Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 22 úno 2024, 23:06

moonvil píše:Já bohužel tu mrazovou odolnost nemám jak otestovat, fíkovníky jsou na zimu nastrkané ve studeném skleníku, takže nikdy na žádném neomrzne ani milimetr dřeva.


Ross radi uvádí Campaniere jako extrémně mrazuvzdorný, že mu snad vydržel bez poškození i -18°C. Takto jsem s ním zacházel i já a potvrdilo se mi to. Jestli u těch choulostivých nedošlo po cestě spíš k nějaké záměně?
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1191
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 23 úno 2024, 07:56

EvaOstrava píše:Máš moc hezky promyšlený "systém". S6
Mi chybí ten klasický skleník. Uvažovala jsem, že bych nějak zakryla otevřenou stranu své pergoly .


Tak stavěli jsme novou pergolu a protože pořád potřebuji víc místa, také jsme zvažovali. Skleník mám jeden svůj, no už je mi malý a druhý u souseda, co ho nevyužívá. Zvažuji na příští rok pořízení nového vyššího a většího. Jen ten výběr je boj, polykarbonát dobře izoluje, no časem h budu muset vyměnit a lehké hliníkové skleníky by se u nás mohly deformovat vichrem a sněhem, proto se zatím kloním ke sklu a pořádným jeklům.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 726
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 23 úno 2024, 08:02

Ano, také si to nepamatuji, ale mám ho od Moonvila, můj plodí i když plody různě velké. Má ho ode mne i Nene a tam problém s růstem ani plozením není.
Letos mu dopřeji pořádnou lázeň ve velkém kontejneru ve skleníku a vyndám ho až budou vedra. Loni jsem ho zaštípla na vrcholku na brebu, která opadala a teď tam mám metrový kmínek s rozvětvením až nahoře. Odhodlávám se ho střihnout, aby se rozvětvil níže... nebo provést vzdušné hřížení, což se mi osvědčilo, je to jistota nové velké rostliny..
Naposledy upravil Hanele12 dne 23 úno 2024, 08:26, celkově upraveno 1
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 726
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod nene » 23 úno 2024, 08:22

Potvrzuji, u nás dobrý, sice ve skleníku, ale těch -18 tam letos bylo. Vrcholové pupeny jsou zelené.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4258
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 23 úno 2024, 08:25

Hofis píše:Hanko, pěkné shrnutí. U mě asi vede chuťově PTN spolu s Pražským venkovním (u něj hlavně breba), RdB nás třeba taky moc nenadchl (rozumějme, je to pořád dobrý fík, ale když jsem dal na stůl třeba PTN a RdB, nejdřív zmizely všechny kusy PTN a pak přišlo na řadu RdB, které ale také záhy zmizelo. :) ). :)


Díky, já se na RdB také moc těšila a jsem na tom stejně. Prostě PTN i ETB typy jsou chuťově o řád jinde. Bylo tedy loni trvale ve skleníku u otevřených dveří, tak možná absence celodenního slunce udělala své. Někdo uváděl, že umí zaplodit i na místech s kratším přímým slunečním svitem, tak jde letos na porovnání jedno ven na chráněné místo, no slunce jen tak do 13 hod. A uvidím, určitě si nenechám dvě, to už vím. Naopak Campaniere dvě budou určitě. Jedno chci zkusit trvale venku, jedno přenosné.
Becane jsem měla a mělo velmi chutné plody, no málo. Tak jsem zkusila z jiného zdroje a to mi zase plodí málo a hlavně hrozně pozdě zraje. Nechápu to. Letos ho nechám volně v zemi ve skleníku , aby ukázalo co, umí.
Letos zkouším další MT. Etna druhy a LSU Purple, HC u mně moc neplodilo, Saľs naopak velmi plodný (no chuťově zase ovocnější). Pokud budou chuťově stejné, nechám si jen jeden nejplodnější.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 726
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Jožka » 23 úno 2024, 08:53

Ve skleníku se začínají fikovniky probouzet, tak dva kousky jsem vysadil ven volně do půdy. Předpokládám že žádné větší mrazy už nepřijdou. Na příští týden předpověď 14°C.
Jožka
generál
generál
 
Příspěvky: 1208
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 23 úno 2024, 09:07

Hanele12 píše:Díky, já se na RdB také moc těšila a jsem na tom stejně. Prostě PTN i ETB typy jsou chuťově o řád jinde.


Dejte RdB čas, pokud si to dobře vybavuju, tak první 2 sezóny nebyl chuťově nic extra, pak se to dost zlepšilo.
Nyní bych si dovolil tvrdit, že je na tom o něco lépe než PTN.
Ale ono je to s těma chutěma problematické - každý má jiný jazýček a i kdyby ne, tak jedna sezóna není nikdy jako druhá. Navíc stačí změnit způsob pěstování a taky to chuť částečně ovlivní.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4106
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod kasta » 23 úno 2024, 09:38

taky uz bych rad byl ve fazi, kdy si budu vybirat, ktere fiky mi vice chutnaji, zatim je to u me "kazdy fik, dobry fik" a jediny co pozoruju, ze vsechny jsou lepsi nez jakykoliv kupovany. letos bude mit u me prvni plnohodnotnou sezonu Becane a RdB tak se tesim.
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1332
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Fíkovník

Příspěvekod EvaOstrava » 23 úno 2024, 10:30

U mě je to podobné a beru zavděk každým fíkem, včetně těch z obchodu. Loni jsem byla docela zklamaná, jak mi všechny fíky dozrávaly pozdě, že jsem začala vážně uvažovat, že se na to vykašlu. Fíky z obchodu totiž byly obzvlášť dobré, i dcera se je už naučila správně vybírat. Jenže pak jsem koupila v Penny krásné, hezky měkké, ale chuť neměly absolutně žádnou, to nechápu. Ony ani nebyly v krabici, ale v igelitovém sáčku!! Tak jsem to s tím vyhazováním zase přehodnotila.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 915
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 25 úno 2024, 18:45

Preto Tores Novas už na zaskleném balkóně raší. Aktivita pupenů je už vidět u většiny rostlin. Letos skoro o měsíc dříve než loni. Pokud to nezmrzne tak je to dobrý start fíkové sezóny.


Obrázek
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1191
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod dzani696 » 25 úno 2024, 20:46

Prvé viditeľné breba figy z fig zimujúcich v starom prasečáku má Laradek.
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 881
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaaja-el » 29 úno 2024, 22:10

Pročítám si historii, tím IC se myslí Improved Celeste, nebo Iranian Candy?

moonvil píše:Ten se těžko shání. Stejně jako Improved Celeste. Ale oba vypadají jako hodně rané odrůdy

IC tu máme, já zatím jen mladou rostlinu, ale Zbyněk jej chválil, tak snad bude ok.
Uživatelský avatar
kaaja-el
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 186
Registrován: 23 dub 2022, 10:00
Bydliště: Nýřanská černouhelná pánev, 350mnm.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 29 úno 2024, 22:17

Celeste
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4106
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaaja-el » 29 úno 2024, 22:26

moonvil píše:Celeste


Takže musím splašit ten Iranian Candy:-)
Uživatelský avatar
kaaja-el
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 186
Registrován: 23 dub 2022, 10:00
Bydliště: Nýřanská černouhelná pánev, 350mnm.

Re: Fíkovník

Příspěvekod ivan » 01 bře 2024, 08:34

...včera navečer som začal robiť presvetlovací rez figovníkov, zatiaľ takéto 2 kopy haluzí
Obrázek
Obrázek
...už sú plné miazgy, nožnice, pilka (aj ja) celé polepené...
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1800
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků