Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod Brano70 » 31 črc 2022, 09:41

JančiZV píše:Braňo super, nemáš foto celého BT? Po miernej zime to už musí byť nie macek ale obor.


Janči, no je to celkom pekný ker, na budúci týdeň odfotím. Len neviem, čo budem robiť s dozretou brebou... :D
Uživatelský avatar
Brano70
oficír
oficír
 
Příspěvky: 507
Registrován: 19 úno 2017, 19:38
Bydliště: Žibritov,okr. Krupina(SR),500mn.m.;USDA7a; Rézhegy (Belianske kopce),155 m n.m., USDA7b/8a

Re: Fíkovník

Příspěvekod ivan » 31 črc 2022, 10:47

Bano 70 píše:
Ivan, gratulujem k peknej urodicke... Mne BT-cko zacina teraz dozrievat prve breba plody...Peretta je na tom o niečo lepšie...Len neviem, čo budem robiť s dozretou brebou... :D
...Braňo dík, ....ja mám "odberateľov" na figy dosť :lol: ....mával som v minulých rokoch "odberateľov" aj na iné ovocie- ale "to naše klasické" si už kupujeme....napr. zo 6 obrovských stromov sliviek bude dokopy asi 10ks sliviek( ak vôbec)...detto jablone....už len aby prišla dlhá jeseň a dozrela aj hlavná úroda (tiež jej nebude veľa ale dúfam, že niečo stihne dozrieť)
Braňo- tento rok si v dozrievaní fíg takmer rovnako na tom ako ja ( je to spôsobené asi tým, že breba čo začala rásť zač. apríla- v priebehu apríla u nás väčšina breby zmrzla a "opozdená" breba čo ešte nerašila a nezmrzla sa začala prebúdzať u nás až zač. mája ...)- ...ale super, že máš veľkú úrodu S9
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1790
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod JančiZV » 31 črc 2022, 11:11

Braňo, kľudne ti prídem pomôcť s nimi :)
U mňa breba nič moc, skor vyzerá že bude krásna druhá úroda.
JančiZV
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 356
Registrován: 30 bře 2014, 12:16
Bydliště: Zvolen 299m.m. SR

Re: Fíkovník

Příspěvekod dzani696 » 31 črc 2022, 11:19

Všetku Brebu čo opadla požierajú miniatúrny slimáci
Obrázek
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 878
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod francuesco » 31 črc 2022, 20:59

Teď krásně plodí Peretta, výborné, obrovské a sladké fíky.


Obrázek
Uživatelský avatar
francuesco
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1549
Registrován: 30 čer 2014, 20:18
Bydliště: Prostějovsko 214 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod MonikaV » 31 črc 2022, 22:40

Je to fajn, vypadá, že se letos všem daříííí S6
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 993
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 31 črc 2022, 22:51

Zatím mohu jen smutně závidět, jelikož jsem letos bez jediného kusu breby, nicméně jsem zvědav jak dopadne toto. Tříletý Jaune je letos opět rekordmanem v násadě. Plody nasazuje téměř vždy po 2 za každým listem. Teď u některých rostlin proběhla určitá probírka plodů a něco poschazovaly, tento shodil jen jeden plod, tak doufám, že to byl poslední :-)


Obrázek

Obrázek


Obrázek
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1184
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod MonikaV » 31 črc 2022, 22:58

kaossik-- to vypadá jak hrozny,,,,,,,,,, moc pěkná násada, tož ať dozraje S6
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 993
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Fíkovník

Příspěvekod zbynda » 01 srp 2022, 11:11

Historické fotky, ale třeba to pomůže
TV - hlavní násada
Obrázek
LdA - hlavní násada (lehce zastínený)
Obrázek
--
Trnavský je vždy ranější o cca 1-2 týdny.
Uživatelský avatar
zbynda
nováček
nováček
 
Příspěvky: 122
Registrován: 11 dub 2019, 08:28
Bydliště: Střední Čechy, 210 m.n.m., jižní svah, průměr zim 2016-2020 = USDA 7b

Re: Fíkovník

Příspěvekod francuesco » 01 srp 2022, 15:37

I Stanley Dalmatian (Od Staňu) jsou veliké a sladké jako hrušky:


Obrázek
Uživatelský avatar
francuesco
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1549
Registrován: 30 čer 2014, 20:18
Bydliště: Prostějovsko 214 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Satan » 01 srp 2022, 15:46

B.T. Francuesco ve starém skleníku ,
Obrázek

Obrázek
breba sladké dobré fíky 29 g ,
Obrázek

Obrázek
bonsai.
Obrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod antarian » 01 srp 2022, 20:36

Peretta drzi standard kolem 150g na fik
Obrázek

Obrázek

Jen me stve ze po desti popraskali a budu je ted muset zkonzumovat drive a rychleji. (Vse dozrava tak nejak naraz a je toho hodne)

Palava dozrava take, ale na te plody dozravaji tak nejak postupne v porovnani s perettou.

Francuesco se zatim louda a bude dozravat o neco pozdeji.

Zbytek bude mit plody prvne a v mensim mnozstvi tak to tento rok asi nebudu hodnotit. Bude to spise na ochutnavku, ale neco urcite take dozraje.
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod gr81 » 02 srp 2022, 09:15

Já sklidil první brebu z Peretty, udivilo mě, že je plod plný tvrdých semínek, jsem zvědav na letní várku.
gr81
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 236
Registrován: 13 zář 2020, 14:05
Bydliště: Praha

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 02 srp 2022, 16:10

nene píše:Dneska první dva (a zároveň jediné dva) zralé kousky breby na Pražském venkovním. Neskutečné překvapení. Zatím jednoznačně a asi nepřekonatelně nejlepší letošní brebafíky, medově sladké, šťavnaté, bez jakékoli pachuti, fíky z kategorie - tak tohle mi stačí, jiné nepotřebuju. Dozrály nečekaně rychle, ještě před pěti dny byly úplně malé, tvrdé, zelené, naštěstí jsme je "začepičkovali", takže přežily ve zdraví. Uvidíme, jaký bude letní fík, jeden tam je :lol: (dlouho jsme si mysleli, že tam není ani jeden, snad se ho podaří ochutnat). Na dvoumetrový keř nic moc úroda, uvidíme, jak se předvede příští rok. Vloni jsme mu trochu hrabali do kořenů při výsadbě meruňky, možná ho to naštvalo.
Zraje nám toho teď spousta, všechno více méně stejné chuti, rozdíly nepatrné, ale tenhle tedy u nás opravdu vybočuje. Pro nás jasná jednička v chuti (asi jako letní Blava, ale pokud někdo nerad sladké a med, tak určitě nadšený nebude :wink: .

Tak to mě moc těší! :wink: A jste i docela vepředu oproti mě. U mě se ten fíkovník letos chová tak nějak divně. Main crop už je pomalu stejně velký jako breba a breba pořád ne a ne dozrát. Teď se mi zdá, že se pomaloučku začínají konečně některé fíky nalévat, už se nemůžeme dočkat. Ohledně úrodnosti je trošku problém s tím, že všechny fíky, které nedozrají na podzim, i včetně malých zárodků, na zimu opadnou. Breba se vyvine jen z těch opravdu malinkých zárodků, které nejsou prakticky vidět. Jinak ale s úrodností problémy nemám. :)
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 01.08.22
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod nene » 02 srp 2022, 19:38

Díky za info, ta úrodnost nám trochu dělala starosti, protože letos tady plodí kromě těch dvou čehosi z Lídlu naprosto všechno a v kvantech.
Ale všechny chutnají obdobně, některé jsou sladší, ale žádný z těch fíků co máme není sladký tím naprosto sladkým způsobem :D jako ten PV. Jsme moc zvědaví na ten jeden letní fík.

Jinak u nás dneska proběhla hlavní sklizeň breby - tedy toho, co jsme nestihli sníst (a že my toho zvládneme hodně :wink: ). Máme toho něco kolem dvaceti kilo, odhadem. Ještě tak třetina úrody breby je na keřích, uvidíme, co nám vosy nechají do příště. No - Středomoří jak vyšité, jen to moře chybí :lol: . Ale voní to kolkolem přesně.

Nejvíc breby sklizeno z Přibického, Lídláku a Francuezska, velmi mnoho na velikost keře dalo Rouge dB (ty fíky jsou vážně narůžovělé, letos se prozradily, krásná, spíš kulatá breba, velmi blízko u sebe, v hroznech, dobře se to sklízí). Obalený brebou je ještě Laradek, ten je kupodivu pozdnější (a chutná nám víc než Přibický). Nejsladší byly fíky z Trnavského, ale musí se nechat pořádně vyměknout. Měkké fíky nám jinak zvládají likvidovat vosy, ty trnavské byly zabalené, tak se jim dařilo pořádně dozrát. Nám ještě pořád nejvíc chutná Lídlák - tedy pokud není Becane nebo Blava, ale ty měly letos breby málo, zato letní násada už je velká. Velké letní fíky jsou už i na Lídláku, tam to asi jako obvykle bude pozvolna přecházet z breby na letní skoro bez přestávky. No a samozřejmě Negrone, tam už je breba taky pryč, tu jsme snědli všechnu, jsou to trochu jiné fíky, chutnají nám. Veselí zatím stagnuje, fíků spousta, breba dávno pryč. Obdobně HCčko a RdB.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 28 návštevníků