Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod nene » 02 srp 2022, 19:48

Hofis píše: Ohledně úrodnosti je trošku problém s tím, že všechny fíky, které nedozrají na podzim, i včetně malých zárodků, na zimu opadnou.


Ten náš keř je skoro tak velký jako ten tvůj - ta letošní neúroda u nás by mohla být způsobená jarním mrazem, který nám tu toho letos hodně zlikvidoval? Ale letní násadu to teda moc nevysvětluje :? - no, uvidíme. Zkusíme přihnojit.

Jinak - máš to moc pěkné, moc!
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Fíkovník

Příspěvekod Petr z H. » 02 srp 2022, 19:55

Dnes něco na chuť, v dalších dnech jich bude mnohem víc...


Obrázek
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 351
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod kasta » 04 srp 2022, 21:34

já jsem dnes sklidil první breba fík ze dvou na mém "noname BT"... keřík má půl metru, sice moc neroste ale je to nezmar. v zimě bez zakrytí u Berounky, v dubnu vykopán a přesazen do Prahy na brutálně vyprahlý jižní svah, sice jsem se ho snažil zalívat, když tu jsem, ale párkrát byl po příjezdu úplně povadlý. ale brebu nepustil! dnes jsem si na něj vzpomněl, že by tam nějaký ten fík už mohl být zralý a byl! hezky nažloutlý, měkký, sladký... sice velikosti fíku z Michurinské, ale to odpovídá velikosti keříku, určitě se časem zlepší...
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1309
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 04 srp 2022, 23:04

Tak i já jsem se konečně dočkal, na Pražském venkovním první 2 vlašťovky. A začíná se to pěkně rozjíždět, nafukují se další. Sice jsem je mohl ještě nějaký ten den nechat, ale nějak jsem se nemohl dočkat. I tak je ale kvalita letošní breby velmi dobrá, byla to mňamka. Dostatek vody a to středomořské teplé počasí dělá svoje. Ty další kusy nechám pořádně dojet a věřím, že budou letos naprosto excelentní. :)
Obrázek
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 04.08.22
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod EvaOstrava » 05 srp 2022, 12:02

Tak mi začínají dozrávat fíky z prosincových řízků Pálavy. Dnes jsem utrhla hodně velký a říkám si, mohla bych ho zvážit, ale než jsem to domyslela, už jsem ho žvýkala. Možná to poctivé zalívání neni pro fíky úplně nejlepší, protože byl sladký, ale trochu vodnatý. Co ale může člověk chtít po půlročním fíkovníku.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 897
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 05 srp 2022, 13:22

EvaOstrava píše:Tak mi začínají dozrávat fíky z prosincových řízků Pálavy. Dnes jsem utrhla hodně velký a říkám si, mohla bych ho zvážit, ale než jsem to domyslela, už jsem ho žvýkala. Možná to poctivé zalívání neni pro fíky úplně nejlepší, protože byl sladký, ale trochu vodnatý. Co ale může člověk chtít po půlročním fíkovníku.


Je to tak. Mladý řízkovanec prostě není schopen vyprodukovat fík v top kvalitě. Většinou ani ten další rok to ještě není úplně ono.
Přebytek vody tomu taky moc nepřidá, ale to se dost špatně řeší v relativně malém kontejneru v těchto teplotách.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod nene » 05 srp 2022, 13:51

EvaOstrava píše:...říkám si, mohla bych ho zvážit, ale než jsem to domyslela, už jsem ho žvýkala.....


:D Takže v tom nejsme sami :D
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Fíkovník

Příspěvekod ivan » 06 srp 2022, 09:58

Dielo sa podarilo- vysoké teploty + nízka vlhkosť+ celodenné slnko= vysušené vonku na slnku:
Obrázek
Na porovnanie domáce sušené figy od Jadranu a moje od Nitry:
Obrázek
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1790
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Luk » 06 srp 2022, 10:09

V týdnu dozrávala breba na Pálavě. Tropy fíky vysušovaly. Zalévat jsem nechtěl kvůli chuti. Nebyly šťavnaté, spíš scvrklejší, ale zato víc cukrově koncentrovanější, parádní.
Pár kilo posbíráno. Něco se i ukuchtilo.
Obrázek
Obrázek
Tyto čtyři skleničky výškou 10cm jsou z 1 kg fíků.
Luk
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 242
Registrován: 18 dub 2019, 18:23
Bydliště: Břeclav 158 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod antarian » 06 srp 2022, 11:37

u nas tenhle rok .... jako prvni .... muzu rict ze jsem s urodou fiku spokojen a bude toho casem jeste mnohem vic az zacnou plodit dalsi stromky (zatim jsou velke jen 4 a ty plodi solidne. Dokonce se i pod tou nalozi ulomila vetev na jednom :-D)

Dalsich x fikovniku se teprve rozjizdi, ale velke nadeje tomu tento rok nedavam.Bude tam mozna na ochutnani z letni nasady, ale spis jen decentne :-D

A na podzim doufam ze zustane jeste neco nizsi kvality a mene sladke a to bych pouzil do marmelady.

kez by takhle pokracovali vsechny roky :-D
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod ivan » 07 srp 2022, 09:32

V Nitre na tržnici predávajú figy po 0,5 EUR/ks...
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1790
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod EvaOstrava » 07 srp 2022, 11:17

Tak to je cena, za kterou se ještě loni prodávaly ty velké fialové fíky u nás např. v Kauflandu. Letos na stránkách online prodeje je cena i třikrát vyšší.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 897
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Fíkovník

Příspěvekod vanhelsing02 » 07 srp 2022, 12:11

ivan píše:Dielo sa podarilo- vysoké teploty + nízka vlhkosť+ celodenné slnko= vysušené vonku na slnku:
Obrázek
Na porovnanie domáce sušené figy od Jadranu a moje od Nitry:
Obrázek



U jadranu je maci ve slane morske vode proto jsou mozna jine.
vanhelsing02
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 239
Registrován: 07 čer 2009, 11:49
Bydliště: kousek od Pardubic

Re: Fíkovník

Příspěvekod Rudolf M » 07 srp 2022, 13:09

Začátkem srpna začaly zrát první fíky i u nás, je to asi nejdřív co pamatuju. A zajímavý je, jsem sklízel první fík fenku i ve skleníku, dozrály ve stejný den :) .
V našich podmínkách se fíky chovají trošku jinak, nejsou mezi nimi tak velké rozdíly v barvě plodu třeba, nebo už vůbec ne v chuti. Ale pár kultivarů se vyjímá, třeba včera sklizená peretta (první sklizeň po asi 8 letech). U západní zdi, slunce mají od cca 12:30 do 17:30 (proto se ty kultivary chovají stejně, není tu tolik potenciálu aby se ukázaly úplně, ale na plození to stačí).
Letos fíky zalejvám, jinak bychom si neškrtli, rostou u asfaltky, kde všechna voda odteče, naprší jen to, co se trefí na záhon..
Obrázek
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1289
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Fíkovník

Příspěvekod Aleq » 07 srp 2022, 21:50

nene píše:No tak tohle by ještě chybělo...tiše doufáme, že je to náhodný vyhladovělý jedinec.

Asi to nebyl omyl... Fotka breby BT:
Obrázek
Aleq
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 20
Registrován: 11 říj 2021, 11:56
Bydliště: Brněnsko

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 návštevníků