Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod Argout » 11 kvě 2021, 20:44

Blaza:

Bezne ke koupi je Pribicky, mam tri. Vsechny zacaly plodit nasledujici rok, i kdyz mi prisly 10cm zakorenene lonske rizky. Fakt to netrva dlouho. Trilete daly slusnou urodu. Letos to vypada jeste lip. Zraji celkem brzy v cervenci. Podzimni plody ale nedozraji.

Take ale shanim nejakou odrudu, co by dala sklizen v srpnu, zari. A take nevim, kde ji vzit :| (a vlastne ani jakou)
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 226
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: Fíkovník

Příspěvekod Argout » 11 kvě 2021, 21:13

Mifin:

Take dekuji za tip. Pocetla jsem si a rozhodla se, ze potrebuji Trnavsky a Ronde de Bordeaux. Jeden asi bude muset jit misto maleho Pribickeho, nebot misto na sbirku stromu nemam. Asi tedy na podzim. Meri necely metr - nebylo by moudrejsi na nej neco naroubovat? Nebo je lepsi nahradit kus za kus? A kde je sezenu? Zde na foru nebo v nejakem duveryhodnem zahradnictvi?
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 226
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: Fíkovník

Příspěvekod amy80 » 11 kvě 2021, 21:14

Neměl by prosím někdo k prodeji řížky fíkovníků Veselský, Trnavský velkoplodý, a White Marseille?
Prosím jen pravé odrůdy, ne WM "Lidl" :-)
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Fíkovník

Příspěvekod mifin » 11 kvě 2021, 21:49

Amy80:
Už je asi letos trochu pozdě. Každý rok jsou k sehnání u Michala (moonvil), ale chce to shánět dříve. Poptat zde možná už v prosinci (kdy mnozí stříhají) nebo hned začátkem roku.
Já z nich mám od loňska Trnavský a čerstvě Veselský. To málo co množím, rozdám po okolí. K darování mám nyní bohužel už jen Mušov (Přibice) - jestli teda zakoření (napíchal jsem přebytečné do skleníku).

Argout:
U staršího fíkovníku bych využil silných kořenů (a taky by se mi to nechtělo kopat) a rouboval bych. U rok starého bych celkem zvážil ho vyhodit a nahradit jiným pravokořeným a to hlavně kvůli tomu, když by omrzla celá horní část včetně roubu. Fíkovník od země určitě vyrazí znovu, ale roub už by nemusel.
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 317
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Argout » 12 kvě 2021, 07:22

Mifin:

Dekuji, argument s pripadnym vymrznutim je presvedcivy, to mi nedoslo. To je dost dobry duvod pro prostokorenny fikovnik (nehlede na to, ze roubovat stejne neumim). Ten maly Pribicky je tu tretim rokem, dostal autenticke nehostinne misto, neprehanela jsem se zakryvanim a mozna jsem ho zalila tak 2x, proto je maly (ale ztepily).

Vsimla jsem si na jihu, ze fiky dozravaji na krajich vetvi pred listy, zatimco ty moje maji plody poschovavane pod listim. Hadam, ze je to tim, ze nase srazky pomahaji fikovnikum generovat nadbytek vetvovi a listi i v dobe zrani plodu, zatimco bratri na jihu cekaji s rustem, az bude lip. Tomu malemu tedy zkousim simulovat jih.

Az to bude mozne, s dovolenim bych se zapsala do poradniku na Trnavsky a Ronde de Bordeaux S12
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 226
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 12 kvě 2021, 13:21

Argout píše:Vsimla jsem si na jihu, ze fiky dozravaji na krajich vetvi pred listy, zatimco ty moje maji plody poschovavane pod listim. Hadam, ze je to tim, ze nase srazky pomahaji fikovnikum generovat nadbytek vetvovi a listi i v dobe zrani plodu, zatimco bratri na jihu cekaji s rustem, az bude lip. Tomu malemu tedy zkousim simulovat jih.


Staré stromy mají úplně jiný růst, nedělají metrové přírůstky jako ty naše pravidelně hluboce řezané/omrzané, fíky jsou u nich nahuštěné na daleko menší ploše. Zdejší srážky bych nepřeceňoval, v Chorvatsku padne tak čtyřnásobek toho, co tady u Brna. Hodně toho co vidíš na jihu je breba, která se objevuje na vrcholcích větví, jinak fíky vyrůstají normálně za listy.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4031
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 12 kvě 2021, 16:36

Tak se po těch vedrech konečně začínají probírat fíkovníky. Pražský venkovní dostal pěkně na frak, slíznul si -15°C zcela bez krytu, ale i přesto se skutečně objevují na některých z nezaštípnutých výhonů zárodky breby. :shock:
Obrázek
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 12.05.21

A LdA skutečně udržel na zimovišti již poměrně velké zárodky fíků. BT by něco takového nemilosrdně shodilo, alespoň to tak zatím u mě vždy bylo. Sice ty fíky nevypadají příliš vábně, ale jsou tvrdé a zvětšují se, takže na ochutnávku určitě bude. :)
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 12.05.21
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod nene » 12 kvě 2021, 16:59

Ten Pražský vypadá skvěle.
Jinak - nejlepší pořadí se u nás ani po dvou dnech tepla příliš nezměnilo - Rača, Přibický, Lídlák, RdB, Becane, Veselí, HCčko - ty všechny už mají na vrcholcích listy. Vypadla Bratislava, bylo to přehlédnutí s Becane - jsou propletené do sebe, Bratislava žije, ale raší neochotně. Přibylo Longue, které jsme vůbec nepovažovali za konkurence schopné těm předchozím a vlastně jsme ho přehlíželi. Rozdíl mezi RdB a Lídlákem je v počtu breby na větev - u Lídláku průměr 6 fíků, u RdB tři. Jsou těsně vedle sebe, ale RdB je víc zastíněné vyrostlou sousedovic meruňkou, takže i to může mít vliv. Jak píšu - příliš malý zkušební vzorek. Trnavský se začíná probouzet u země (máme dva na různých místech, oba omrzly). Obdobně Perreta.
Nicméně fíkovníky jedou všechny - fíky budou, brzy už nám bude jedno, jak který fíkovník plodí, hlavně že ho stihneme sklidit dřív než kosi :D . Na to, jak hnusná byla zima a jak málo byly chráněné - slušný výsledek pro pěstování fíkovníků u nás.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 12 kvě 2021, 18:23

RdB a breba? To je RdB z Lídlu nebo odjinud?
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4031
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod nene » 12 kvě 2021, 18:59

No jo, vlastně.....Správný dotaz, ano z Lídlu, ale koupeno jako Perreta :lol: ....tady jsme to řešili a vyšlo z toho RdB. Podle listů, podle fíků.... Breba ale ještě žádný rok nebyla, letos tam je....takže kdo ví, co to vlastně je.....Zasouváme do kolonky "lídlovník".
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Fíkovník

Příspěvekod Argout » 12 kvě 2021, 20:17

Jak snášejí fíkovníky přesazování? Přemýšlím, zda malý Přibický přesadit na jaře nebo na podzim. Aktuálně má slibnou brebu, tak bych ho nerada podtrhla.
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 226
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 12 kvě 2021, 21:26

Pokud neporušíš nějak výrazně kořenový bal, tak v pohodě. Co myslíš tím podtrhnutím, to netuším.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4031
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod zbynda » 13 kvě 2021, 06:45

moonvil píše:RdB a breba? To je RdB z Lídlu nebo odjinud?

K tématu Ronde dB a breba: ano je to dost výjimka, ale je to možné. Letos se mi tak při urychlení od února nechtěně podařily na počátku května dopěstovat 4ks (nejde o přezimující main crop, ani záměnu :wink: ).

Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
zbynda
nováček
nováček
 
Příspěvky: 120
Registrován: 11 dub 2019, 08:28
Bydliště: Střední Čechy, 210 m.n.m., jižní svah, průměr zim 2016-2020 = USDA 7b

Re: Fíkovník

Příspěvekod Argout » 13 kvě 2021, 07:17

Moonvil:

Podtrhnuti - minim, aby neshodil plody.
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 226
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 13 kvě 2021, 07:21

Ojedinělá breba je možná skoro na všem, souhlas. Ale tady bylo zmíněno 3 kusy breby na každém výhonu, což je poměrně neobvyklé na unifere odrůdě.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4031
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků

cron