Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod pavell » 12 srp 2022, 17:27

Jo stromek pěkný, otázka jestli bude u nás rodit.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Fíkovník

Příspěvekod Satan » 12 srp 2022, 17:42

U Nás na zahradě plodit nebude stál 10 000 Kč.
Obrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 13 srp 2022, 22:01

Tak už to začalo i u mě. Jako i loňský rok jsem sklidil první zralé plody jak u Jaune tak u RdB ve stejný den. Nejedná se o brebu, ale maincrop. Jak plody chutnaly moc nevím. Všechno snědla moje 3 letá dcerka, z pár okousaných zbytků jsem usoudil, že byly dobré, no nevadí musím prostě zvýšit produkci, druhá v pořadí po dcerce je žena která je údajně schopná sníst 1 kg fíků denně, takže možná za pár let zbyde něco i na mě :-)


Obrázek
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1184
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod Satan » 14 srp 2022, 07:49

Jdu pro snídani B.T.Satan.
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Naposledy upravil Satan dne 14 srp 2022, 12:34, celkově upraveno 1
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Stanley_51 » 14 srp 2022, 11:13

Letos bude i nějaká breba, kupodivu.
Obrázek
Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Fíkovník

Příspěvekod Satan » 14 srp 2022, 14:31

Fíkovník Veselí letní násada snad uzraje.
Obrázek

Obrázek

Obrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod antarian » 14 srp 2022, 17:30

musim rict ze na to ze zatim sbiram plody jen ze 4 fikovniku (dalsich cca 10 az 13 az v dalsich sezonach a ted tak na ochutnavku) tak to bude asi v budoucnu zajimavy pokud bude dobra sezona:-D Uz i u tech 4 to spotrebovavam tak tak :-D

No v dalsich sezonach se snad pridaji i deti a neco s ni a takovouhle super sezonu clovek hlavne nebude mit kazdy rok :-D viz. treba ta predchozi :-D Takze ted si to musim poradne uzit :-D
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Satan » 14 srp 2022, 19:30

B.T. Satan
Obrázek

Obrázek
B.T. Francuesco.
Obrázek

Obrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 14 srp 2022, 21:19

Dnes jsem byl v pražské botanické v Troji. Bohužel tam byl smutný pohled. Letitý fíkovník u vinárny byl zničen, ustoupil její rekonstrukci. Fíkovník na rohu vinice pod japonskou zahradou byl obsypaný zralými plody, které hnily a padaly na zem. Přístup z vinice je bohužel kvůli rekonstrukci opět zavřený. Třetí fíkovník ve středomoří je patrně unifere, takže měl jen malou zelenou násadu maincropu.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1184
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 15 srp 2022, 06:13

Sklidila jsem první a poslední brebu z loňského řízku WM. Nevypadala, ale překvapila hodně sladká, šťavnatá a velká. Chutnala lépe než Pálava, Celeste, Saĺs...Zatím nejlepší plod letoška.
Letní násada zelená sedí, uvidím po teplém létě, co u mně dozraje. Budu moci selektovat. Hodně mně zajímá Veselský, který nebyl urychlení ve skleníku,ale jen vytažen k jižní zdi.
Zatím trochu zklamalo Campaniere, shazuje žluté nezralé plody.

Obrázek
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Satan » 15 srp 2022, 06:58

B.T. Satan sladký med dnešní breba
Obrázek

Obrázek
41 g.
Obrázek

Obrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 15 srp 2022, 08:25

Hanele12 píše:Zatím trochu zklamalo Campaniere, shazuje žluté nezralé plody.


To je zajímavé, u mě se chová úplně stejně, už shodilo menší půlku všech nasazených plodů. Přitom nevidím nějaký zásadní rozdíl v péči oproti ostatním. Naopak na rozdíl od ostatních ani jednou nesvěsily listy. Možná potřebují rostliny ještě zesílit, je fakt že oproti ostatním odrůdám je Campaniere takový mrzáček, roste pomaleji a víc trpí na mozaiku a rez. Obě rostliny jsou tříleté a vzrůstem odpovídají ostatním, když jim byly dva roky (nebo jeden). Smůla je, že shazuje plody odspodu, takže ty co by měly dozrávat nyní, ty co zůstaly jestli dozrají tak to bude nejdřív za měsíc a loni jsem sklidil dva, začátkem září byl plod výborný ale druhý koncem už vodnatý a bez chuti. Takže letos žádné dobré vyhlídky.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1184
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 15 srp 2022, 10:28

antarian píše:musim rict ze na to ze zatim sbiram plody jen ze 4 fikovniku (dalsich cca 10 az 13 az v dalsich sezonach a ted tak na ochutnavku) tak to bude asi v budoucnu zajimavy pokud bude dobra sezona:-D Uz i u tech 4 to spotrebovavam tak tak :-D

No v dalsich sezonach se snad pridaji i deti a neco s ni a takovouhle super sezonu clovek hlavne nebude mit kazdy rok :-D viz. treba ta predchozi :-D Takze ted si to musim poradne uzit :-D


Ano, letos je opravdu výborná fíková sezóna, v Praze zatím lepší nepamatuju. Tropické teploty plus dostatek vody je opravdu skvělá kombinace nejen pro fíkovníky. Kvalita plodů je excelentní. Letos sbírám na kila, a to pouze z jednoho keře. Už 14 dní postupně uzobáváme tak 3-4 kusy denně, poslední týden už to zraje ve velkém. Toto byla jen taková rychlá ranní sobotní česačka pro rodinu. Jsou to ty vysoké vaničky na maso, v každé bylo něco přes 2 kg. A to ještě pořád většina zůstává na keři, včera už jsem se zvládl opravdu pořádně přežrat. Navíc to i vypadá, že by mohla letos dozrát i většina z main cropu do slušné kvality, pokud pude alespoň trochu normálnější podzim.
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 13.08.22
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 15 srp 2022, 14:24

Campaniere umí sem tam shodit nějaký fík i jako starší rostlina, takže nějaké sklony tam nejspíš budou, ale vidím to spíš na přirozenou regulaci počtu kusů, které je schopné utáhnout, než na zdánlivě bezdůvodný propad, který se občas vyskytuje u jiných odrůd. Ani si nějak nevybavuju masivnější propady u této rostliny v mladším věku, ta moje je aktuálně devítiletá.

Začala zrát letní násada na klasických raných fíkovnících jako RdB, White Marseilles, Veselský, Nin ZS, Becane, na Campaniere se už taky objevují první kousky. Zatím to vypadá solidně, teď už jen jak se vyvine počasí v následujících týdnech.
Všechny ručně opylené fíky na smyrnách a San Pedro odrůdách hezky drží, ty neošetřené popadaly, což je jasný důkaz úspěšnosti celé operace. I na common typech jsou vidět rozdíly mezi caprifikovanými a ostatními fíky - ty opylené jsou o něco větší a připadá mi, že mají takovou sytější, spokojenější barvu. Ale uvidíme, až budou plně vyzrálé.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 15 srp 2022, 15:40

Já mohu Campaniere porovnat jen s Jaune, RdB a Negronne, vše řízky od tebe před 3 roky a rozhodně v porovnání s těmito odrůdami to nevypadá, že by redukoval přebytečnou násadu. Ty ostatní udrží na stejný objem kontejneru podstatně více plodů. Co se letní násady týká, tak RdB ani Negronne jsem nikdy žádnou redukci neviděl a Jaune pár týdnů před ukončením vegetace shazuje co nedozrálo, letos poprvé redukoval i nasazené plody (u jedné rostliny 2 ze 100 u druhé 2 z 30). Ten Jaune je zajímavý i v tom že jsem ho od tebe bral jako "outsidera" kvůli tvým problémům s pukání plodů. Nicméně u mě za 3 roky nepukl jediný plod ani na zaskleném balkóně a letos dozrálo i na druhé rostlině 6 plodů opět v top kvalitě i venku kde na něj sice neprší pokaždé, ale z vhodného směru. Naopak u mě je to nejplodnější a nejspolehlivější odrůda.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1184
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků