Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 11 dub 2021, 21:49

Ikdyž je očko pod úrovní substrátu, tak normálně vyraší. On po čase výhon vyrazí i mimo očko (dělají to tak normálně větve po hlubokém řezu), ale na slabším řízku to pak může trvat déle.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod mifin » 20 dub 2021, 21:25

Michale, mohl by jsi prosím srovnat pokud jde o ranost EBT Laradek, který je asi dost podobný Mušovu(Přibice) a Francuescu oproti Trnavskému velkoplodému? Popř. s Morenou, Plachtou?
Vím, že se někdy těžko srovnává, když nemají zcela stejné podmínky...
Moc díky za tvoje texty, u data zrání v roce 2018 máš u odrůd uvedeno, kde byly pěstovány (greenhouse, outside), 2019 to uvedeno není.
Morena, Plachta i Laradek (2019) mi z těchto srovnání vycházejí spíše jako pozdnější. Původně jsem měl za to, že EBT obecně jsou spíše ranější.
Trnavský se mi zdá na venkovní výsadbu asi po všech stránkách výhodnější než uvedená EBT, ale uvidíme. Já časem sám porovnám, mám většinu roubů na venkovním fíkovníku Mušov + po jednom Morenu a Trnavský.
Loni mě navíc Trnavský (čertvě zakořeněný 2020) dost překvapil fíkem, který byl chutný, ačkoliv dozrál v tom hnusném studeném počasí.
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 318
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 21 dub 2021, 07:23

Trnavský je rozhodně ranější než kterékoli z EBT.
EBTčka považuji za středně až lehce pozdní, ale jak už jsem psal - nemám je všechny ve stejných podmínkách, tak nejsem schopen s jistotou říct které z nich je na tom s dobou zrání nejlépe.
Plachta je hodně pozdní, spíš mi chováním připomíná BT než EBT, mám jej primárně na brebu.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod zbynda » 28 dub 2021, 10:21

Tak jsem letos zvědavý, kdy začnou rašit fíkovníky venku. Vzhledem k průběhu počasí a velmi nízkým Tmin bych tak tipoval cca polovinu května. To zjednodušeně znamená, že kromě breby (pokud neomrzla) a extra raných variet nic moc venku nedozraje :( .

Jen pro porovnání, předchozí roky na počátku května měly u mě neurychlované fíkovníky venku v zemi 2-5 nových listů a zárodky hlavní násady cca kolem poloviny června.
Uživatelský avatar
zbynda
nováček
nováček
 
Příspěvky: 122
Registrován: 11 dub 2019, 08:28
Bydliště: Střední Čechy, 210 m.n.m., jižní svah, průměr zim 2016-2020 = USDA 7b

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 28 dub 2021, 10:45

Ale zase byl velmi chladný květen i chladný a deštivý červen. Pokud bude letos květen i červen teplý, hravě to doženou. :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3808
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 28 dub 2021, 11:09

No zatím nic teplému květnu nenasvědčuje, na pondělí už tam zas vidím noční teploty kolem nuly, to se fíkovníky rozhodně venku budit nebudou. Ale necháme se překvapit...
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod JančiZV » 28 dub 2021, 12:22

Ja som celkom spokojný, na Perette je breba o veľkosti 1cm. Na noc keď mrzlo som ju radšej prehadzoval netkanou textiliou. SD ktore je na horšom mieste ešte ani náznak rašenia.

Obrázek

Obrázek
JančiZV
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 356
Registrován: 30 bře 2014, 12:16
Bydliště: Zvolen 299m.m. SR

Re: Fíkovník

Příspěvekod nene » 28 dub 2021, 17:00

U nás na jihu teprve začíná být vidět, které fíkovníky mráz zvládly a které měly velké boje.
Nejhůř dopadl Nin za sochou a Sdčko, SD raší jen těsně u země (hned vedle je Becane a Rouge de Bordeax - ty oba jsou v pohodě, zelená breba asi 2mm až nahoru, zelený horní pupen. U Ninu jsme stříhali až přes metr dlouhé zmrzlé dřevo. Nejlépe dopadl Lídlák a Rača. Lídlák je samá breba, ten fíkovník se Lídlu fakt povedl :shock: . Rača už má lístky na vrcholu (Nin je hned vedle). Celkem dost omrzly i Francuezsko, Laradek a Přibický - kolem třiceti centimetrů. Pražský venkovní je v pohodě, krásně zelený, vedle Perreta je na tom trochu hůř, tam se asi stříhat bude, ale ještě to není moc poznat. HCčko spí tvrdým spánkem, tam jsme stříhali už v zimě, tam o nic nejde. RdB omrzlé vrcholky kolem asi deseti centimetrů. Trnavský v pohodě, ale ještě spí, jen náznak zelených pupenů. Dost omrzlo Negrone a to má VIP polohu, dokonale chráněné před větrem. Bratislava bez problémů. Bornholm tak střed, rozhodně není odolnější. Všechny fíkovníky venkovní a všechny plus minus rok stejně staré a všechny zhruba stejně velké - do dvou metrů (no, teď už všechny ne :lol: ).
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4234
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 28 dub 2021, 19:58

Nene: Pěkné resumé. :) Jaké jste tam měli minimum? A byly ty fíkovníky v nějakém krytu? A ještě bych se chtěl zeptat na ranost toho Lídláku. Kdy to tak nějak zraje, třeba v porovnání Trnavským nebo RdB? Myslím teď hlavní podzimní sklizeň. Jde mi o to, jestli by měl ve VDF šanci na dozrání se zaštípnutím. Pěstovat to ve VDF na brebu je trochu utopie,,, :) Předem děkuju!
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3808
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod JančiZV » 28 dub 2021, 20:09

Mňa by zaujímalo pod akým názvom ste ho kúpila. Mne pekne nahadzuje brebu Chicago, Napolitana, aj keď tá vraj veľmi brebu neudrží.
JančiZV
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 356
Registrován: 30 bře 2014, 12:16
Bydliště: Zvolen 299m.m. SR

Re: Fíkovník

Příspěvekod nene » 28 dub 2021, 21:33

MInimum - vzduchu -14°C, přízemní -16°C (data ALA)
Lídlák byl koupený jako Sultane, v podstatě ještě nikdy nám nezmrzl (neomrzl). Fíky byly i loni, chutné, sladké (ale málo, ten jarní mráz to probral).
Já ho nechci nijak vychvalovat - jenom se mezi všemi těmi našimi fíkovníky chová jako Jadernička mezi jablky. Ovšem bůhví, co je to za "odrůdu", už jsme to tu psali, máme jich asi víc stejných pod jinými názvy. Tak nějak si myslíme, že by to mohlo být to, co se prodává jako Two Timer, ale to si jen tak myslíme....
Jsou to tady první fíky, které nám dozrávají (breba), Trnavský je tak o čtrnáct dní později, ale to jen odhaduju, přesně to poznačené nemáme. RdB je hned vedle a zraje taky trochu později - Lídlák je v plné sklizni a RdB má první zralý fík. Ale pořád mluvím o brebě, podzimní sklizeň si nevybavím, ono to přechází pozvolna a prostě pořád jsou pak fíky....Zabalené to letos skoro vůbec nebylo, trochu listí kolem a až nějak tak v lednu jsme propadli panice a naházeli na fíkovníky větve z thují....Zakryté to bylo tak do třetiny výšky keřů. Nejpečlivěji zakryté bylo asi to SDčko....To nás trochu štve, plánovali jsme ho přestěhovat domů do skleníku, ale pokud je takhle cimprlich, tak by to na severu nedalo, fíkovníky na jihu vypadají celkově lépe než ty naše doma.
Myslíme si ale, že velký podíl na tom zmrznutí některých keřů má ten nekonečný podzimní déšť - fíkovníky dlouho nešly spát, pak se ještě budily v tom lednu.....některé asi ochotněji než jiné. Ono to, co píšu, je výsledek jednoho roku, zevšeobecnit to asi moc nemá smysl. U kohokoli jiného může být všechno jinak.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4234
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Fíkovník

Příspěvekod nene » 28 dub 2021, 23:14

Rača dneska

Obrázek
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4234
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 28 dub 2021, 23:58

Pytla, kam já ten Lídlák v tom VDF ještě nacpu... :|
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3808
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod gr81 » 29 dub 2021, 10:17

Já jdu na venkovní peretě od země, totálně suché větve. ikdyž vizuálně vypadají ok.
Možná, kdybych tomu nedělal kryt z textilie, tak nevymrzl tak hluboko, protože takhle nebyl v podstatě pod sněhem.
A to -17 bylo jen jednu noc.
gr81
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 236
Registrován: 13 zář 2020, 14:05
Bydliště: Praha

Re: Fíkovník

Příspěvekod Marek1970 » 29 dub 2021, 18:05

nene píše:Lídlák byl koupený jako Sultane, v podstatě ještě nikdy nám nezmrzl (neomrzl). Fíky byly i loni, chutné, sladké (ale málo, ten jarní mráz to probral).
Já ho nechci nijak vychvalovat - jenom se mezi všemi těmi našimi fíkovníky chová jako Jadernička mezi jablky.....

Tak z tohto hrozí kopec nových správ v došlej pošte a mnoho bublinkových obálok ... :wink:
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků