Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 29 říj 2021, 13:39

kaossik píše:
Myslím že obecně kristalon se pro fíky moc nehodí.

Díky. Zkusím to. Jen už mám vzrostlejší rostliny v menších nádobách tak musím hnojit průběžně.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 29 říj 2021, 14:08

Ono to jarní přihnojení doporučují z figs4fun, obecně jsou to věci, které se uvolňují postupně, takže tam není třeba se bát dát víc. U vzrostlé rostliny doporučují celý šálek směsi na rostlinu, ale záleží na velikosti kontejneru a stáří rostliny. Ten cererit i superfosfát se rozpouští asi měsíc, takže to také není nic jednorázového.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1188
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 29 říj 2021, 19:33

kaossik
Aha tak zkusim.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 30 říj 2021, 18:00

Dnes jsem přesadil Campaniere z volné půdy do kontejneru. Plody o velikosti hrášku mě přesvědčily, že testovat u mě ve volné půdě fíkovník na hlavní násadu je zbytečná ztráta času. Jasně mohl bych nějaký čas získat zaštípnutím výhonů a v lepších letech by mohl nějaký ojedinělý plod dozrát, ale to je slabá útěcha. Zkusím tam zasadit něco na brebu. Kandidáty mám zatím tři, Desert King, údajná Peretta (ještě neplodila, tak nevím zda je to ta skutečná) a Trnavský velkoplodý (ten jediný ještě nemám ale mít ho chci). Momentálně se nedokážu rozhodnout, ale nepospíchá to. Pro Perettu mluví perfektní vyzrávání dřeva i bez zaštipování, je větší šance, že neomrznou výhony s brebou. DK je venku ještě olistěný (je u zdi a mrazy ho minuly), výhony ale ještě nemá dozrálé, ale volná půda by mu poskytla dostatek živin pro bujný růst a kvalitní úrodu. Pro Trnavský velkoplodý by hovořila výsadba do volné půdy, aby uživil své velké plody. No uvidím.

Co se kontejnerového sázení týká, tak zkouším nyní přidat lignocel, má totiž výborné vlastnosti rašeliny, drží vlhkost, zlepšuje strukturu půdy a je lehký (což je pro kontejnery bonus). Na rozdíl od rašeliny má neutrální pH, což fíkovníky ocení. Další výhodou je že při nasáknutí brikety jsem přidal do vody hnojivo, takže bude i výživný.

Také mě u kontejnerů trápil překotný růst plevelů a to zkouším vyřešit vrstvou keramzitu, opět lehký materiál což je pro kontejnery bonus.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1188
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 31 říj 2021, 07:42

Dnes se pěkně sešly zralé plody ze všech 4 plodících rostlin (Jaune, RdB a 2x Negronne).


Obrázek
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1188
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 31 říj 2021, 09:35

kaossik píše:Také mě u kontejnerů trápil překotný růst plevelů a to zkouším vyřešit vrstvou keramzitu, opět lehký materiál což je pro kontejnery bonus.


Přes keramzit neuvidíš jestli je substrát suchý - lepší je plevel prostě vytrhnout a nenechat tam narůst nový.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4095
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Luk » 31 říj 2021, 10:32

Nebo si vystřihnout takové sundávací límce z kokosového koberce. Je to k vidění v zahradnictví, to snad neproroste. Mělo by i zpomalit odpařování vody.
Obrázek
Luk
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 242
Registrován: 18 dub 2019, 18:23
Bydliště: Břeclav 158 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Stanley_51 » 31 říj 2021, 10:40

kaossik píše: Také mě u kontejnerů trápil překotný růst plevelů

Tak tohle mě naopak vůbec netrápí, je to totiž výborný ukazatel suchého substrátu. Plevel ovadne dříve než fíkovník, takže vím, že je potřeba zalít. Pravdou je, že to nevypadá zrovna apetitlich, jak říkáme my v Sudetech. :lol:
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 31 říj 2021, 11:21

No já jsem na balkóně rád, že okolo fíkovníků projdu, nějaké kleknutí a plení nepřipadá v úvahu. Člověk akorát sleduje, jak je to dole obalené mšicemi, sviluškami a dalšími potvorami nemluvě o tom, že nejvíce zaplevelené kontejnery i nejvíc trápila rez. To riziko co se týká zalévání jsem si vědom, asi to vyřeším tak, že si nakrájím na kroužky HT trubku a udělám si v každém květináči okénko k substrátu, i když ono je to zhruba tak, že zalévám obden, takže je to stejně většinou jasné :-) po 2,5 dnech už visí listy.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1188
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 01 lis 2021, 00:35

Dnes jsem na vlastním dvouletém řízkovanci LdA v Praze, co mám zatím v nádobě u jižní zdi sklidil cosi, co velmi vzdáleně připomínalo fík... :lol:
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 31.10.21

Po rozříznutí ale už nevypadal zas tak špatně a nakonec jsem si i celkem pochutnal, samozřejmě v rámci relací. :)
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 31.10.21

Je zajímavé, že na této rostlině mi letos dozrály ty pověstné všechny tři úrody jen tak v květináči v Praze u jižní zdi. Celkem pět fíků, tři z přezimování, jedna breba a jeden podzimní, přičemž přezimující fíky a ten jeden breba fík dozrály prakticky ve stejnou dobu začátkem srpna. Druhý podzimní fík tam ještě je, ale je malý a bude přezimovat. Rostlina je již komplet bez listí.

Ve Varnsdorfu nasazeny dva fíky, jel jsem tam o víkendu s nadějemi, že by se mohl stát zázrak, bohužel byly plané. Fíky mají pěknou velikost, ale jsou stále tvrdé. A rostlina je již komplet bez listí. Takže asi nic... :(
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 31.10.21
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3820
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 01 lis 2021, 17:02

Tak dnes začal klasický listopad. Posledních pár slunečních paprsků vytáhlo teplotu na balkóně k 20°C a teď už jen mlha a mraky. Je tam ještě 27 plodů v různém stupni zralosti, ty by mohly dozrát, jinak už vše od spodu žloutne. Zajímavostí je jak pěkně zhnědly větve Jaune až nahoru, RdB a Negronne asi takto pěkně už dřevo nevyzraje, i když je to jedno, na balkóně neklesá teplota pod -5°C.


Obrázek


Obrázek
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1188
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod gr81 » 01 lis 2021, 20:18

kaossik píše:Sezóna se pomalu blíží ke konci i na zaskleném balkóně. Už je vidět, že krátký den a nedostatek světla způsobuje i přes luxusní teploty žloutnutí listů a zrání plodů se začíná táhnout..

Zajímalo by mě, co je tím rozhodujícím faktorem?
Protože ty co mám na zimní zahradě, od jara, tak už nerostou, sem tam něco uzraje.
Ale koncem září jsem ořezal pár kousků, totálně k zemi. A ty obrostly, mají 20cm větvičky a pořád rostou, pomalu jak na jaře. Ve stejných podmínkách.
To samé pokus s řízky z toho ořezu, nechané v teple, zakořenili a rostou.
Hlavní bude asi teplota, hlavně v noci to ten balkon neutáhne. Krátký den zatím ani moc není.

p.s: ten balkon je masakr, to by mi doma asi neprošlo :) :)
gr81
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 237
Registrován: 13 zář 2020, 14:05
Bydliště: Praha

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 01 lis 2021, 20:51

Dle tvého popisu myslím, že bude hlavní, že byla započata nějaká růstová fáze. Po řezu nastartoval růst a rostlina má asi plán, jak velký má být výhon. Takže dokud nedoroste, bude se snažit. Jinak teploty na balkóně mám takové že nemyslím, že by to mělo nutit rostliny zimovat. Takže spíš tipuji tu délku dne. Teď to ale půjde dolů také.

Co se balkónu týká, je to takové území nikoho. Je na jih a na ulici. V domě v prvním patře, klid tam není, soukromí už vůbec. Starý majitel pro to neměl využití, já to nechal zasklít a dal tam kaktusy, pak jsem zjistil že je tam moc velký úžeh, tak jsem pořídil fíkovníky na zastínění a teď tam už jsou hlavně fíkovníky :-D
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1188
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod mifin » 01 lis 2021, 21:38

kaossik - ten balkon je plně využitý, to koukám S8 !
Jen by mě zajímalo jak tam chodíš - to musíš poletovat nad fíkovníky jako včelka :D
Chápu, že tam asi bude určité zkreslení, jak je to focené, ale stejně...
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 318
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 01 lis 2021, 22:24

Chodí se tam na krabí způsob (po boku), ale zalévání zvládám z oken.

PS. Takto to vypadá jen na podzim, přes léto je půlka fíkovníků venku a na konci vegetace je hluboce seřežu.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1188
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků