Choroby a škůdci

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod gr81 » 16 lis 2021, 20:13

tak už ani fíky nebudou bio :(
Blbý je, že s fíkovníky nikdo v příbaláku nepočítá, takže kdoví jaké jsou u insekticidů ochranné lhůty.
gr81
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 224
Registrován: 13 zář 2020, 14:05
Bydliště: Praha

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 16 lis 2021, 20:43

Na listomolku funguje Lepinox, takže netřeba trápit se s insekticidy.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1158
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod vrba » 16 lis 2021, 23:35

Molověnka fíkovníková (Choreutis nemorana), drobný motýlek z čeledi molověnkovitých, slovensky listomolka, více zde https://lepiforum.org/wiki/page/Choreutis_nemorana. Původní je v jižní Evropě. Letos v srpnu jsem její výskyt poprvé pozoroval v ČR ve Znojmě - Hradišti. Bylo to na velice starém fíkovníku, jehož původ podle majitele sahá ještě do doby německého osídlení pohraničí, tzn. do počátku 20 stol. Kmen není původní, byl již několikrát seříznut z důvodu vymrznutí nebo proto, že přerostl a těsně u domu prostě překážel. Od země však vždy obrazil. Při návštěvě Znojma jej každoročně sleduji již asi 10 let a napaden ještě nebyl. Housenky jsem v zápředcích na listech nenašel, zřejmě již byly zakuklené. Napaden byl i další starý fíkovník v areálu Lesů ČR o několik set metrů dále. Ve Znojmě již bude napadeno mnohem více fíkovníků a na jižní Moravě se tedy škůdce masivně šíří. Ovšem domnívám se, že se k nám nerozšířil samovolně, ale z importovaných rostlin. Fíkovníky u nás volně v přírodě nerostou, pěstovány jsou pouze v umělých výsadbách. Vzdálenost mezi jednotlivými fíkovníky tak může být i desítky kilometrů a malý motýlek velikosti mola ji nedokáže překonat vlastními silami. Ovšem stačí dovézt jeden napadený fíkovník do Znojma, Brna, Mikulova atd. a motýl se rozšíří do širokého okolí ve vzdálenosti několika kilometrů. Ovšem bariéru bez fíkovníků v desítkách kilometrů již nepřekoná. Zahradnické supermarkety jsou plné importů z jižní Evropy a v Čechách (zejména v Praze) se proto jistě brzy objeví rovněž. Fotky jsou ze Znojma, 25.8.21. Pro fíkovníky však nepředstavuje velký problém, protože nezpůsobuje holožíry, pouze vyžírá pletiva listů mezi žilkami. Fíkovník tedy nezničí, při silnějším napadení snad pouze sníží plodnost. U menších fíkovníků lze molověnku likvidovat ručním otrháním listů se zápředky housenek nebo zamáčknutím housenky v zápředku.
Obrázek

Obrázek
vrba
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 4
Registrován: 08 lis 2021, 14:37

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 17 lis 2021, 09:06

gr81 píše:tak už ani fíky nebudou bio :(
Blbý je, že s fíkovníky nikdo v příbaláku nepočítá, takže kdoví jaké jsou u insekticidů ochranné lhůty.


Ze všech chorob a škůdců, co zlobí na fíkovnících, mi tohle přijde jako nejméně nebezpečné, na insekticidy to zatím rozhodně nevypadá.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4031
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod longr » 18 lis 2021, 16:08

Já už měl molověnku loni, letos jí přibylo. Stříkat to nebudu, zatím to fíky ani nepocítily. Když si všimnu a mám čas, tak ty housenky v listu rozmáčknu. I ptáčci sem tam nějakou zobnou.
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 355
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod meyer » 23 lis 2021, 16:09

vrba
Letos jsem se s tím škůdcem setkal na Znojemsku, proto jsem o tom napsal zmínku. Díky za bližší výklad. S20
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod nene » 09 pro 2021, 13:54

nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod meyer » 14 led 2022, 16:10

Nene, koukl jsem na ten odkaz, to je o kůrovci ořešákovém. To je také další hrozba, v Čechách zatím klid, ale asi bude problém až to přeleze Vysočinu. Tedy jestli.
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod meyer » 06 dub 2022, 09:50

Každý týden v pondělí mám antisviluškový den, dostávají tabák smíchaný s Nissorunem. Zatím je klid, ale je v podstatě zima takže až vyleze teplota výše bude se teprve vidět. 8)
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod moonvil » 06 dub 2022, 10:31

Každý týden Nissorun? Na řízkovance v krajním případě možná, ale u starších rostlin bych to nedělal.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4031
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod meyer » 06 dub 2022, 10:46

S tím souhlasím, jsou to řízkovanci.
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod gr81 » 06 dub 2022, 13:45

Na svilušky mi zabírá jen bio ochrana (Amblyseius cucumeris). Nissorun totálně selhává tak dva roky.
Ale určitě záleží na rezistenci toho kmene.
gr81
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 224
Registrován: 13 zář 2020, 14:05
Bydliště: Praha

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod J.K. » 06 dub 2022, 14:59

gr81 píše:Na svilušky mi zabírá jen bio ochrana (Amblyseius cucumeris).

Toto by ma dost zaujimalo. V akom prostredi roztoca pouzivas - sklenik, byt, alebo vonku? Ja som v skleniku skusal Typhlodromus aj Phytoseiulus, ale oboje len vyhodene peniaze...
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 521
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod EvaOstrava » 24 dub 2022, 12:27

minka píše:Letošní zimu se mi podařilo zlikvidovat smutnice úplně náhodou, protože jsem měla pověšenou mucholapku na potravinové moly a všimla jsem si za nějakou dobu, že mol žádný, ale obaleno smutnicemi. Ty žluté desky jsem nestačila kupovat a tahle mucholapka stojí 10kč. Taky je současně potřeba před výsadbou propařit zem. Moje masožravka ale nemá co do huby :D

Mohu potvrdit, na tu lepku na moly Feroset tetra se mi nachytalo mušek spousty. Včera jsem si koupila lepové šipky, abych je zapíchla do květináče. Jsou tam smutníce přímo uvedené. Ale hned jsem se na ni přilepila jen já, květináč, hlína a záclona, protože je s tím strašná manipulace. Jen mušky zatím odolávají. :?
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 848
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod Filipv » 02 kvě 2022, 08:49

Dobrý den,prosím o radu co s tím...viz hnědnutí listů na foto.
Jedná se o 4rostliny,na podzim řízky ze 2 fíkovníku rostoucích v Brně volně v zemi..pěstovány za oknem bez zn.choroby,cca před 14dny jsem je dal ven...parapet na terase,pod skleněnou strechou a na všech se objevily tyto fleky...já jsem poškozené lišty ostříhal...původně jsem myslel,že je to od slunce ale je to i na nových listech...
Co s tím?
Děkuji,jsou to moje první fíkovníky....
Obrázek
Filipv
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 1
Registrován: 01 kvě 2022, 08:36

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků