Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod gr81 » 07 pro 2021, 10:12

já na jaře zkusim foliové kryty. Udělám dřevěnou konstrukci a přicvakám na to silnou PE folii. Prostě takový box. Potřeboval bych jim přidat tak měsíc.
gr81
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 244
Registrován: 13 zář 2020, 14:05
Bydliště: Praha

Re: Fíkovník

Příspěvekod Petr z H. » 07 pro 2021, 10:51

gr81 píše:já na jaře zkusim foliové kryty. Udělám dřevěnou konstrukci a přicvakám na to silnou PE folii. Prostě takový box. Potřeboval bych jim přidat tak měsíc.


Nesmysl. Jakmile přijde jarní noční mrazík, fólie teplo rozhodně neudrží. Pokud bude fíkovník narašený, omrzne a měsíc se z toho nevzpamatuje.
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 352
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod EvaOstrava » 07 pro 2021, 11:16

Asi spíše myšleno pro dozrávání. Já takový foliovník mám a právě jsem přemýšlela, jestli po opadu listů vůbec je snaha rostliny plody dozrávat, nebo už ne. Když jsem měla plody úplně zelené, tak ve sklepě dozrály až po jarním probuzení.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 914
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 07 pro 2021, 12:58

Foliovy kryt ma jen omezeny efekt - dokaze urychlit start, pokud je priznive pocasi a moc nemrzne. Kdyz jde v noci teplota pod nulu, tak potom zalezi na objemu krytu - maly hned promrzne. Napr. foliak 6x4m odola do cca -2 az -3 stupnu.
Na dozravani lze foliovy kryt take pouzit, ale fikovniky musi byt samozrejme olistene. Jakmile shodi listy, tak je to konecna.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4102
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Petr z H. » 07 pro 2021, 15:20

moonvil píše:maly hned promrzne. Napr. foliak 6x4m odola do cca -2 az -3 stupnu.


Gr81 píše o spíchnuté fóliové konstrukci kolem fíkovníků. Takový box nezadrží vůbec nic, pokud nemá ideální polohu. U mě na zahradě (menší dolinka) na jaře nejsou výjimkou v dubnu mrazíky i k -6 °C až -8 °C, a to celonočně, tj. od 20 večer do 7 ráno. To mě dokonce neslouží ani velký polykarbonátový skleník, pokud v něm nepřitápím, spolehlivě mi v něm vše zmrzne. A i v květnu sem tam bývají teploty k -2 °C.
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 352
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 07 pro 2021, 15:41

gr81 píše:já na jaře zkusim foliové kryty. Udělám dřevěnou konstrukci a přicvakám na to silnou PE folii. Prostě takový box. Potřeboval bych jim přidat tak měsíc.


Letos jsem to tak měla s Pálavou, v zimě byla ještě obsypaná hoblinami, na jaře jsem je spodem vytahala o okolo nechala folii na foliovníky a ze shora igelitový pytel. Nemohu to úplně zhodnotit, protože dozrát letní letos nestihly, ale určitě tam bylo tepleji než venku a rašit začala i dřív než BT volně v květináči u zdi domu. Tak to nějaký efekt mělo. Když v noci hrozil mráz ještě jsem obtočila uvnitř rostlinu se svázanými větvemi netkankou a ok.
Letos to mám na zkoušku jinak, Pálavu jsem prostě včera vykopala a dala se zasypanými kořeny do sklepa a na jaře půjde po zmrzlých do země a uvidíme, zda se dočkám posunu v úrodě tj. zachování breby... Je to u menších rostlin méně práce než balit a pokud by to fungovalo...v zemi je jim lépe než v kontejneru.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 726
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod EvaOstrava » 07 pro 2021, 16:35

Před mrazy svůj malý foliovník omotávám tlustším mirelonem. Má rozměry 2x1 metr a výška 2,5. Na dva fíkovníky v nádobách. Letos ale fíky stejně úplně nedozrály.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 914
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 07 pro 2021, 18:51

Také to chci na jaře zkusit po té bídné letošní sezóně nějak urychlit. Ale hodím přes to tu fólii až později, třeba tak v půlce dubna. V Praze už tou dobou moc nemrzne a ve Varnsdorfu je mám u zdi, tam by mohla pomoct přes noc ta vyhřátá zeď. Tam mám stejný problém, jak píše Petr z H. Mrazová kotlina, kde jsou mrazíky v dubnu na běžném pořádku. Letos tam bylo dvě noci koncem dubna -5°C, jen to hvízdlo... :(
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3823
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod EvaOstrava » 07 pro 2021, 21:31

Na youtube jeden chlapík urychluje závěrečné dozrávání fíků tak jako se to doporučuje u rajčat. Oškube listy a vrcholky větví.
https://www.youtube.com/watch?v=SJckql2bOWc
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 914
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 07 pro 2021, 22:02

Jojo, na youtube je k vidění věcí... ovšem ne všechny je vhodné provádět :wink:
Tohle se tu myslím řešilo v létě. Ale klidně si to některý rok zkus - oškubej listy a uvidíš ten zázrak. Něco se možná poté vybarví, ale bude to spíš jen taková zoufalá reakce zmatené rostliny.
Někdy i po přejítí listů mrazem tyto opadnou a následně část fíků začne měnit barvu, jenže k jídlu to moc není.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4102
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod EvaOstrava » 08 pro 2021, 00:24

Tak mít takový veliky strom s tisíci listy a stovkami fíkú, tak bych se asi nerozpakovala část otrhat. Ale k těm mým dvaceti listům mívám více osobní vztah. :)
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 914
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Fíkovník

Příspěvekod meyer » 08 pro 2021, 12:59

Otrhat listy plodící rostlině, zde tedy fíkovníku - S13
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 593
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Fíkovník

Příspěvekod Petr z H. » 08 pro 2021, 14:43

Právě díky listům dochází ke správnému dozrávání plodů (a vyzrávání dřeva).
I u těch rajčat nemá jejich otrhání vliv na dozrávání, naopak je chybou, protože rajčata pak nemají dobrou chuť. Otrhávají se jen spodní listy z toho důvodu, že bývají první napadány chorobami.
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 352
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod EvaOstrava » 08 pro 2021, 15:58

EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 914
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Fíkovník

Příspěvekod Petr z H. » 08 pro 2021, 16:08

EvaOstrava píše:https://www.mujrozhlas.cz/radioporadna/kdy-sklizet-rajcata-kdy-otrhat-listy-zkuseny-zahradnik-prida-dalsi-rajcatove-tipy


Asi nemá smysl v diskuzi o fíkovnících diskutovat o rajčatech. Nemám čas a prostor posouchat audio rady "zkušeného zahradníka", protože rady jiných "zkušených zahradníků" říkají to, co jsem vám napsal. Stačí použít google: https://www.google.com/search?q=otrhavani+listu+rajcat ...
To samé platí i pro ovoce - ještě jsem neviděl sadaře, který by na svých stromech otrhával listí s úmyslem, že mu dříve dozraje ovoce ...
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 352
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků