Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod EvaOstrava » 16 dub 2024, 16:40

I když je na něm napsáno Panache, nic to neznamená. Třetina mých koupených odrůd, hezky popsaných, byla úplně něco jiného. Bývá to takové zajímavé překvapení. S21
Ale není to jen naše specialita. Tuhle jsem četla na fóru Ourfigs obzvlášť kuriozní případ, kdy si pěstitelé nechali z odrůdy Black Madeira - vytvořit tkáňovou kulturou viruprostou rostlinu. Údajně mají tuhle odrúdu hodně zasaženou mozaikou. Prováděla to firma Agristarts: https://www-agristarts-com.translate.go ... _tr_pto=sc Pak bylo zajímavé sledovat, jak jim nové rostlinky rostou, listy se původní odrůdě stále méně poodobaly, a nakonec se jí nepodobaly ani plody. No, zjistilo se, že je to odrůda Tena. Teď se tedy znovu proces čištění s BM opakuje. Jsem zvědavá, jestli původní plán, že si tímto způsoben nechají vyčistit i další odrůdy, zrealizují. S rostlinami z Agristarts nejsou lidi moc spokojení, protože dochází často k záměně odrůd, zejména za odrúdu Tena. https://www.ourfigs.com/forum/figs-home ... eaf-shapes
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 16 dub 2024, 17:26

Z fotky je celkem dobre patrne, ze to panachovany fikovnik je, takze lze verit originalnimu popisku.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4090
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod JirkaL » 16 dub 2024, 19:09

Uvidíme, co se z něj vyklube. Mám ho druhým rokem. A před týdnem šel do volné půdy. A tato strana je oproti BT vyloženě jen na jih a u zdi.
JirkaL
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 27
Registrován: 10 dub 2024, 09:42

Re: Fíkovník

Příspěvekod JirkaL » 18 dub 2024, 07:56

Tak ještě že jsem včera přikryl fikovniky. Dnes pod nulou k ránu.
Tak nevím jestli by to nezamávalo s první násadou. Mám první plody i na Pedru ale ten mám v květináči odnesenej ve stodole.
JirkaL
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 27
Registrován: 10 dub 2024, 09:42

Re: Fíkovník

Příspěvekod Tom » 18 dub 2024, 09:44

:D jj je třeba hlídat,u nás v poho dnes čt+4,ale čekám tak kolem -3 zítra ráno ...musíme vydržet S20
Tom
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 16
Registrován: 16 dub 2024, 16:10
Bydliště: Vsetín 402 m.n.m

Re: Fíkovník

Příspěvekod JirkaL » 18 dub 2024, 10:54

Na Turkovi je nasazeno na super úrodu a bylo by škoda to nechat umrznout. Ale skoro tři metry vysokej keř dal zabrat. Zabalit ho do teploučka.
JirkaL
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 27
Registrován: 10 dub 2024, 09:42

Re: Fíkovník

Příspěvekod Petr z H. » 18 dub 2024, 22:03

Je konec, všech 30 fíkovníků v noci omrzlo. S13
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 351
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 19 dub 2024, 06:25

Mrazy hrozí. Tak zatím venku fikovniky moc narasené nejsou, jen Peretta a breba na DK. Zabalila jsem a uvidíme.
Naposledy upravil Hanele12 dne 19 dub 2024, 07:06, celkově upraveno 1
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Tom » 19 dub 2024, 06:31

O jé to je mi teda moc líto.Dnes test,fík co mám první zimovaní v půdě -narychluju v polykarb.jsem večer ještě přidal izolaci v podobě bublinkové folie vrstvu a ještě přehodil starou peřinou.Jenže je to prcek,bouda asi 140 cm to je na pohodu...
Ale venku -1.5st a v boudě u fíku +2.1st to je docela solidní.Do země chci ještě tak 3 fíky. Samozřejmě až jsou keře je větší je to jiné...ale boudy si postavím a přidám i topné kabely nebo nějaké to přitápění :D
Tento fík chráním jak můžu,protože dal zimu bez škrábnutí a již má brebu a lístky...
Tom
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 16
Registrován: 16 dub 2024, 16:10
Bydliště: Vsetín 402 m.n.m

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 19 dub 2024, 07:03

Petr z H. píše:Je konec, všech 30 fíkovníků v noci omrzlo. S13


Tak to je mi líto. Když jsem začínala také mně to venku vždycky zmrzlo, nebo na jaře omrzlo nebo nestlihly dozrát. Bez nové technologie vykopani na zimu do sklepa a urychlení ve skleníku jsem to málem vzdala. Také jsrm razantně omezila počet, a stejně mám cca 30 druhů ( z toho 3 letosni rizky novinky a 6 ročních malých... a pár jsem nechala venku) a selekce pokračuje. Cíl je cca 10 spolehlivých co tu budou fungovat a úspěšně snášet kombinované pěstování. A to nejhorší nás teprve čeká. Další čtyri dny v noci -3... Zkušební 4 venkovní naštěstí nemají listy až na Perettu a brebu i DK a ty jsou zabaleny. Ve skleníku hoří 3 svíce s květináči nad a v nejhorším jim pomáhá přímotop... Tam je to už s cca 5 listy a breba velká.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Petr z H. » 19 dub 2024, 09:16

Hanele12 píše:
Tak to je mi líto. Když jsem začínala také mně to venku vždycky zmrzlo, nebo na jaře omrzlo nebo nestlihly dozrát. Bez nové technologie vykopani na zimu do sklepa a urychlení ve skleníku jsem to málem vzdala.


On by žádný problém nebyl, kdyby letos nebylo vše o měsíc urychlené. Však to odnesly i ořešáky, moruše, kaštanovníky a další choulostivé stromy. :?
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 351
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod EvaOstrava » 19 dub 2024, 09:27

Možná mám o fíkovnících příliš dobré mínění, ale jelikož je teprve půlka dubna, předpokládala bych, že to i tak mohou stihnout. Moje venkovní zatím teprve mírně raší. A breba teď opadává hodně lidem - kvůli velkým teplotním výkyvům.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Fíkovník

Příspěvekod Tom » 19 dub 2024, 10:26

No taky mě bude mrzet jak začne opadávat breba,jak bylo zmíněno,jsem začátečník..Prej pěstování fíku není náročné,za mě teda je a hodně...To s mojima palmama v zemi je to naprostá pohoda,oproti fíku,pokud
teda funguje elektřina když pořadně v zimě mrzne.... :D
Tom
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 16
Registrován: 16 dub 2024, 16:10
Bydliště: Vsetín 402 m.n.m

Re: Fíkovník

Příspěvekod EQS » 19 dub 2024, 11:02

Tu dole to bolo tesne: +0.2 - snad to nebude horsie..

Vcera som bol kuk v Nitre - vsetko pripravene :)

Obrázek

Obrázek

Obrázek
EQS
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 22
Registrován: 31 srp 2022, 11:57
Bydliště: Svätoplukovo, okres Nitra (146 m n. m.)

Re: Fíkovník

Příspěvekod EvaOstrava » 19 dub 2024, 11:18

Tom píše:No taky mě bude mrzet jak začne opadávat breba,jak bylo zmíněno,jsem začátečník..Prej pěstování fíku není náročné,za mě teda je a hodně.

No, když si člověk v chladných oblastech vymyslí pěstovat teplomilné rostliny, tak co může čekat. :D Breba ti určitě neopadne. A na to, že jsi začátečník, máš mnohem lepší výsledky než já. A to mám EBTPálavy už 7 let, ale tolik fíků jsem ještě nikdy nesklidila. S6
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků

cron