Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 21 zář 2021, 15:52

Dělám to tak nějak od oka, do 10L hodím zhruba hrst - kolik to může být, 100 gramů?
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4085
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod meyer » 21 zář 2021, 17:48

OK, díky, to bude gut, hlavně mi šlo o to, abych to nepřehnal. :)
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 590
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 21 zář 2021, 19:09

Hofis píše:tak to snad i na tom severu s nějakou breba odrůdou vyzkouším. :)

Jinak Hanko, nedurdi se, nikdo to zde nemyslí zle. Jenom moc lidí neví, s čím má člověk u nás na severu co do činění. :wink:


Díky. Spíš mně to dost mrzí. Tady fakt bojujeme o každý fik.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 21 zář 2021, 19:52

[quote="Milan"]Tak abych trochu prilozil pod oheň, posílám odkaz na youtube, jaký fikovnik vykopává pestitel

Tak to je fakt úplně super video moc děkuji za informaci zhlédnu všechny jeho příspěvky zkusím pročíst diskuse a pak ho trochu vyzpovídám co mi nebude jasné.. Ukrajina to je teda umění vypěstovat fik. A ta jeho odrůda vypadá úžasně Bohužel asi není dost dobře možné dostat nějaký řízek do ČR zkusím nad tím ještě zahloubat...
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Lenkalor » 21 zář 2021, 20:11

Hanele - možná se kontejner nemusí na podzim odtrhávat, může se při zemi odříznout.
https://www.armyshop.cz/pilka-dratova-c ... 1+commando
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 21 zář 2021, 20:13

Lenkalor píše:Hanele - možná se kontejner nemusí na podzim odtrhávat, může se při zemi odříznout.
https://www.armyshop.cz/pilka-dratova-c ... 1+commando


Pravda. Diky za tip.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 21 zář 2021, 20:32

Hanele12 píše:
Díky. Spíš mně to dost mrzí. Tady fakt bojujeme o každý fik.


Nezpochybňuji samotný pokud ovšem obávám se, zda je BT vhodnou rostlinou na takový test. Já ho měl v květináči na zaskleném balkóně a choval se tak, že schodil listy a chvíli poté i všechny plody. Tedy mráz nebyl příčinou. Ovšem je fakt že označení BT mohou nést různé rostliny a mohou se chovat jinak. Rozhodně na takové pěstování by mohl být dobrý Negronne u kterého mám ověřené, že plody drží bez problémů celou zimu.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1184
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 21 zář 2021, 21:20

kaossik píše:Rozhodně na takové pěstování by mohl být dobrý Negronne u kterého mám ověřené, že plody drží bez problémů celou zimu.


Ano to je pravda, Negronne je držák, taky MDSS a Preto Tores Novas. Další uvidím letos v zimě.
Vyndat chci i Veselí. Úžasně letos od června narostlo a má masivní zárodky breby, ale výhony stále zelené
Máte ještě někdo zkušenost s odrůdou, která brebu drží? Nebo i fiky z minulého roku?
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Stanley_51 » 21 zář 2021, 21:32

Hanele12 píše: Máte ještě někdo zkušenost s odrůdou, která brebu drží? Nebo i fiky z minulého roku?

Vyzkoušej Celeste, to brebu drží. To samé i Romano nero.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 21 zář 2021, 21:43

Jinak ten fík, co pěstuje ten Ukrajinec, bude asi ficus palmata. Jako pákistánský divoký fík (Wildfeige aus Pakistan) ho prodává tenhle týpek v Německu:
https://www.manfredhans.de/epages/63701 ... oducts/645
Měl by být o dost mrazuvzdornější, než klasické fíkovníky. To samé platí i pro další 2 zajímavé rostliny, které tam má. Ficus afghanistanica (Wildfeige aus Persien) a ficus johannis (Johannisfeige). Všechny tyto druhy by měly vydržet až -20 bez větších problémů.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod kasta » 22 zář 2021, 07:48

Hofis píše:Jinak ten fík, co pěstuje ten Ukrajinec, bude asi ficus palmata. Jako pákistánský divoký fík (Wildfeige aus Pakistan) ho prodává tenhle týpek v Německu:
https://www.manfredhans.de/epages/63701 ... oducts/645
Měl by být o dost mrazuvzdornější, než klasické fíkovníky. To samé platí i pro další 2 zajímavé rostliny, které tam má. Ficus afghanistanica (Wildfeige aus Persien) a ficus johannis (Johannisfeige). Všechny tyto druhy by měly vydržet až -20 bez větších problémů.


Jo ten Johannisfeige mne taky zaujal, objevil jsem ho u jinyho nadsence v Nemcich (http://hortensis.de/pflanzen/obst.html), jak jsem pochopil, tak je to samci fikovnik, ktery ma jedly kvetenstvi.
P.S. Honzo, kdybys neco v Nemecku kupoval, urcite dej vedet, rad se k tobe pridam - divoky fikovnik, ktery se v zime nemusi zakryvat, by se mi do moji divoky zahrady hodil :)
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1309
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Fíkovník

Příspěvekod Stanley_51 » 22 zář 2021, 08:32

Hofis píše:Měl by být o dost mrazuvzdornější, než klasické fíkovníky. Ficus afghanistanica (Wildfeige aus Persien) Všechny tyto druhy by měly vydržet až -20 bez větších problémů.

Mám Ficus afghanistanica již cca 10 let a mohu ti upřímně říci, že to je jeden z nejchoulostivějších fíkovníků. Rozhodně tedy -20°C nedá ani náhodou. Na jaře, když bývají noční přímrazky a přes den teplo, tak má problémy. V Afghanistánu a Íránu, odkud pochází, když začne jaro, tak už je teplo a stálé počasí. Ty výkyvy teplot u nás mu nesvědčí.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 22 zář 2021, 08:39

Ano. Tyhle pokusy s různýma afgháncema tu už před pár lety proběhly a pokud vím, tak to bylo spíše fiasko - buď neplodili nebo stejně zmrzli. Takže radím neutrácet za tyhle experimenty přílišné sumy.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4085
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Stanley_51 » 22 zář 2021, 11:42

Držím si toho afghánce jen proto, že má pěkné listy, podobné jako Ice crystal. Ale jinak je to nanicovatá rostlina, choulostivá a neplodící.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 22 zář 2021, 13:20

moonvil píše:Ano. Tyhle pokusy s různýma afgháncema tu už před pár lety proběhly a pokud vím, tak to bylo spíše fiasko - buď neplodili nebo stejně zmrzli. Takže radím neutrácet za tyhle experimenty přílišné sumy.

Ano, jsem si tohoto problému vědom, o Afgáncích už jsem si toho celkem dost přečetl, i tady na kiwifóru, a zatím jsem si nevšiml nikoho, komu by to plodilo. Navíc když se člověk ponoří trochu hlouběji do té problematiky, tak zjistí, že u těchto divokých fíkovníků vlastně neexistuje žádné ucelné názvosloví. Ficus johannis je někde uváděn jako varieta ficus afghanistanica, jinde zase, že ficus afghanistanica je vlastně varieta od ficus johannis. Jinými slovy, je v tom jeden velkej bordel. Navíc jsou tam i velké vlivy z přirozeného křížení s bězným ficus carica, protože se v hraničních oblastech výskyt obou druhů z části kryje. Navíc klasický ficus afghanistanica potřebuje k opylení blastofágu, jinak neplodí.
Takže to bude silně záviset od dané variety a navíc prakticky každý kus je svým způsobem jedinečný, protože se rozšiřují ve své domovině semeny.
Na druhou stranu se mi líbí přístup toho týpka. Je vidět, že je to nadšenec, který uvádí nezkreslené informace z vlastních zkušeností. Třeba u Peretty rovnou napíše, že jí nepovažuje za mrazuvzdornou do jeho podmínek. To samé píše i u většiny ostatních fíkovníků. Takže když už napíše, že mu to plodí v Pomořansku, sice v kontejneru, ale plodí a že rostlinu od výšky 50 cm považuje za plně mrazuvzdornou, tak na tom asi něco bude. Když to srovnám s našimi prodejci, kteří vydávají třeba Perettu za extrémně odolný fíkovník vhodný pro venkovní pěstování, jenom aby to prodali, tak tady u něj cítím odlišný přístup.

Kasta:
Martine, láká mě to už celkem dlouho, ale pořád odolávám. Ale asi už to moc dlouho nevydržím a v předjaří od něj něco objednám. I když se to zdá k nevíře, tak i na severu mám několik sušších úhorů s kamenitou půdou, kde neroste ani rybíz. Tak to tam asi zkusím dát. Láká mě hlavně ten ficus palmata subsp. Browicz. I když sám zpochybňuje deklarovanou mrazuvzdornost do -24 stupňů, tak odolnější by to přeci jen být mohlo. No a k tomu bych asi zkusil ten ficus johannis nebo ficus afghanistanica od něj. Pokud bych něco objednával, dám vědět a domluvíme se. :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 31 návštevníků