Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod Jožka » 15 dub 2024, 11:00

Obrázek
Francesco
Obrázek
BT
Obrázek
Pereta
Jožka
generál
generál
 
Příspěvky: 1205
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Jožka » 15 dub 2024, 11:06

Evo to máš obrázky jen tak pro inspiraci. Lidlak údajně HC a Přibice se po zimě neobudili, počkám jestli vyraši z kořene nebo jestli je úplný konec. A co se týká toho Veselí tak majitel jej před domem zrušil.
Jožka
generál
generál
 
Příspěvky: 1205
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod meyer » 15 dub 2024, 15:06

Fíkovník pro Radka
kaossik píše:
Mě teda nepřipadá že by to někoho vyloženě dráždilo. Radek je takový maskot kiwifora, já mám jeho příspěvky rád, je to už takový folklór, mnohdy člověka překvapí co u něj dokáže umřít za rostliny, které člověk považuje za téměř nezničitelné, ale Radek to nějak zvládne Ne každý prostě má pro rostliny cit, občas si říkám, že si z nás možná jen dělá srandu. Ale upřímně se mi zdá, že už se lepší a já bych mu přál užít si i nějaký výsledek svého úsilí. Zrovna ten fikovník by mu zaplodit mohl a proto má smysl aby měl smysluplnou odrůdu. Já mu klidně i zakořeňím řízek Jaune, tedy pokud slíbí, že ho zasadí a nebude na něj sahat. Zajímalo by mě jak si tato odrůda povede ve volné půdě. Stále bych řekl že se hodně podceňuje, moonvill ji sice ze své sbírky vyřadil, ale v jeho případě to mohlo být specifickými podmínkami jeho pěstování, u mě je to celkem bezproblémová odrůda.

Už je jaro, tak mu zakořeněný řízek Jaune můžeš předat. Jinak už připadají do úvahy jen pražské varianty. S20
Naposledy upravil meyer dne 16 dub 2024, 09:06, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 590
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Fíkovník

Příspěvekod EvaOstrava » 15 dub 2024, 15:14

kasta píše:A jinak teda ideal je Veseli: odolny, hezky vypada, rezistentni k mozaice a nejvetsi sance, ze na nem neco dozraje.

Děkuji oběma za tipy. Můj Veselský tedy není vůči mozaice rezistentní, taky mě napadl.
Druhá nejlepší možnost je Peretta a první - vymluvit jí to úplně. :D
Loni jsem na zkoušku zasadila jeden noname Konvičkovník před jižní zeď domu a nepřikryla. Raší 5 cm nad zemí. Měli jsem minimum -17.
To je divné, že Jožkovi Příbice neraší. To je Pálava(?). Možná nějaký hladový hryzec?
Třeba je Francesco odolnější. Minulou zimu přežil bez omrznutí volně postavený a nepřikrytý v 6litrovém květináči i -15.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 901
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Fíkovník

Příspěvekod EvaOstrava » 15 dub 2024, 16:22

Jožka píše:Evo to máš obrázky jen tak pro inspiraci. Lidlak údajně HC a Přibice se po zimě neobudili, počkám jestli vyraši z kořene nebo jestli je úplný konec. A co se týká toho Veselí tak majitel jej před domem zrušil.

Teprve teď jsem se na ty fotky pořádně podívala. Francesco a BT vypadají na rostliny z obchodu množené in vitro, nebo se pletu? Pálava musela být řízkovanec a lídovník taky. Ono nakonec možná ty tkáňové kultury jsou odolnější, aspoň jsem to někde četla. V zimě je nezakrýváš?
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 901
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Fíkovník

Příspěvekod Jožka » 15 dub 2024, 17:26

EvaOstrava - fikovniky nezakryvam, udělal jsem to jen jednou a stejně při -15°C přemrzli ale byly to mladé rostliny. Francesco a BT jsou koupené ze zahradnictví Ostrožská nová ves. Pereta je z řízků od Moniky.
Jožka
generál
generál
 
Příspěvky: 1205
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 16 dub 2024, 00:03

EvaOstrava píše:Teprve teď jsem se na ty fotky pořádně podívala. Francesco a BT vypadají na rostliny z obchodu množené in vitro, nebo se pletu? Pálava musela být řízkovanec a lídovník taky. Ono nakonec možná ty tkáňové kultury jsou odolnější, aspoň jsem to někde četla. V zimě je nezakrýváš?


In vitro rostliny jsou úplně stejné jako řízkovanci, pouze s tím rozdílem, že při tomto způsobu množení se vytvoří čistá rostlina bez virů, která má ale chování semenáče - není dospělá a musí dospět. Jinak se vlastnosti rostliny nijak nemění.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1184
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod EvaOstrava » 16 dub 2024, 08:07

Myslím, že tu jsou určitá specifika. Už to, že řízek z in vitro rostliny často plodí dřív nebo líp než samotná rostlina, je zvláštní. Na té mojí LMF je to vidět. Řízek začíná vytvářet zárodky fíků a původní in vitro zatím zase nic.
A "semenáč" může být odolnější než řízkovanec. U Jožky je zajímavé, že mu neraší zrovna dva řízkovance, a in vitro vypadají výborně. Jasně, třeba mají horší umístění, jsou mladší, nebo si na nich smlsla myš.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 901
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Fíkovník

Příspěvekod kasta » 16 dub 2024, 08:25

Ja bych chtel touto cestou pochvalit moje Veseli/M10, ktere - ac zasazene na celodennim slunci - nenechalo se pocasim zmast a trpelive vyckava do zacatku kvetna. Takze je sance ze tech pristich XX dni prezije. Vedle postaveny RdB a Becane uz maji prvni listy (ale ty muzu nastesti odnest na pudu).

P.S. Evo, tos me prekvapila, ze tvoje Veseli ma mozaiku. Ja na nich nikdy nic nevidel. Na jinych odrudach se mi mozaika obcas ukaze, zadnou hygienu jsem nikdy nedodrzoval, byly casto uplne pohromade a Veseli cisty.

Veseli/M10 dnes
Obrázek
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1315
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Fíkovník

Příspěvekod Diana.Jerem » 16 dub 2024, 09:03

kasta píše:Ja bych chtel touto cestou pochvalit moje Veseli/M10, ktere - ac zasazene na celodennim slunci - nenechalo se pocasim zmast a trpelive vyckava do zacatku kvetna. Takze je sance ze tech pristich XX dni prezije.

Jsem na tom úplně stejně, moji fíci ještě netuší, že je jaro, jen jeden už malinko začíná pučet... Už jsem si oproti ostatním připadala dooost divně... :lol:
Michala
Uživatelský avatar
Diana.Jerem
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 850
Registrován: 13 úno 2013, 12:01
Bydliště: Písecko, 500 m n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Jožka » 16 dub 2024, 09:04

Obrázek
Morena ve skleníku.
Jožka
generál
generál
 
Příspěvky: 1205
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod kasta » 16 dub 2024, 10:33

Diana.Jerem píše:Jsem na tom úplně stejně, moji fíci ještě netuší, že je jaro, jen jeden už malinko začíná pučet... Už jsem si oproti ostatním připadala dooost divně... :lol:

V tomhle mame my v chladnejsich oblastech vyhodu. Ale zajimavy, ze muj novy RdB ktery jsem nijak nerychlil a je na stejnem miste od brezna, uz se rozjel naplno. Mozna jak byl celou zimu ve sklepe, kde nemrzlo, zmatlo ho to (mam pocit, ze i drsnost zimy se projevuje na tom, jak rychle se na jare probudi). U nej to nastesti nevadi, dam ho na pudu a pak bude mit aspon naskok.

RdB
Obrázek
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1315
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Fíkovník

Příspěvekod JirkaL » 16 dub 2024, 11:07

Můj panašovaný už se taky probudil
Obrázek
A další už se taky klubou
Obrázek

Obrázek
Ty v květináči půjdou odnést a ty v zemi musím přikrýt. BT je obsypán fíky.
JirkaL
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 27
Registrován: 10 dub 2024, 09:42

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 16 dub 2024, 13:12

JirkaL píše:Můj panašovaný už se taky probudil


Pokud je to přímo Panaché (těch panachovaných je ale v oběhu více), tak moc šancí na dozrání takto venku nemá. Je to extrémně pozdní odrůda a i ve skleníku začíná dozrávat až někdy v listopadu.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4087
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod JirkaL » 16 dub 2024, 15:46

Nooo, je na něm Panaché, tak uvidím. Kdyztak ho za dva roky vysvobodím půjde do květináče.
JirkaL
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 27
Registrován: 10 dub 2024, 09:42

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 29 návštevníků