Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod dzani696 » 25 kvě 2021, 15:21

Aktuálny stav u steny, 2xFrancuesco:Obrázek
2xSD-čko:Obrázek Podľa odrody aj totožne narašené.
Ostatné sú v polovičnom štádiu pučania( volne "pohodené" po dvore).Po včerajšom ránu keď bolo len 2,3°C sa není asi čomu diviť. Fuj, E1 hnus to počasie. E1
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 878
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod meyer » 26 kvě 2021, 14:35

Může sem někdo dát foto plodu v podélném řezu ve stadiu zrodu - fík velikosti 1,5 až 2 cm, díky.
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 590
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 26 kvě 2021, 16:47

U mě zatím jako jediný fíkovník v tomto hnusném počasí slušně jede jenom LdA.
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 26.05.21

Ze zimoviště jsem ho vytáhl již trochu narašený koncem dubna a od té doby více méně jede. I ty fíky, co přežily zimu, slušně přirůstají. Dokonce jsem už i minulý týden zaštipoval ty 3 největší výhony, aby se mi ještě trochu rozvětvil. Zajímavé je, že fíky, co přežily zimu, přirůstají, ale breba, co se vytvořila až teď na jaře žloutne ve stádiu malého lískového oříšku a opadá. :shock:
Docela slušně ještě jel Trnavský velkoplodý, ale ten jsem již předminulý týden vysadil do volné půdy k jižní zdi ve VDF. Ten, si myslím, už taky bude celkem pěkně rozjetý. No uvidím, co tam na mě bude čekat o víkendu. Troufnu si říct, že ve VDF v posledních dnech i panuje o dost lepší počasí než v Praze. Sice tam teploty v noci klesají o dost níže, cca k 5 stupňům, ale počasí je tam zato o dost slunečnější, takže akumuluje ta zeď a v noci to vyrovnává. Ještě celkem slušně už raší Peretta. Totálně zastydlý zůstává HC, vytáhl jsem ho ze zimoviště spolu s ostatními fíkovníky koncem dubna, ale pořád má jenom narašené pupeny a nějak se mu nechce se v tom hnusu rozjet. Přitom je to už celkem větší rostlinka.
Schválně zpožděné breba BT, které jsem vytáhl až po zmrzlých zatím malé plůdky drží a už se začíná pomalu taky rozjíždět.
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 26.05.21

Vytáhl jsem ho schválně až po zmrzlých už v mírně narašeném stavu ze zimoviště. Dokonce jsem si i říkal, jsetli jsem ho letos spíš neměl vytáhnout ze zimoviště už s ostatními kýblovými fíkovníky koncem toho dubna. Paradoxně se totiž mohlo stát, že byl z toho zimoviště víc narašený, než kdyby byl v této sibérii venku. Je tam stabilní teplota ve dne v noci kolem 10-12 stupňů. A když se kouknu na ty ostatní fíkovníky, tak opravdu nevím... :?

Pražský venkovní zatím ukazuje sporadicky jen sem tam lístek z letorostů, které nebyly zaštípnuty a nezmrzly přes zimu. Na nich se ale skutečně již i tvoří a přirůstá nějaká breba. :shock: Jinak na zaštípnutých letorostech teprve začínají rašit první pupeny. Je i celkem zvláštní různá míra poškození mrazem u tohoto keře. Některé slabé letorosty to přežily komplet a vyrážejí z původně úplně zaschlých vrcholových pupenů, u kterých jsem si myslel, že jsou úplně kaput. A naopak i některé silné zaštípnuté letorosty vykazují celkem výrazné poškození mrazem, kdy jsou třeba úplně zmrzlé i vrchní dva články. Moc moudrý z toho tedy popravdě nejsem. Uvidíme, jak to půjde dál a jak se nakonec zvládne zmátořit.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 26 kvě 2021, 16:52

meyer píše:Může sem někdo dát foto plodu v podélném řezu ve stadiu zrodu - fík velikosti 1,5 až 2 cm, díky.


Proč?
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4085
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod nene » 26 kvě 2021, 17:19

Hofis:
.....fíky, co přežily zimu, přirůstají, ale breba, co se vytvořila až teď na jaře žloutne ve stádiu malého lískového oříšku a opadá....

Máme přesně totéž na venkovních fíkovnících, bez rozdílu "odrůdy".
Velké zelené breba fíky a mezi nimi maličké (u nás venku velikost hrášku), žluté. V takové míře jsme to ještě nikdy nepozorovali.
Zatím neopadávají, ale to je jen otázka času.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Fíkovník

Příspěvekod meyer » 26 kvě 2021, 19:37

moonvil
no já bych to rád porovnal s tím, co jsem včera odstranil z jednoho řízku, který nahodil brebu i listy a poté začal upadat do letargie. Tak jsem fíčky ulámal, aby vegetoval dále. Ale zaujalo mi to, rozříznul jsem jej, ale vzhled byl jiný než jsem čekal. Tak nevím na čem jsem, jestli to není ten caprifík. :? To bych nerad, Foto jsem neudělal, je to strašně mrňavé a nebylo by zřetelné, co mě zajímá.
Tak asi, díky.
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 590
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 26 kvě 2021, 19:54

No, ulamovat fík jen kvůli tomu, abych jej nafotil, nebudu, ale u tak malých zárodků teď stejně caprifík nepoznáš. Samčí květy jsou rozeznatelné až později.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4085
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Satan » 27 kvě 2021, 09:47

B.T.Satan breba podélný řez , nevím kčemu ti to bude jak psal předchozí jeden jsem obětoval to ti musí stačit :D.
Obrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod dzani696 » 27 kvě 2021, 10:22

S8 Toľká škoda v dnešnej dobe. :)
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 878
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Satan » 27 kvě 2021, 10:32

Mám zhruba 150 breba fíků Satan , tak si jeden dovolím obětovat .
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod meyer » 27 kvě 2021, 10:43

Satan
Díky, to mi stačí, foto je dobré a víc to trhat kvůli mě nemusí už nikdo a ani jsem to tak nemyslel.
Měl jsem jen dojem, že tu dost lidí uvádělo, že jim to opadává samo. Tak se omlouvám.
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 590
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 27 kvě 2021, 10:49

meyer píše:Měl jsem jen dojem, že tu dost lidí uvádělo, že jim to opadává samo.

To sice jo, ale minizárodky breby o velikosti tak 1 cm, zcela nevyvinuté, na tom bys toho moc nenakoukal. :D
Satan říznul opravdu pěkný exemplář na studium. S6
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 27 kvě 2021, 21:05

Hofis pěkně jsem si početla, jak to teď s fíky vypadá. LdA mám zakořeněný letošní řizek tak pokud je to odolný a vitalni druh, půjde casem do země.
Pražský venkovní jsem urychlila ve skleniku a uz vcera zaštípla za 5 listem a dala ven. Nechala jsem.mu jednu větev se 4 ks breby za zkoušku chuti.


Obrázek

Dalši je BT ze sklepa šlo v polovině dubna a občas na noc do
garáže. Mělo úžasnou násadu breby, tím si zasloužilo zůstat no tak přes polovinu už shodilo. Drží se pár ks většich z minulého roku. Listů moc nemá.


Obrázek

Chudinka Pálava venkovni v zemi. Ještě pořád jsem ji nechala okolo kryt ( přes zimu byl naplněn hoblinami až po vrch a fíkovník uchránil před - 18) pres to raši jen váhavě. Breba nemá na čem vyrůst, větvičky vyrostly asi 7 cm minulý rok a jsou zatim svrasklé a jen pomalu ožívají.





Obrázek

Ve skleniku uz jsem zaštípla většinu za 5 listem. Madeleine kupodivu udrzelo vsechny 4 plody z loňska a ty brzy dozrají.
HC roste krásně vitálně a RdB drži své 4 loňské i bez zastipnutí.


Obrázek


Obrázek


Obrázek
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 27 kvě 2021, 21:14

Máte zkušenost s některými fíkovníky, že by nebylo nutné je zaštipovat protože ochotně nasazují i bez toho zaštípnutí. Jde mi zejména o HC, RdB, Becane a Trnavský velkoplodý u kterych vidim za listy náznaky fíků a je mi lito je nyni zaštípnout, kdyz by mohli do konce června silné výhony ješte narůst a další nasazené fiky dozrát.
Nebo máte tip, u kterých nezaštipujete, protoze buď dozraji nebo udrží velke fiky i přes zimu do druhého roku?
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 27 kvě 2021, 21:40

Na to se těžko odpovídá, každá sezóna je jiná, rostliny jsou starší, chovají se trochu jinak. Letos mi zatím nasadily main crop Pastiliere, RdB, "Red Baron" - tyhle nebylo třeba zaštipovat. Dalších pár vypadá, že nasadí v nejbližších dnech, nejpozději začátkem června zaštípnu většinu toho, co zatím bujně přirůstá.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4085
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 29 návštevníků