Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 30 kvě 2022, 17:58

On fíkovník k vyrašení žádné pupeny nepotřebuje. Když odstraníš vrcholový, tak vyrazí z nějakého záložního "listového" a nebo prostě kdekoli z boku výhonu.
Když se to na zimu hluboko seřízne tak to taky potom vyraší, akorát to trvá o něco déle, vrcholový pupen má extra rychlý start.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4102
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Petr z H. » 30 kvě 2022, 21:42

moonvil píše:Nejlepší je prostě mít takovou rostlinu v zemi a hotovo.


Pravda pravdoucí. :wink:


Obrázek
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 352
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod dzani696 » 31 kvě 2022, 06:18

Breba u mňa:
Obrázek

Obrázek taktiež v zemi.
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 880
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod gr81 » 31 kvě 2022, 10:45

moonvil píše:On fíkovník k vyrašení žádné pupeny nepotřebuje. Když odstraníš vrcholový, tak vyrazí z nějakého záložního "listového" a nebo prostě kdekoli z boku výhonu.
Když se to na zimu hluboko seřízne tak to taky potom vyraší, akorát to trvá o něco déle, vrcholový pupen má extra rychlý start.

Ono je to vždy z nějakého pupenu, jen tak z klacku mezi listy to nevyrazí. (neznám rostlinu, co by to zvádla). Ale třeba v "úžlabí" větvičky je těch pupenů v záloze spousta.
gr81
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 244
Registrován: 13 zář 2020, 14:05
Bydliště: Praha

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 31 kvě 2022, 10:59

No jo, já mám také většinu v zemi, teď už celkem dost, zvlášť po letošní nové výsadbě. Ale chci nechat 2 květináčovky jako zálohu na špatné roky. Třeba minulý rok bych bez těch květináčovek plně vyzrálý kvalitní fík snad ani neochutnal. A to se pak pár kousků z květináčovek na ochutnání náramně hodí.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3823
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 31 kvě 2022, 11:36

Také jsem s brebou nedopadla, i když jsem se snažila na brebu loni výhony pěstovat. U venkovního 3 letého BT stejně omrzly konce a mám tam 2 kusy (minulý rok kontejner cca 15). Další odrůdy, kde vše opadalo až na cca 1-2 kusy, na podzim a ještě v únoru malinké zárodky fíků z neznámě příčiny zaschly - Veselský (šel ze země do kontejneru v prosinci do sklepa), Trnavský, Becane, Trojano (obr stromek no zase vše pustil), Nin ZS a ETB nic... Tak jsem z toho taky rozhozená, jen na chudince Pálavě, co byla tak mizerně vykopnutá, drží zatím cca 15 ks... a na Celeste malé 5 kusů. Tak snad se povede letní...
Mohu se zeptat na LdA? Udržel brebu? Dala jsem do země.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 726
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Petr z H. » 31 kvě 2022, 12:18

gr81 píše:Ono je to vždy z nějakého pupenu, jen tak z klacku mezi listy to nevyrazí. (neznám rostlinu, co by to zvádla)


Samozřejmě, že vyraší jen tak z kmene. Dělá to tak každá dřevina, která je hluboce seřezána - nové výhony vyraší z holého kmene. Jak fíkovník (třeba po omrznutí až k zemi po několikaleté dřevo), tak jakákoli dřevina po razantním seřezání (viz vyrašení starých stromů oříznutých až na kmen).
A typickým příkladem je vrba, která se řeže "na hlavu", nebo třeba i moruše (blízce příbuzná fíkovníku, stejná čeleď: morušovníkovité), která se také řeže na hlavu.
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 352
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 31 kvě 2022, 12:47

Ano, vyrazí to i normálně z kmenu z hladké kůry, kde není žádný náznak očka.
Stejně tak se na jakémkoli místě objeví kořen, když tam déle působí vlhkost (metoda "air layer").
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4102
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod nene » 01 čer 2022, 21:44

Slíbili jsme dobrému člověku, že dáme vědět, až nám zarodí SDčko. Tímto plníme slib a ještě jednou moc děkujeme.

Obrázek
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4255
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 02 čer 2022, 11:47

nene píše:Slíbili jsme dobrému člověku, že dáme vědět, až nám zarodí SDčko. Tímto plníme slib a ještě jednou moc děkujeme.

Obrázek


To je nádhera. A mohu se zeptat, to ohrazení v zemi pro kořeny, to jsou ty plechy, jak jsme si psaly, nebo plastový obrubník?
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 726
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod nene » 02 čer 2022, 12:04

Hanele:
Původně to bylo nějaké ohřívání vody do bazénu (plastové "cosi" s dírkama, kde protékala voda). Protože bazén jsme proměnili na zásobárnu vody pro zahradu (s lekníny a žábami), tak nám to bylo k ničemu... Takže jsme to využili původně jako ochranu před krtky, abychom na zahradě aspoň něco vypěstovali. Byly z toho dva záhonky, hloubka asi 60cm, dole pletivo. No a jeden jsme "obětovali" na tři fíkovníky - je tam na dvou metrech Lídlovník (kupovaný jako Rouge de Bordeaux), Becane a SDčko. Ale další máme i v těch plechových ohrádkách (dva) - RdB a Lídlák (kupovaný jako Sultani), HCčko v plastovém kýblu (ten zlikvidovalo po prvním roce a vydalo se kořeny do okolí bez jakéhokoli omezení), zbytek volně.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4255
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 06 čer 2022, 08:32

Nene díky za info.
Vcera mně překvapil Nin ZS. Již na podzim měl 4 velké plody, zimován ve sklepě, neuzrály, byly zelené, pak začaly žloutnout, a já si myslela že opadnou jako třeba u ostatních přezimovaných fíků, ale udržel je a včera jsem utrhla prvni letošní fík. Ne úplně top jako v létě, ale sladký a šťavnatý byl. Stejně Tak se mi podařilo před týdnem utrhnout Trnavský velkoplodý, byla o něco menší ale chuťově byl ještě lepší než tento.
A v inzerci nabízím nějaké větší fíkovníky, mám je 2x.


Obrázek
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 726
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod kasta » 06 čer 2022, 14:28

muj opecovavany Veselsky mel po vytazeni z kulny spoustu breby. ted ji vsechnu poshazoval a roste jako blazen. dnes jsem mu teda zastipal vsechny vyhony, abych ho pokrotil :) ale opravdu zacinam premyslet, ze mily Veselsky pujde do divociny a do kvetinace dam neco co vic na brebu, i kdyz jak pisete, je to nevyzpytatelny. BT cko bylo v zime venku bez zakryti, v dubnu jsem ho vykopal a presadil a breba porad drzi a zvetsuje se!
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1328
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 06 čer 2022, 14:45

Jasně, Veselský do země. Co už jiného...
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4102
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod kasta » 06 čer 2022, 18:56

moonvil píše:Jasně, Veselský do země. Co už jiného...


:) a je to presne tak jak naznacujes i na webu: na tomhle fikovniku jsem se to pekne naucil, ochutnal prvni plody, uzil si jak roste a ted mam chut se porozhlidnout po necem zajimavejsim. zatim tu mam v zaloze Znojemsky z Tropiku, tak uvidim jak si povede v 10l kvetinaci a kdyztak podedi ten priviligovany 40l sud.
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1328
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků