Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod Satan » 28 čer 2017, 20:59

Tam nebude žádný rozdíl, po zkušenostech lidí nedoporučuji, skoro nikomu Peretta neplodí .
Naposledy upravil Satan dne 28 čer 2017, 21:44, celkově upraveno 1
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod francuesco » 28 čer 2017, 21:04

Mě Peretta také dosud neplodila, ale v zahradnictví Kubíček v Prostějově plodí parádně. Šel bych asi raději do nějakého BT, nebo jednoho z mnoha klonů BT.
Uživatelský avatar
francuesco
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1549
Registrován: 30 čer 2014, 20:18
Bydliště: Prostějovsko 214 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Satan » 28 čer 2017, 21:20

Brown Turkey jsou asi nejvhodnější do našich podmínek. Přináší pravidelně úrodu když nejsou větve spálené mrazem, B.T,jsou nejvíce odolné .
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod robo » 28 čer 2017, 21:50

Děkuji za bleskovou odezvu. Také mě to více táhlo k Turkovi, ale zase jsem si říkal, když ta Peretta je ze Švýcar tak musí být také dobrá. Oni mají přece všechno nejlepší, no tak asi teda ne. Ještě jsem trochu přemýšlel o Moreně, ale už je rozhodnuto, Turek to jistí. Ještě jednou děkuji.
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 28 čer 2017, 22:35

Ono dost záleží jakým způsobem ten fíkovník chceš pěstovat - na volno nebo v kontejneru? Či snad ve skleníku?
Klasické BT mi nepřipadá úplně nejvhodnější do našich podmínek, ona je to sice taková univerzální odrůda, ale tady jsme ve zcela okrajové oblasti pěstování. Pokud chceš něco do začátku, tak myslím nejlepší volba bude něco lokálního, nějaká desítky let pěstovaná odrůda v ČR - většina z nich je hodně podobná BT/EBT, ale je tam vždy ještě něco navíc.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4086
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Satan » 29 čer 2017, 07:41

B.T, pravděpodobně klon , pojmenovaný B.T. Satan . Naprosto v pořádku roste pod širým nebem , bez jakékoliv ochrany na zimu , letos opět v pořádku dal mrazy -18 ,400 m n. m . S tohoto usuzují že B.T, budou pravděpodobně nejlepší klony , nejodolnější do našich podmínek . B T, Satan je pěstován venku od roku 1996. B.T,a jeho klony jsou za mně na prvním místě.
Naposledy upravil Satan dne 30 čer 2017, 09:29, celkově upraveno 2
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Pedro » 29 čer 2017, 09:10

francuesco píše:Přesně tak Pedro, v té místnosti vedle kotelny je sucho. Je to bývalý pokoj, ted sklad materiálu. A Michale, tys to také asi trefil, protože když otec ty fíkovníky před zimou schovává, tak plody jsou docela malé, velikosti angreštu. Až koncem zimy a počátkem jara se začínají nalévat a když dá fíkovníky otec až docela pozdě ven, tak už jsou docela nafouknuté a bez listů a pak už to jde ráz na ráz. Na nějakou dobu je umístí na dvůr do polostínu, bez zastřešení a potom na sluníčko před dům asi metr okolo jižní zdi.

Jasně, já na podzim taky nemám tak velké plody. Ale mě se většinou začínají zvětšovat až po vynesení ven. Asi tam mám větší zimu. Ale tvému otci se "nafukují" a současně jsou bez listů. To bych právě měl strach, že to při vyšší teplotě začne rašit a to je u mě špatně. Takhle to má můj otec, ten má na zimovišti tepleji a na jaře než to vytahuje mu to začne rašit a narůstat breba a venku mu to potom všechno po vynesení opadá :cry:
Pedro
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 256
Registrován: 15 bře 2010, 17:14
Bydliště: Vyškov nadm. v. 254m

Re: Fíkovník

Příspěvekod francuesco » 29 čer 2017, 09:12

Je to prostě Pedro hrozná alchymie :-D
Uživatelský avatar
francuesco
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1549
Registrován: 30 čer 2014, 20:18
Bydliště: Prostějovsko 214 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod sasman » 29 čer 2017, 10:38

Možná bude důležitý ten detail, že Francuesco senior dává rostliny ze zimoviště na nějakou dobu na dvůr do POLOSTÍNU.
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 29 čer 2017, 11:11

Známý americký pěstitel fíkovníků v kontejnerech Bill Muzychko (Bill's Figs) pořádá pravidelně na jaře a na podzim při vytahování a uklízení kontejnerů do zimoviště pro veřejnost workshopy, kde vše vysvětlí a nabízí rostliny a nádoby k prodeji.
Možná by se nad tím měl Mojmíre tvůj otec zamyslet a zorganizovat něco podobného :wink:
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4086
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Helena » 29 čer 2017, 11:22

Taky mám problém s rašením v garáži,to tam bývá kolem 10 °,stačí,když se to na jaře zvedne o 2 stupně a fíkovníky pouští breba a listy a jsou vytáhlé.Po přenesení ven to opadá a zdá se mi,že i nějak zarazí v růstu :? Fíkovníky zimované v zahradním domku promrzly,na jaře dlouho nic,pak se začaly trošku dělat špičky,ty ale zaschly a je hotovo :( Letos vůbec nevím,jak to na zimu udělám.2 fíkovníky jsem zasadila ven,tak těm alespoň nepomrznou kořeny a alespoň vyraší.Snad.
Helena
člen
člen
 
Příspěvky: 435
Registrován: 24 bře 2016, 11:10
Bydliště: Zlínsko 238 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Marek107 » 29 čer 2017, 12:33

Pár fotek White Marseilles a jeden macíček Stanley.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Marek107
oficír
oficír
 
Příspěvky: 574
Registrován: 28 srp 2008, 12:37
Bydliště: Veseli nad Morovou, 170 m.n.m

Re: Fíkovník

Příspěvekod mirek-m180 » 29 čer 2017, 12:40

Fikovníky alespon v teplejších oblastech patří ven a je to bez starostí.A pokud přece jen trochu pomrznou znovu obrazí a nasadí úrodu.
mirek-m180
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 253
Registrován: 20 led 2015, 23:25
Bydliště: Neratovice 162 m.n.m

Re: Fíkovník

Příspěvekod francuesco » 29 čer 2017, 14:06

moonvil píše:Známý americký pěstitel fíkovníků v kontejnerech Bill Muzychko (Bill's Figs) pořádá pravidelně na jaře a na podzim při vytahování a uklízení kontejnerů do zimoviště pro veřejnost workshopy, kde vše vysvětlí a nabízí rostliny a nádoby k prodeji.
Možná by se nad tím měl Mojmíre tvůj otec zamyslet a zorganizovat něco podobného :wink:

Ok Michale, já mu to vyřídím :-D :-D :-D
Uživatelský avatar
francuesco
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1549
Registrován: 30 čer 2014, 20:18
Bydliště: Prostějovsko 214 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod jsk » 29 čer 2017, 15:39

Ahoj všem fíkovníkům!

Jmenuji se Honza, bydlím v Bohuňovicích (6 km severně od Olomouce, 240 m.n.m.) Po horkém létu 2015 jsem si loni řekl, že je zapotřebí se přizpůsobit globálnímu oteplování a na zahradě jsem vysadil fíkovník, melouny a vinnou révu.

Fíkovník jsem koupil Brown Turkey přes internet v zahradnictví Havlis a hned jak došel, píchl jsem ho do země. Zahradnictví mělo v nabídce několik variant, podle velikosti a stáří rostliny. Rozhodl jsem se pro variantu Deluxe, sice docela stála (okolo tisícovky), ale došly dvě rostliny s výškou dřeva cca. 1 metr, bohatě zakořeněné a dokonce na nich bylo i pár fíků (breba, jak jsem později zjistil). Bohužel pár dní po zasazení přišly loňské dubnové mrazíky, všechny listy opadaly, ale fíky ne a tak jsme si hned v červenci užívali první dozrálé plody. Fíkovník je vysazen v takovém malém zeleném kousku přímo před vchodem do domu; není úplně u zdi, ale dům ho chrání ze severní strany, od Šternberka, odkud také typicky fouká (i když zrovna dnes fouká od jihu od Olomouce). Z jižní strany je nízká zídka plotu, všude okolo zámková dlažba chodníku a stání pro auto — no přes léto je tam taková výheň, že by tam máloco přežilo. Ale fíkovníku se tam líbí. Keřík celý loňský rok rostl jako o závod a navíc udělal i 3 plody hlavní úrody (tedy bylo jich víc, ale jen 3 dozrály).

Přes zimu jsem ho měl zamotaný do bílé stavební textilky, které nám ze stavby domu docela dost zbylo. V březnu po vybalení měl konce větví pomrzlé, ale jinak dřevo bylo zelené, bylo vidět že žije. Omrzlé jsem samozřejmě ořezal. Na novo obrazil 10. května a opět i včetně sedmi breba fíků, které na keříku v současné době zrají a my se těšíme, až dozrají. Keřík opět vydatně roste, nejdelší letošní nárůsty už mají přes 60 cm (za 6-7 týdnů od obražení 10. května) a manželka trochu brblá, že mi fíkovník roste bujněji než její okrasné keře :D (stavěli jsme a stěhovali se sem před 3½ roky).

Obrázek

V radosti z toho, jak fíkovník roste, jsem se rozhodl, že nebude jediný. Začátkem tohoto měsíce jsem byl na služební cestě v Chorvatsku a večer před návratem domů jsem štípnul větvičku z tam rostoucího keře. Nevím vůbec, co to je za odrůdu, ale budu jí říkat Buzin podle města, v kterém jsem byl (je to předměstí Záhřebu). Tedy jestli se ujme. Domů jsem ji přivezl v navlhčeném toaletním papíru a igelitovém pytlíku, nyní je v perlitu na zakořenění v garáži, zítra to bude tři týdny od toho, kdy jsem to dovezl.

Obrázek

Do budoucna bych určitě chtěl nějaký žlutý fík. A taky mám zálusk na panachée, vím teda, že u nás nejspíš nedozraje, bude to jen na ozdobu, ale moc se mi to líbí.
Uživatelský avatar
jsk
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 7
Registrován: 08 čer 2017, 15:37
Bydliště: Bohuňovice (Olomouc), 240 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 35 návštevníků