Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod kasta » 02 srp 2021, 16:54

moonvil píše:Zralé fíky na Veselském (a téměř identických M10/Florea) vypadají nějak takto:


Dik moc, jeste pockam :)
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1308
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Fíkovník

Příspěvekod mirka » 03 srp 2021, 16:42

Ischia White/breba
Obrázek

Obrázek

Obrázek
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1533
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 04 srp 2021, 16:17

Měl bych tu jednu zajímavost k fíkovníkům. LdA mi ve VDF omrzl při asi -5°C koncem dubna (možná už i v krytu během zimy při cca -19 °C) a to omrzlé dřevo od té doby vykazuje zakrslý růst. Od spodu ale už roste nový pěkný a silný a normální výhon. Tak přemýšlím, co teď s tím, jestli to mám nechat nebo to staré dřevo prostě uříznout? Asi to pro zajímavost nechám a zakrátím potom ten nový výhon. Zajímavé je, že i na těchto zakrslých výhonech má snahu tvořit fíky, viz následující foto.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 01.08.21

Kdybych se s tím již nesetkal, tak by mě to asi tolik netankovalo, ale úplně stejně dopadl můj první fíkovník (BT) při památném testu mrazuvzdornosti, kde jsem o Vánocích vzal fejchou a právě tento fíkovník a vytáhl je z chodby na pár hodin na balkón, když bylo venku -10 °C. Od té doby roste přesně takto zakrsle (Jen tak mimochodem, fejchoa tento pokus nepřežila. A byla to už pěkná asi 4letá rostlina. Názorný příklad toho, jak krásně jsem byl ze začátku blbej. :lol: ). Má sice malé přírůstky ve dřevě a nody nahuštěné blízko u sebe, ale plody jsou jinak kvalitní a na velikosti jim to vůbec neubírá. Pěstuji ho pouze na brebu a vytahuji ze zimoviště až po zmrzlých. Letos má zatím necelých 20 kusů breby, protože tak půlka opět v chladném jaru propadla a některé výhony jsou po hlubokém řezu ještě slabé na to, aby se na nich tvořily fíky. To už ale bude rok od roku jenom lepší. A opět zatím nenasazuje na podzimní úrodu. Nikdo by mu ale asi netipoval nějakých 15 let, viz foto.
Obrázek
Foto: Praha, 03.08.21

Setkal se s tím už kromě mě někdo další? Možná má to omrznutí vliv na růst a dal by se takto vytvořit zákrsek. Stalo se mi to již podruhé, asi to tedy nebude úplně náhoda.

Jinak Michurinska-10 hned vedle roste naprosto normálně, té ale pomrzlo to ještě nevyzrálé a napůl zelené dřevo skoro až k zemi. Ale jede pěkně. Akorát mě opět vymňoukla. Minulý rok jsem zaštipovat koncem června, aby se mi rozvětvila, a začala dělat koncem července fíky, které samozřejmě nedozrály. Letos jsem tedy zaštipoval opět koncem června na fíky, a ona se mi začala větvit. Není to žádná velká škoda, ale opět se mi potvrdilo, že fíkovník nikdy neudělá po zásahu to, co by od něj člověk chtěl... :)
Obrázek
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 01.08.21

A ještě tady hodím fotku Pražského venkovního, který se již také pěkně ztepil. Na to, že ještě na začátku června na něm skoro nic nebylo, tak už zase vypadá celkem slušně. Teď už vím, co budu muset ořezat. Při dobré konstelaci možná na zaštípnutých letorostech i něco málo ještě stihne dozrát.
Obrázek
Foto: Praha, 03.08.21
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 05 srp 2021, 09:59

S tím zakrslým růstem žádné zkušenosti nemám Pálava venku která omrzla roste normálně tam mráz žádný vliv neměl ale zaujala mě toho zaštípnutí pro plody. Ty zaštípnuté hned za 5 listem na jaře nasadily plody, zaštípnuté na konci června pody zatím většinou nenasazují a rozvětvují A je těžké v tom opravdu najít nějaký smysl. Možná je to chladným létem.
Letos jsem masivně zaštipovala venkovní Pálavu a BT na brebu. Zkouším to zaštípnutí pro rozvětvení udělat nizko tak nad 3 až 4 listem. Když vidím, ze výhon má v červenci snahu nasadit letní, zaštípnu ho. Protože nechci aby rostly fiky co neuzrají, ulámu je a z těch oček se rozvětví . Uvidím, zda na techto nových nějaká breba naroste.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod JančiZV » 06 srp 2021, 13:03

Peretta prekvapila, podla foto čo dávajú ľudia som čakal že breba bude suchšia, asi ju netreba trhať nezrelú a potom je super.
Obrázek


Obrázek
JančiZV
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 356
Registrován: 30 bře 2014, 12:16
Bydliště: Zvolen 299m.m. SR

Re: Fíkovník

Příspěvekod mirka » 06 srp 2021, 14:15

Bornholm/breba
Tak ještě dozrají dva fíky breby a je konečná.
Už budu čekat na letní násadu pokud tedy dozrají S18 S11
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Obrázek
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1533
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 06 srp 2021, 15:47

Pomalu dojídáme fíky z LdA, které jsou ještě z podzimu, rostlina je udržela přes zimu a dozrály. Toto je poslední kousek. Nebyli to žádní obři, ale chuťově kupodivu celkem dobré, na to počasí posledních dní.
Obrázek
Obrázek
Foto: Praha, 05.08.21
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod kasta » 07 srp 2021, 08:39

Hofis píše:Jinak Michurinska-10 hned vedle roste naprosto normálně, té ale pomrzlo to ještě nevyzrálé a napůl zelené dřevo skoro až k zemi. Ale jede pěkně. Akorát mě opět vymňoukla. Minulý rok jsem zaštipovat koncem června, aby se mi rozvětvila, a začala dělat koncem července fíky, které samozřejmě nedozrály. Letos jsem tedy zaštipoval opět koncem června na fíky, a ona se mi začala větvit. Není to žádná velká škoda, ale opět se mi potvrdilo, že fíkovník nikdy neudělá po zásahu to, co by od něj člověk chtěl... :)


Moje Michurinska10+Veseli po cervnovym zastipnuti vyhodily fik za kazdym listem a pak se rozvetvily a rostou dal :) Tenhle fikovnik me fakt bavi, to je vitalita!
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1308
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Fíkovník

Příspěvekod mirka » 08 srp 2021, 11:06

Fik/breba -Vele Chosee
Obrázek

Obrázek

Obrázek
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1533
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod mirka » 08 srp 2021, 13:40

Fík/breba květinářství u drogerie Teta
Obrázek

Obrázek

Obrázek
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1533
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 09 srp 2021, 06:04

Střih HC letošní řízek. Tak teď nevím, co s nim, vyrostly dva vysoké výhony cca 70 cm. Jak provádíte střih u odrůd, u kterých neplánujete brebu. Premýšlím, zda ho střihnout nízko aby obrazil už do podzimu a na jare už zastrihovat nebudu. Urychlí se tím růst a nasazeni plodů letní násady? Díky.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 09 srp 2021, 09:35

Teď už nic nestříhej, to co by narostlo do konce sezóny, by bylo slabé a nevyzrálé, jako základ kostry pro příští rok nevhodné. Nech to tak až do zimy, pak to střihni dostatečně nízko na požadovaný tvar.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Luk » 09 srp 2021, 13:24

Dozrává jarní násada EBT Přibice / Pálava
Obrázek
Luk
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 242
Registrován: 18 dub 2019, 18:23
Bydliště: Břeclav 158 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 09 srp 2021, 15:37

Na mém LdA jsou teď k vidění všechny 3 stádia zrání fíků.
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 08.08.21

Nahoře uzrálý fík ještě z minulého roku, co přežil zimu (nechal jsem ho pořádně dojet a byl opravdu vynikající), hned pod ním zvětšující se breba a vlevo dva začínající podzimní fíky. Trochu problém vidím v tom, že to mělo být celé posunuté tak minimálně o měsíc až dva dříve. Takto pravděpodobně ty podzimní fíky již nemají moc velkou šanci dozrát... :(
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod vanhelsing02 » 09 srp 2021, 21:56

Dobrý večer. Nemá někdo fikovnik Violette Dauphiné? A Fík se žlutou duzninou?
vanhelsing02
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 239
Registrován: 07 čer 2009, 11:49
Bydliště: kousek od Pardubic

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků