Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Příspěvekod vaclav sejkora » 14 srp 2007, 21:12

Triodyne,díky za popchvalu slkleníku. Pár informací k němu. Je zapu?těn do kolmé stráně. Na tomto svahu je do vý?ky 2.20 za armovaná betonová zeď o síle 40 cm za kterou je drená? a odvodňovací kanál. Orientován na jihovýchodní stranu. Vý?ka je 2.50 m,?ířka 3 m a délka 7.50m. Vzhleden k tomu, ?e je je?tě zapu?těn 80 cm pod terén teploty ve velkých mrazech bývají okolo -3 stupně celsia. Je kryt polykarbonovými deskami o síle 0,8 cm. Letos tam chci vysadit mrazuodolné citrusy. Po pětiletém měření teplot v zimě to chci zkusit
vaclav sejkora
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1847
Registrován: 15 črc 2007, 12:07
Bydliště: moravský písek, 177 m.n.m

Příspěvekod triodyn » 15 srp 2007, 18:10

stanley jestli dá flax nebo laradek k prodeji(řízky) toho anglickyho-turka,tak to kupuju v?ema 10ti.
va?ku tu zkou?ku s těma citrusama ti chválím, teplota va skle. by se zvedla,kdyby si odizoloval polystyrenem je?tě základy-ale to by znamenalo dal?í kopání..., nebo aspon tu zadní stěnu.co tam hodí??,já bych skusil usa119,curaforu nebo ičanglemon-od zdenka(mám je u něho zadany).měls tam i mín ne? -3 st.?co v tom skleníku ted má??já u? toho letos moc nenapěstuju ani nepostavim ,proto?e mám rozdrcenou nohu-300kg plotna ?eleza-prevít,tak?e at se daří aspon vám.
triodyn
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 2525
Registrován: 13 kvě 2007, 20:27
Bydliště: KOSTELETZ(ol) 241,1m.n.m.

Příspěvekod Stanley_51 » 15 srp 2007, 19:28

Triodyne , to mě je tě líto, koukej se dát do kupy a zatím mů?e? studovat materiály a dávat je k dobru na web.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Příspěvekod Stanley_51 » 16 srp 2007, 10:14

Pro v?echny pěstitele doporučuji přečíst článek, který se věnuje mno?ení fíkovníku. Adresu uveřejnil flax na webu www.citrusy.cz

http://growinggreener.blogspot.com/sear ... ropagation

A je?tě jedna informace od flaxe, English Brown Turkey se dá sehnat v Německu pod tímto názvem Violetta bayernfeige na www.baumschule-plattner.de
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Příspěvekod Stanley_51 » 16 srp 2007, 12:23

Něco málo o Violettě :

Die Bayernfeige ?Violetta' hat sich nun schon einige Jahre bewährt. Man pflanzt im Frühjahr (Mai) dreijährige Pflanzen vor die sonnigste, wärmste Wand der Laube und hält dort im Sommer die Erde immer gut feucht. Gedüngt wird am besten mit einem Gemisch aus zwei Teilen Hühnermist als Granulat und einem Teil NPK-Dünger (N = Stickstoff, P = Phosphor, K = Kalium), und zwar Ende Februar, dann im April und dann noch einmal im Juni.
Ab minus 15 °C ist ein Winterschutz erforderlich. Hierfür eignet sich z.B. ein dickes Vlies, das über der Pflanze und über dem Wurzelbereich ausgebreitet wird. Wird Noppenfolie verwendet, ist eine zusätzliche Schattierung, z.B. mit Fichtenzweigen, nötig.
Die Früchte reifen Ende Juli/ Anfang August, und mit jedem neuen Blatt entstehen weitere Früchte für die zweite Ernte ab Oktober. Allerdings reifen nicht alle Früchte aus.
Schnitt erfolgt, wenn nötig, am besten sofort nach der ersten Ernte. Später darf nicht mehr geschnitten werden, denn im letzten Drittel der jungen Triebe sind bereits die Fruchtansätze für den nächsten Sommer angelegt.

Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Příspěvekod triodyn » 16 srp 2007, 17:59

stanley ty lingvisto,na těch něm. stránkách jsou u té violety dole odkazy na různé obchody-v česku-starkl-ten by ji měl nabízet?
triodyn
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 2525
Registrován: 13 kvě 2007, 20:27
Bydliště: KOSTELETZ(ol) 241,1m.n.m.

Příspěvekod Stanley_51 » 16 srp 2007, 18:18

Prohlí?el jsem dnes různé stránky německých, ?výcarských a rakouských prodejců, kteří Bayernfeige Violett nabízejí, ale Starkl mezi nimi nebyl. Objevil jsem jednoho prodejce v Mnichově, tak se tam chci pozeptat. V nabídce ho má za 29,50?, vý?ka 80 cm.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Příspěvekod Stanley_51 » 16 srp 2007, 20:45

Jeden obrázek pro ilustraci - Bayernfeige Violetta, mrazuvzdornost do -20C.
www.schleitzer.de

Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Příspěvekod Stanley_51 » 17 srp 2007, 11:53

Jeden článek od přítele flaxe z webu www.citrusy.cz

Fiky se mnozi velice jednoduse, nebot pomerne snadno zakorenuji. Existuje nekolik metod jejich mnozeni. Jedna z nejspolehlivejsich metod je kopceni, kterou se zde ale nebudeme zabyvat, nebot je urcena jen pro mnozeni rostlin, ktere jiz mame. Vyhodou tohoto mnozeni je, ze ziskavame ihned velkou, olistenou a silnou rostlinu jiz po par mesicich. Nyni se ale podivame na rizkovani fikovniku. Tato metoda se provadi ze zimnich nebo letnich rizku, v nasich podminkach je ale lepsi pouzit ty zimni.

1) Odstrihnete rizek o velikosti 7.5 - 15cm a tloustce tuzky, nebo prstu. Nejlepsi rizky jsou ty co obsahuji spodni cast z lonskeho dreva.

2) Oznacte je nejakym permanentnim popisovacem tak, aby informace o odrude zustala citelna i po dlouhodobejsim pobytu ve vlhkem prostredi.

3) Namocte rizky do nejakeho fungicidniho roztoku na 30-60 sekund a oplachnete je pak pod tekouci vodou.

4) Obalte tyto rizky mirne vlkhkym, nikoli mokrym papirem, nebo novinami a uzavrete do zip-lock igelitoveho sacku.

5) Nyni prichazi na radu stratifikace. Tuto provedete jednoduse tak, ze se je budete snazit uchovavat v teplote kolem 1-4C v lednici na minimalne 30 dni! Timto zpusobem je muzete skladovat klidne i rok, snazte se ale, aby se na nich neobjevila plisen a pokud se tak stane okamzite ji odstrante. Nektere
odrudy jako Alma. Brunswick, Kadota nebo LSU Purple potrebuji jen 30 dni stratifikace. Jine jako Celeste, Brown Turkey potrebuji nejmene 60 dnu, lepe vsak 90. Dejte si pozor, aby v lednicce nezmrzly a teplota zde byla mirne nad nulou! Teploty pod bodem mrazu by vytahly veskerou vlhkost z rizku a tyto by byly okamzite znehodnoceny. Idealni pozici je spodni cast chladnicky, ktera je urcena na prechovavani zeleniny.

6) Po 30-90 dnech zacneme rizky zakorenovat v kontejnerech. V nasem pripade bych doporucil stratifikovat minimalne do dubna/kvetna. K zakorenovani pouzijeme plastove PET lahve ve kterych muzeme sledovat jak jednotlive rizky prosperuji a jaky vytvareji korenovy system. Idealni PETkou muze byt 1.5l lahev od Nestea caje ze ktere odrizneme nuzkami horni cast a ve spodni casti nejlepe rozehratou pajkou udelame nekolik direk pro odtok vody. Vezmete noviny, utrhnete z nich polovinu listu a smuchlejte je do spodni casti PETky, kde se je snazte co nejsilneji zatlacit. Naplnte lahev mletou raselinou smichanou s perlitem 1:1. Dulezite je aby byl tento mix velice kompaktni bez nejakych velkych kusu cehokoli a aby byl tento substrat skutecne pevne a silne natlacen do lahve, tak aby zaplnil cca. 12cm nad noviny. Pripravenym kolikem pak muzeme vytvorit v substratu diru do ktere
budeme vkladat rizek.

7) Rizek vkladame 1/2 az 3/4 hluboko!

8) Pripravene a zasazene rizky i s PETkami vlozime do nejake nadoby mirne naplnene vodou a nechame je v ni stat prez noc aby se substrat "nacucal" prez spodni diry.

9) Umistete PETky na velice svetle, ale ne slunecne misto! Teplota by se mnela pohybovat idealne kolem 21C. Pokud nemuzete udrzet takovouto nebo vyssi teplotu je nutne pouzit alespon spodni pritapeni, aby alespon substrat dosahoval teto teploty. Prekryjte horni cast zavarovaci sklenici, nebo jakoukoli jinou druhou PETkou tak, aby bylo mozne udrzovat kolem rizku vysokou vzdusnou vlhkost. Kryt se nesmi dotykat rizku!

10) Nezavlazujte substrat do doby nez bude velice suchy. Obcas vyzkousejte PETku potezkat a pokud je velice lehka je cas na zavlahu, kterou muzeme opet vyresit postavenim nadoby do vody prez noc.

11) Jakmile se objevi prvni listky sejmeme horni kryt. Listy jeste neznamenaji ze rizek kvalitne zakorenil. Stav korenoveho systemu muzeme lehce kontrolovat nebot je lahev pruhledna. V zadnem pripade neprihnojujeme a pockame az rostlina vytvori bohaty korenovy system, teprve potom presazujeme do klasickeho substratu, nebo do specialniho mixu, jehoz slozeni jsem zde jiz jednou popisoval...
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Příspěvekod triodyn » 17 srp 2007, 21:01

stanley -výborný článek-bezva
opravdu je na těch www.bauschule-plattner.de co si sem dal ,odkaz na
tsechien:starkl.com!-na stránce s tou violettou.
p.s chtěl jsem se mrknout na floru OL -ale nic s toho,jsem vyautovaný :? .letos je tam dvojnásobek vystavovatelů-prodejců,stojí za to vzít si v pátek dovolenou,proto?e v sob. a v něd. je to horor-chce? se na něco podívat vlevo-ale to nic,dav tě uná?í uplně jinam-jako na konci koncertu :D u vás tam taky něco bývá?
triodyn
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 2525
Registrován: 13 kvě 2007, 20:27
Bydliště: KOSTELETZ(ol) 241,1m.n.m.

Příspěvekod Stanley_51 » 17 srp 2007, 21:57

Já vím, ?e tam je ten odkaz na Starkla u nás, v Maďarsku, Rakousku a ?výcarsku. Projel jsem to, jen?e tam fíkovník nenabízejí. Tak jsem jim poslal mail s dotazem, zda ho mají v sortimentu, bohu?el se je?tě neozvali. Jinak ale já se Starklem dobrou zku?enost nemám. To u? je lep?í holandský BAKKER. Nevím jak tady, ale kdy? jsem dělal v Německu, nechal jsem si posílat rostliny od Bakkera na německou adresu a v?echno bylo sehr gut. No prohlédl jsem si jejich stránky, taky ho tam nemají. Co? je s podivem, nebo? je to holanďan a ti je doma nabízejí v mnoha ?kolkách. Jinak co se týká nějakých zahradnických akcí, tak u nás zahrádkáři vystavujou pár kytek, kaktusy a na podzim nějaké výpěstky ovoce a zeleniny. Tady na "západě" pořád je?tě dávají li?ky dobrou noc a chcíp pes. Je?tě ?e aspoň do němec je to kousek. Ve Weidenu v Garten-zentru mívají občas zajímavé věci. Chci se právě podívat i po té Violettě.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Příspěvekod triodyn » 20 srp 2007, 17:38

stanley nic si stoho ,?e u vás není nejaká vět?i výstava nedělej,nadruhou stranu si u vás na západě vyděláte víc peněz :wink: a mů?e? koupit si něco koupit v německu ,který je za rohem. :roll: p.s flax dal do prodeje hc-pár řízků,ale jenom se po nich zaprá?ilo-nebyl si ten ?tastný?pr?í u tebe ?nám se v?echny ty hlá?eny přehánky a bouřky vyhýbají :cry:
triodyn
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 2525
Registrován: 13 kvě 2007, 20:27
Bydliště: KOSTELETZ(ol) 241,1m.n.m.

Příspěvekod Stanley_51 » 20 srp 2007, 19:38

No to s těma platama si trochu přepísk, tady si lidi vydělají tak desítku hrubýho a jsou rádi za ně. Německý firmy toti? moc neplatí. Moje dcera u jedný takový dělá, tak to mám z první ruky. Kdybych dělal ve fabrice, tak nemám ani na ten internet. Zapla?pánbůh, mě se to nedotýká.
To s těma řízkama jsem propásl, hodil do placu dva balíčky kolem čtvrté odpoledne a já jsem se díval na fórum asi v sedm. Sice jsem se mu ozval, ale to u? bylo pozdě. Zamluvil jsem si druhou vlnu v listopadu. Teď u? by to stejně nevyrostlo. A s tím de?těm je to u nás nalevačku. Je akorát chladno a sem tam spadne kapka. Ale nic moc.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Příspěvekod Stanley_51 » 21 srp 2007, 14:58

Beru zpět to s tím de?těm. Dnes pr?í od rána, u? se dělají bubliny na zahradě.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Příspěvekod triodyn » 21 srp 2007, 16:55

TAKY NĚCO SPADLO,ALE ?ÁDNÁ HRŮZA-VČERA,DNES 0 :?
triodyn
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 2525
Registrován: 13 kvě 2007, 20:27
Bydliště: KOSTELETZ(ol) 241,1m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků