Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod Macagames » 08 lis 2021, 11:49

Jak dlouho byste trápili fíkovník doma v teple, než ho uložíte do chladna zimovat.
Okno je směřováno na východ. Dá se takto držet do vánoc ?
Je to údajně Francuesco
Obrázek
Macagames
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 11
Registrován: 09 dub 2021, 20:49
Bydliště: Praha (Stodůlky-Háje), 330 m.n.n

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 08 lis 2021, 12:05

Otázka je co je cílem toho trápení? Zda má být cílem ochutnat nějaké plody? Já bych ho dal zimovat už nyní, přes zimu bude růst bez světla a to rostlinu vysiluje. Plody stejně nebudou nějaké extra kvality.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1184
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 08 lis 2021, 12:08

Pro zajímavost, kořenový bal letošního řízků DK v 35 l kontejneru. To co vidíte na obrázku jako celistvou zeminu je celé prokořeněné. Potvrzuje se mi, že za sezónu je fíkovník v podstatě schopný prokořenit téměř libovolně velkou nádobu :-).


Obrázek

Obrázek
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1184
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod meyer » 08 lis 2021, 13:49

Vendelín
díky za info kolem znojemských fíkovníků. Přece jen to ve znojemské oblasti je známo, to mi docela těší. A k tomu Čížovu, jak zde bylo při diskusi zmiňováno - bylo mi oficiálně z CHKO Podyjí sděleno, že přímo v Čížově vzhledem k místnímu klimatu a nadmořské výšce nic takového neroste ani tam nebylo pracovníky Podyjí vysazeno.
Případné další dotazy a info o celé věci do SZ. Díky. :)
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 590
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Fíkovník

Příspěvekod gr81 » 08 lis 2021, 18:13

[quote="kaossik"]Pro zajímavost, kořenový bal letošního řízků DK v 35 l kontejneru. To co vidíte na obrázku jako celistvou zeminu je celé prokořeněné. Potvrzuje se mi, že za sezónu je fíkovník v podstatě schopný prokořenit téměř libovolně velkou nádobu :-).
/quote]
Je to prostě plevel :)
Bohužel určen pro teplejší oblasti.

Já si spíš lámu hlavu, že máme ty pěstované odrůdy dost maloplodé (na pár výjimek), ne jen my tady, ale i třeba za mořem.
Jestli je to společný znak těch adriatických...
ty obchodě jsou prostě větší.:)
gr81
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 236
Registrován: 13 zář 2020, 14:05
Bydliště: Praha

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 08 lis 2021, 18:45

Neřekl bych, že ty obchodové "fíky" jsou nějak výrazně větší. Náš Trnavský nebo Dalmatinec má v tomto směru navrch a je jich víc podobných.
Jasně, třeba RdB, Veselský či Campaniere jsou velikostí poloviční, ale třeba pro mě je tento atribut až na spodních příčkách důležitosti.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4085
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 08 lis 2021, 20:37

Já si myslím, že to bude hlavně věc výběru. Kdo by ztrácel čas s tím balit po jednom a posílat fíky o velikosti 20 g? Spíše si vyberou lépe skladovatelné velké fíky bez chuti a ty malé dobré si sežerou na místě.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1184
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod Stanley_51 » 08 lis 2021, 22:38

kaossik píše:Spíše si vyberou lépe skladovatelné velké fíky bez chuti a ty malé dobré si sežerou na místě.

To co se u nás prodává v obchodech je Turecká odrůda Siyah Bursa a ta nemá malé plody. Bez chuti jsou z důvodu podtržení, aby vydržely přepravu. Můžu vás ubezpečit, že na trhu v Turecku z nich kape cukr, jak jsou sladké. Ovšem jsou tak měkké, že je pomalu neudržíte v prstech. Prostě potřebují dozrát. Bohužel je tato odrůda Smyrna typ, takže smůla.
Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 08 lis 2021, 23:33

Bylo to myšleno tak, že odrůdy s malými plody se na export pěstovat nebudou, ne že je jedna odrůda co má velké i malé plody :-). Jinak to že jsou plody podtržené je mi jasné.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1184
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 11 lis 2021, 15:18

Tak inverzní oblačnost ukončila jakoukoliv možnost na pokračování zrání fíků na balkóně. U Negronne to nevadí, plody vydrží do jara (jen musím ochránit před spálením od Slunce). Jaune d'Escoussans zas ukončuje sezónu sám, zbylé plody schazuje. RdB mi přišlo líto, spousta plodů z druhé násady se rozjela k dozrávání a tak jsme si udělali v obýváku takový vánoční stromeček na pár dní, aby dozrálo, co se rozjelo :-).


Obrázek
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1184
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod EvaOstrava » 12 lis 2021, 08:57

Prosím o radu. Mám dva starší fíkovníky asi Brown Turkey z Mušova, které jsou spíše jako stromek. Pak mám asi pětiletou Perettu, která nerostla v květináči moc dobře, tak jsem ji předloni zasadila ven. Jenže ona má jiný vzrůst, spousu větviček od kořene a žádný kmínek. Zatím vůbec neplodí. Měla bych ji nějak tvarovat, nebo odstraňovat většinu výhonků od kořene?
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 897
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Fíkovník

Příspěvekod Stanley_51 » 12 lis 2021, 09:21

EvaOstrava píše:Prosím o radu.

Ahoj Evo, vítám tě na kiwifóru. E5
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Fíkovník

Příspěvekod EvaOstrava » 12 lis 2021, 11:27

Ahoj vespolek! Eva
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 897
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 12 lis 2021, 12:49

EvaOstrava píše:Prosím o radu. Mám dva starší fíkovníky asi Brown Turkey z Mušova, které jsou spíše jako stromek. Pak mám asi pětiletou Perettu, která nerostla v květináči moc dobře, tak jsem ji předloni zasadila ven. Jenže ona má jiný vzrůst, spousu větviček od kořene a žádný kmínek. Zatím vůbec neplodí. Měla bych ji nějak tvarovat, nebo odstraňovat většinu výhonků od kořene?


A ty Brown Turkey plodí a dozrávají? Já z této odrůdy za dva roky nic neochutnal, vše vždy opadalo nezralé.

Růst Peretty je běžný a keřový tvar je i vhodnější, kmen občas vymrzne a pak stejně začíná znovu od kořenů. Určitě je dobré větve prosvětlit, nechat jen několik nejsilnějších, aby měly dost prostoru kolem sebe.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1184
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod EvaOstrava » 12 lis 2021, 13:42

Díky za odpověď. Ty dva fíkovníky celkem dobře plodí, mám je zatím ve velkých nádobách a v zimě ve sklepě. Loni i předloni plody dozrály a byly dobré. Letos by potřebovaly ještě pár týdnů tepla, už trochu měknou. Většinou přes zimu dozrají, pokud se mi při přemísťování neodlomí. Teď jsou venku ve foliovníku.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 897
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 31 návštevníků