Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod Vendelín » 02 lis 2021, 17:04

Jeste bych se rad vratil k diskuzi ohledne znojemskeho fikokovniku. Jsem z Konic a nahodou soused pana Nemce, ktery je botanikem znojemskeho Jihomoravskeho muzea. Z hovoru s nim vim, ze fikovniky byly pestovany na terasach pod Hradistem sv. Hyppolyta v lokalite nad dnesni znojemskou prehradou. Pestovali je tam spolecne s revou mnisi radu Krizovniku s cervenou hvezdou s nejvetsti pravdepodobnosti jiz od druhe poloviny 19. stoleti. Z tech puvodnich se dodnes zachoval posledni ker, ktery se, jak jsem pochopil, nachazi na soukromem pozemku. Nicmene co je dulezite, ze jak v centru mesta ve dvorech, tak na zahradach ve Znojme a okoli se dnes nachazeji vysoke desitky, spise vsak stovky keru fikovniku, ktere pochazeji jako rizkovanci z tech hradistskych. Rustem a habitem bych je radil k EBT, v normalnim roce maji dve plnohodnotne urody (breba i main crop) vetsich fiku o hmotnosti 90-110 g., ktere se pri dozravani barvi do hneda az hnedofialova, jsou vynikajici sladke chuti a stavnate. Letos jen pozdnejsi breba, a pres silnou nasadu main crop uz nedozral, max. par kusu v mizerne kvalite. Ta informace o tom, ze sprava NP Podyji vysadila kdysi nejaky ker v Cizove u budovy informacniho centra jen svedci o jejich ignoranci. Je to odsud vzdusnou carou asi 3 km k nejvyssimu bodu znojemskeho okresu, vrcholu Byci hory (536 m.n.m). Ale co uz, oni jsou takovi a tu informaci nemohu potvrdit, musim se tam prilezitostne zajet podivat.
Pan Nemec ma vysazeno asi osm techto keru, ja sam dva z rizku od neho, jsou vzdy obsypane nasadou. Dale mam od Michala na no name podnozi z Baumaxu (dnes uz 15 cm kmen) naockovany Hardy Chicago, Veselsky, Plzen, Plachtu, LSU PURPLE (vlastne jak se ukazalo YELLOW), EBT LARADEK, Fildu a Jaune d´Escoussans.
Co se tyka letosni sezony, druhou urodu daly jen Veselsky, jeste dojizdi Hardy Chicago, LSU Yellow a Jaune, ostatni budou nejspis jen na brebu, ale i tady u nas bylo vsechno tak o tri tydny opozdene. Tak uvidime za rok. V zemi mam ty Znojemske, Perettu, ta letos dala par kousku druhe nasady, a mlade rizkovance Bourreau, Becane, TV, Campaniere/Calvy a EBT LAradek. Ty by se mely ukazovat v pristi sezone. Vse pestuji ve volne pude, dle predpovedi zakryvam. Pokud ale nehlasi dlouhodobe pod -10 stupnu, nechavam tak, jak jsou.
Srdecne Vas vsechny zdravim od Znojma, V.
Vendelín
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 18
Registrován: 21 lis 2017, 16:56
Bydliště: Konice 29, Znojmo

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 02 lis 2021, 17:28

Díky za doplnějí informací, tipoval jsem, že na těch terasách to bude něco na způsob EBT. Zajímavé, že ani v takové lokalitě tam letos víc jak breba dozrát nestihlo. Veselský dozraje vždy, letošek to potvrzuje, a pokud ti dozrálo i něco na HC, tak na těch mladších (TV, Becane, Campaniere) by měla letní násada v dalších sezónách taky spolehlivě zrát.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4085
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod ivan » 04 lis 2021, 18:03

...aj u nás to po tej hnusnej jari bolo opozdené, hlavnú úrodu nasadzovali neskoro- ale nechýbalo veľa :) - 2 - 3 týždne a bolo by to stihlo dozrieť.....listy sú už komplet opadané- tak to dobre už vidno koľko nedozretých plodov ostalo....- a to ešte kopec plodov je na zemi( po tom niekoľkodňovom vetríku)- všetky kríky takto:
Obrázek
Obrázek
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1790
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 04 lis 2021, 18:35

Tak mně se podařilo ještě ve skleníku něco sklidit. A je to asi největší a poslední sklizeň v tomto roce. A jsou kupodivu stále sladké.
Obrázek
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod vaclav sejkora » 04 lis 2021, 18:36

Trnavský u mě vypadá stejně tak.
vaclav sejkora
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1847
Registrován: 15 črc 2007, 12:07
Bydliště: moravský písek, 177 m.n.m

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 04 lis 2021, 18:56

vaclav sejkora píše:Trnavský u mě vypadá stejně tak.

Ještě je tam jeden větší, nechávám ho až sám upadne. No sladčí bylo Preto TN i HC.
Komen v podobnem stavu dozrály 3 kusy a jen polovina plodu, druhá sušší bez chuti.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 04 lis 2021, 19:29

Hanele12 píše:Tak mně se podařilo ještě ve skleníku něco sklidit. A je to asi největší a poslední sklizeň v tomto roce. A jsou kupodivu stále sladké.
Obrázek


Jojo teď se pěkně sešly i mě všechny fíkovníky. Podle váhy také koukám, že nejsem sám, kdo má tak malé plody, přičítám to nízkému věku rostlin a tomu, že jsem nezaštipoval a tak horní části výhonů stíní nižším částem s plody. U RdB a Jaune kde teď zrají plody z vyšších částí už je hmotnost lepší. RdB mělo u první várky plodů jen kolem 14g a teď už mají plody kolem 21 g. U Jaune byly kolem 20 a teď mají v průměru 25 g.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1184
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 04 lis 2021, 21:15

Tahle odrůda Olympian mě zaujala, u nás ji asi nikdo nemá?

https://youtu.be/omxTl6bpPz0
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1184
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 04 lis 2021, 22:23

Někdo ji tady už má, vypadá to na nějakou další variaci LdA.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4085
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 05 lis 2021, 09:14

kaossik píše:
Jojo teď se pěkně sešly i mě všechny fíkovníky. Podle váhy také koukám, že nejsem sám, kdo má tak malé plody, přičítám to nízkému věku rostlin a tomu, že jsem nezaštipoval a tak horní části výhonů stíní nižším částem s plody. U RdB a Jaune kde teď zrají plody z vyšších částí už je hmotnost lepší. RdB mělo u první várky plodů jen kolem 14g a teď už mají plody kolem 21 g. U Jaune byly kolem 20 a teď mají v průměru 25 g.


Ano to máš pravdu, na vyšších částech rostlin jsou větší. Ale teď u mně plody dozrávají s přibývajícím chladem v menším stádiu, nenarostou a nenafouknou se již do větších. V létě byly minimálně 3x větší. Spíše mě to příjemně překvapilo, že ještě dozrály. EBT ve skleníku jsou sice velké a zfialověly, no tvrdé jak beton.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 05 lis 2021, 21:21

No, tak jsem dnes ochutnal první měkčí fík z Pražského venkovního a byl i poslední. Řeknu to takhle, kdyby byl hlad a bída, dalo by se to sníst... :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3812
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Stanley_51 » 05 lis 2021, 22:58

Já mám ve skleníku fíků plno, bohužel nejsou již k jídlu. Je to suché a bez chuti. A k pláči...
Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 05 lis 2021, 23:16

Přitom na pohled vypadají šťavnaté, že by se do nich člověk s chutí zakousl.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1184
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod vanhelsing02 » 06 lis 2021, 14:47

Tak zavarit na kompot jaou akorat.
vanhelsing02
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 239
Registrován: 07 čer 2009, 11:49
Bydliště: kousek od Pardubic

Re: Fíkovník

Příspěvekod jarek01 » 06 lis 2021, 22:25

Dnes při úklidu zahrady jsem si utrhl ještě po jednom fíku SD, EBT a Veselí. Byly měkké, pěkně vybarvené, ale ta chuť a sladkost už tam nebyla.
jarek01
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 346
Registrován: 02 úno 2014, 14:27
Bydliště: Uherský Ostroh, 178 m/nm

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 28 návštevníků