Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 19 kvě 2021, 20:11

Teď jsem přišla ze skleníku a musím tedy říci že kromě Desert Kingu má úplně úžasnou násadu Preto Torres Novas přežili malé flíčky ve sklepě ve velikosti asi jednoho centimetrů a teď bez náznaku žloutnutí či nějakých problémů jedou a zvětšují se.
A kdyz vidim tu obalenou větvev napadlo mě zda nějakým způsobem upravujete rostlinu když například vyraší hodně slabších výhonu, jestli není lepší udržet ze základu keře například tři pořádné silné výhony které určitě zaplodí viz foto než nechat růst všechny malé větvičky podél větví. Je jich vice a jsou slabé a maji násadu taky jen pár kusů. I u toho DK nejvic plodi silné loňské větve bez bočního obrostu.
Obrázek
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 722
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 19 kvě 2021, 21:14

Nevidím tam tenké výhony, ale pokud to myslíš obecně, tak ano, tenké slabé odstraňuju a nechávám ty silné, vyplatí se to.
Preto TN má opravdu solidní brebu a letní násada zatím vždy také stihla dozrát, zdá se to být velmi perspektivní odrůda.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Argout » 19 kvě 2021, 21:20

Meyer:

No vida, zrodila se nova odruda - Hradní fík S6
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 226
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: Fíkovník

Příspěvekod meyer » 19 kvě 2021, 22:29

OK, dobrý nápad, ovšem celkově to bude slabší, myslím, že podle toho, co jsem dozvěděl o barvě zralých fíků, budou to nějaké BT nebo jeho klony. Asi tedy nic nového, ale jako zajímavost a pozornost z hradu je to ceněný kus. V každém případě díky za spolupráci a ať se daří. S20
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 19 kvě 2021, 22:35

moonvil píše:Nevidím tam tenké výhony, ale pokud to myslíš obecně, tak ano, tenké slabé odstraňuju a nechávám ty silné, vyplatí se to.

Ano obecně. Viděla jsem video kde nechávaly z ořezaného fíkovníku prakticky z každé větve jen jeden nový výhon na plody. To bylo na max produkci. Ale kdyz to vidim tak aby to dalo sílu do plodici větve tak asi ořezávat a z kazdeho "pahýku" tak jedna hlavní na letní plody. Nechat tu nejspodnější a nejsilnější. Ostatni pryč. Pochopila jsem to dobře? Hodně jsem se inspirovala na Tvých strankach a moc rada jsem sledovala postupný vyvoj plodů i rostlin od jara. Jen letos se tam často divám a těším se na novou fotodokumentaci rezu i nasazováni plodů a zatim nic přidáno není. Mohu se zeptat, plánuješ ještě postupně fotky vkládat? Bylo to úžasné sledovat v čase. Tady se fotky bohuzel ztratí ve vlákně.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 722
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Argout » 20 kvě 2021, 06:11

Meyer

S20
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 226
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 20 kvě 2021, 07:07

Hanele12 píše:Mohu se zeptat, plánuješ ještě postupně fotky vkládat? Bylo to úžasné sledovat v čase. Tady se fotky bohuzel ztratí ve vlákně.


Ale jo, něco nafotím, ikdyž ono se těžko ještě hledá něco nového, co už bych tam neměl 10x na podobných obrázcích.
Musel jsem nejdřív vytahat všechny fíky ven ze skleníku, abych se vůbec dostal ke všem rostlinám.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 20 kvě 2021, 07:26

Tak to se těším. Je zajimave porovnávat i jednotlivé roky. Vahám, zda nevyndat fiky uplně ven, maji tam takove tenčí výhony a venku vzdy zesilí, ale je tu v noci cca 6 stupňů, tak asi ješte počkám. Venku je jen Pražský venkovni který opravdu pěkně roste a nechala jsem na jedné větvi 4 breby.
No venkovní Pálava ta se teprve probouzí jen zelené pupeny.
Ve skleníku mají uz větsina 5 listů zaštipujete již? Nejdéle treba na konci května?
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 722
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod meyer » 20 kvě 2021, 08:51

Ještě s dovolením do diskuse přihodím atmosféru pražských hradních fíků poněvadž mi to připomnělo kouzlo starých nebo alespoň jen starších časů..., Staré zámecké schody bez davů turistů a zašlá orezlá emailová cedule o šoupěti pod zdí na Hradě.

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 21 kvě 2021, 07:17

Hanele12 píše:Vahám, zda nevyndat fiky uplně ven, maji tam takove tenčí výhony a venku vzdy zesilí, ale je tu v noci cca 6 stupňů, tak asi ješte počkám.
Ve skleníku mají uz větsina 5 listů zaštipujete již? Nejdéle treba na konci května?


A když ven, tak odkud? Ze skleníku? Já už je vytáhl před týdnem, protože bylo polojasno, ideální počasí na aklimatizaci, nehrozilo popálení listů. Navíc už mají v podstatě finální délku nových výhonů, takže mi nevadí, že se teď zarazí v růstu.
Noční teploty pod 10°C budou evidentně pokračovat ještě nějako dobu, to by taky člověk mohl čekat až do července.
Zaštipování nedělám striktně podle těch 5-6 listů, spíše přihlédnu na celkový stav a vůbec. Ideální je, když se už začínají objevovat zárodky fíků, pak už tolik nehrozí, že se místo násady podpoří větvení - na případných nových výhonech by pak už mohl být problém s dozráváním.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Jancomro » 21 kvě 2021, 08:28

Skleník, odrezky od Michala už presadené v črepníkoch. Odrezky sa pekne prijali. Michal ďakujem

Obrázek
S pozdravom
Miroslav
Jancomro
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 19
Registrován: 15 črc 2019, 13:45
Bydliště: SR, Žilina, 350 m.n.n

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 21 kvě 2021, 11:46

/quote] pak už tolik nehrozí, že se místo násady podpoří větvení - na případných nových výhonech by pak už mohl být problém s dozráváním.[/quote]

Diky moc. Půjdou ze skleníku. Výhony jsou tam v teple narostlé tak aby zesilily. Dk už bourá střechu, ale tam chci velkou větev vzdušně hrízit. Asi až odplodi aby mi neshodil plody kdyz nařiznu okolo kroužek kůry.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 722
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 21 kvě 2021, 12:51

Nařezávání kůry je zbytečné a pokud to uděláš blbě, tak to může být spíš na škodu. Hlavní je udržovat substrát kolem větve stále vlhký a zastínit jej, aby se v létě nové kořeny neupekly.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 21 kvě 2021, 21:30

[quote="moonvil"]Nařezávání kůry je zbytečné a pokud to uděláš blbě,/quote]
Aha.. No ja na FB viděla video kdy se obřizne cela větev kolem dokola cca půl cm od sebe a kůra se sloupne....bylo to někde z jihu kde to takhle dělaji ve velkém. Tak teď nevim, raději tedy jen obalim.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 722
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 21 kvě 2021, 22:36

Tohle když uděláš, tak ti ten vršek možná stihne zakořenit dřív než to celé uschne, ale pochybuju, že se ti na takovém výhonu udrží fíky.
Pánové z jihu by k tomu asi měli nějaké vysvětlení, ale funguje to spolehlivě i bez tak drastických zákroků.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků