Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod ivan » 02 čer 2023, 22:20

...viem, že sa to tu už preberalo- ale- počkať ešte zo zaštipnutím?:
Obrázek
...jeden rok som to skúšal, ale nevidel som rozdiel medzi zaštipnutými výhonmi a nezaštipnutými...
- chcel by som ich tento rok skúsiť "urýchliť"- aj som mohutné kry tento týždeň zalial(cca 100l vody /1ker)- na veľkosť krov tých 100 l nie je veľa+ cez víkend ďalšiu zálievku dám- som zvedavý na výsledok...napr. posledné(veľmi suché ) roky veľmi neskoro nasadzovali letnú úrodu..,.tak by som im chcel "napodobniť" Jadran- tam je zima+jar vlhká...napr. vlani aj tie u nás v centre mesta začali nasadzovať letnú násadu až v júli- po intenzívnych prietržiach (čo boli v júni)- a pritom boli o viac ako 2-3 týždne pri pučaní "nadbehnuté" oproti mojim...takže saharské podmienky im jednoznačne nevyhovujú...ale posledné roky sú tu naozaj saharské ...(nikdy som figy nebol zvyknutý polievať)- sú to už staré- mohutné kry
- vlaňajších 434mm - žiadnu zásobu vlahy u nás neurobilo....napr. Zadar má tento rok už 430mm, Split 453mm, Pazin 324mm...
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1779
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaaja-el » 02 čer 2023, 22:41

meyer píše:To je dobrý počin, já jen sleduji, že loňský tvůj řízkovanec se má k fíčkům. U mě loňské řízky z Krku a Rabu v Chorvatsku jedou, ale úroda zatím žádná. Což myslím není na škodu, ale toto u tebe je asi jinak. Má větší prostor, sice už jsem dal ty mé některé do větších kontejnerů, ale pár jich je ještě v těch malých transportních. Takže jsou asi rádi že žijou. S20


Ten Martinsfeige bohužel 2 fíky shodil, celkem tedy mohl mít zatím 4. Asi je toho na něj moc. Spálilo ho slunce, když jsem ho vyndal ven, rovnou k jižní zdi a 4L hadrový květináč není určitě teplotně moc stabilní.

Tvá Znojma mají pár brebasů. Zatím nic neshodily.
Znojmo T2
Obrázek

Znojmo T3 lesy
Obrázek

Víc fíků zatím nemám. Ale tu a tam, napříč odrůdami se objevuji špendlíkové hlavičky.
Uživatelský avatar
kaaja-el
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 183
Registrován: 23 dub 2022, 10:00
Bydliště: Nýřanská černouhelná pánev, 350mnm.

Re: Fíkovník

Příspěvekod EvaOstrava » 03 čer 2023, 08:31

kaaja-el píše:Ten Martinsfeige ......

Nenašel jsi ty nebo někdo jiný náhodou nějakého pěstitele z Evropy, který by měl odrůdu Little Ruby? Měla by být trpasličí a ještě i rychle dozrávat. Líbí se mi pěstování na jižních parapetech, ale chce to menší odrůdy. LMF mám, asi to chce dobře stříhat, má takový divný vzrůst doširoka, tenké větvičky. Na podzim si nechám poradit.
RdB na parapetu hezky nasadila
Obrázek
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 885
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaaja-el » 03 čer 2023, 11:54

Tak ten jsem bohužel našel jen v Americe.

EvaOstrava píše:Nenašel jsi ty nebo někdo jiný náhodou nějakého pěstitele z Evropy, který by měl odrůdu Little Ruby? Měla by být trpasličí a ještě i rychle dozrávat. Líbí se mi pěstování na jižních parapetech, ale chce to menší odrůdy. LMF mám, asi to chce dobře stříhat, má takový divný vzrůst doširoka, tenké větvičky. Na podzim si nechám poradit.
RdB na parapetu hezky nasadila
Obrázek
Uživatelský avatar
kaaja-el
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 183
Registrován: 23 dub 2022, 10:00
Bydliště: Nýřanská černouhelná pánev, 350mnm.

Re: Fíkovník

Příspěvekod dzani696 » 04 čer 2023, 07:54

Ide o breba alebo main crop? :)
Obrázek
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 876
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 04 čer 2023, 12:26

Není za listem, takže breba.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4071
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Brano70 » 04 čer 2023, 17:42

Ovocný subtropický mix vysadený pred mesiacom na viničnom vrchu Belianskych kopcov pri Štúrove (J svah, 150-160 m.n.m., prevýšenie lokality je cca 50 m nad rovinou Dunaja) - 5 odrôd kaki, 24 odrôd fíg, 25 odrôd granátov, 1 jujuba a 2 ks (samec a samica) pistácia...Tohoročný priebeh jari vo vzťahu ku zrážkam bol aj tam milostivý, pršievalo aj na tomto vyprahnutom mieste (DP cca 530 mm).
Držte palce...

Obrázek

Obrázek

V Štúrove meste pri LIDLI-i rastie takýto macek:

Obrázek
Uživatelský avatar
Brano70
oficír
oficír
 
Příspěvky: 507
Registrován: 19 úno 2017, 19:38
Bydliště: Žibritov,okr. Krupina(SR),500mn.m.;USDA7a; Rézhegy (Belianske kopce),155 m n.m., USDA7b/8a

Re: Fíkovník

Příspěvekod JančiZV » 04 čer 2023, 18:39

Nádhera Braňo, keď budeš potrebovať pomôcť s oberačkou daj vedieť :-)
Ak budeš chcieť odložím ti figu z Veľkeho Medera, bol som na jar pre odrezky, vyzerá super.

Obrázek

Obrázek
JančiZV
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 356
Registrován: 30 bře 2014, 12:16
Bydliště: Zvolen 299m.m. SR

Re: Fíkovník

Příspěvekod Brano70 » 04 čer 2023, 18:52

Janči, s pomocou pri oberačke potom rátam :D . Ten Meder vyzera super, jeden kusok si rezervujem... S20
Uživatelský avatar
Brano70
oficír
oficír
 
Příspěvky: 507
Registrován: 19 úno 2017, 19:38
Bydliště: Žibritov,okr. Krupina(SR),500mn.m.;USDA7a; Rézhegy (Belianske kopce),155 m n.m., USDA7b/8a

Re: Fíkovník

Příspěvekod Luk » 04 čer 2023, 21:11

Venkovní nezimovaný Campaniere. Že by už letní? Na malém spodním loňském výhonu.
Obrázek
Obrázek
Luk
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 242
Registrován: 18 dub 2019, 18:23
Bydliště: Břeclav 158 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 04 čer 2023, 21:58

Jojo, Campaniere se poslední dny konečně pořádně rozjíždí. Doteď se tvářil dost nešťastně, tato odrůda moc nezvládá jarní přesun ze skleníku ven a první várka listů je často trochu oblezlá.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4071
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod ivan » 05 čer 2023, 08:55

Luk píše:Venkovní nezimovaný Campaniere. Že by už letní? Na malém spodním loňském výhonu.

Luk S6 ...áno- takto by to malo vypadať- letná násada ak sa vytvorí (resp. začne tvoriť začiatkom júna)- tak bude zrieť ešte v auguste, všetko neskôr nasadené začína zrieť v septembri a októbri(a to už býva počasie úplne odlišné- počasie sa "láme" (koncom augusta- zač. septembra)
- u nás sú figovníky aj tento rok opozdené- po neskorých mrazoch (už niekoľko rokov po sebe)
- máš určite dobrú mikroklímu- vhodnú pre figovníky S14
- preto som písal niekoľko dní dozadu príspevok, že kedy zaštipovať, pokúsil by som sa tento rok ich nejak "urýchliť"- ale- sú fakt u nás opozdené oproti "normálnym" rokom...
- lebo letná násada potrebuje min. 85 dní od nasadenia po dozrievanie a nepomôžu ani supertropické dni v lete...(napr. SD- čko potrebuje u nás min. 90 dní...)
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1779
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 05 čer 2023, 12:19

Ty nejranější to zvládnou v optimálních podmínkách za 70-75 dní. 80-90 dní už považuji za druhou skupinu, ale stále jsou dostatečně rané na to, aby stihly alespoň část úrody dozrát v srpnu nebo začátkem září, kdy bývá počasí ještě relativně ok.
Samozřejmě když se posere počasí a měsíc v kuse chčije nebo se prostě výrazněji ochladí, tak se ta čísla posouvají.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4071
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 07 čer 2023, 09:44

Letos mi už začíná docházet trpělivost s Perettou. Můj první fikovník, mám letos pátým rokem, ale doposud jsem. Neochutnal jediný plod. Loni se v srpnu vytvořil jeden opožděný a tak jsem si říkal, že by konečně mohl být nástup do plodnosti. Mám jí jen proto, že jí nestěhuji a nechávám v 130l květináči venku, což dává. Ale bohužel letos breba opět žádná (1 zdeformovaný plod) a po zaštípnutí nic nenasazuje takže pochybuji že stihne dozrát. Na to místo kde je (kontejner u jižní zdi zeshora chráněný balkónem) tu mám mnoho nadějných kandidátů ať na brebu tak rané na maincrop.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1170
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod Jožka » 07 čer 2023, 10:10

Jednu Peretu mám na zahradě a druhou v kontejneru a hned druhým rokem po výsadbě plodila, pro mě je to bezvadná rostlina.
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1195
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron