Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod zbynda » 15 dub 2020, 20:48

Stalo se vám někomu, že po vytažení fíkovníku (ještě nerašícího) z vlhkého sklepa kolem 5 stupňů do skleníku části větví, některé celé, doslova "zčervenaly" a vypadají jako vyschlé/mrtvé? Před odzimováním byly naprosto v pořádku.
Obrázek
Uživatelský avatar
zbynda
nováček
nováček
 
Příspěvky: 122
Registrován: 11 dub 2019, 08:28
Bydliště: Střední Čechy, 210 m.n.m., jižní svah, průměr zim 2016-2020 = USDA 7b

Re: Fíkovník

Příspěvekod antarian » 15 dub 2020, 21:47

Tak venkovni fikovnik ...

Zatim jen jeden uz zacina otevirat pupeny a rozbaluji se listy. (Zbytek zatim spi)

Ted uz opravdu :-)
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod francuesco » 15 dub 2020, 22:28

Zbyndo ty větve byly mrtvé pravdepodobne už dříve , jen se to teď po vynesení ze sklepa v teple a na světle urychlilo a projevilo. Ve studeném sklepě byl projev odumírání zakonzervován, zpomalen. Příčiny odumření při zimování ve sklepě můžou být různé. Vlhko, sucho, teplo, plíseň, namrznutí před odnesením na zimování do sklepa a pod.
Uživatelský avatar
francuesco
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1549
Registrován: 30 čer 2014, 20:18
Bydliště: Prostějovsko 214 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod zbynda » 15 dub 2020, 22:39

Francuesco: Mě se toto stalo úplně poprvé a de facto to buď bude konec rosliny, nebo při větším štěstí obrazí od kořenů. Fakt by mě zajímalo, co jsem podcenil. Fíky mají naprosto luxusní podmínky vlhkého, ale větraného sklepa v zemi s teplotou kolem 5 stupňů konstantě. Napadlo mě ještě, zda nemohlo dojít nějak k "popálení" jarním ostrým sluncem ve skleníku, nebo nějakému skokovému oteplení substrátu a šoku.
Uživatelský avatar
zbynda
nováček
nováček
 
Příspěvky: 122
Registrován: 11 dub 2019, 08:28
Bydliště: Střední Čechy, 210 m.n.m., jižní svah, průměr zim 2016-2020 = USDA 7b

Re: Fíkovník

Příspěvekod Petr z H. » 16 dub 2020, 07:06

zbynda píše:zda nemohlo dojít nějak k "popálení" jarním ostrým sluncem ve skleníku, nebo nějakému skokovému oteplení substrátu a šoku.


Sluncem ani teplem určitě ne. Onehdá jsem vynesl mladé fíkovníky do skleníku, z 5 °C do v té době 30 - 40 °C, a náramně se jim to líbilo. :wink: Spíš bych se podíval na kořeny, jestli zrovna ten květináč nebyl při zimování příliš přemokřený a kořeny během zimy neuhnily. Ona se totiž voda v chladné vlhké místnosti nevypařuje, zemina u zimovaných fíků mi zůstala vlhká od podzimu do jara bez jediného zalití.
A nebo velký hraniční mráz ( třeba -10 °C před zazimováním).
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 351
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod nene » 16 dub 2020, 07:19

zbynda píše:doslova "zčervenaly" a vypadají jako vyschlé/mrtvé? Před odzimováním byly naprosto v pořádku.
Obrázek

Přesně to samé se stalo našemu LSUčku, to je ten pařez na fotce výše. Na podzim jsme taky měli pocit, že je to jeden z nejzdravějších fíkovníků ve skleníku - volná půda. Protože ale ve skleníku máme boje s vlhkostí - obloukový skleník, kape nám sražená voda na rostliny uprostřed a kam kápne, tam většinou plíseň (nejhorší je to na podzim, kdy jsou ještě ve skleníku rajčata a člověk větrá míň než by chtěl a měl - tak máme víceméně jasno, co bylo špatně (fíkovník je nasazený uprostřed).
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Fíkovník

Příspěvekod ivan » 16 dub 2020, 07:28

Zbynda, ja si myslím, že to bolo spôsobené tým, že korene ešte spali, v nadzemnej časti neprúdila miazga a kombinácia tepla + slnka= usušenie nadzemnej časti(rastlina prežila šok)- mohla by vyrašiť od koreňov znovu- len ju veľmi neprepolievať
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1790
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 16 dub 2020, 08:18

Tak podle mě je příčinou rozšíření hniloby z některého očka na tom kmínku - rádo to dělá při vlhčím zimování (sklep/zavřený skleník), zejména když se u toho očka nechá kousek starého řapíku listu nebo zbytek stopky po fíku. Z postiženého místa se to pak šíří dál po kmínku, má to přesně takovou barvu jak na fotce. Některé odrůdy jsou na to háklivější a musím je přes zimu kontrolovat a začišťovat.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod zbynda » 16 dub 2020, 10:37

Díky moc všem za informace a možné stanovení příčiny.

@ivan: obávám se, že tvá teorie je asi nejpravděpodobnější. Kořeny byly při odzimování pěkné. Některé jsem přesazoval do větších kontejnerů a žádný problém jsem neviděl. Navíc před zazimováním ze SIPů vylévám všechnu vodu a zůstane jen vlký keramzit. U klasických květináčů zimování zásadně bez podmisky. ->hnilobu od kořenů mohu snad vyloučit.
Je fakt, že když jsem fíky odzimoval, byly pravděpodobně v hluboké dormanci a přišly následně velmi teplé dny s vysokými teplotami přes den.

@moonvil: na hnilobu jsem to prvně tipoval také, ale důsledně vždy před zimováním fíky "oberu", případná místa ošetřím, a když se mi něco nelíbí, tak raději odřežu. Toto mě vyškolilo dva roky zpět.

Já si z toho beru poučení, že po odzimování ze sklepa půjdou všechny fíkovníky na aklimatizaci do stínů ven, následně do otevřeného skleníků a teprve poté do skleníků na urychlení sezóny. A to jsem se těšil, že jsem to vychytal :?
Uživatelský avatar
zbynda
nováček
nováček
 
Příspěvky: 122
Registrován: 11 dub 2019, 08:28
Bydliště: Střední Čechy, 210 m.n.m., jižní svah, průměr zim 2016-2020 = USDA 7b

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 16 dub 2020, 12:54

Když ti vršek uschne (z jakéhokoli důvodu), tak obvykle nezmění barvu - naopak dlouho vypadá jako by byl ok. To zčervenání je docela typické pro hnilobu. Tak jako tak z kořenů to vyrazit může.
Jinak já teď na zimu stříkám všechny kmínky a větve silným roztokem sulky - i ve sklepě i ve skleníku, zároveň to trochu potrápí různé breberky ukrývající se v šupinách pupenů apod.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod nene » 16 dub 2020, 13:05

Díky za radu, určitě využijeme.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Fíkovník

Příspěvekod zbynda » 17 dub 2020, 10:36

moonvil píše:Když ti vršek uschne (z jakéhokoli důvodu), tak obvykle nezmění barvu - naopak dlouho vypadá jako by byl ok. To zčervenání je docela typické pro hnilobu. Tak jako tak z kořenů to vyrazit může.
Jinak já teď na zimu stříkám všechny kmínky a větve silným roztokem sulky - i ve sklepě i ve skleníku, zároveň to trochu potrápí různé breberky ukrývající se v šupinách pupenů apod.

Ja se doposud snažil všem sulkám apod. vyhýbat, letos na podzim po této události dám na doporučení.
Co se týče breberek, tak ty pozoruji výhradně v případě dlouhodobého umístění ve skleníku [loni okousané listy]. Řeším to přenesením ven zpravidla na konci května, kde si s tím v mé divočině poradí jiné breberky :)
Uživatelský avatar
zbynda
nováček
nováček
 
Příspěvky: 122
Registrován: 11 dub 2019, 08:28
Bydliště: Střední Čechy, 210 m.n.m., jižní svah, průměr zim 2016-2020 = USDA 7b

Re: Fíkovník

Příspěvekod antarian » 18 dub 2020, 11:43

Ahoj, dotaz k brebe...
Male.pludky ktere se ted zacinaji zvetsovat ? Je to mrnavounke zatim to je breba nebo ta pozdejsi nasada?
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 18 dub 2020, 12:28

Na loňském dřevě = "breba". Na nových zelených výhonech = "main crop" (letní násada).
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod mirka » 18 dub 2020, 14:50

Tak co, máte už ven přenesené zazimované fíkovníky nebo ještě počkat E3 :D1.
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1533
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků