Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod Georg » 15 kvě 2023, 12:19

Petr z H

Cožeee? Vy máte máte doma až 30 keřů ? :lol: No jsem zatím začátečník a koupil jsem si 2. I když do budoucna plánuju si pořídit i další. No s tím přikrýváním, nepřikrýváním, to je podle mě trochu loterie, může Vám do toho něco přijít, přijde najednou velký mráz a už to nestihnete. Ale na druhé straně, máte pravdu, že při takovém množství se risk může i vyplatit. S14
A mohu se zeptat, jaké kultivary byste mi mohl doporučit pro pěstování venku?
Georg
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 11
Registrován: 09 kvě 2023, 08:39

Re: Fíkovník

Příspěvekod Georg » 15 kvě 2023, 12:22

EvaOstrava

Děkuji za příspěvěk. I ten koš by se hodil. Tam je ale zase otátka, že bude časem korodovat a jednoho dne se může rozpadnout, ale to už je jiná věc. Účel by splnil S6
Georg
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 11
Registrován: 09 kvě 2023, 08:39

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 15 kvě 2023, 13:06

Georg píše:
Díval jsem se v jednom zahradnictví na květináče a potom mě zaujal jeden koš z umělého hmoty.
Ideálně by bylo potřeba takových nádob (košů) vícero velikostí, jak by postupně rostlina rostla a sílila. Navrhoval bych tento způsob pěstování až u dospělejší rostliny, až by kořenový systém spolehlivě vyplnil obsah zmíněného koše. Přiznávám, že manipulace s rostlinou je v tomto případě trochu fyzicky náročná a vyžaduje trochu chlapské síly


Také by to určitě šlo. Drátěný i plastový koš s oky jsem zavrhla z důvodu horšího vykopávání, kořeny porostou ven po celém obvodu a vyndat to ze země bude fuška, jedině dát dovnitř netkanou textilii a v té udělat otvory. To jsou jednodušší ty látkové. Textilii pevnější béžovou používám do země, vykopu díru, vložím textilii s otvory, zasypu hlínou vložím fíkovník a dosypu. Dobře se vykopává, no pak skládám do sklepa do černých stavebních kalfasů. Dobře se v nich udržuje vlhko. Hlavně to takto dělám u mladých rostlin k omezení kořenového balu do určitého prostoru. Mám 35 rostlin tak zvažuji co nejjednodušší způsob.
Z důvodu manipulace jsem nakonec zvolila látkové květináče s uchy, dovolím kořenům prorůst ven jen na cca 4 místech a při vykopávání jen přeseknu svazky kořenů. Velikost a váha balu je pro mně z hlediska nutnosti nošení do pískovcového sklepa točitými schody zásadní. Větší než cca 20 litrů mám jen 2 (35 litrů) a to už je těžké. Letos zůstanou trvale zakopány v zimě ve skleníku bez možnosti prorůst ven.. Jinak používám kokosová vlákna a zeminu lehkou na citrusy a nechávám před nošením vyschnout, aby byly lehké. Pak to není problém.
Letos zkusím nechat pár kusů v 10 l s většími otvory. Manipulace bude zase lehčí. Viděla jsem nějaké video, jak takhle pán stěhuje větší fíkovníky v 5 l základu. Co se podaří vykopat kořeny oklepne a ve sklepě obalí jutou a naskládá těsně k sobě...
Vyzkoušejte, a určitě najdete způsob pro sebe. také když jsem to začala zkoušet, pár lidí mi psalo, že to nejde fíkovníky jen tak osekat kořeny a vykopat a ano, jde to. Jen ta breba má tendenci u kontejnerovaných více opadávat, důsledně zaštipujte vrcholky větví v zimě. Letos jsem to chtěla vyzkoušet, nezaštípla a náznaky breby, malinké kuličky mi skoro úplně všechny zaschly a rostliny vyrazily nové výhony na letní násadu.. Takže příští rok zaštipuji vše.
A co se týká fíkovníků v zemi, zkoušela jsem BT i Veselský, no výsledky nic moc. Letos tam zůstala dvěma vrstvami se vzduchovou mezerou zabalená 2 letá Peretta a má jeden plod. Letos u zdi stejně zabalím LdA a Desert King a další dva no name ETB na zkoušku. Ty mobilní na letní násadu jsou lepší z toho důvodu, že je na podzim stěhuji do skleníku a sklízím do začátku listopadu, pokud je slunce a tepleji.
Držím pěsti ať máte brzy úrodu.
Naposledy upravil Hanele12 dne 15 kvě 2023, 13:26, celkově upraveno 1
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 728
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Petr z H. » 15 kvě 2023, 13:14

Georg píše:Petr z H
No s tím přikrýváním, nepřikrýváním, to je podle mě trochu loterie, může Vám do toho něco přijít, přijde najednou velký mráz a už to nestihnete. Ale na druhé straně, máte pravdu, že při takovém množství se risk může i vyplatit.
A mohu se zeptat, jaké kultivary byste mi mohl doporučit pro pěstování venku?


Předpovědi jsou celkem přesné a příchod velkýcm mrazů není nečekaný, vždy je pár dní prostor na to stihnout keře přikrýt.

Doporučil bych určitě Perretu, té stíhá dozrát breba i letní násada vždy. Nějakou ukázku odolnosti už jsem sem dával: http://www.kiwiforum.cz/forum/viewtopic.php?f=23&t=358&start=225#p115366
Ale určitě bych se inspiroval na Michalových stránkách http://www.plnazahrada.cz, kde má rady na pěstování i doporučení odrůd dle termínu dozrávání atd.
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 352
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Luk » 15 kvě 2023, 15:37

Vyvrtat díry do květináče, kýblu. Dát do jámy a obsypat mulčem. Na zimu bych ho do té jámy položil na bok a zasypal a na jaře zase narovnal. Takový krechtový způsob. Alespoň první roky, než zesílí.
Luk
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 244
Registrován: 18 dub 2019, 18:23
Bydliště: Břeclav 158 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaaja-el » 19 kvě 2023, 08:24

Moonvile, co je to za odrůdu UPF, zmiňovanou zde?
http://www.plnazahrada.cz/clanky/projek ... ovniku.php
Nemohu pod tímto označením nic vygooglovat.
Uživatelský avatar
kaaja-el
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 187
Registrován: 23 dub 2022, 10:00
Bydliště: Nýřanská černouhelná pánev, 350mnm.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 19 kvě 2023, 09:38

Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4123
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaaja-el » 19 kvě 2023, 10:40

3 fíky za jedním listem, to si ani neumím představit:-)
Uživatelský avatar
kaaja-el
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 187
Registrován: 23 dub 2022, 10:00
Bydliště: Nýřanská černouhelná pánev, 350mnm.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 19 kvě 2023, 11:56

Minulou sezónu to dělal, ale zrálo to bohužel v době, kdy neustále mrholilo a ty fíky pak stály za prd, protože mají velké otevřené oko.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4123
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Satan » 22 kvě 2023, 20:18

Peretta po 8 letech první fík.
Obrázek

Obrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod EvaOstrava » 22 kvě 2023, 20:33

No prosím, kdo počká se dočká. S9
Já jsem se dnes zase dočkala toho, že mi opadla spousta breby poměrně velké. Asi jí bylo na stromku moc horko, tak se šla ochladit na zem. :?
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 943
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Fíkovník

Příspěvekod ivan » 22 kvě 2023, 22:26

Tých pár ks breby čo nezmrzlo v marci- v týchto posledných teplých dňoch pekne narástli:
Obrázek
(sú v takej veľkosti- ako tie v centre mesta pred 2 týždňami)- t.j. oneskorenie 2 týždne je dosť- vzhľadom na nahadzovanie (a zrenie letnej úrody)- je rozdiel či začína 2 úroda zrieť ešte v auguste- alebo až v septembri(v septembri sa rapídne "láme" počasie...)
- brebu mi figovníky nezhadzujú- čo nezmrzne (cca vo veľkosti hrášku) v marci a apríli- to sa už udrží...(ale sú to staré kríky v zemi, mladé kríky možno brebu zhadzujú)- v črepníkku som mal 1 figovník- ten brebu a aj letnú násadu nikdy neudržal- bol to len pokus o pestovanie v črepníku- ...v črepníku figy pestovať neviem :P
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1816
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Jožka » 23 kvě 2023, 06:51

BT a Francesco.
Obrázek

Obrázek
Jožka
generál
generál
 
Příspěvky: 1212
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod nene » 23 kvě 2023, 07:25

Jožka - naše venkovní fíkovníky na jihu, po letošním jaru, vypadají hůř - 80% pupenů se budí velmi neochotně a pokrouceně, namrzly. Je to do výšky asi tak metr až metr a půl, ty nejvyšší větve nahoře ale raší bez problémů a drží zatím i brebu.Úplně zmrzlé konečky jsou jen na několika nevyzrálých loňských výhonech, zima byla milostivá, jaro to pokazilo :( .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Fíkovník

Příspěvekod kasta » 23 kvě 2023, 08:41

můj BT v Praze před domem brebu pořád drží
Obrázek
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1361
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků