Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod sasman » 26 čer 2017, 12:35

Takže nechá rostliny venku, první lehké mrazy je zbaví listí a hned je schová? Nebo jak jinak zajistí přechod do dormance?
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod francuesco » 26 čer 2017, 12:43

Je to tak, lehké první mrazíky, opad listů a přenesení do sklepní místnosti min. plus 10 st. Na jaře přenesení ven co nejpozději to jde. To já dělám vše opačně ;-)
Uživatelský avatar
francuesco
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1549
Registrován: 30 čer 2014, 20:18
Bydliště: Prostějovsko 214 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod sasman » 26 čer 2017, 13:00

Tak to určitě na části rostlin vyzkouším! Hlavně se omezí problémy s jarními mrazy bez skleníku :P
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Pedro » 26 čer 2017, 13:29

Já to zimuji velmi podobně.A má to venku někde pod stříškou? To já taky sklidil už nějaké plody z podzimu. Problém ale u mě je, že jak na jaře poprchá, tak mi ty plody hnijí. Hlavně když prší, když to začíná zrát. Chystal jsem se, že to zkusím zakápnout olivovým olejem nebo otvor něčím přelepit, aby do plodu neteklo, ale nedostal jsem se k tomu :D2 Ale třeba je to blbost :D8
Pedro
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 256
Registrován: 15 bře 2010, 17:14
Bydliště: Vyškov nadm. v. 254m

Re: Fíkovník

Příspěvekod francuesco » 26 čer 2017, 14:34

Pedro, jak to myslíš pod stříškou? V zimě to má doma v místnosti bez oken vedle kotelny a v létě venku na slunci před domem u jižní zdi.
Uživatelský avatar
francuesco
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1549
Registrován: 30 čer 2014, 20:18
Bydliště: Prostějovsko 214 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 26 čer 2017, 15:08

Pod stříškou bylo myšleno asi až na jaře po vytažení ven.
A ještě dotaz na to zimování - pokud to teda nenechá přejít mrazem kvůli opadu listů, tak to uklidí i s listama nebo je ostříhá?
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4086
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod francuesco » 26 čer 2017, 20:01

On je nejdříve vytáhne na dvůr do stínu a do června jim skoro nevěnuje pozornost a v červnu je dá před dům k jižní zdi. Ještě mu brnknu a pozjišťuji ty listy.
Uživatelský avatar
francuesco
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1549
Registrován: 30 čer 2014, 20:18
Bydliště: Prostějovsko 214 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod francuesco » 26 čer 2017, 20:15

Takže říkal, že fíkovníky schová až po opadu listů, ale že těm listům prsty trochu pomůže, co drží více :-D
Uživatelský avatar
francuesco
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1549
Registrován: 30 čer 2014, 20:18
Bydliště: Prostějovsko 214 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod mifin » 26 čer 2017, 20:19

moonvil píše:Musel bys vzít detail květů v blízkosti oka - pokud by tam byly samčí (pylové) květy, tak je to capri.


Samec nebo samice? Lze to z těchto fotek poznat nebo mám zkusit rozpitvat jeden kvítek?
Obrázek

Obrázek

Obrázek
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 318
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod francuesco » 26 čer 2017, 20:24

Tady je to foto z loňského roku, to měl ty fíky velikostně dvakrát větší:
Obrázek
Uživatelský avatar
francuesco
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1549
Registrován: 30 čer 2014, 20:18
Bydliště: Prostějovsko 214 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 26 čer 2017, 21:33

mifin píše:Samec nebo samice? Lze to z těchto fotek poznat nebo mám zkusit rozpitvat jeden kvítek?


Vypadá to na samičí, ale i caprifík obsahuje samičí květy, ty samčí jsou pak v okolí oka.
Pokud ten tvůj fík má jen tento typ květů, tak to bude nějaká odpadlá breba - to ty potvory dělají dost často, některé odrůdy neudrží vůbec žádnou brebu.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4086
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Stanley_51 » 26 čer 2017, 22:02

Letos to vypadá na nadprůměrnou úrodu, je vidět, že to horko a množství slunce mému SD svědčí.
Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Fíkovník

Příspěvekod francuesco » 26 čer 2017, 23:03

SD se ale pěkně činí, krásné plůdky.
Uživatelský avatar
francuesco
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1549
Registrován: 30 čer 2014, 20:18
Bydliště: Prostějovsko 214 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Pedro » 27 čer 2017, 11:20

Pěkná násada SD !

Opravdu, jak píše Michal , myslel jsem jestli to nemá někde pod stříškou po vytažení ze zimoviště, aby na to nepršelo. Mě jak na to prší, tak ty loňské plody postupně začínají hnít. Jinak to zimuji v komoře s citrusy, kde je od 0 do 10 stupňů a skoro tma. Plody mi ale i v zimě nějaké opadnou(někdy víc, někdy míň), možná oproti té místnosti vedle kotelny u tvého otce je u mě příliš vlhko. Listy stihnou opadat už venku na zahradě před úklidem dovnitř. Jinak v 30l květináči venku na zahradě na sluníčku to mám hned jak to jde a už to nikam nepřemisťuji.
Pedro
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 256
Registrován: 15 bře 2010, 17:14
Bydliště: Vyškov nadm. v. 254m

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 27 čer 2017, 12:14

Jo, to vystihnutí správných teplot v kombinaci s vlhkostí, vhodnou odrůdou a kdoví čím ještě nebude úplně triviální. Podobný způsob přezimování takto velkých fíků totiž vůbec není běžný - na tradičních zahraničních diskuzních fórech jsem nikdy na podobný postup nenarazil a těch lidí co pěstují fíkovníky v kontejnerech jsou přitom mraky.
Podle toho Mojmírova popisu to skoro vypadá, že to relativně pozdní vytažení rostlin a třeba i vyšší nadmořská výška hrají taky svou roli - já třeba urychluju kontejnerované fíkovníky ve skleníku už od začátku března, potom v určitém okamžiku zaštípnu výhony a pak se podaří většině letní násady úspěšně dozrát, těch pár posledních kusů už je příliš velkých na to, aby přečkaly zimu. Možná kdybych některé rostliny vytáhnul později - opravdu až v tom dubnu/květnu, což by mi ušetřilo dost práce s přenášením do skleníku, ze skleníku, zakrývání proti UV, apod., tak by sice letní násada nestihla dozrát, ale byla by ve stavu schopném přezimování. Musím to příští rok zkusit.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4086
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 42 návštevníků