Zimní ochrana fíkovníků

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod Jožka » 11 pro 2022, 16:55

gr81 - měl jsem zabaleno a stejně to zmrzlo až k zemi, tak plně souhlasím s tím že to nemá smysl balit.
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1176
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod kasta » 11 pro 2022, 17:30

ja delam vzdycky takovy tunel z pletiva a ten vysypu listim. mensi rostliny zasypu cely a vetsi aspon kolem kmene, u zeme. myslim, ze to listi docela podrzi teplo ze zeme, k zemi mi fikovnik za posledni 4 zimy jeste nikdy nevymrznul a predminulou zimu to u zeme pod -16 urcite parkrat spadlo.
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1213
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod kaossik » 11 pro 2022, 21:07

Jožka píše:gr81 - měl jsem zabaleno a stejně to zmrzlo až k zemi, tak plně souhlasím s tím že to nemá smysl balit.


Není zabaleno jako zabaleno, já když viděl ukázky toho jak lidi balí, tak se vůbec nedivím kolika to pomrzne.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1158
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod J.K. » 12 pro 2022, 07:41

Zabalene moze byt akokolvek, vzdy len izoluje, ale nezahrieva. Ako povedal gr81 - bez zdroja tepla je to pri dlhodobych mrazoch to zbytocne.
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 521
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod nene » 12 pro 2022, 09:32

Nejde jen o ten mráz, rozumné zabalení chrání i před ledovým větrem, před výkyvy teplot (slunce, mráz), nakrytí půdy rostlinným materiálem (čím víc, tím lépe) i nějaké to teplo zvládne vyrobit - někdy i ta desetina ve vhodný okamžik může pomoct.
Malé fíkovníky chráníme podobně jako psal Kasta. Velké aspoň kolem kořenů, a co nejvýš to jde - podle toho, co máme - cokoli ze zahrady, co by šlo do kontejneru na bioodpad (stonky jakonů, lilků, paprik, mochyní, listí....), skončí u fíkovníků. Nahoru větve z thújí - co kdyby náhodou napadl sníh a pomohl nám s tím chráněním .
Letos máme hodně keřů nechráněných, nebyl čas a hlavně už nebylo čím, přikrytá pořádně jsou jen mrňata a několik keřů na nejhorších místech zahrady - na jaře budeme mít srovnávací materiál :wink: .
Chyba je chránit fíkovníky zabalením, které nedýchá - první roky jsme byli snaživí a bylo to špatně - opravdu všechno promrzlo, pravděpodobně proto, že vlhko promrznutí vydatně napomohlo. Ideální na zakrytí rostlin na zimu je sníh napadaný na četině - ale kde ho vzít, že?
Nejlépe jsme dopadli v zimě, kdy jsme měli fíkovníky chráněné tak, jak to dělá Brano - pletivo kolem keře vycpané listím. No a samozřejmě potom vloni, kdy nemrzlo.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod J.K. » 12 pro 2022, 10:08

Proti napisanemu nic nenamietam. Hovoril som o "dlhodobych mrazoch" - napriklad celu noc hlboko pod kriticku hodnotu. Vtedy obalit samotnu korunu rastliny nepomoze. Teplo odniekal musi prichadzat. Najlepsie zo zeme, z muru za rastlinou a podobne.
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 521
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod nene » 12 pro 2022, 10:19

Jasně, rozumím, já jen pro upřesnění a ze zkušeností. Přesně - záleží na tom jak, kdy a kde - to zakrytí je v podstatě jen sichrování se ...a taky (hlavně?) kvůli pocitu, že člověk udělal, co mohl.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod kaossik » 12 pro 2022, 15:48

Šamla doporučoval větve fikovniků ohýbat k zemi (tomu musí odpovídat i pěstitelský tvar). Větve se přikolíkují, zasypou listím a překryjí plachtou. Fakt není balení jako balení, při takovém způsobu nedělají problém ani dlouhotrvající mrazy s poklesy pod -20°C.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1158
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod Hofis » 12 pro 2022, 16:31

Ale zato dělají problémy myši, či nějaká jiná podobná havěť, která je pak schopna komplet ožrat zelené vršky i s mladou ještě měkkou a šťavnatou kůrou. :) Jednou jsem to zkusil a už bych do toho znovu nešel. To je možná i lepší, když to pomrzne... :?
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod nene » 12 pro 2022, 17:22

Sákryš, právě jsi nám připomněl, že jsme úplně zapomněli dodat ke každému fíkovníku "krmení" pro myši :( . Zatím jsme ho tam měli každý rok (takové ty pevné velké kousky, ne granule, ty by se na jaře špatně odstraňovaly). Snad ty potvory mají ještě na záhonu dost mrkve (mají, podežraly nám celý záhon, tak jsme to tam nechali, nebyl čas to uklidit)....ale budeme to muset napravit.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod Jožka » 15 pro 2022, 18:24

Obrázek
Pereta bez zimní ochrany.
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1176
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod Satan » 15 pro 2022, 19:59

Fíkovníky na zimovišti ve sklepě budou tu do jara.
Obrázek

Obrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod Hanele12 » 29 led 2023, 11:09

Tak jsem letos zkusila zabalit fíkovník do dvou vrstev silné netkané textilie a doprostřed jsem postavila čidlo na měření teploty a už mám nějaké výsledky. Vždy je v zabalu tepleji, než venku, no naopak ve dne, když se oteplilo na např 6 stupňů v zábavu byl 1,5 stupně. Dnes v noci bylo u nás min. - 4,9 a v zábalu to v stejný čas nekleslo pod mínus dva a půl. Podrobnější data budou po zimě, komplet mi meteostanice načítá po 5 minutách teploty do dat. Stáhnu je a zpracuji grafy. Bohužel nemám data z mrazů v listopadu až z ledna.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 722
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod Jožka » 15 úno 2023, 12:05

Vsadil jsem na nezabalene fikovniky a zatím to vychází, snad už velké mrazy nepřijdou.
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1176
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Zimní ochrana fíkovníků

Příspěvekod mirka » 07 bře 2023, 12:39

Tak jsem tedy odzimovala venkovní fíkovníky, jde na nich vidět malá breba. Už by mrznout nemuselo, noční teploty se stále pohybují kolem 0°C
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1518
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků