Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod Argout » 08 pro 2021, 16:16

Osvědčilo se mi nechat na fíkovnicích “hadr” az do kvetna. Cca do dubna je nechavam svazane a zabalene v bile geotextilii, pak je jen rozvazu, ale “hadr” na nich nechavam. Kdyz sviti slunce, hezky se to pod tim ohriva, mraziky to zatim vzdy udrzelo. Akorat pak musim odkryvat opatrne, idealne, kdyz je zatazeno a leje, aby jim slunce nespalilo listy. Odkryvam, kdyz ma breba tak 2-3 cm. Kontrolni vzorek (nezakryty fikovnik teze odrudy z tehoz zdroje) mel tou dobou brebu par milimetru.
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 273
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: Fíkovník

Příspěvekod gr81 » 08 pro 2021, 16:57

S tím. Foliakem to bude samozřejmě pokus.
Když to udělám v dubnu, tak snad mrznout nebude. A když přijdou velké mrazy, tak je to v háji nejen s fikovniky. V nejhorším mám topné kabely (další pokus na zimu).
Letos rasili koncem května, pak to dopadlo, jak dopadlo.
gr81
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 248
Registrován: 13 zář 2020, 14:05
Bydliště: Praha

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 09 pro 2021, 10:26

Petr z H. píše:Právě díky listům dochází ke správnému dozrávání plodů (a vyzrávání dřeva).
I u těch rajčat nemá jejich otrhání vliv na dozrávání, naopak je chybou, protože rajčata pak nemají dobrou chuť. Otrhávají se jen spodní listy z toho důvodu, že bývají první napadány chorobami.


Já si myslím, že na chuť to vliv mít nebude, spíše jsou rajčata malá a je jich málo. Když vidím ty fotky lidí s pár listy nahoře a zakrnělými rajčátky, chce se mi brečet. Ti lidé se dobrovolně připravují o úrodu. Já věřím, že u fíkovníků může mít nějak vliv oslunění fíků, to se dá řešit méně brutálně, jako třeba u hroznového vína (kde se odstraňuje maximálně 3 stínící listy). Na rozdíl od těch rajčat ale fíkovník potřebuje ty listy i na vyzrávání dřeva, bez listů nejsou asimiláty a bez asimilátů nevyzraje dřevo. U kontejnerovaných rostlin je to asi jedno ale u venkovních se otrháním listů člověk vystavuje riziku většího poškození mrazem a tím se často připraví o brebu příští rok. Chápu že je někdo zoufalý že mu plody nedozrají ale nejdříve je lepší vyzkoušet jinou odrůdu, jiný způsob pěstování a případně nějak urychlit vývoj.

Co se týká toho fóliového krytu, tak já používám na kiwi u domu netkanou textilii a v případě silnějších mrazů na jaře i na podzim tam prostě přes noc dám petrolejku. Letos to protáhlo vegetační období o měsíc na podzim a na jaře to bude určitě také nějaký týden k dobru.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
generál
generál
 
Příspěvky: 1202
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod gr81 » 09 pro 2021, 13:29

Ty jo,
to mi nenapadlo, dát tam hřbitovní svíčku, to je možná i levnější než ten topný kabel. :)

Netkanku na a. arguta mám taky, s tím přítopem by to možná šlo taky, jen je to pergola 6m dlouhá, to těch svíček bude potřeba hodně. možná udám kabely tam :)
A ty Arguty by mě mrzely víc než ty fíky. Ty můžou ještě dát letní násadu. :)
gr81
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 248
Registrován: 13 zář 2020, 14:05
Bydliště: Praha

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 09 pro 2021, 13:41

Já měl dvě petrolejky na cca 2*5*3 m. Zvedlo to teplotu tak o 2°C, ale hlavně to vyzařuje teplo a větvičky ho dobře absorbují, takže si myslím, že rostliny to zahřálo ještě trochu lépe.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
generál
generál
 
Příspěvky: 1202
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod Stanley_51 » 09 pro 2021, 17:13

Používám 2 petrolejky ve skleníku v období okolo " zmrzlých ". Na skleník 5x3x2 dostatečné. Při -5°C venku neklesla teplota ve skleníku pod +2°C, což je v pohodě.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9242
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 12 pro 2021, 19:25

Nadhazuji téma k zamyšlení na dlouhé zimní večery - pyl z moruše použitý pro ruční opylení smyrna fíků.
Proces ručního opylení je relativně dobře proveditelný a ověřený, jde jen o to, zda morušový pyl zafunguje i na ficus carica. V létě to vyzkouším.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4131
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod francuesco » 12 pro 2021, 21:35

Tak to jsem zvědav Michale. To by bylo dobré, kdyby to vyšlo.
Uživatelský avatar
francuesco
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1549
Registrován: 30 čer 2014, 20:18
Bydliště: Prostějovsko 214 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 12 pro 2021, 22:42

Moc zajímavé, zvlášť, pokud by to mělo klíčivá semena. :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3852
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod gr81 » 13 pro 2021, 01:54

To je hodně divoké :), ale příbuzné to je.
Jsem zvědavý na výsledek.
gr81
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 248
Registrován: 13 zář 2020, 14:05
Bydliště: Praha

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 13 pro 2021, 07:50

Hofis píše:Moc zajímavé, zvlášť, pokud by to mělo klíčivá semena. :)


No jasně, ale to už by byla hodně odvážná představa. Prozatím by úplně stačilo, kdyby ten pyl dokázal udržet smyrna fíky na větvích.
Dávám tomu malou šanci, ale vyzkoušet to nebude těžké.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4131
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Stanley_51 » 13 pro 2021, 09:37

moonvil píše: Prozatím by úplně stačilo, kdyby ten pyl dokázal udržet smyrna fíky na větvích.

Michale, jsem k tomu trochu skeptický. Narušení oka fíku vede skoro vždy k jeho hnilobě, takže vpravit pyl moruše do fíku bez porušení bude asi obtížné. Každopádně držím palec, aby se ti to povedlo.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9242
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Fíkovník

Příspěvekod milos 51 » 13 pro 2021, 11:13

To je hodně divoké a proto bych přidal ještě tento nápad :D . Na kmen fíkovníku přiroubovat ablaktací rostlinu moruše , která bude v květináči . Ablaktaci proto ,kdyby se jí to náhodou nelíbilo . Mohlo by tak dojít k ovlivnění toho fíku (hormonálně ) . Rostlina se tak oblbne a nebude vědět ,čí je . :D
Něco podobného jsem pozoroval u kiwi ,když jsem na kolomiktu začal roubovat arguty a deliciosy . Furt to nešlo a v momentě kdy jedna přirostla ,začalo chytat vše . Ale to je jenom můj amatérský pohled :D
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1898
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 13 pro 2021, 13:09

Miloši díky za tip, to by ale pak asi nemusela být moruše, ale jiný fíkovník (adriatický). A obávám se, že to samotné ke zblbnutí smyrna fíku nestačí - myslím třeba použít adriatický jako podnož a na to naroubovat smyrnu. To už by si někdo musel všimnout. Zkusit to samozřejmě mohu také, ale spíš bych řek, že to nic neudělá.

Stando tohle není problém, zkoušel jsem to a jde to docela dobře. Musí se vystihnout vhodná doba a mít samozřejmě čisté nástroje. Ona ta blastophaga, když se dere dovnitř oka, tak to je celkem masakr - přijde o křídla a taky není stoprocentně sterilní. Ten hlavní důvod, proč jsem zvažoval pyl z moruše, je jeho dostatek a snadný sběr, což se o pylu z caprifíků říct nedá. Mám už celkem dost samčích rostlin fíkovníku, ale vymlátit z nich miligram pylu je děsně náročné.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4131
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod milos 51 » 13 pro 2021, 13:33

Myšleno to bylo tak ,že ten fíkovník ,bez ohledu na smyrnu nebo adriatiku , má přijmout k opylení úplně cizí pyl z moruše . A ta přiroubovaná moruše ( pokud by to vůbec přirostlo) by tu fíkovou rostlinu měla připravit (hormonálně ), na to opylení .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1898
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: meyer a 4 návštevníků