Choroby a škůdci

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod kaossik » 03 srp 2023, 20:49

Já si myslím, že nemá smysl hodnotit NIN ZS dokud nebude na jaře postříkaný akaricidem, mnohem horší mohou být odrůdy, které jsou proti vlivu roztočů rezistentní a mohou fungovat jako roznašeči.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1184
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod Hanele12 » 03 srp 2023, 20:53

Aha uvidíme. Možná je ten Nin extrémně citlivý. No stejně jsem z něj za 4 roky sklidila jen jeden jedlý fík a to brebu. Prostě mi nefunguje. Ošetrila jsem všechny a zítra budu po druhé.
Platí od teď zásada, nedotýkat listy a větvemi...
Takhle to vypadá např. u mně s nejhorším Becane, Veselský, LdA ( to jsem zapomněla) a no name. Jestli je to tedy roztoč a né mozaika.
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod kaossik » 03 srp 2023, 21:04

1. je mozaika
2. je mozaika ale plodu vidím rezavý flek tak možná i roztoč.
3+4. jsou roztoči.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1184
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod Hanele12 » 03 srp 2023, 21:47

Becane na postřik Vermitecem nereagoval, oproti jiným co vyrazily pěkné zelené listy tady pořád nic. Já to Becane bez mozaiky snad neseženu. To už je 3 pokus.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod EvaOstrava » 04 srp 2023, 09:54

Jak jsou roztoči mrazuvzdorní? Máte je někdo i na rostlinách zasazených v zemi - nebalených v zimě či balených?
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 897
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod dzani696 » 04 srp 2023, 10:04

Ja na svojích venkovních a ani na tých čo sú v kvetináčoch nič takéto nepozorujem.Ale to asi len preto že sa tým nezaoberám.Figovník plodí a zároveň vyzerá dobre,tak to neriešim.Až na FRANCUESCA ale to pripisujem vode. Niekde som čítal že tu rez spôsobuje aj čerstvá voda z rieky.A asi na tom niečo bude lebo to je jediný fig čo zalievam vodou z rieky a má škvrny na listoch.
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 878
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod moonvil » 04 srp 2023, 13:07

Rez je normální houbová choroba, objevuje se hlavně ve skleníku nebo v období, kdy je venku dlouhodobě vlhko. S vodou z řeky to nebude mít nic společného, ty spóry jsou všude v substrátu, mulči, rozšíří se normálně větrem. Některé odrůdy tím netrpí vůbec, jiné rezaví celkem ochotně.
Roztoči jsou solidně odolní, mráz kolem -10C je nezničí, nevím přesně kde mají své limity, ale řekl bych, že dřív umrzne ten fíkovník než zakuklený roztoč.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4085
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod Franz » 04 srp 2023, 14:30

a zkoušeli jste někdo Typhlodromus pyri je to celkem slušný polyfág před pár lety jsem měl každý rok svilušky na argutách a od té doby mám pokoj
Franz
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 420
Registrován: 28 čer 2012, 07:25
Bydliště: Hranice 240 m.n.m

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod EvaOstrava » 05 srp 2023, 08:58

Ten dravý roztoč by se mi líbil víc než postřiky, pokud sežere všechny druhy roztočů.
Je jasné, že mráz roztočům asi moc nevadí, když tenhle se aplikuje na stromy v prosinci.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 897
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod Hanele12 » 05 srp 2023, 11:01

Také díky za tip. Určitě vyzkouším. Jediný problém je osobní odběr, není možné zaslat poštou.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod Franz » 05 srp 2023, 11:11

Má to jen chybu v tom, že se nesmí aplikovat insekticidy a přípravky na bázi síry pak je tam napořád nebo nějakou část vynechal ať se zase namnoží
Franz
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 420
Registrován: 28 čer 2012, 07:25
Bydliště: Hranice 240 m.n.m

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod Petr z H. » 07 srp 2023, 07:41

Nechci vám brát iluze, ale mnoho těch, kteří tohoto dravého roztoče zkoušeli, nedosáhli kýženého a byli zklamaní. Tak jen upozorňuji, že to není všelék a že to tak úplně dopadnout nemusí ...

https://zahrada.online/viewtopic.php?p=25239
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 351
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod moonvil » 07 srp 2023, 11:02

Phytoseiulus persimilis fungoval na svilušky ve skleníku celkem dobře. Letos jak jsem na jaře párkrát stříknul fíky Pyregardem, tak jsem zatím vevnitř svilušku neobjevil.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4085
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod nene » 11 srp 2023, 20:57

Ty mrchy ptačí nám do mrtě obraly Canadice - ještě úplně zelené kuličky, nebalili jsme ho minulý týden, protože nám přišlo, že je ještě víc než dost času - není. Berou všechno, co není moc velké a na barvě jim nezáleží. Načatý a z poloviny sezobaný je i Kišmiš a Glenora, na pergole z Venusky jsou jen prázdné střapce.
Objevili se i sršáni a vosy, ale zatím jsme nic moc poškozeného nenašli...zatím.
Přivezli jsme si přísadu raného zelí, že zkusíme, jestli nedoroste. Sadbovač s deseti rostlinkama jsme položili na studnu hned u vchodu a seběhli se podívat na zahradu. Po čtvrt hodině bylo v sadbovači jen osm rostlinek z deseti a další dvě naklované a zlomené.
V síti u borůvek tři mrtví kosi, další tři ptáci poletovali ve vedlejší síti. Pod netkankou u Chandlera jeden kos.
Konečně se ale objevili netopýři, bývalo jich tu spousta, letos to byli naši první dva. Velcí.
Krtek je tentokrát na zahradě kupodivu jen jeden, malý, to nebude problém. Od jara už jich tu bylo kolem patnácti.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod nene » 12 srp 2023, 12:29

Od rána balíme zbylé hrozny a největší fíky do pytlíků. My balíme na jedné straně, kos si pochutnává o tři metry dál a odehnat ho je skoro nemožné. Co se to děje? Argument o hladu neobstojí - na zemi se válí kilogramy spadlých zralých letních jablek, žízeň ta tady taky naprosto nepřichází do úvahy. Ty hrozny jsou většinou totálně zelené, kyselé tak, že je ani manželka ještě neochutnává. A přesto jsou obrané do hola. Ptáci se chovají naprosto nepřiměřeně, vůbec se nebojí, nulový respekt, jsou jak zfetovaní. :shock:
Jo a do rána zmizela, tentokrát už ze záhonu, další sazenička zelí - chápete to někdo? Kolem zeleno jak v době trifidů a oni - chcou nás prostě na...štvat, že jo?
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 33 návštevníků