Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Příspěvekod Stanley_51 » 29 črc 2007, 15:31

Přítel flax na www.citrusy.cz mě odkázal je?tě na jednu dobrou adresu co se týče fíkovníků. ?iroká nabídka a dokonce prý i mo?nost zaslání.
www.mercato-verde.ch
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9219
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Příspěvekod triodyn » 29 črc 2007, 20:26

NO MYSLÍM,?E ZE ?VÍCARSKA TO NEJLEVNĚJ?Í NEBUDE,TAKHLE A? TO FLAX NAMNO?Í-TO BY MOHLO BÝT ZAJIMAVĚJ?Í.
triodyn
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 2525
Registrován: 13 kvě 2007, 20:27
Bydliště: KOSTELETZ(ol) 241,1m.n.m.

Příspěvekod triodyn » 29 črc 2007, 20:28

?VÝCARSKO SE PÍ?E TAKTO-S- Y :lol:
triodyn
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 2525
Registrován: 13 kvě 2007, 20:27
Bydliště: KOSTELETZ(ol) 241,1m.n.m.

Příspěvekod Stanley_51 » 29 črc 2007, 21:11

Pokud vím, tak flax uváděl cenu 25? za rostlinu - konkrétně za kultivar "Madeleine des deux saison", a 30? porto. Ale sám doufám, ?e a? je namno?í, bude cena přijatelněj?í. V současné době sháním cokoliv o odrůdách pěstovaných v Turecku, neb tam zamířím počátkem září. Bohu?el není na netu ?ádná dostupná informace. Budu muset sesbírat materiál na místě, ale tím pádem nebudu vědět, co je to za odrůdu. Míním sbírat řízky z rostlin rostoucích v mezních podmínkách středomoří, tzn. co nejdál od pobře?í a v co nejvy??ích polohách. Viděl jsem plodící fíkovníky ve vý?ce cca 1800 m.n.m., kde v zimním období normálně padá sníh a mrzne.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9219
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Příspěvekod Stanley_51 » 30 črc 2007, 17:14

Roční rostlina Ficus carica u? také nasazuje plody, ve skleníku po revizi napočítáno více jak padesát fíků ve velikosti zaručující dozrání.

Obrázek Obrázek Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9219
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Příspěvekod triodyn » 30 črc 2007, 17:22

STANLEY TAK TO BYCH CHTĚL VIDĚT TEN FÍK CO VYDR?Í MRAZY.JÁ MÁM SEMENÁČ VENKU U SKLENÍKU,STAČÍ MINIMÁLNÍ OCHRANA LISTÍM A JAKE? TAKE? TO VYDR?Í,ALE KDY? PŘIJDOU SILNĚJ?Í MRAZY,TAK VYMRZNE A V LÉTĚ VYRA?Í OD KOŘENŮ :? JO TAKOVÝ FÍK CO VYDR?Í ZIMU TO MUSÍ BÝT TERNO :wink:
triodyn
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 2525
Registrován: 13 kvě 2007, 20:27
Bydliště: KOSTELETZ(ol) 241,1m.n.m.

Příspěvekod Stanley_51 » 30 črc 2007, 20:03

Triodyne, vydr? do jara a pak se uvidí. Flax u? na tom pracuje, nebo? takové fíky existují. No a já se budu sna?it taky něco sehnat. Jinak jestli si chce? prohlédnout pěkné obrázky fíkovníků ale i jiných exotických rostlin, najeď na www.jardin-mundani.com Jsou tam fakt dobrý věci.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9219
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Příspěvekod Stanley_51 » 12 srp 2007, 13:46

Před měsícem jsem zastřihl fíkovník, abych podpořil vývoj plodů. Proto?e ty řízky je ?koda jen tak hodit na kompost, píchl jsem je do země ve skleníku.
Rostou jako blázni. Taky loňská rostlina nasazuje na první plody.

Obrázek Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9219
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Příspěvekod triodyn » 12 srp 2007, 21:09

já kdy? zastřihnu (u? jsem to zkusil)můj fík, tak se tvorba plodů nepodpoří,ale začnou valit nové výhony :cry:-tobě to funguje? na to jaro jsem teda opravdu zvědavý-jestli budou k sehnání ty odolné odrůdy???stejně je zajímavy,?e se to sem doposud nedostalo.no ten můj fík snad letos stihne dozrát-teplo bylo u? brzo z jara tak snad je v?echno uspí?eny,obyčejně to nestihne,asi je pozdní.je zajímavy ,?e ten samý v nádobě to s odřenym uchem stihne.stanley pochlap se v tym turecku a doval nějakou lahůdku :lol: Obrázek Obrázek Obrázek
triodyn
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 2525
Registrován: 13 kvě 2007, 20:27
Bydliště: KOSTELETZ(ol) 241,1m.n.m.

Příspěvekod Stanley_51 » 12 srp 2007, 21:52

U? jsem to probíral s flaxem, pokud něco zajímavého bude k mání, tak to přivezu. V Turecku bude spí? problém ten, ?e tam jsou odrůdy typu Smyrna, to jest potřebují blastophagu na opylení. Tak?e u nás je to k ničemu. Ale pokud bych na?el někde typ San Pedro, tak ho přivezu. Rád bych někde v mezních lokalitách, né u moře. Viděl jsem je v horách. Tam jsou v zimě mrazy a sněhu 2 - 3 metry. To by mohlo být dobrý. Bohu?el ale i v těch horách přichází jaro brzy a pak je tam stejně v létě 35C. Ale uvidíme.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9219
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Příspěvekod Stanley_51 » 13 srp 2007, 14:48

Tady jeden článek z Google, který poukazuje na vhodnost horských rostlin z Turecka v na?ich podmínkách. Jde o to, najít správnou sortu bez opylovače.

Fíkovník smokvoň: na hranici mo?ností
I kdy? měl fíkovník smokvoň (Ficus carica) mo?nost zplaňovat u? od středověku, zatím to pořád není ono. Co? je ?koda; ono se tak sladce zahálí za středomořských soumraků pod clonou voňavého listí vysokého fíkového křoví! Fíkovník u nás sice zaplodí, ale na stálou generativně se mno?ící populaci není pomy?lení ? to by tu musely pře?ít i jeho specializovaní blanokřídlí opylovači. O zdroj fíkových semen v su?ených fíkách v?ak není nouze, tak?e se fíkový semenáč občas najde. Potí? je opět s jeho přezimováním, přitom ale ku hranici fyziologických mo?ností fíkovníku u? od nás není daleko. Kdysi se v Česku pěstoval pod ochranou lehkých skleníků zvaných fíkovny. Průměrná zima s mrazy mu nevadí, ba ani extrémní zima (např. rychlé silné ochlazení, co? je klimatický jev specifický právě pro na?i část Evropy) jej vět?inou nezahubí. Jen tak ka?dou druhou třetí zimu omrzne a? ke kořenům, tak?e zůstává zakrslý. Největ?í ?anci zplanět a do?ít se let má v chráněných polohách městského klimatu, a to zejména na zdech, jejich? ?těrbiny mu vyhovují lépe ne? volná zem. Skutečně také roste nebo donedávna v Praze divoce rostl například v navigaci Vltavy, v mísách s jehličnany u metra na Českomoravské, v odpadové ?achtě před jednou samoobsluhou na ?i?kově? V areálu nemocnice Na Bulovce vytrval jeden stromek deset let, ne? ho zničili. Starý fíkovník (spí? asi záměrně vysazený) mají dokonce na skalním stupni na nádvoří zámku v Děčíně, a to u? je velmi chladná oblast.

Dneska vám u nás sazenici fíkovníku klidně prodají různé ty mezinárodní zahradnické firmy. Koupíte, zasadíte, chcípne, dobře vám tak, neměli jste to kupovat. Potí? bude mo?ná v původu sazenic. Kdybychom si měli nechat odněkud přivézt řízky fíkovníku, nebudeme myslet na Francii ani na Itálii, ale spí? tak na podhůří Bulharska nebo Turecka. Tam toti? právě jsou ony důvěrně nám známé rychlé výkyvy z oblev do tuhých mrazů a zpět, které v celé jihozápadní a západní Evropě scházejí.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9219
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Příspěvekod vaclav sejkora » 13 srp 2007, 20:46

Snímky mých plodících fíkovníků. Bohu?el neznám odrůdy. Obrázek Obrázek
vaclav sejkora
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1847
Registrován: 15 črc 2007, 12:07
Bydliště: moravský písek, 177 m.n.m

Příspěvekod triodyn » 13 srp 2007, 21:49

VA?KU JÁ TAKY PODOBNĚ PĚSTUJU FÍKY-MÁM JEDEN I VE VOL. PŮDĚ VE STUDENÉM SKLENÍKU,VIDÍM NA TVÉ FOTCE,?E MÁ? SKLENÍK Z PC A VYPADÁ ,?E JE SOLÁRNÍ-JEDNA STRANA STRMÁ ,DRUHÁ POZVOLNÁ-JÁ SE CHYSTÁM NA PRÁVĚ TAKOVÝ TAKY Z PC ,TAK CHYTÁM ROZUMY-JAKY S TIM MÁ? SKU?ENOSTI?TEPLOTY PŘES ZIMU,PŘITÁPĚNÍ A KDE JSOU SLABINY-PROBLÉMY,KOLIK JE ZAPU?TĚNÝ DO ZEMĚ A JAK JE VYSOKÝ??HOD SEM PROSÍM NĚJAKÉ FOTO.
STANLEY TEN FÍK LARADKA Z CITRUSY.CZ-TO JE CO?
triodyn
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 2525
Registrován: 13 kvě 2007, 20:27
Bydliště: KOSTELETZ(ol) 241,1m.n.m.

Příspěvekod Stanley_51 » 14 srp 2007, 16:42

To ani Radek neví, co je to za odrůdu. Má ho tam na fotce a tento týden prý dávají plody na posouzení někam do výzkumáku či co. Mo?ná do Lednice, tam jsou odborníci na tropické zemědělství. Sám jsem zvědav, chtěl bych od Radka vyměnit řízek za ten můj bílý, příp. pokud něco se?enu v Turecku.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9219
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Příspěvekod Stanley_51 » 14 srp 2007, 20:54

No tak triodyne,asi u? jsis to přečetl na webu citrusy, ten " laradek" je prý s největ?í pravděpodobností English Brown Turkey. Je odolněj?í ne? klasický Brown Turkey.

A real winner! Does well in large pots and fruits well in Northern areas such as Long Island, N.Y. Very good against walls in Northern areas. Zones 6-9.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9219
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků