Choroby a škůdci

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod moonvil » 21 črc 2023, 14:15

Tady ještě pro názornost jedna fotka s výhonem napadeným nějakým typem roztočů. Nevím přesně co to bylo, nejspíš něco jiného než sviluška, protože ta zanechává odlišné stopy.
Může jít o tzv. 'fig mite', ale taky je možné, že na to přelozlo něco zdejšího, co se normálně přiživuje na jiném druhu než fíkovník. V každém případě to není okem viditelné, muselo by se to hodit
pod mikroskop.

Obrázek
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4085
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod nene » 21 črc 2023, 14:51

Před asi dvěma lety jsme tady vyděšeně naříkali nad lalokonosčí invazí ve skleníku, byly jich stovky. Po nocích jsme sbírali brouky a aplikovali jsme hlístice. Byli jsme velice pečliví při zalévání, bez ohledu na možnou plíseň u rajčat a paprik jsme disciplinovaně udržovali (podle návodu) celý skleník vlhký, zalívali jsme skoro pořád. Aplikovali jsme hlístice dvakrát - v červnu a pak znovu v září. Vloni jsme ve skleníku sebrali jen asi pět lalokáčů, letos už ani jednoho - listy u aky a jahod jsou neokousané.
Takže ano, funguje to, dá se jich zbavit..
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod Pokuston » 27 črc 2023, 21:30

Co to je ty malé bilé blechy co ožírají malé plůdky a konce výhonů? Nejak se to začíná přemnožovat
Pokuston
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 01 bře 2009, 15:29
Bydliště: okr. UH

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod EvaOstrava » 31 črc 2023, 07:28

Příspěvky o roztočích jsem přidala i sem, ať se mi to pak líp hledá.
kaossik píše:Ti roztoči jsou letos fakt síla. Asi jsem si s rostlinami zavlekl fakt dobrý oddíl. Jdou po plodech jak diví. Teď se začali objevovat i na Becane. Příští rok se to patrně neobejde bez postřiku akaricidy při rašení.Takhle má třeba zřízené plody Jaune

Obrázek
zbynda píše: Tohle je už dost nepěkný rozsah napadení. Doporučuji co nejříve ošetřit a následně pravidelně několikrát, i když už nebudou viditelné příznaky dalšího šíření. Tyhle potvory jsou neskutečně odolné. Navíc, když uz je to taková kalamita, budou rozlezlí po celé rostlině. Mohu doporučit SMC - Spider Mite Control, dá se sehnat i v ČR a pomáhá i proti těmto roztočům.
Zvážil bych také letos vůbec nedistribuovat řízky v zimě, pokud se nepodaří do podzimu se jich úplně zbavit. Zůstanou kokony v šupinách pupenů, a pak bez důkladné desinfekce řízků (kterou dělá málokdo), se budou šířit dále.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 897
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod Ondrej... » 31 črc 2023, 22:03

Dobrý den, doposud jsem kiwiforum roky jenom pročítal a díky široké škále informací a odpovědi na skoro každý problém, jsem neměl moc potřebu vkládat vlastní příspěvky.

Co mě ale letos zaujalo je problematika s roztoči na rostlinách fíkovníku. Podle příznaků zde popisovaných, mám podezření, že problém s roztoči mám i na mých rostlinách. Napadené větvičky vykazují slabý růst, listy jsou deformované a plody jsou na těchto letorostech nasazovány velmi neochotně a často s poškozením v podobě suchých skvrn na povrchu. Na některých větvičkách též pozoruji podélné rýhy s podobným poškozením, jako jsem popisoval u plodu. Doposud jsem tyto problémy přikládal virové mozaice, které jsou všechny rostliny v mé sbírce vystaveny. O roztočích jsem se dozvěděl až nedávno, když jsem zde viděl fotky nakažených rostlin. Dala by se přítomnost roztočů potvrdit na základě obrázků, které posílám? (Chápu, že pro 100% potvrzení by byl třeba mikroskop)

Díky.

Ondra

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Ondrej...
ouško
ouško
 
Příspěvky: 60
Registrován: 31 črc 2023, 17:05
Bydliště: Praha. zahrada: Třinec-Tyra, 525mnm

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod Stanley_51 » 31 črc 2023, 22:16

Ondrej... píše:Dobrý den,

Ahoj, vítám tě na kiwifóru. E5
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod Ondrej... » 31 črc 2023, 22:23

Děkuji za uvítání :)
Ondrej...
ouško
ouško
 
Příspěvky: 60
Registrován: 31 črc 2023, 17:05
Bydliště: Praha. zahrada: Třinec-Tyra, 525mnm

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod EvaOstrava » 02 srp 2023, 10:48

Ondrej... píše:Dala by se přítomnost roztočů potvrdit na základě obrázků, které posílám?

Pozoruji, že roztoči na fíkovnících jsou hodně častí. Mi se na některých vůbec neprojevili, ale nakazila se od nich rajčata. Takže, pokud existují účinné postřiky, tak je raději použít.

Ty dvojité (srostlé) fíky jsou jen občasná anomálie, nebo to mají na svědomí taky roztoči?
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 897
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod moonvil » 02 srp 2023, 11:23

Ty fotky nejsou úplně průkazné, ale něco tam pravděpodobně bude.
Na těchto silnějších větvích už roztoči moc škody nenapáchají, zajímavější by byl detail mladého zeleného výhonu.
Množství násady by roztoči ovlivnit neměli, tam budou potom jiné příčiny.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4085
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod Ondrej... » 02 srp 2023, 13:22

moonvil píše:Ty fotky nejsou úplně průkazné, ale něco tam pravděpodobně bude.
Na těchto silnějších větvích už roztoči moc škody nenapáchají, zajímavější by byl detail mladého zeleného výhonu.
Množství násady by roztoči ovlivnit neměli, tam budou potom jiné příčiny.


Dobře, děkuji Michale. Příznaky na zelených výhonech jsem zatím bohužel (spíš bohudík) nepozoroval. Většina kontejnerových rostlin má nové výhony prakticky lignifikované až po místo zaštípnutí a probouzející se růstové pupeny v průběhu sezóny vylamuju, aby rostlina zbytečně nedávala energii do růstu a tvorby plodů, které nemají šanci dozrát. Zrovna u téhle odrůdy, kterou jsem fotil, budu rád, když vůbec něco uzraje, je docela pozdní (Fico paradiso). Až budu na zahradě, zkontroluju rostliny, které rostou volně v půdě, protože ty nezaštipuju. Ohledně té násady plodů tam samozřejmě mohlo být mnoho dalších důvodů. Jak už jsem zmínil v předchozím příspěvku, tak všechny rostliny vykazují jisté známky mozaiky, ale může to být samozřejmě způsobeno i zastíněním nebo špatným řezem, nevím... Tyto výhony jsou většinou takové tenké (až zakrnělé) i když mají stejný počet listů jako výhony normální.

Díky

Ondra
Ondrej...
ouško
ouško
 
Příspěvky: 60
Registrován: 31 črc 2023, 17:05
Bydliště: Praha. zahrada: Třinec-Tyra, 525mnm

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod kaossik » 03 srp 2023, 13:35

Dnes jsem udělal průzkum rostlin na roztoče. Trochu jsem na téma nečetl, jedná se o skupinu "rust mites" tedy roztoči způsobující rez. Těžko říct, zda se u mě vyskytuje víc druhů nebo jsou rostliny jinak vnímavé k napadení. Spíše si ale myslím to druhé, jelikož mezi rostlinami, které považuji za zdroj nákazy a těmi nejvíc napadenými bylo řada těch, na kterých nepozoruji prakticky žádné škody. Tohle asi bude hodně zajímat Hanele12, protože si myslím, že jsem si toho roztoče přivezl na rostlině NIN ZS loni. Tam si teď totiž vzpominám, že jsem poprvé viděl ty rezavé fleky na plodech, jen byly tři, dva odpadly a 1 masivně poškozený byl nepoživatelný. Jenže tehdy mezi tolika rostlinami jsem tomu nevěnoval žádnou zvláštní pozornost.

Teď v této fázi asi nemá smysl problém nějak řešit, protože docílit postřiku veškerých ploch listů a stonků je nemožné a tak postačí rostliny preventivně postříkat nějakým bioprostředkem, zkusil jsem neem azal a spruzit a zdá se, že k dalšímu postupu napadení nedochází.

Dobrou zprávou je,že "rust mites" by měli být velmi specifičtí čase výběru hostitele týká a tak nejspíš nebudou přežívat na ničem dalším. Nejlepší čas na vypořádání se s nimy bude po ořezu větví na začátku rašení, kdy se budou budit prezimující jedinci a budou se stahovat k rašícím pupenům. Pak je vhodný postřik ideálně 2 různými prostředky v nějakém časovém odstupu k prevenci rezistencí. Bohužel jak jsem zjistil, zdaleka ne každý akaricid fujguje na tento typ roztočů. Z toho co by mělo fungovat se dá sehnat Vertimec a ORTUS 5 SC (ten se mi povedlo sehnat jen na Slovensku).

Jinak co se vnímavosti týká tak to zdaleka nejvíc schytal Jaune, náznaky napadení vidím i na Becane a Negronne. NIN ZS letos kvůli radikálnímu řezu nenasadil, ale loni na tom byl asi nejhůře. Naopak Ronde de Bordeaux nejeví absolutně žádné známky napadení, stejně tak Campaniere a noname Pastilliere od moonvilla, Trnavský velkoplodý má zdeformované výhony a listy ale plody jsou v pořádku. Přesto to letos bude asi bolet jelikož z obou rostlin Jaune jsem loni sklidil téměř polovinu všech fíků.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1184
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod moonvil » 03 srp 2023, 14:15

Rust mites teda slyším poprvé. Máš nějaký zdroj, kde by to bylo blíže popsané?
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4085
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod kaossik » 03 srp 2023, 14:43

Fig mite je druh Eriophyes ficus a ten náleží do skupiny eriophyid mites, rust mites je jen jedna přezdívka roztočů z této skupiny, pěkný popis je na tomto PDF souboru:

http://www.plantgrower.org/uploads/6/5/5/4/65545169/181232.pdf
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1184
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod kaaja-el » 03 srp 2023, 19:07

Když to tu tak čtu, tak mi začíná připadat, že řízky od moonvila, co jsem je minulou sezónu vyházel kvůli FMV měly jen roztoče. Letos se mi stejné fleky udělaly na Mičurinovi od Palmi.bg, zkouším na ně champion, tak uvidíme. Zatím se mi díky přílišné horlivosti podařilo spálit jeden vrcholový pupen.
Uživatelský avatar
kaaja-el
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 183
Registrován: 23 dub 2022, 10:00
Bydliště: Nýřanská černouhelná pánev, 350mnm.

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod Hanele12 » 03 srp 2023, 20:41

kaossik píše:..Tohle asi bude hodně zajímat Hanele12, protože si myslím, že jsem si toho roztoče přivezl na rostlině NIN ZS loni. Tam si teď totiž vzpominám, že jsem poprvé viděl ty rezavé fleky na plodech, jen byly tři, dva odpadly .

To mně moc mrzí.
Ano začínám se domnívat, že primárně NIN ZS je zdroj. Byl od jakziva tak nějak mizerný s fleky, ale při své neznalosti jsem to považovala za mozaiku. A když jsem je zazimovala a těsně vedle sebe v jedné nádobě nacpané k sobě tak jsem vysledovat kam se mi to přeneslo. Dotýkaly se větvemi. Taky jsem si vzpomněla, ze mi loni jeden pěstitel psal, kdyz jsme si psali o různých odrůdách, že Nin úplně zlikvidoval, protože byl celý divný , pokroucený a nerostl. Já jsem ho letos umístila úplně zvlášť a pokud ani teď nesklidim nic půjde pryč. Zatím nasazené fíky zloutnou a z části opadávají. Uz se s nim nechci tahat zůstane venku i v zimě..
Nakažené nejvíc mám Veselský , M 10, Saĺs a Campaniere a Becane. TV jen listy plody bez příznaků, tam je to spíš obyčejná rez.
Zajímalo by mne, zda se ti roztoči projevují i tím, že mám některých krásně nasazené zaštipnuté větve s plody, ale nové výhony netvoří. Asi spíš nedostatek hnojiva.
Postřik Vermitec se mi velmi osvědčil až na to Veselský Becane ty jsou na tom nejhůřt mají zase čerstvé ďobance na fících. Ostatní ošetřené vyrašily nové nepoškozené nezkroucené listy a plody ok.
Naprosto zdravé a ok je Desert King ten je letos úžasný, Negronne, Jaune, Rdb, WM. a prakticky i ostani až na 3 různé no name ETB ty jsou taky nějaké divné.
Snad se přenášejí jen dotykem. Co se nedotýkalo je ok.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků