Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod El Mariachi » 17 čer 2021, 09:31

Moc pěkný přehled, díky. Ale je to jen relativní srovnání (pokud je máš všechny ve stejné lokalitě). Vliv má jistě i stáří rostliny, nadmořská výška, pozice vůči světovým stranám a další. Mě z mých venkovních keřů na kraji Ostravy (zcela bez krytí) zmrzly všechny a vyráží od kořenů, včetně původně fakt velkého keře Kadota/Dottato. Jediný, který to přežil, byl malý proutek EBT Laradek, který ale byl přiklopený plastovým sudem na vodu. Ten obráží i nahoře.
El Mariachi
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 201
Registrován: 30 říj 2016, 00:28
Bydliště: okres Ostrava-město, 260 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 17 čer 2021, 09:35

Hezká dokumentace, jen škoda, že tyto teploty nepočkaly až na příští zimu, kdy už by tam bylo více staršího dřeva. To omrznuté je předpokládám většinou jednoletý výhon, který v minulé sezóně nemusel být, vzhledem k počasí v závěru sezóny, dokonale vyzrálý. Takže ty výsledky mohou být trochu zkreslené. To, co přežilo zcela bez poškození, má určitě potenciál. U některých bych to nečekal, u jiných naopak ano a dopadly hůře.

Mimochodem pokud je ten LSU Purple ode mě, tak to bohužel není tato odrůda, ale vyklubalo se z toho něco žlutoplodého (ale zimu přečkal hezky jak vidím). Výjimečně jsem dal do oběhu neověřené řízky, co sice přišly z dobrého zdroje, ale stejně došlo k záměně. Mám teď už snad pravý LSU Purple, v zimě by měl být k dispozici.

Těším se na další aktualizaci koncem léta, až tam začne zrát letní násada.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4086
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Miki » 17 čer 2021, 09:54

[/quote]
Ahoj, vítám tě na kiwifóru. E5[/quote]
Diky.
Tak začína to vyzerať že tie figy čo zostali po studenej jari budú krásne veľké.
Konečne po rokoch u nás nebola suchá jar a je to vidno.
Juhozápad SR
Miki
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 15
Registrován: 08 čer 2021, 10:51

Re: Fíkovník

Příspěvekod antarian » 17 čer 2021, 11:49

Kdyz jsme u toho promrzani tak u me:

Peretta - prakticky bez poskozeni a jede i z koncovych kuponu. Minimalni prorez.

Palava - co je trosku na vetru a je nejvetsi. Zmensena cca o pul metru, nektere slabsi pupeny komplet orez, jine zase bez poskozeni. Ale ze vsech stromku asi nejvetsi poskozeni.

Palava v zavetri - mnohem lepsi vysledek nez ta na vetru :-) minimalni orez.

Francuesco - podobne jako palava v zaverri a je na stejnem miste

Malinkate stromky turca, dottato, hardy chicago - bez poskozeni, pripadne opravdu minimalni.

Madeleine de deux saisons a osborn prolific - mqlinkate stromky, nektere vyhony popraskali ale nebylo potreba orezataz na zem. Cca 50% (popraskani pricitam zrejme tomu ze je v miste s velikou vlhkosti.
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod meyer » 17 čer 2021, 12:04

přiklopen sudem na vodu.....

to je gut, to bych zkusil na malé řízky přesazené z kontejnerů na zahradu, ne sudem, stačí menší kýbl, tak na dvě/tři počáteční zimy, fakt dobrý.
:)
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 590
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Fíkovník

Příspěvekod Petr z H. » 17 čer 2021, 12:10

meyer píše:to je gut, to bych zkusil na malé řízky přesazené z kontejnerů na zahradu, ne sudem, stačí menší kýbl, tak na dvě/tři počáteční zimy, fakt dobrý.
:)


Na to pozor - menší kýbl na 2-3 leté rostliny opravdu nestačí. A jen to pod něj ""nějak nacpat znamená, že se výhony budou kyblu dotýkat, a to mám spolehlivě odzkoušeno, že pupen dotýkající se kyblu spolehlivě vymrzne i při běžných zimních teplotách.
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 351
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod meyer » 17 čer 2021, 12:30

ok, já rozumím, na to bych dal bacha, nemyslel jsem ale nějaký 5L ale tak 20/30L.
Ale i ten plastový sud bych mohl dát také. Chce to prubnout. Materiálu je dost. :)
Naposledy upravil meyer dne 17 čer 2021, 15:19, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 590
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 17 čer 2021, 12:57

Petr z H.: Moc pěkný a zajímavý přehled, jen co je pravda. Překvapilo mě to Veselí, o kterém se v literatuře uvádí, že by mělo být o řád odolnější než ostatní fíkovníky. Další zimy asi ukáží ještě o dost více, ale jako vodítko velmi zajímavé. :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3813
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 17 čer 2021, 13:36

Hofis píše:Petr z H.: Moc pěkný a zajímavý přehled, jen co je pravda. Překvapilo mě to Veselí, o kterém se v literatuře uvádí, že by mělo být o řád odolnější než ostatní fíkovníky. Další zimy asi ukáží ještě o dost více, ale jako vodítko velmi zajímavé. :)


Jaká literatura prosím tebe zmiňuje Veselský jako extra odolný? -15°C je pro něj obvykle hraniční a čas od času jdou k zemi i silné větve s průměrem 10cm, prostě podobně jako většina ostatních. On je především raný, mrazová odolnost je solidní, ale ne mimořádná.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4086
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod nene » 17 čer 2021, 14:03

Hofis píše: Překvapilo mě to Veselí, o kterém se v literatuře uvádí, že by mělo být o řád odolnější než ostatní fíkovníky.

On je to fíkovník, který na místě, kde roste, snad ještě nikdy nevymrzl (když všechny fíkovníky vymrznou, ve Veselí kouká pořád přes zeď velký keř) - to ale neznačí odolnost toho fíkovníku, ale jen exkluzivitu místa, kde roste.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4238
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 17 čer 2021, 14:10

moonvil píše:Jaká literatura prosím tebe zmiňuje Veselský jako extra odolný? -15°C je pro něj obvykle hraniční a čas od času jdou k zemi i silné větve s průměrem 10cm, prostě podobně jako většina ostatních. On je především raný, mrazová odolnost je solidní, ale ne mimořádná.

Pokud tedy vycházím z tvých vlastních slov, že Veselský je to samé co Michurinska-10, tak tedy o Michurinske-10 se toto píše dosti běžně. Třeba zde:
https://www.figdatabase.com/variety-det ... urinska-10
Pravdou je, že moje Michurinska-10 se také zatím netváří po těch skoro -19 stupních v krytu nějak vyloženě šťastně, alespíš si myslím, že sní zahýbalo těch -5 dvě noci po sobě koncem dubna, to už byla vybalená a rašila. Pořádnou vlastní zkušenost nemám, to ukáže až čas, takže mi nezbývá, než se zkusit orientovat podle zkušeností jiných a literatury... :(
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3813
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 17 čer 2021, 15:40

Ano, Veselský je k nerozeznání od Michurinsk-10 co se týče ranosti, vzhledů fíků a všemožných dalších parametrů, mrazovou odolnost jsem ale popravdě moc nezkoumal - takových zim, kdy je tMin přesně na hranici těch -15°C nebylo zas tolik, takže většinou buď oba přežily nebo oba omrzly.
Je pravda, že Mičurinec letošní zimu zvládnul o dost lépe než stejně velký Veselský (oba cca 350cm), ale nejsou úplně vedle sebe, takže tam může hrát roli stanoviště.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4086
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Radim K » 17 čer 2021, 16:01

U nás Veseláč odešel po jedné noci s -16°C před několika lety k zemi, stejně jako všechny kromě HC. Letos po -17,9°C je všechno u země včetně HC.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1907
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Fíkovník

Příspěvekod Lenkalor » 17 čer 2021, 20:06

Máte někdo fíkovníky Melanzana a Fiorone ze zahradnictví Krulichovi ? Kupovala jsem je loni a na rozdíl od fíkovníků z Tropiku, Ekozahradnictví nebo Francuesco ze Spomyšle zatím rostliny nenasadily ani plod.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1134
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 17 čer 2021, 22:31

Petr z H. píše:Jak jsem před časem slíbil, přináším informace o tom, jak přežily fíkovníky pěstované venku letošní hraniční zimní teplotu -

Moc skvělá dokumentace po zimním stavu. Takovou práci jste si s tim dal, aby jste nás informoval. Podrobné informace a fotodokumentaci jistě mnoho z nás uvítá. Určitě mi to napovědělo, které odrůdy do země určitě ne a u kterých to zkusit.
Mám v zemi v 330 m.n.m. jen Pálavu a co tu vidím tak dost lidem omrzla hodně. Ja ji zabalila do hoblin a textilie v kašírovane folii a omrzly jen zelené vršky.

Snažim se také fotit a ráda se na každé zde sdílené foto podívám. Zda se mi, že ubylo oproti minulosti fotek s popisem růstu rostlin a plodů. Proto mně rozsáhlá dokumentace příjemně překvapila.
Foťte, sdílejte ostatni se rádi podívaji.


Obrázek
Naposledy upravil Hanele12 dne 17 čer 2021, 22:57, celkově upraveno 1
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 33 návštevníků