Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod nene » 19 kvě 2022, 15:53

Naše venkovní fíkovníky se rozhodly, že tolik fíků nepotřebujeme a všechny bez rozdílu se po tom dešti zbavují té nejmenší nasazené breby. Každá větev si ponechává jen ty největší fíky, asi tak tři až pět na větev, zbytek žloutne a opadává.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4256
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 20 kvě 2022, 14:00

nene píše:Naše venkovní fíkovníky se rozhodly, že tolik fíků nepotřebujeme a všechny bez rozdílu se po tom dešti zbavují té nejmenší nasazené breby. Každá větev si ponechává jen ty největší fíky, asi tak tři až pět na větev, zbytek žloutne a opadává.


To je tedy škoda. Člověk se taaak těší. Zdálo se mi, že jich dost i přežilo ve sklepě zimě, ale opadávají a i breba. Nejvíce ji drží (a nechci to zakřiknout) Pálava, co byla tam špatně vykopaná, že jí zbylo pár kořenů, kupodivu drží nic neopadalo. Rašila ale hodně pomalu a pozdě. Mně se zdá, že pokud se breba nezvětší do určité velikosti, než začnou obrážet listy a nové výhony, tak ji rostliny shodí a investují no růstu a letní násady. Letos mi takto zaschly úplně malinké zárodky na Veselském, ve sklepě jsem je viděla, ale pak zaschly a opadaly a zbylo na koncích větví po jedné brebě. Skoro se mi zdá, že jsem z něj měla největší úrodu, když byl trvale v malém kontejneru, krátké přírůstky a obalený fíky držel i líp brebu... Už loni z něj v zemi bylo pár kousků. Zkusím namnožit a jeden nechat v kontejnerku.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 726
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaaja-el » 20 kvě 2022, 14:06

Kdo se o Fíčky hlouběji zajímá a umí anglicky (nebo to může prohnat translátorem) - našel jsem informačné hodně nabité vědecké pojednání:
https://www2.palomar.edu/users/warmstrong/arbimg10.htm
https://www2.palomar.edu/users/warmstrong/ww0501.htm
Uživatelský avatar
kaaja-el
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 186
Registrován: 23 dub 2022, 10:00
Bydliště: Nýřanská černouhelná pánev, 350mnm.

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 20 kvě 2022, 16:49

Co se breby týká tak já už mám všude 0 ks. Když na ni člověk nepěstuje tak má pár kousků, když ano tak nic, takže se budu držet hlavně maincropu, kromě DK, kde nemám na výběr:-)
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1190
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod nene » 20 kvě 2022, 17:41

Hanele12 píše:Mně se zdá, že pokud se breba nezvětší do určité velikosti, než začnou obrážet listy a nové výhony, tak ji rostliny shodí a investují do růstu a letní násady.


Přesně tak. Ale u nás se moc o škodě mluvit nedá, protože i tak toho zůstalo více než hodně. A přírustky jsou už u čtvrtého, pátého listu, brzy budeme zaštipovat a pojedeme, doufejme, plodné léto. Ale to kolektivní souznění všech fíkovníků ve všech částech zahrady nás překvapilo. Ale ano, je to tak správně ......a i tak to budou nestíhačky, aby druhá násada stihla dozrát, čím víc se budou fíkovníky zdržovat s brebou, tím vlastně hůř.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4256
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 21 kvě 2022, 15:54

Tak jsem obešla fíkovníky a zjistila jsem že většina jich má výhony o minimálně pěti listech Tak teď zvažuji že už bych je za štípla. Zatím žadný spontálně nenasazuje, zatím jsou zase ve skleníku Vzhledem k tomu že má být příští týden opět ochlazeníi. Minulý rok jsem zaštipovala také v tuto dobu možná ještě o trochu dřív jak to máte vy také už plánujete zaštípnutí na letní násadu?
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 726
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Satan » 21 kvě 2022, 15:58

B.T . Francuesco breba.
Obrázek

Obrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod nene » 21 kvě 2022, 16:39

Hanele12 píše:.......jak to máte vy také už plánujete zaštípnutí na letní násadu?


My počkáme ještě na jeden list, už jsme sice u pátého, ale ještě ten přírustek necháme trochu povyrůst, tak těch šest pořádných listů nám přijde tak akorát. Ale to je u nás na jihu, tam je naděje na teplý podzim.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4256
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 21 kvě 2022, 17:58

Já teda ještě nezaštipuju, ale už se to blíží. Ono zaštípnout to moc brzo taky není dobrý, rostlina to pak může pochopit jako signál k větvení místo násady (zvláště u bujně rostoucích odrůd).
Spíš se snažím do poslední chvíle čekat až se objeví na výhonu zárodky fíků, pak teprve zaštipuju. Ono to často na ten 5. až 6. list vychází, ale někdy i na více.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4102
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod ivan » 22 kvě 2022, 09:44

Figovníky vypadajú ako v strede leta - alebo ako smutné vrby, majú cca 4-5 listov na letorastoch a sú aj veľmi malé
Obrázek
...listy zvesené skrútené...keďže moje staré figovníky nepolievam, tak tento rok zvažujem- či to urobiť( máme 615mm zrážok od 1.1. 2021), samozrejme nechcem aby bujne rástli- ale či zálievka má vplyv na nasadenie hlavnej úrody...ďakujem za podnetné rady
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1798
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Luk » 22 kvě 2022, 12:49

Nezaprší, sucho, vzdušná vlhkost nula. Menší breba žloutne a usychá i na rostlinách v zemi. Spodní voda se snižuje.
Zalévám celoročně. Žádný negativní vliv jsem za ty roky nezaznamenal.
Luk
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 242
Registrován: 18 dub 2019, 18:23
Bydliště: Břeclav 158 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 22 kvě 2022, 13:04

Ivane na té fotce to nevypadá tak zle, jestli je to starý a dobře zakořeněný fíkovník, tak v této chvíli snad ještě dodatečnou zálivku nepotřebuje. Ale pokud tohle počasí bude pokračovat, tak kdo ví. Tam, kde není žádná spodní voda (zde začíná někde v hloubce 50-60m), tak může mít fíkovník se svou enormní spotřebou problém.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4102
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod antarian » 22 kvě 2022, 15:14

Donutili jste me to radsi obehnout s konvema :-)

Na jednom male fiky zloutly a opadavaly a na jinych se takhle kroutili listy :) a rovnou jsem k tomu pridal par dalsich stromku :-)

Pristi tyden uz ale urcite zaprsi :-)))

Mimochodem jak hluboky korenovy system fikovnik ma?
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 22 kvě 2022, 15:56

antarian píše:Mimochodem jak hluboky korenovy system fikovnik ma?


Řekl bych, že ho má tak hluboký jak potřebuje - pokud je v horních vrstvách dost živin a vody, tak jde celkem doširoka, ale umí si kořenama sáhnout i docela hluboko.
Sedmileté HCčko jsem tahal ve skleníku ze země dvěma heverama, kořeny byly až v metrové hloubce v těžkém jílu. Starší keř se dostane určitě ještě níže.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4102
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod gr81 » 23 kvě 2022, 22:31

moonvil píše:Já teda ještě nezaštipuju, ale už se to blíží. Ono zaštípnout to moc brzo taky není dobrý, rostlina to pak může pochopit jako signál k větvení místo násady (zvláště u bujně rostoucích odrůd).
Spíš se snažím do poslední chvíle čekat až se objeví na výhonu zárodky fíků, pak teprve zaštipuju. Ono to často na ten 5. až 6. list vychází, ale někdy i na více.

A když se zaštípne, tak se fíky udělají tam co je ten "dvojpupen", nebo i tam, co je takový ten malý zavřený?
Nikdy jsem nezaštipoval, ale zkusil bych. (Poslední šance pro Perettu).
gr81
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 244
Registrován: 13 zář 2020, 14:05
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků