Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod Aleq » 27 črc 2022, 21:56

Prostor pro zdražení evidentně... :wink:
Aleq
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 22
Registrován: 11 říj 2021, 11:56
Bydliště: Brněnsko

Re: Fíkovník

Příspěvekod antarian » 27 črc 2022, 22:25

Uz ty fikovniky nemam kam sazet :-) tak ackoliv se tata branil ... ma je tam :-)))))

Obrázek

4 kousky plus 1 kousek jeste jinde :-) (je to tedy moc nahusto, ale treba neco neprezije)

Asi to vazne zacnu rozsazovat jen tak po okoli pristi rok, je mi tech rizku lito kdyz to clovek na jare ostriha :-) uz mi dosel prostor kam bych je mohl sazet a nekde ve volne prirode ho budu moct nechat volne rust a sledovat do jake velikosti nakonec vyroste.
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod pavell » 27 črc 2022, 23:52

Michale ty jsi za ty tvoje fíkovníky musel utratit taky hezkou pálku, ještě že tě máme řekl bych že ses hodně zasloužil o rozšíření pěstování fíkovníků v Čechách, na Moravě a na Slovensku tiež. S6
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 968
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 28 črc 2022, 07:08

Víc mě stojí voda, substráty, hnojiva, postřiky, kontejnery a tyhle věci okolo.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4127
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Prcek » 28 črc 2022, 08:53

4 kousky plus 1 kousek jeste jinde :-) (je to tedy moc nahusto, ale treba neco neprezije)

Nechci radit, ale z vlastní zkušenosti bych to tak nesadil. Jak rostlinky zakoření a začnou růst, strašně se to zahustí a budou navzájem prorůstat větvě mezi jednotlivými keři. Je s tím pak strašná práce. Mám to tak doma a znovu bych to tímto způsobem nikdy nezasadil. Fíkovník u zdi většinou dobře prosperuje a stává se z něj docela mohutný keř.
Prcek
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 314
Registrován: 21 dub 2013, 18:40
Bydliště: Veselí nad Moravou

Re: Fíkovník

Příspěvekod zbynda » 28 črc 2022, 12:43

moonvil píše:Víc mě stojí voda, substráty, hnojiva, postřiky, kontejnery a tyhle věci okolo.

Tyto problémy (až na vodu) u mě řeší výsadba v zemi a "demontovatelný skleník", který v půlce května rozeberu a schovám. Sice je na nějaké rozsáhlé zhodnocení ještě brzo, ale zatím to vypadá velmi nadějně. Rostlina má v brzkém jaře rychlejší start a dřívě potřebou sumu teplot ke tvorbě letní násady. Tím, že skleník zmizí před letním/kalamitním výskytem škůdců nejsou problémy se sviluškami apod. Zároveň se dost zpomalí růst, a tedy i další násada, ale to v tom množství není na škodu. Přímé slunce a UV zajistí jednoznačně pomáhá lepší chuti fíků a celkovému zdraví rostliny.
Uživatelský avatar
zbynda
nováček
nováček
 
Příspěvky: 124
Registrován: 11 dub 2019, 08:28
Bydliště: Střední Čechy, 210 m.n.m., jižní svah, průměr zim 2016-2020 = USDA 7b

Re: Fíkovník

Příspěvekod antarian » 28 črc 2022, 13:58

prcek: priznam se ze jsem z toho mel strach kdyz jsem to sazel a chtel tam dat puvodne jen 2 a ne 4 a chtel jsem to zasadit "jinde", ale nakonec to chtel tata jen na jedno misto a tak jsem to nechal jen tam a abych to nemusel vezt zpatky tak jsem mu tam dal vsechno. Bohuzel mas asi pravdu, to me "tata" pak zabije az tu houstinu uvidi....

mozna by jeste stalo ty 2 uprostred vyhodit
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 28 črc 2022, 14:15

zbynda píše:Tyto problémy (až na vodu) u mě řeší výsadba v zemi a "demontovatelný skleník", který v půlce května rozeberu a schovám.


Ano, tak nejak by mel urcite vypadat ultimatni fikovy sklenik. Ale ani tak by se mi dovnitr nevesly vsechny odrudy, neco proste v tech kontejnerech byt musi.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4127
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Luk » 28 črc 2022, 15:51

Šponar, trochu vzhledově odlišný - světlejší, dobrý.
Obrázek
Obrázek
Luk
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 244
Registrován: 18 dub 2019, 18:23
Bydliště: Břeclav 158 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Luk » 28 črc 2022, 16:40

antarian píše:mozna by jeste stalo ty 2 uprostred vyhodit

Já bych to zatím nechal. Vykopat se to dá pak, kdyby to zavazelo. Do té doby bude hodně fíků. Růst se dá usměrnit pár šikovnými střihy. Uvidíš za 5 let. Divoce rostoucí keř tyhle věci neřeší. :)
Luk
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 244
Registrován: 18 dub 2019, 18:23
Bydliště: Břeclav 158 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod nene » 28 črc 2022, 16:53

Dneska první dva (a zároveň jediné dva) zralé kousky breby na Pražském venkovním. Neskutečné překvapení. Zatím jednoznačně a asi nepřekonatelně nejlepší letošní brebafíky, medově sladké, šťavnaté, bez jakékoli pachuti, fíky z kategorie - tak tohle mi stačí, jiné nepotřebuju. Dozrály nečekaně rychle, ještě před pěti dny byly úplně malé, tvrdé, zelené, naštěstí jsme je "začepičkovali", takže přežily ve zdraví. Uvidíme, jaký bude letní fík, jeden tam je :lol: (dlouho jsme si mysleli, že tam není ani jeden, snad se ho podaří ochutnat). Na dvoumetrový keř nic moc úroda, uvidíme, jak se předvede příští rok. Vloni jsme mu trochu hrabali do kořenů při výsadbě meruňky, možná ho to naštvalo.
Zraje nám toho teď spousta, všechno více méně stejné chuti, rozdíly nepatrné, ale tenhle tedy u nás opravdu vybočuje. Pro nás jasná jednička v chuti (asi jako letní Blava, ale pokud někdo nerad sladké a med, tak určitě nadšený nebude :wink: .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4272
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Fíkovník

Příspěvekod Petr z H. » 28 črc 2022, 20:54

Včera jsem se vrátil po 10 dnech z dovolené a upadl do deprese. Fíkovníky mám v sadu na kopci (sucho a velmi teplo), vloni jsem je nezalíval vůbec, letos jsem jim přes léto dopřál každý týden 10 litrů (což by odpovídalo cca 40 mm srážek týdně, takže bohatě), suchem by tedy trpět příliš neměly. Ale po 10 dnech (které tu prý byly extrémní - hodně teplo) fíkovníkům odspodu žloutne a opadává listí. Některé už jsou téměř bez listí. Je možné, že by nezvládalay místní klima, tj. extrémní teplo při velmi suchém vzduchu a celodenním slunci? Ve středomoří je přeci jen vzduch velmi vlhký, což shledávám jako jediný podstatný rozdíl. Breba dozrává, ale listí opadává. Nemám pro to jiné vysvětlení ... :? A to letos vydržely i rybízy či maliny, které v roce 2018 uschly na troud. Ale fíky?



Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 352
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Luk » 28 črc 2022, 21:18

Mně v těch tropech slunko sežehlo některé listy u rostlin v květináči a taky tak uschly. Jestli tvé rostliny mají plytké kořeny a neprší, bude to nejspíš stejný případ.
Luk
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 244
Registrován: 18 dub 2019, 18:23
Bydliště: Břeclav 158 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 28 črc 2022, 21:19

Tak uzrálo pár kusů breby i u mně na severu. Nejchutnější Nin ZS jako med, Veselský slaďoučký, no name Moravský velkoplodý chutný sladký, Pálava trochu zklamala, je v otevřeném skleníku, plody velké 58g, ale zdaleka ne tak sladké, s takovou nahořklou karamelovou příchutí, asi je to tím, že nebyl na přímém slunci. Loni byla chuťově top.Má na povrchu takové malinké bílé ťupky, jak tam vytékl latex,asi ho něco naďoblo, mám to skoro u všech plodů.


Obrázek

Obrázek
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 728
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Stanley_51 » 28 črc 2022, 21:20

Petr z H. píše: Breba dozrává, ale listí opadává.

Nic si z toho nedělej, já zalévám každý den a v těch vedrech to mám také žluté. Hlavně když udrží plody, listí napřezrok znovu naroste.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9240
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků