Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod francuesco » 31 říj 2017, 15:15

Ahojky, já cca koncem listopadu.
Uživatelský avatar
francuesco
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1549
Registrován: 30 čer 2014, 20:18
Bydliště: Prostějovsko 214 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Satan » 31 říj 2017, 15:57

Dnes jsem fíkovníky zazimoval ve sklepě .Obrázek
Naposledy upravil Satan dne 02 lis 2017, 20:52, celkově upraveno 1
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Radim K » 31 říj 2017, 17:41

Trochu brzy :shock:
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1906
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Fíkovník

Příspěvekod sasman » 31 říj 2017, 18:17

Já už jsem o víkendu taky skoro všechny fíkovníky přesunul do sklepa, protože hlásili mrazy a mám na rostlinách hodně malých fíků - střízlivým odhadem 50 ks, spíš víc, tak bych o to nerad přišel. Zkusím je přezimovat jako Francuesco senior, pokud by většina příští rok dozrála/neopadala, bylo by to S9 spousta fíků je zrovna nasazená = ta nejmenší velikost, kdy už jde poznat, že jde o fík, ty by snad mohly přezimovat bez problémů.
Ale rostliny bez fíků nechávám venku.
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Satan » 31 říj 2017, 19:41

Trochu brzy , tady u nás bylo 0°C , Nejvyšší čas také nechci přijít o malé fíky .
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Peedros » 02 lis 2017, 12:17

Zdravim všechny diskutující,

Jsem tu nový, s fíkovníky jsem začal teprve minulý rok na podzim. Mám tři fíkovníky BT z Přibic a nyní jsem sbírku obohatil o odrůdu Peretta a Francuesco ze zahradnictví Zoja. Všechny fíkovníky mám v nevytápěné zimní zahradě na půdě domu, jen jeden BT jsem se minulý rok na podzim odvážil dát ven na zahradu s tím,že je přeci mrazuvzdorný. Samozřejmě mi přes zimu zmrzl, letošní zima byla tuhá a u nás bylo pár dní až -17. Chystal jsem se fíkovník vykopat a vyhodil, fíkovník k mé radosti však obrazil a začal růst. Nicméně přes léto vyrazily tři šlahouny a dorostly do výšky zhruba 15cm, oproti fíkovníkům v zimní zahradě roste velmi pomalu. Teď řeším co s ním, zda ho mám pořádně zakrýt a ponechat venku nebo zda jej nevykopat a nepřemístit také nahoru do zimní zahrady? Fíkovníky v zimní zahradě jsem sázel na jaře a už stihly pár fíků, za letošní sezónu mají poměrně velké přirůstky, musel jsem je už i zaštípnout,aby se rozvětvily. Lupeny mají obrovská, vůbec se nedají srovnat s tím fíkovníkem, co je venku. Je šance, že se venku fíkovník po pořádném zazimování také rozroste? Přiznám se, že fíkovník co je venku jsem nehnojil, zaléval jsem ho jen když byly sucha, jinak jsem ho nechával svému osudu. Jen teď na zimu jsem ho začal přihnojovat síranem draselným, myslím,že Stanley to tu někde radil, aby výhony začaly rychleji vyzrávat a dřevnatět. Dají se fíkovníky během sezóny něčím hnojit? Například kopřivovým výluhem?
Petr
Peedros
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 22
Registrován: 31 říj 2017, 14:39
Bydliště: Kyšice u Plzně 387m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod pavell » 02 lis 2017, 12:33

Peedros, ten venkovní fíkovník nech určitě venku, ale pořádně ho zakryj, třeba suchým listím a na horu chvojí. To že letos moc nenarostl bylo tím že ho zmrznutí až ke kořenům hodně oslabilo, ale na rok už poroste rychleji než kdyby byl jen v květináči. Venku vysazené fíkovníky bych nehnojil, je zbytečné je hnát do růstu, pak míň plodí a dřevo špatně vyzrává a namrzá.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Fíkovník

Příspěvekod Peedros » 02 lis 2017, 13:40

Dam mu tedy jeste sanci, je pravda ze to zmrznuti mu dalo asi zabrat, probral se chudak az koncem kvetna. Mam tu listi z oresaku, asi jeste chvilku pockam do prvnich mraziku a pote ho zazimuji. Udelam mu z prken ze starych palet nejaky kryt a vnitrek vystelu tim listim. To by snad mohlo stacit. V zimni zahrade pada teplota v nejvetsich mrazech maximalne k -1°C, tam je necham jak jsou.
Petr
Peedros
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 22
Registrován: 31 říj 2017, 14:39
Bydliště: Kyšice u Plzně 387m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 02 lis 2017, 14:30

Jestli mají výhony 15cm, tak není problém jej bezpečně zazimovat. Klidně to listí, zaklopit to nějakým kýblem nebo květináčem a zaházet hlínou nebo zasypat jedním pytlem mulče. Jo a ještě předtím hodit dovnitř něco proti myším.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4085
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Stanley_51 » 02 lis 2017, 17:02

Peedros píše:Zdravim všechny diskutující, Jsem tu nový, Dají se fíkovníky během sezóny něčím hnojit? Například kopřivovým výluhem?

Ahoj a vítej na kiwifóru E5 a k tvé otázce. Já používám právě výluh z kopřiv, ale pouze pro květníkové fíkovníky. Ty v zemi přihnojím na jaře Kristalonem > Plod a květ < a na konci sezony kristalonem > Podzim <, příp. cereritem s guanem > Podzim <. Je to právě kvůli vyzrávání letorostů. Fíkovníky ve volné půdě během léta nehnojím, ženou potom dlouhé výhony a ty mají tendenci v zimě omrzat.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Fíkovník

Příspěvekod sasman » 10 lis 2017, 19:44

Ahojte, jak je na tom Becane s brebou? Co nasadí, to udrží? Nebo breba (částečně) propadává? Potřeboval bych to vědět kvůli zimování - třeba na HC mám nasazeno snad nejvíc malých fíků ze všech, ale protože stejně všechna breba opadává, nemá smysl rostlinu zimovat v teplíčku a půjde do relativního chladu.
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 10 lis 2017, 20:26

U mě Becane většinu breby udrží. HC opravdu jen sporadicky, díky tomu jej lze v zimě bez obav seřezat.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4085
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod sasman » 10 lis 2017, 21:11

ok, díky S20
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Stanley_51 » 11 lis 2017, 17:50

Jelikož už většinou každému fíkovníky doplodily a opadaly, vraťte se do léta aspoň prostřednictvím následující reportáže.
http://anyzovka-v-zemi-cikad.blogspot.c ... llies.html
https://www.youtube.com/watch?v=Rpdlv78845U
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Fíkovník

Příspěvekod pavell » 11 lis 2017, 18:54

Stanley_51 nedělej mi chutě, úplně slintám. E9
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 návštevníků