyrývají a narostly stejně .

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 728
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod EvaOstrava » 22 lis 2022, 17:24

Je tu jedna věc, která možná může být důležitá. To mě překvapilo právě u Dorée, že rostlina v malém květináči dozrávala dokonce o několik(!) týdnů dříve. A to byly rostliny původně úplně stejné, jen ta pomalejší byla přesazena do dvakràt většího květináče. A opravdu ho poctivě stihla prokořenit. Takže fíkovník asi dává přednost rozrůstání kořenů před plody. Pak ty v děravých květináčích mohou mít třeba zpoždění, právě kvůli tomu, že se kořeny mohou rozšoupnout. Ale to Hanele díky výborným záznamům lehce zjistí. (-:
Kdy je vlastně nejlepší přesazovat fíkovníky, před narašením?
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 943
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Fíkovník

Příspěvekod ivan » 22 lis 2022, 19:23

Ešte aj takto olistené figovníky sú u nás v okolí (u mňa je už väčšina listov zhodených)
Obrázek
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1821
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron