Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 05 črc 2021, 17:10

quote="Stanley_51"]Včera jsem sledoval ČT24 a rozhovor s mnichem kostela Panny Marie Sněžné v Praze. Rozhovor byl v zahradě kostela, kde byly vidět vzrostlé a plody obalené fíkovníky. Možná by stálo zato, prozkoumat lokalitu a zjistit něco víc, popř. získat řízek.[/quote]

To je zajímavé, skoda, ze nejsem pražská...
Tak dneska dumám a všimla jsem si, co lidí tady zpočatku fóra bylo aktivních a podrobně řešilo vše s fíky. Tak o tom tak přemýšlím, co je příčinou a tak buď mají pěstování už vychytané, nebo naopak uz nepokračují, protoze zjistili, ze výsledky jsou neadekvátní snaze... Je to vidět i na strankách plné zahrady , což byla moje pěstitelská bible a letos o fících nic. Moc mi chybí pokračování.... Snad uz se taky dopracuji ke svym stránkám, kde si vše co mám vložím. Nebo to za pár let taky postupně utlumím. Pokud tedy budou takové zimy jako letos tak je to boj s větrnými mlýny. Tak to jen taková úvaha pri volném dni. A jdu presadiť získanou Perettu a zahřížené větve "obložit" větším květníkem.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 726
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 05 črc 2021, 20:49

Nemyslím si, Hanko, je tu plno nových venkovních výsadeb, již jsme tu měli hodně pěkných srovnání. No, a taky to po této zimě mnoha lidem zmrzlo až k zemi, takže není moc o čem mluvit... :(
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3835
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 05 črc 2021, 22:01

Zaprvé na nějaké velké publikování teď není čas a taky ne každý den lze přijít s něčím objevným či přinejmenším zajímavým.
Aktuální situace je taková, že na výhonech jsou fíky ve všech možných velikostech a minimálně dalšich 40-50 dní se nic moc dít nebude.
Pokud teda nepočítám brebu.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4118
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Marek1970 » 05 črc 2021, 22:31

Hanele12 píše:Tak dneska dumám a všimla jsem si, co lidí tady zpočatku fóra bylo aktivních a podrobně řešilo vše s fíky. Tak o tom tak přemýšlím, co je příčinou a tak buď mají pěstování už vychytané, nebo naopak uz nepokračují, protoze zjistili, ze výsledky jsou neadekvátní snaze...

Ono to nadšenie pochváliť sa tu s každou dozretou figou, časom vždy trochu opadne. Na začiatku som chcel mať skoro každú odrodu, ktorá sa na fóre objavila, teraz som vďačný ak ju nemusím vyhodiť ale mám ju komu darovať a nechávam si len zopár odrôd. Figovníky sú úžasné v tom, že ochutnať prvé plody sa dá už v prvom roku z na jar zakoreneného odrezku. Pri pestovaní v nádobách sa však stávate ich otrokom, lebo ich smäd po vode je v lete neskutočný, nádoby spolu so skleníkom sú ale jediná istota každoročnej pravidelnej úrody fíg avšak extrémne pracná. Vonkajšia výsadba je pre pestovateľa neporovnateľne pohodlnejšia ale tu je zasa toľko premenných, že vonku sa figy so 100 % istotou úrody asi pestovať nedajú. Takže áno, po čase si každý nájde svoj spôsob, najmä v závislosti na čase ktorý im viete venovať.
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod MonikaV » 05 črc 2021, 22:38

Jo jo jo -- jarní mrazíky nám daly pěkně na prdel i tady v ,,Zemi zaslíbené´´ (Hroznové Lhotě) :D :D prakticky začínám letos od nuly, takže se kochám jen vašimi (komu nezmrzly) plody S6 S6
a tohle forum se dá číst stále od začátku, neboť vždy objevím něco nového S6 S6
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1002
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 05 črc 2021, 23:29

Diky všem za reakce. Také si to čtu dokola.... Ale pokaždé to otevírám s naději ze někdo vložil přispěvek. I takové info o dozrálé brebě, hojnosti letní násady nebo fících co vás čímkoliv překvapily si ráda přečtu. Asi se všichni snažíme vyselektovat ty druhy, které jsou chutné a plodné a rychlé. Tak at se nám léto vydaří.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 726
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 05 črc 2021, 23:38

Marek1970
Mohu se tedy zeptat, které konkrétně si to vyhráli a necháváte si je? Já teď, mimo jiné, zvazuji co s odrůdou Komen, velké plody a velmi chutné. Jen u mně loni nasadil za oknem v květnu a dozrál jeden v září. Letos ma plody daleko menši tak myslim ze nedozraje nic. BT a moji řizkovanci z Thassosu také vyřazeni.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 726
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Marek1970 » 06 črc 2021, 06:18

Nechám si zatiaľ len pravdepodobne nasledovné odrody:
Trnavský - patrí medzi skoršie, po zaštipnutí ochotne nasadzuje veľké chutné plody, ak nevymrzne má aj slušnú breba úrodu (jediný nedostatok je že u mňa trochu pomalšie rastie).
Peretta (od Alexa) - veľké, veľmi chutné figy, tento rok s minimálny poškodením mrazom, dokonca ostalo aj nejaké množstvo breby, veľmi dobre mi plodí aj v skleníku aj vonku.
Brunswick - slušne mrazu odolný, rovnaká charakteristika ako Trnavský len je o pár dní neskorší a rast má naopak extra bujný.
Hardy Chicago - jediná vonku nasadená figa na ktorej vonku v otvorenom priestore mi tento rok omrzli len cca 2 cm vrcholy špičiek, plodnosť a dozrievanie vonku ešte nemám odskúšanú (možno vonku nebude mať šancu dozrievať a brebu nemá takmer žiadnu) v skleníku je ale super plodná
Ronde de Bordeaux - skorá a ideálna unifere figa pre pestovanie v nádobe, na zimu je ju bez problémov možné hlboko zrezať a o rok bohato pri zaštipovaní zaplodí, zasadená vonku mi vymrzla až ku koreňom (tento rok u mňa asi vonku najviac mrazom poškodená figa).
Trojano a Negrone - nechávam si ich len pre pestovanie do skleníka ich charakteristiky sú na Michalových stránkach.
Jaune d'Escoussans - skorá extrémne plodná figa, v skleníku plodí ako šialená, vonku prežila so stredným omrznutím, po zaštipnutí veľmi ochotne nasadzuje v normálnom roku by mala byť schopná aj vonku dozrieť (cca 80 dní od násady).
Veselí - asi netreba komentár, figovník s asi najkratšou dobou dozrievania, mám ho vysadený vonku, zatiaľ mi pomerne pomaly rastie.
Francuesco - EBT-čko bohatá breba u mňa patrí medzi najsladšie a najchutnejšie, druhá úroda má šancu dozrieť asi len v skleníku (vonku len asi v ideálnom roku).
Hlohovec - lokálna figa, ktorú som dostal od kamaráta, ktorý ju má od známeho z mesta Hlohovec (preto ten názov) zaujímavá extra plodná figa (dozrievavanie druhej úrody ešte nemám odskúšané ale brebu mala bohatú a perfektnú, figy sú žlto-zelené s fialovým pruhovaním, dužina žlto biela).
Yellow Absheron figa, ktorú som zohnal z Azerbajdžanu, nechávam si ju ako takú raritku, tento rok z vonku vysadených patrila medzi mrazom najmenej poškodené, v skleníku som z nej už obral množstvo breby a nasadzuje aj bohatú hlavnú násadu (jej nevýhoda je, že má veľké otvorené oko, inak chuťovo veľmi zaujímavá figa veľkostne okolo 30-40 gramov).
Pravdepodobne aj tieto odrody časom ešte zredukujem.
Na konci tejto sezóny vyradím White Marseiles (jej figy mi nechutia), Red Baron (extrémne plodná figa ale veľmi neskorá vhodná len na pestovanie v skleníku alebo v nádobách, mne osobne jej figy nechutia), Dalmatian (neskorá a u mňa extrémne málo plodiaca figa), LSU Yellov (veľké veľmi chutné figy ale u mňa málo plodí a pre 3-4 figy sa mi ju neoplatí pestovať, Madelaine de deux saisson - u mňa platí to isté čo LSU Yellow).
Vyradil som už všetky BT-čka, Giacomo Verdino (extrémne neskoré), LSU Gold (bujný rast a málo plodil), Campaniere (figovník inak v pohode ale vadili mi extra malé plody, možno aj ľutujem, že som si ho chvíľu ešte nenechal), ............................... a takto by som ešte dlho mohol pokračovať.
Skúsenosti iných s týmito odrodami môžu byť iné ale moje sú vyššie uvedené.
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod kasta » 06 črc 2021, 07:30

Re: Marek1970:
Super, diky moc za shrnuti, presne takovyhle informace si taky vzdycky rad prectu!
Ja ted premyslim, jakou odrudu mam zasadit do velkyho 40 litrovyho sudu, kterej dam na zimu vzdycky do kulny, kde teplota neklesne nikdy pod -5 stupnu. Skoro uz jsem se rozhodl pro ten Trnavsky velkoplody (ten bych musel ale nekde shanet), ale ted po tvym popisu bych mozna vybral Francuesco (ma ho kamarad). Stacilo by mi, kdyby pres zimu udrzel tu brebu, na podzimni sklizni ani netrvam.
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1351
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 06 črc 2021, 07:58

Marek1970
Děkuji za dlouhý a super popis zkušeností. A zrovna Trojano mi letos přineslo jen 2 ks breby a maincrop ne, ale vykládala jsem do něj velké naděje tak uvidim příští rok. ETB mám Laradek, Celeste, Pálava a Francuesco a také si chci nechat jen 1.
Veselí šlo letos do země a rozkoukává se.
U mně velmi plodné ve skeníku urychlené HC a Preto Tores N. A Negronne.
LSUGold i Madeleine take vzrůstné, Madeleine udržela 4 plody přes zimu a dozrály v květnu. To byl bod navic ale ketni se ji moc nasazovat nechce.
Ronde dB moc chci ale uz druhym rokem mi ani jeden řízek nezakořenil.
Velké naděje vkládám do Noir de Caromb, prý velmi chutný velký fík.

A ta Peretta od Alexe mně hodně zajímá, uz jsem to tu párkrát četla. Nedáte mi někdo tip kde ji ziskat? Mam Perettu letos od souseda ze zahradnictví.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 726
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Marek1970 » 06 črc 2021, 08:25

Na trojročnom Trojane som v skleníku tento rok mal asi 10ks breby a letnej už má teraz nasadených niekoľko desiatok kusov. Ono to s tou násadou plodov u figovníkov je asi trochu zložitejšie. Negrone malo u mňa minulý rok obrovské množstvo plodov a tento rok je to úplný prepadák. Pravdepodobne vyčerpal kapacity zapustenej 60 litrovej nádoby v ktorej ho v skleníku pestujem a mal som ho minulý rok po sezóne vytiahnúť z nádoby, osekať korene, radikálne zrezať nadzemnú časť, vymeniť substrát a prihnojiť, no a zaplodil by asi znovu bohato. Veľkostne to Trojano nie je žiadna bomba ale zatiaľ je u mňa aj s Negrone v milosti.
Madelaine mal tiež brebu u mňa ako úplne prvý ale bolo jej 3 ks, letnú absolútne nenasadzuje žiadnu, takže nebaví ma bojovať s odrodami, ktoré mi prinesú za rok 3-4 plody (opakujem u niekoho iného môže táto rastlina plodiť vynikajúco).
NdC mám tiež a je u mňa vo fáze testovania, brebu mal chuťovo výbornú, nasadenú má aj niečo z letnej ale zatiaľ z neho mám z pohľadu plodnosti zmiešané pocity, ešte mu dávam čas.
Odrezkov z RdB je na konci sezóny za vagón, takže stačí sa pripomenúť.
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Stanley_51 » 06 črc 2021, 09:23

Jedna z cest jak si zajistit úrodu při nedostatku místa a při různě dlouhé vegetační době je možnost roubování, příp. očkování. Každá odrůda má trochu jinou chuť a jindy dozrává. Při naroubování do jedné rostliny tak získáte větší rozmanitost druhů a prodloužení doby sklizně při menších nárocích na místo.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9237
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Fíkovník

Příspěvekod Petr z H. » 06 črc 2021, 09:34

Stanley_51 píše:Jedna z cest jak si zajistit úrodu při nedostatku místa a při různě dlouhé vegetační době je možnost roubování, příp. očkování. Každá odrůda má trochu jinou chuť a jindy dozrává. Při naroubování do jedné rostliny tak získáte větší rozmanitost druhů a prodloužení doby sklizně při menších nárocích na místo.


Transformace 10 keřů na pouhý 1 zmenší množství úrody na 1/10 a to ještě dávkovaně. 8) To je řešení pouze pro toho, kdo pěstuje fíky na chuť, nikoli na nějaké další zpracování. :wink:
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 352
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 06 črc 2021, 14:35

Hezké shrnutí, Marku, taky jsem si rád početl. :)
A hezky jsi to vyprovokovala, Hanko, dobře ty! :lol: S6
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3835
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Marek1970 » 06 črc 2021, 16:44

Vzorka breby z ľava Yellow Absheron, "Hlohovec", Francuesco.
Obrázek

Obrázek
Nevie niekto identifikovať ten "Hlohovec", čo by to mohlo byť za odrodu ???
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků