Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 15 srp 2022, 16:25

Jen jsem chtěl říct, že mi rukama prošly rostliny, které byly sice "common", ale stejně shodily úplně vše nebo třeba 95% veškeré násady. Stačilo se na ně zle podívat.
U Campaniere jsem zaznamenal pouze propad v rámci tolerance, nic kritického. No, ale jak vidíš, je to hodně o podmínkách - já tomu Jaune prostě nebyl schopen najít vhodné stanoviště, kde by fíky byly schopné dozrát v optimální kvalitě.
V té mé fíkové džungli je prostě vyšší vlhkost a odrůdy s tenší slupkou a otevřeným okem to tu mají těžké. Každopádně jsem rád, že jsi s ním spokojen,
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 15 srp 2022, 17:42

U Campaniere možná pomůže čas, ovšem podle toho kolik toho ještě shodí uvidím zda nezredujuji z 2 na 1, naopak RdB si zaslouží ještě druhou rostlinu.

Jaune je skvělá odrůda, na chlup stejně raná jako RdB, ale cca 2x plodnější. Navíc mi přijde, že je extrémně odolná mozaice, která se na ní téměř neprojevuje, ani u mladých rostlin.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1184
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod ivan » 15 srp 2022, 21:55

moonvil píše:...Začala zrát letní násada na klasických raných fíkovnících jako RdB, White Marseilles, Veselský, Nin ZS, Becane, na Campaniere se už taky objevují první kousky. Zatím to vypadá solidně, teď už jen jak se vyvine počasí v následujících týdnech.

moonvil- na vonkajších figovníkoch ti začala zrieť letná násada?- lebo v centre mesta som videl dnes na vonkajšom figovníku - že cca do týždňa budú zrelé prvé plody ( čo je cca 14 dní neskôr po figovníkoch pri Jadrane...)
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1789
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 16 srp 2022, 09:01

Kde hledáte konkrétní fíkovník podle názvu? Hledám Severini Precoce. Díky
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 16 srp 2022, 12:23

ivan píše:moonvil- na vonkajších figovníkoch ti začala zrieť letná násada?- lebo v centre mesta som videl dnes na vonkajšom figovníku - že cca do týždňa budú zrelé prvé plody ( čo je cca 14 dní neskôr po figovníkoch pri Jadrane...)


Ivane já mám skoro vše v kontejnerech, ale na rostlinách, co mám u rodičů na jihovýchodě (teplejší region Strážnice, Veselí nad Moravou), prej už začíná zrát M10 a Veselský volně v zemi.
M10 mi doma zraje i v kontejneru, který nebyl urychlen ve skleníku, ale ty kontejnerované rostliny mají vždy trochu náskok, rychleji se na jaře nastartujou.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 16 srp 2022, 13:04

Mám tu dvě fotky fíkovníku Campaniere, které mi poskytl jeden z pěstitelů této odrůdy (díky za ně).
Na první je mladá sazenice z října 2020, na druhé pak plodící rostlina ze 12. srpna letošního roku. Propad násady údajně žádný.

Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 16 srp 2022, 13:55

Až na ten jeden lístek (který je asi spálený) je vidět, že rostlina je zdravá. Ty moje mají bohužel stále po 3 letech viditelné deformace po mozaice a navíc je na listech patrná rez. Ale jejich stav se rok od roku zlepšuje, tak snad příští rok bude lepší.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1184
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 16 srp 2022, 14:05

U rostliny Ronde de Bordeaux je krásně vidět, jakou hraje roli věk v úrodě. Loni (2 letá rostlina) jsem za celý podzim sklidil 24 fíků o průměrné váze 18 g, letos teprve 8 ale průměrná váha je 32 g, takže už mám cca 2/3 loňské úrody a ještě je nasazeno cca 50 plodů, které letos určitě stihnou uzrát, přitom rostlina má podobnou velikost a květináč i půda je stejná.


Obrázek
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1184
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 16 srp 2022, 14:55

kaossik píše:Až na ten jeden lístek (který je asi spálený) je vidět, že rostlina je zdravá. Ty moje mají bohužel stále po 3 letech viditelné deformace po mozaice a navíc je na listech patrná rez. Ale jejich stav se rok od roku zlepšuje, tak snad příští rok bude lepší.


Ten flekatý list na první fotce není spálenina. Není to ani rez - ta se objevuje zespod listu a pokud není ošetřena, tak rostlina ten list po čase shodí. Tohle zůstává na listu až do konce sezóny, aniž by to nějak měnilo tvar, list s tím funguje docela normálně, akorát to prostě nevypadá hezky. Pravděpodobně jde o nějakou reakci rostliny na zavirovanou tkáň - projevuje se to takovouto rezavou ohraničující kresbou. Častěji u mladých řízkovanců nebo u výhonů, které příliš rychle vyrostly. Jak je vidět z druhé fotky, fíkovník je po dvou sezónách bezpříznakový a normálně plodí.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 16 srp 2022, 15:27

kaossik píše:Až na ten jeden lístek (který je asi spálený) je vidět, že rostlina je zdravá. Ty moje mají bohužel stále po 3 letech viditelné deformace po mozaice a navíc je na listech patrná rez. Ale jejich stav se rok od roku zlepšuje, tak snad příští rok bude lepší.


Mám to stejně, rostlina dva roky živořila, loni po namáčení v bazénu s chlorem konečně obživla, měla jsem z ní radost, ale zase shazuje. Na některých fíkovnících mám také ty ohraničené skvrny, ale nezdá se, že by vadily... Prostě pořád je něco, abychom to neměli jednoduché no :D
RdB má také nasazeno, letošní zimní řízek tak mne hodně zajímá, kdy letní dozraje...
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod EvaOstrava » 16 srp 2022, 16:18

Maxifík na (prosincové) Pálavě
Obrázek
Měl 89 g a byl výborný.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 896
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Fíkovník

Příspěvekod BXL » 17 srp 2022, 15:10

moonvil- na vonkajších figovníkoch ti začala zrieť letná násada?- lebo v centre mesta som videl dnes na vonkajšom figovníku - že cca do týždňa budú zrelé prvé plody ( čo je cca 14 dní neskôr po figovníkoch pri Jadrane...)[/quote]
U nás je už po letnej násade a bola celkom dobrá.Prvý rok sme boli najedení fíg dosýta všetci aj s okolím.Rodila Pereta,Francuesco a nepravý rdb.
BXL
oficír
oficír
 
Příspěvky: 523
Registrován: 01 lis 2011, 10:01
Bydliště: skoro LC,254 m n.m

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 17 srp 2022, 18:35

BXL píše:U nás je už po letnej násade a bola celkom dobrá.Prvý rok sme boli najedení fíg dosýta všetci aj s okolím.Rodila Pereta,Francuesco a nepravý rdb.

Bavíme se o letní násadě ve smyslu "main crop" na venkovních rostlinách, ano? Protože nějak si nedovedu představit jak by mohlo v této chvíli být "po ní".
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Petr z H. » 17 srp 2022, 19:29

moonvil píše:Bavíme se o letní násadě ve smyslu "main crop" na venkovních rostlinách, ano? Protože nějak si nedovedu představit jak by mohlo v této chvíli být "po ní".


Je to samozřejmě nesmysl. Na fotkách BXL z poloviny července ( http://www.kiwiforum.cz/forum/viewtopic.php?f=23&t=21&p=117624#p117624 ) vidím zelené plody breby, takže to má pomotané a má samozřejěm na mysli brebu. Letní násada se na jeho fotkách teprve začíná tvořit. :wink:
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 351
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod BXL » 18 srp 2022, 08:16

:D Tak pardon,ale nebojte sa,ja časom pochopím o čom sa bavíte.Idem Vás radšej mlčky čítať :D
BXL
oficír
oficír
 
Příspěvky: 523
Registrován: 01 lis 2011, 10:01
Bydliště: skoro LC,254 m n.m

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků