Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod meyer » 22 zář 2021, 16:52

Hanele12
Pokus o upřesnění situace.
Na té Labské Stráni - je ten váš boj o každý fík předem ztracen jak vidno i z vašich pokusů a textů zde. Jediné rozumné řešení je nasadit ven to, co pěstuje Hofis ve Varnsdorfu po jednom max. dvou exemplářích a dát tomu volný průběh. Do skleníku si dát Standův SD.
Jinak je to vše marnost a zbytečnost, fíky u vás určitě k rozumnějšímu fungování nepřemluvíte ani náhodou. Sever je sever a od Hřenska k vám táhnou severáky z Německa. Tudíž pro fíkování žádná zvláštní poloha a na pokusy předem ztracená.
Ostatně to, co napsal Mitas je v podstatě správně. Som za. A podle mne je každá další diskuse v tomto ohledu zbytečná - neberte si to osobně. Děkuji za pochopení tohoto příspěvku.
Tož tak. S20
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 598
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Fíkovník

Příspěvekod meyer » 22 zář 2021, 16:58

Jo, kdyby to bylo někde u Litoměřic nebo tam někde, ta stráň, tak je to jiné. Ale takto jedině si sežeňte ten klon z Děčína ze zámku nebo z botaniky nebo kde to tam bylo.
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 598
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 22 zář 2021, 17:13

Máš určitě pravdu, ale když to je právě ta největší výzva. Vyzkoušet, jak by to třeba mohlo jít. S různými odrůdami a různým způsobem. Před nějakými 10 lety by mě to vůbec ani nenapadlo zkoušet. Ale průběžně se otepluje. Normál za posledních 30 let se oproti předchozímu normálu zvedl o více jak 1°C. Poslední roky jsou u nás průměry kolem 9°C, tedy jako dříve ve vinařských oblastech. Budeme mít potom náskok. :wink: A navíc mám čerstvé fíky mooooc rád. :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3835
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Lenkalor » 22 zář 2021, 19:27

Když pominu to oteplování, tak já jsem zblbla až v Kiwiforu a jen díky němu jsem letos ochutnala vlastní fíky. :D
Dnešní Bianko, kupodivu velmi sladké:
Obrázek
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1136
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 22 zář 2021, 20:32

meyer píše:Jo, kdyby to bylo někde u Litoměřic nebo tam někde, ta stráň, tak je to jiné. Ale takto jedině si sežeňte ten klon z Děčína ze zámku nebo z botaniky nebo kde to tam bylo.

V Děčíně na zámku bohuzel žádny fikovnik neni a Děčin je oproti Labske dost lepší lokalita. A byla bych na tom stejně jako s EBT co mám.

Pěstování venku v zemi je tady fakt problematické a budoucnost v tom nevidím i kdyz zkoušet budu. . V zemi mám i Veselí a to je zelené tvrdé jako šutr a je to nejranější fíkovník jaký se tu prezentuje.
Predem nic ztracené a marnost to fakt není. To jen u main crop z venkovních.
A proč by nemělo cenu diskutovat o něčem, novém co uz někdo praktikuje.
Dalmatie zapustit v ohradce do skleniku je v plánu, prípadně něco rannějšího.
Naopak největší úspěch mám z kontejnerovaných fíkovníků, které přes zimu stěhují do sklepa a na jaře do skleníku. Z těch mám breba úrodu v pozdním létě. A nemusim mit kila na zavavření, raději pár kusů denně na chuť.
Nezbývá než experimentovat. Mám ted cca 25 druhů fikovniků a postupně zjišťuji, co v mych podminkach má smysl ( udrži brebu nebo i fiky přes zimu, kompaktni růst přip. dozráni main cropu. A příští rok bude snad zateplená pergola tak nebudu muset nosit do sklepa. Alespoň velké rostliny.
Naposledy upravil Hanele12 dne 22 zář 2021, 20:53, celkově upraveno 1
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 726
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 22 zář 2021, 20:51

Stanley_51 píše:Vyzkoušej Celeste, to brebu drží. To samé i Romano nero.

Diky. Tak to jsi mně potěšil.
Celeste mám, brebu opravdu udrzelo, ale byla taková kyselkavá, mam rada spíš sladké medové. Ale plodila poprvé.
Romano Nero mam letošní řízek a nasadil za každým listem, uvidim zda něco udrží do jara, a nebo jaká bude breba.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 726
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Stanley_51 » 22 zář 2021, 21:24

Hanele12 píše: Celeste mám, brebu opravdu udrzelo, ale byla taková kyselkavá,

Asi byla málo zralá. Mě právě překvapilo, že to bylo takové cíco. Romano nero je to samé, je to sladké až ti z toho pálí v krku, když sníš víc fíků. Ale mám to jako ty, nepotřebuji kila ( stejně bych je nezavařoval ), stačí mi 3 - 4 kousky denně na chuť. Ono když má SD 100 až 130 gr. a sníš 4 kousky, tak máš dost.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9237
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 23 zář 2021, 08:25

Hanele12 píše:Pěstování venku v zemi je tady fakt problematické a budoucnost v tom nevidím i kdyz zkoušet budu. . V zemi mám i Veselí a to je zelené tvrdé jako šutr a je to nejranější fíkovník jaký se tu prezentuje.
Predem nic ztracené a marnost to fakt není. To jen u main crop z venkovních.

Hanko, trochu zapomínáš na jeden velmi důležitý aspekt, a to je počasí. Máme za sebou teď dva roky, které počasím fíkovníkům opravdu nepřály. Oba dva roky měly u mě fíkovníky kvůli velmi studenému jaru skluz tak minimálně 3 týdny oproti normálu. A slunka letos bylo taky pomálu. Takže jsi se svými pokusy bohužel trefila to nejhorší možné období. Kdyby jsi s nimi začala v roce 2018, máš teď Veselí už zralé a sklízíš už fíky i na dalších rostlinách. To samé rok 2019. Takže bych to venkovní pěstování určitě nezavrhoval, povede se rok, a všechno bude jinak. A upřímně, takto hnusné 2 roky už těžko něco překoná, takže už bude jenom líp, musí... :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3835
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 23 zář 2021, 09:43

No, já to spíš vidím tak, že roky 2018/19 byly dost extrémní a bude potřeba se zařídit tak, aby fíky dozrály i v sezónách jako je tato - jinými slovy pokaždé.
Takže v zemi na zkoušku něco ano, ale jen ty nejranější z TOP10, zbytek prostě kombinace kontejner/skleník.
Argumenty typu, že fíkovník patří jen do země, obstojí jen v těch opravdu nejteplejších lokalitách.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4119
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 23 zář 2021, 09:45

Hofis píše: A upřímně, takto hnusné 2 roky už těžko něco překoná, takže už bude jenom líp, musí... :wink:


Ano to máte pravdu.
Právě vysoké teploty před lety a mírné zimy byly důvod, proč mně to vlastně napadlo zkusit to s fíky znovu a lépe. Tři jsou v zemi a uvidíme. Ještě do země zkusím Campaniere a WM (ale už s nějakou variantou pro možné vyjmutí na zimu) a budu čekat na příznivější léto.... A kontejnerované to jsou jistota.
Teď hlásí asi 5 dní zase slunce a teplo, tak by to ty váhavce ve skleníku mohlo nakopnout k akci.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 726
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 23 zář 2021, 10:19

moonvil píše:No, já to spíš vidím tak, že roky 2018/19 byly dost extrémní a bude potřeba se zařídit tak, aby fíky dozrály i v sezónách jako je tato - jinými slovy pokaždé.
Takže v zemi na zkoušku něco ano, ale jen ty nejranější z TOP10, zbytek prostě kombinace kontejner/skleník.
Argumenty typu, že fíkovník patří jen do země, obstojí jen v těch opravdu nejteplejších lokalitách.


Máš nějak spočítáno, kolik kg plodů lze optimálně z kontejnerovaného fíkovníku sklidit?
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1193
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod mirka » 23 zář 2021, 11:56

Črna Rast fík
Obrázek

Obrázek

Obrázek
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1550
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 23 zář 2021, 12:20

moonvil píše:No, já to spíš vidím tak, že roky 2018/19 byly dost extrémní a bude potřeba se zařídit tak, aby fíky dozrály i v sezónách jako je tato - jinými slovy pokaždé.
Takže v zemi na zkoušku něco ano, ale jen ty nejranější z TOP10, zbytek prostě kombinace kontejner/skleník.
Argumenty typu, že fíkovník patří jen do země, obstojí jen v těch opravdu nejteplejších lokalitách.

Já teda vidím úplně největší problém v tom velmi chladném jaru posledních 2 let. Brzké narašení je podle mě zcela zásadní, od toho se potom odvíjí naprosto všechno. Je to jako invenstice. Čím dřív začne ten fíkovník venku s vegetaci, tím lépe pro jeho celkový vývoj, plody atd. Tím lépe se to tedy vrátí. Ten skluz na jaře už nikdy regulérně ta rostlina nedožene. :( Teď mi dva roky po sobě fíkovník venku v Praze narašil někdy v druhé polovině května. To je strašně pozdě. Běžně mi raší tak koncem dubna, nejpozději začátkem května, ale to už musí opravdu bejt. Takže na to bych se pokusil zaměřit především, nějak ten fíkovník přimět k dřívějšímu narašení, třeba pomocí nějakého provizorního jarního krytu. U mě už to ale moc nepřichází v úvahu. Maximálně na to hodit nějakou průhlednou fólii na jaře... :?
Že je potřeba ven vysazovat jen ty nejranější odrůdy, tak to samozřejmě maximální souhlas! :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3835
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod gr81 » 23 zář 2021, 19:03

Nevíte co je Black Mision? často to nabízí na ebaye amerikánci. Prý raný, výborný, štavnatý. ale kdo ví?
https://www.ebay.com/itm/274474422522?_ ... %3A2334524
gr81
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 245
Registrován: 13 zář 2020, 14:05
Bydliště: Praha

Re: Fíkovník

Příspěvekod Luk » 23 zář 2021, 20:52

gr81 píše:Nevíte co je Black Mision?

Zkus napsat Black Mission do políčka HLEDEJ vpravo nahoře této stránky. Občas najdeš odpověď i bez dotazu.
Luk
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 244
Registrován: 18 dub 2019, 18:23
Bydliště: Břeclav 158 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků