Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 16 čer 2021, 12:01

Hanko, BT nebo EBT venku je v našich končinách podle mě zbytečné zkoušet. Brebu to bude mít jen občas, když to nepomrzne a main crop není šance sklízet. Orientoval bych se na nejranější kusy, takže jednoznačně Michurinska-10 (Veselský) a třeba RdB. Ten by měl být také relativně odolný, je hodně raný a navíc unifere odrůda (dělá pouze main crop). Jak to bude s LdA ještě ukáže čas, v roce 2019 mi uzrál main crop na přelomu zaří/října po zaštípnutí. Ale to byl vyjímečně teplý rok na varnsdorfské poměry. V té ledárně minulý rok už po zaštínutí nenasadil žádné plody a ani nerostl. Takže jsem zvědavý, co bude letos.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3813
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 16 čer 2021, 13:07

[quote="Hofis"]Hanko, BT nebo EBT venku je v našich končinách podle mě zbytečné zkoušet.
No kdyz mně to BT tak krasně nasazuje brebu, ale ta se neudrzí. Co vidim příspěvky na fb tak naposkedy v p. Vrby 500 m.nm se breba na BT v zemi drží. Samozrejmě balit musim. Palavě umrzly jen ty špičky zelené, kdyby drevo stihlo minulý rok vyzrát bylo by to ok. Asi to pokusně prubnu.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 16 čer 2021, 13:07

Hanele12 píše:Je venku 3 rokem. Minuly rok uzraly dvě breby v září, letos 0. Proto ten dotaz, zda je vhodnějši ETB nebo Perreta a mělo by smysl dat ještě něco do země. Nechci ty ETB drzet adi moc v květináči. Jsou vzrůstné. O main crop si mohu nechat venku asi zdát. Jeste zvazuji vysazeni cca 2 m od sebe a na jare nad to postavit fóliovník. U Palavy byla okolo kašírovaná fólie a dost ji popohnala. BT bez folie má pár malych listů.


Je divny, ze ti tak stara rostlina za sezonu priroste jen 6cm. Kazdopadne v okrajovych oblastech je lepsi zacinat s temi opravdu nejranejsimi odrudami, pripadne zkouset nejak aspon brebu. Na tu by ale EBTcka mela byt celkem dobra.
Chce to proste experimentovat.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4086
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 16 čer 2021, 13:09

Taky jsem prováděla vzdušné hřížení ale teď si nejsem jistá jak dlouho tam ten zábal musí být Myslím že jsem někde četla dva měsíce prostě se po to nedívám Je to pod igelitem a fólií. Pokud někdo máte zkušenost otevíráte ten obal během zakořeňování kontrolujete A nějakým způsobem zaléváte?
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 16 čer 2021, 13:14

moonvil píše: Na tu by ale EBTcka mela byt celkem dobra.
Chce to proste experimentovat.

No bylo studené léto a nechtělo se jí... experimentálně na brebu půjdou do země. Na main crop urcitě rané jako Veselský je připraven. WM, Trnavský a Campaniere letošní rizkovanci az za rok.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Luk » 16 čer 2021, 14:15

moonvil píše:Je divny, ze ti tak stara rostlina za sezonu priroste jen 6cm.


Může to být třeba půdou. Měl jsem dvouleté rostliny EBT v květináčích. Jednu si soused zasadil o 8 metrů vedle do udržované zeminy a já ty moje zasadil do klasicky udržované travní plochy. Po 3 letech má jeho rostlina přes 2 metry a moje se zastavily na 60 cm výšky, letos seřezané až k zemi. Půda pod trávou může být za ty roky udusaná, těžká na prokořenění, proto mi asi nechtěly růst. Rozhodně se vyplatí vykopat větší jámu a dát tam pořádný namýchaný subtrát. Tehdá jsem to tak neřešil a nevyplatilo se. Ještě mě napadá uhnilé kořeny, provrtané od myši, krtka, mraveniště v kořenech taky umí udělat své.
Luk
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 242
Registrován: 18 dub 2019, 18:23
Bydliště: Břeclav 158 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 16 čer 2021, 15:01

Hanele12 píše:Taky jsem prováděla vzdušné hřížení ale teď si nejsem jistá jak dlouho tam ten zábal musí být Myslím že jsem někde četla dva měsíce prostě se po to nedívám Je to pod igelitem a fólií. Pokud někdo máte zkušenost otevíráte ten obal během zakořeňování kontrolujete A nějakým způsobem zaléváte?


Z tohoto důvodu se používají buď PETky nebo jiný průhledný materiál, který se pak překryje neprůhledným (aby se kořeny nevařily). Kontrola pak spočívá v poodkrytí neprůhledné vrstvy.
Doba není jasně stanovena, může to trvat 14 dní ale i 2 měsíce podle odrůdy, stáří výhonu, atd.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4086
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 16 čer 2021, 15:46

V petce to mam a taky v igelitovem zabalu dve varianty a přes to alobal. Odhrnu a podívám se. Je to měsic.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod meyer » 16 čer 2021, 19:27

Hofis
na téma Hradní fík, jestli máš zájem, mohu ti udělat výhledově zakořeněný řízek z toho mého, narůstá docela dobře, bydlíš kousek. S20
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 590
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Fíkovník

Příspěvekod Luk » 16 čer 2021, 21:51

Můžou mšice škodit listům fíkovníku? Ty zelené co jsou na trnce, meruňce, jabloni.. Pro fíky v květináčích využívám polostín ovocných stromů. Tak abych neudělal nějakou hovadinu. :?
Luk
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 242
Registrován: 18 dub 2019, 18:23
Bydliště: Břeclav 158 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 16 čer 2021, 22:05

Mšici jsem na listech nikdy neviděl, ani pod silně napadenou nektarinkou. Akorát je to pak ulepené od exkrementů.
Přistiňovat pod stromy snad jen mladé sazenice, plodící rostliny raději na plné slunce a zastínit případně jen kontejner.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4086
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Luk » 16 čer 2021, 22:23

moonvil píše:Mšici jsem na listech nikdy neviděl...


Mám je tam na dočasné aklimatizaci. Byly ve skleníku. Přímo na rostlinu asi nejdou, jsou to zabloudilci nebo co popadalo ze stromu. Nevím právě, jestli umí vysát i list fíkovníku. Pro jistotu je dám od stromů pryč na slunko.
Luk
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 242
Registrován: 18 dub 2019, 18:23
Bydliště: Břeclav 158 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 16 čer 2021, 23:57

meyer píše:Hofis
na téma Hradní fík, jestli máš zájem, mohu ti udělat výhledově zakořeněný řízek z toho mého, narůstá docela dobře, bydlíš kousek. S20

Děkuju moc za nabídku, ale teď už mám něco namnožené a zatím stačí. Sice to letos s tím řízkováním u mě také nebyla žádná sláva, když jsem ty řízky musel skoro celé jaro trápit při teplotách kolem 12 stupňů, ale už se to klube a něco se chytlo. Takže si teď na chvilku dám s fíkovníky pauzu. Ale všeho dočasu, uvidíš, co z toho bude, a pokud to bude dobré, nějaké řízky si můžeme vyměnit vždycky... :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3813
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod meyer » 17 čer 2021, 00:19

Ok, rozumím, není problém. Léto začíná dobře, i když mám pár kusů řízků ze zimy, kterým dávám poslední naději do Metuda jinak šmidra. 8)
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 590
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Fíkovník

Příspěvekod Petr z H. » 17 čer 2021, 08:06

Jak jsem před časem slíbil, přináším informace o tom, jak přežily fíkovníky pěstované venku letošní hraniční zimní teplotu - odhadem mezi -15 °C až -17 °C. Všechny byly chráněné pouze lehkým obalením slámou. Některým přežily i vrcholové pupeny, některé ale obrážejí pouze ze spodní části kmene, i když ta horní se tváří nepoškozeně. Tak jen tak pro info, kdyby se někdo rozhodoval o vhodnosti té které odrůdy ven (při slabé ochraně):

Boraou:
Obrázek

Broggioto Nero:
Obrázek

Della Signora:
Obrázek

Dottato:
Obrázek

EBT:
Obrázek

Fiorone:
Obrázek

Francuesco:
Obrázek

Hardy Chicago:
Obrázek

Jaune Descousants:
Obrázek

LSU Purple:
Obrázek

Madeleine des Deux Saisons:
Obrázek

Melanzana:
Obrázek

Morena:
Obrázek

Nero:
Obrázek

Osborn Prolific:
Obrázek

Peretta:
Obrázek

Peretta:
Obrázek

Preto Tores Novas:
Obrázek

Ronde de Bordeaux:
Obrázek

Turca:
Obrázek

Veselský:
Obrázek
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 351
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 35 návštevníků