Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod EvaOstrava » 07 úno 2024, 10:46

Tak naposledy z historie o kaprifikaci -1899 - fíky ve Francii
Vesmír - obrázkový časopis pro šíření věd přírodních
Obrázek
Plinius sice chápal spojitost vosiček, caprifiků a jejich vliv na dozrávání jedlých fíků, dokonce už i Aristoteles a Herodotos. Ti si však mysleli, že propíchnutí fíku vosami způsobí, že fíky nespadnou, ale dozrají - protože se do fíku dostane vzduch a slunce. Že se jedná o opylování bylo objeveno o dost později. Ale už v roce 1891 se zkoušelo opylování fíků pomocí brčka s pylem.
Naposledy upravil EvaOstrava dne 07 úno 2024, 15:12, celkově upraveno 1
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 930
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Fíkovník

Příspěvekod meyer » 07 úno 2024, 13:15

Eva za zkoumání archivů a dějin... S9
Díky a je vidět, že fíky nedaly lidem spát, aby tomu plození přišli na kloub. :) E3
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 598
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Fíkovník

Příspěvekod EQS » 08 úno 2024, 12:11

EvaOstrava píše:Když už jsme u toho opylování, pro zajímavost je zde text z roku 1902
z knihy Názorná květena zemí koruny české. Moc hezky napsáno starší češtinou.
(https://kramerius4.nkp.cz


Dakujem, Evi, za vyborny zdroj - o Digitalnej kniznici som nevedel S9

Su tam perly - vyzera ze aj v 19. storoci im bolo luto nezrelych fig, resp. mozno im to este tak nezrelo ako nam :D otazka len je ako velmi nezrele tie figy maju byt :shock:
Obrázek
EQS
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 26
Registrován: 31 srp 2022, 11:57
Bydliště: Svätoplukovo, okres Nitra (146 m n. m.)

Re: Fíkovník

Příspěvekod Milan Kulka » 08 úno 2024, 17:36

Zatím to vypadá nadějně, podařilo se mi sehnat řízky caprifíků z Itálie a kamarád z Maďarska mi nasbíral řízky caprifíků v Pécsi :-)
Milan Kulka
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 18
Registrován: 29 led 2024, 20:53

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaaja-el » 08 úno 2024, 17:54

Vím o jednom caprifíku na Rabu. V srpnu/září měl všechny fíky zaschlé a provrtané od vosiček. Skoro jako by ty fíky měl jen na loňském dřevě. Nevšiml jsem si tam tehdy žádný zelených fíků.
To jsem ještě netušil, že se jedná o caprifík a ty suché fíky jsem si natrhal, že si je doma zasadím ze semínek:-) Doma jsem zjistil, že jsou duté a celé se to rozpadá.
Je možné že byl "persistentní", když na něm všechny fíky zůstaly zaschlé?
pozice zde:
https://maps.app.goo.gl/SrEv1csTXcyJ8PSGA

Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
kaaja-el
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 187
Registrován: 23 dub 2022, 10:00
Bydliště: Nýřanská černouhelná pánev, 350mnm.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 08 úno 2024, 18:16

Persistentni caprifik se blbe identifikuje v lokalite, kde se prirozene vyskytuji vosicky. Projevil by se naopak tam, kde nejsou.
Ale tech persistentnich je pomerne male procento, u nahodne objeveneho samce je lepsi spise predpokladat, ze persistentni neni.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4119
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 08 úno 2024, 18:21

Milan Kulka píše:Zatím to vypadá nadějně, podařilo se mi sehnat řízky caprifíků z Itálie a kamarád z Maďarska mi nasbíral řízky caprifíků v Pécsi :-)


Supr. Stale jsi ale teprve v bode 1. z celkovych desiti :wink:
Dobra zprava je, ze tam u vas na jihu Slovenska mate celkem solidni predpoklady se rychle posunovat kupredu. Muj skromny odhad je 10 let.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4119
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Milan Kulka » 08 úno 2024, 23:10

tak to teda doufám, že to bude dřív, podle mě to na 10 let nikdo neodhaduje ani v Maďarsku :-)

takhle vypadá teď caprifík ve kterém přezimují fíkové vosičky v Pécsi :-)
Obrázek
Milan Kulka
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 18
Registrován: 29 led 2024, 20:53

Re: Fíkovník

Příspěvekod EvaOstrava » 09 úno 2024, 08:57

Já si myslím, že snad ta doba závisí na tom, jak rychle se fíkovníky rozrostou a rozplodí. Patrně čím starší, tím odolnější. A po zanesení vosiček to už bude asi záležet jen na tom, jak se podaří přezimování. Případně po tuhé zimě vosy přinést znovu.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 930
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Fíkovník

Příspěvekod meyer » 09 úno 2024, 10:33

Nešlo by na ty caprifíky založit samostatné vlákno alias vosičky? byl bych potěšen. :) Díky. S12
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 598
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Fíkovník

Příspěvekod nene » 09 úno 2024, 11:56

meyer píše:Nešlo by na ty caprifíky založit samostatné vlákno alias vosičky? byl bych potěšen. :) Díky. S12


Dobrý nápad.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4264
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Fíkovník

Příspěvekod Milan Kulka » 09 úno 2024, 13:18

EvaOstrava píše:Já si myslím, že snad ta doba závisí na tom, jak rychle se fíkovníky rozrostou a rozplodí. Patrně čím starší, tím odolnější. A po zanesení vosiček to už bude asi záležet jen na tom, jak se podaří přezimování. Případně po tuhé zimě vosy přinést znovu.

Záleží to i od toho jak staré caprifíky se podaří v dané lokalitě vysadit, kdyby se dal od někoho koupit 2-3 roční caprifík, tak by to bylo dřív, takhle je to minimum na 5 let s dobrým a bujným růstem a také v závislosti na tom, kdy daný caprifík začne plodit :-)
Milan Kulka
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 18
Registrován: 29 led 2024, 20:53

Re: Fíkovník

Příspěvekod meyer » 17 úno 2024, 01:29

Vyndal jsem ze zimní zahrady 2 rostliny s nedozrálými fíky protože teploty šly rapidně nahoru skoro až moc. Předjaří v interiéru E3 , loni se to osvědčilo tak uvidíme. Valdštejn je obsypán a do zralosti mu moc nechybí. Druhý je klon z Rabu /HR/, ten bude asi pro sledování zajímavější.
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 598
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Fíkovník

Příspěvekod minka » 18 úno 2024, 10:47

Jeden Veselský jsem měla přes zimu v bytě u chladného okna, ten už obrůstá listy a druhý byl ve sklepě v paneláku, tak ten jsem včera donesla do bytu a ostřihala. Už se na ně těším, loni na podzim jsem je uklízela každý s asi 12ti plody. Tak polovina dozrála do vánoc, no samozřejmě, že jim chybělo slunce, ale byly sladké.
Uživatelský avatar
minka
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 363
Registrován: 04 čer 2013, 09:58
Bydliště: jindřichohradecko 475m/n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 21 úno 2024, 08:25

Tak jsem po předchozích zkušenostech přehodnotila způsob pěstování podle odrůd takto:

1. breba/main crop fíkovníky - osvědčilo se v látkových květináčích cca 20 l s otvory z boku na prorůstání kořenů. Na podzim vykopat a do sklepa, na jaře doplnit do děr v substrátu hnojivo a do skleníku k urychlení a v květnu ven do země, prorostou si kořeny, ale ne tolik, aby se nedalo bez problému rýčem oříznout. Např. Becane, Jaune, RdB, TV, WM, Campaiere.

2. fíkovníky na main crop - na podzim vyrýt ze země jen s cca 10 l balem a volnými kořeny, ve sklepě zasypat do malého kýble, v únoru ořezat a od 1.3. na urychlení domů k oknu, na konci dubna skleník s již nasazenými plody a po zmrzlých ven do země volně. Tím se vyhnu stěhování velmi těžkých kontejnerů a úrodu si posunu na letní měsíce. Možná by se vyrytí dalo posunout až na jaro a vyhnout se stěhování do sklepa úplně, letos venkovní vůbec neomrzly. Vyzkoušeno úspěšně loni na Saľs a Romano Nero, letos přibyde např. Pastiliere, MM, MB a LSU Purple, no name Lídlák.

3. fíkovníky trvale ve skleníku - letos poprvé a zabalené v netkance zimu přežily i se zelenými, nevyzrálými výhony a to bylo i -15 stupňů. V zapuštěných 40 l stavebních kalfasech s dírkami ve výši cca 8 cm po obvodu k odtoku vody. Důvodem je suma teplot u mně na severu, jednoduché vysunutí celého kořenového balu ven pro ořez kořenů a doplnění čerstvé zeminy ob rok. Látkové květináče byly výborné, no některé typy s tenčí stěnou prorostly kořeny skrz stěny ven a bylo těžké rostliny pro přesazení vyndat ven. Ty, co zvládají celoročně polykarbonátový skleník např. Negronne, Pálava, TV, NIN ZS, PTN, Amatrice Casale. V plánu jsou pozdní chutné verdino typy.

4. fíkovníky trvale venku - no name z Jihlavy ETB na zkoušku na brebu, také Desert King, LdA a M10 letos poprvé zimovaly venku, Peretta (pokud letos nezaplodí jde)

Loni po zhodnocení sezony jsem zjistila, že pro mně nejchutnější byly dobře vyzrálé ETB typy, Campaniere, LdA, PTN a Negronne. Naopak na druhé straně žebříčku jsou ovocné typy např. Romano Nero, Jaune a hodně cukrové např. WM. Uvidíme na hodnocení letos.

Jak to máte s chutí u fíkovníků? Které preferujete a které neoslnily?

Doufejme v letošní teplé jaro i léto a úspěšnou sezonu všem!!!
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 726
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: petr.svob a 5 návštevníků