Choroby a škůdci

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod moonvil » 12 srp 2023, 13:04

Tohle pozoruji letos od začátku léta. Něco jim evidentně chybí, ale netuším co to je. Zralé fíky bych pochopil, ale rozklovaná zelená rajčata, naťuknuté. broskve tvrdé jak šutr, prostě všechno. Schválně čekám, kdy se ta havěť pustí do plodů na asiminách.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod Marek1970 » 12 srp 2023, 15:53

nene píše:Od rána balíme zbylé hrozny a největší fíky do pytlíků. My balíme na jedné straně, kos si pochutnává o tři metry dál a odehnat ho je skoro nemožné. Co se to děje? Argument o hladu neobstojí - na zemi se válí kilogramy spadlých zralých letních jablek, žízeň ta tady taky naprosto nepřichází do úvahy. Ty hrozny jsou většinou totálně zelené, kyselé tak, že je ani manželka ještě neochutnává. A přesto jsou obrané do hola. Ptáci se chovají naprosto nepřiměřeně, vůbec se nebojí, nulový respekt, jsou jak zfetovaní. :shock:
Jo a do rána zmizela, tentokrát už ze záhonu, další sazenička zelí - chápete to někdo? Kolem zeleno jak v době trifidů a oni - chcou nás prostě na...štvat, že jo?

U nás úplne rovnako. Všetko čo sa dalo som už zasieťkoval alebo uzavrel do organza vrecák potom ako mi asi pred troma týždňami škorce dohola obrali niekoľko koreňov úplne zeleného nezrelého hrozna a ozobali polovicu stromu neskoro zrejúceho ešte takmer úplne zeleného rakytníku.
Tento rok je to skutočne so škorcami extrém na aký si ani ja nepamätám. Môj názor je, že sú z dôvodu ich ochrany a pre ne vhodných podmienok, pravdepodobne extrémne premnožené. Také obrovské kŕdle aké vidím tento rok prelietavať nad hlavou som nikdy nevidel. Zvyčajne sa potom rozdelia na menšie kŕdle a tie lietajú z jednej záhrady na druhú, pričom po nich zostane len spúšť. U nás je škorec chránený a pokuta za jeho zastrelenie je 500,- EUR, takáto nezmyselná ochrana tohto lietajúceho potkana neprestane, kým ľudia a farmári nezačnú podávať hromadné žaloby na štát, za škody spáchané chráneným živočíchom.
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod Hofis » 12 srp 2023, 21:43

nene píše:...chcou nás prostě na...štvat, že jo?

Ano, také se přidám a postěžuji si. Dnes ráno jsem obhlížel krásně zralou brebu. Odpoledne se děti vracely z tábora, tak jsem si říkal, jak krásně to vyšlo, že budou mít zralé fíky. Všiml jsem si ale, že jeden je lehce naklovaný. Ale co, ať se nažerou, říkal jsem si. No, a odpoledne je jdu otrhat, a co nevidím, polovina z těch nejlepších fíků byla buď zcela nebo skoro sežraná, zbyly jen cáry. Oni jsou ty mrchy navíc i chytrý, a když viděli, že si je obhlížím, dokázali to do odpoledne hodně slušně zdecimovat, hajzli. U mě šlo ale především o malé ptáky, vrabce a sýkorky především, možná i červenku jsem na nich zahlídl... :x
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod Hanele12 » 16 srp 2023, 17:52

Tak po předchozích info o roztočich musím konstatovat, že po postřiku zůstal problém s Veselským a Saĺsem, ten tedy plodí úžasně no kapičky latexu zaschlé na plodech má viz. foto 2.
Nin ZS se neuvěřitelně vzpamatoval a má jedny z nejhezčích listů viz. první foto a po roztoči nikde ani památky.


Obrázek

Obrázek
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod Hanele12 » 12 zář 2023, 12:37

Dnes jsem zjistila, že mám jeden fikovnik e skleníku obalený puklicemi. Plody i listy. Co s tím? Vím že odněkud zlikvidovat poklice je hrozná věc...diky.

Obrázek
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod moonvil » 12 zář 2023, 13:42

No teď s tím nic moc dělat nejde. Počkej, až to po prvních mrazech shodí listy, všechny je posbírej a vyhoď. Pak uvidíš kolik puklic je na výhonech - ty buď manuálně odstranit nebo na jaře něčím stříknout.
Existují postřiky přímo na puklice a fungují - akorát je někdy potřeba postřik zopakovat.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod EvaOstrava » 12 zář 2023, 16:06

Puklice jsou potvory, pokud by byl fíkovník ještě malý, asi bych ho pak seřízla úplně a vyměnila shora hlínu.
Už se občas potýkám se "zájemci" o fíky- na parapetu se začaly objevovat vosy a každý zralý fík nakously. Ještě, že je vystrašil nafouknutý papírový sáček, který jsem dala do keře pod oknem.
S mravenci je to horší. Nastěhovali se přímo do nádoby a zralé plody jsou jimi úplně obsypané. Přemýšlela jsem, jak jim udělat vodní příkop. Funguje, ale nevím, jestli se fíkovníku líbí ten igelit na kmeni. Mám tam už jen dva plody, tak asi do zítřka.
Bude třeba vymyslet něco, aby nevlezli do nádob.
Obrázek
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 897
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod kaossik » 12 zář 2023, 16:41

Mravenci mi obvykle jen lížou nektar který teče z oka. Nic jiného mi naštěstí nedělali, jen člověk musel dávat pozor, aby nežral s fíky i mravence.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1184
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod Hanele12 » 13 zář 2023, 08:18

Mravence mám vyřešené hned posypeme práškem proti mravenců a je klid. Byli schopni probrat celý květináč.
Včera jsem vodou s kapkou jaru a oleje očistila plody i listy kde jsem je viděla a silně napadené listy otrhala. Kupodivu to byla nastěstí jedna větev ze 3 kosterních.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 725
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod EvaOstrava » 03 led 2024, 01:00

Zkoušel někdo použít plastovou sovu na plašení ptáků? Ve větru otáčí hlavu! Ani jsem nevěděla, že se ptáci sovy bojí. Existuje i dražší solární sova, které svítí oči a houká. (-: Ale to bych sousedům neudělala.
https://odpuzovace-zvirat.heureka.cz/ma ... /#recenze/
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 897
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod Petr z H. » 03 led 2024, 08:42

Dobrý pokus, ale jsem skeptický. Jednu zkušenost jsem už udělal - vyráběl jsem si a věšel siluety dravců, na kosy to nefungovalo ani náznakem. :wink:
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 351
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod nene » 03 led 2024, 09:29

Taky nedoporučujeme - ptáci jsou ve střehu jen chvíli, z bezpečí pozorují a když pochopí.... :wink:
A oni pochopí rychle. Pravda, sovu jsme nezkoušeli, cena nás odradila, ale máme za sebou siluety, několik maket dravcû..... jediné, co trochu pomohlo, je maketa letícího havrana - zavěšená na dlouhém provázku nad borůvkama, takže stačí trocha větru a hýbe se nad keřem. Pomohlo to i proti vrabcům ve fazolích. Ale kdybychom tam pověsili třeba kus igelitu, výsledek bude stejný.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod Luk » 03 led 2024, 16:49

Mám plastovou maketu jestřába. Ze začátku to šlo, pak si zvyknou i když se střídá umístění. Špačci jsou obezřetní, ale kosi to nezajímá. Možná zkusit maketu kočky. Jedině síť je 100%.
Luk
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 242
Registrován: 18 dub 2019, 18:23
Bydliště: Břeclav 158 m n. m.

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod EvaOstrava » 03 led 2024, 19:43

My jsme kdysi měli kocoura, který se choval jako maketa kočky. S oblibou spal pod borůvkou a nad ním vesele hodovali ptáci. Vůbec ho nezajímali.
Sova docela kočku připomíná.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 897
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Choroby a škůdci

Příspěvekod Ragnar » 11 úno 2024, 11:38

Aktuálně je možné na Biocontu koupit dravého roztoče, já to loni nestihl. Letos zkouším poprvé, takže uvidíme jestli to bude mít nějaký efekt.
Ragnar
nováček
nováček
 
Příspěvky: 114
Registrován: 06 kvě 2018, 21:23
Bydliště: Okolí Brna

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 28 návštevníků