Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 24 led 2022, 18:36

Ok, sorry, se sulkou žádné zkušenosti nemám, takže složení neznám, jen mě překvapila ta síra. Ale pokud je reakce zásaditá, tak se s tím určitě trochu hnojit dá. Ale kyselá půda a fíkovník jinak nejdou moc dohromady... :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3788
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod kasta » 24 led 2022, 18:45

Hofis píše:Ok, sorry, se sulkou žádné zkušenosti nemám, takže složení neznám, jen mě překvapila ta síra. Ale pokud je reakce zásaditá, tak se s tím určitě trochu hnojit dá. Ale kyselá půda a fíkovník jinak nejdou moc dohromady... :)


Ja zatim taky ne, jen ji mam doma a hledam, jak ji vyuzit :) Ted jsem ale zjistil, ze jsou ruzny sulky: Sulka Ca a Sulka K a ze se s ni ma hnojit mimo vegetacni sezonu, takze to vidim stejne jen na nejaky jednorazovy prikrmeni v dubnu az budu davat fikovnik ven a menit mu trochu pudu. Jinak je teda asi nejlepsi ten krystalon podzim, jak jsem tady pochopil. Dolomiticky vapenec nemam, ale resim to drti z vajecnych skorapek.
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1275
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 24 led 2022, 19:16

Jj, je jedno, jak tam k tomu ten várník dostaneš. Skořápky jsou ok, ale neobsahují na rozdíl od dolomitického vápence hořčík. A ten určitě také není úplně od věci.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3788
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Marek1970 » 27 led 2022, 11:37

Hanele12 píše:Tak se blíží jaro a přemýšlím o přesazování a řezu fíkovníků.
A u těchto nevím, co má smysl: Amatrice Casale, Blanche i White Marseiese (asi stejný druh), Julia fP, KOmen, Peretta, MDSS, Nin ZS, Romano Nero, Trojano, Saľs
Pokud můžete uvést své poznatky z těchto odrůd, jak je stříháte a zda breba uzraje a je chutná.

Vyjadrím sa k tým, ktoré mám:
White Marseilles - máva slušnú brebu aj hlavnú násadu, preto s rezom by som bol opatrný. Žiaľ figy z tejto odrody takmer nikomu z našej rodiny nechutia, preto uvažujem, či napriek jej inak dobrým vlastnostiam z pohľadu plodnosti a toho, že patrí medzi najskoršie odrody ju budem do budúcna ďalej pestovať. Chuť je však u každého individuálna a subjektívna a to aj v čase, preto určite túto odrodu ešte nezatracujem a nejaký rok dva jej ešte dám.
Peretta - výborná odroda ak je to ten správny "klon". Máva dostatok breby aj plodov hlavnej násady, ktoré mi však vonku ešte nedozreli. V skleníku bez problémov zreje aj hlavná a vonku patrí Peretta k tým mrazu odolnejším. Určite by som ju rezal minimálne, najlepšie vôbec nerezať aby zostalo čo najviac breby, ktorá je chuťovo výborná a asi na ňu by som sa zameral.
MDSS je predpokladám Madelaine des Deux Saisons (MdDS) - s ňou mám skúsenosti len malé. Minulý rok dala ako úplne prvá odroda pár kusov chuťovo výbornej breby a hlavnú nenasadila ani jeden jediný kus, čo sa mi nikdy u žiadneho figovníka čo dal brebu ešte nestalo (že vôbec hlavnú nenasadil). Preto som ju tento rok nezrezal a som zvedavý ako bude na tom tento rok s brebou, či bude opäť najskoršia zo všetkých. Ak bude breba dostatočná a aj skorá, tak ju následne asi hlboko zrežem a skúsim pestovať len na brebu (v skleníku by mali dúfam výhony po odplodení breby ešte narásť a aj niečo vyzrieť, uvidím).
Trojano som hlavnú rastlinu čo bola v skleníku už vyradil (mám ešte jednu mladú, ktorú ak jej nenájdem záujemcu, ktorému ju darujem, tak na jar tiež vyhodím). Dôvodom bolo neskoré zrenie (podobne ako Giacomo Verdino, ktoré som už tiež vyradil, kvôli tomu) ale najmä nejaká porucha kvôli ktorej mi 95 % breby aj hlavnej násady v úplne záverečnej fáze zretia znehodnotila plody tak, že ich bolo treba vyhodiť. Pestovať sa teda dá aj na brebu i keď jej bývalo oveľa menej ako hlavnej násady, ktorá bývala skutočne veľmi bohatá ale žiaľ kvôli poruche, ktorú spomína aj Michal na svojich stránkach som moc plodov z nej nepojedol.
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 27 led 2022, 13:57

K tomu Trojanu - ano, letní násada je opravdu pozdní, aktuálně to vypadá tak, že tuto odrůdu bude vhodné použít především na brebu. Hlavní rostlinu budu rovněž přeroubovávat.
Ta zmiňovaná "porucha" se po vykopání všech rostlin z přemokřeného jílu a umístění do kontejnerů již další rok neprojevila. Netýkalo se to u mě jen Trojana, ale řady dalších. Skoro jistě to tedy není problém odrůdy, nýbrž
důsledek nevhodných podmínek při pěstování ve volné půdě ve skleníku.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4060
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 27 led 2022, 15:30

Marek 1970
Děkuji za podrobný popis zkušeností.
Co se týká WM mám i velmi podobnou rostlinu pod názvem Blanche M, obě malé roční ještě ne plodily Měla jsem v úmyslu je vysadit vedle sebe a na jedno z velmi atraktivních míst u mě chráněných ale když jsem si přečetla už ne ojedinělý názor na jejich chuť tak asi ještě do země nepůjde a dám přednost Trnavskému a Longue ďA na brebu nebo kombinaci Veselí a M10.
MdDS je to tato odrůda, překlepla jsem se v textu. Loni jsem na ní měla čtyři kusy výborné breby která právě dozrála úplně jako první, no pak nic nenasadila. Jsem na ní trochu činila pokusy a Zkoušela jsem zahřížení příliš vysoko rozvětvené větve tak si myslím že i proto mi moc nerostla.
Trojano má nasazené mraky malinkatých 3 mmm plodů z minulého pozdního léta. Zdá se mi že začínají žloutnout tak uvidíme jestli tam opět nastane masivní propad.
Naposledy upravil Hanele12 dne 27 led 2022, 15:34, celkově upraveno 1
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 723
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 27 led 2022, 15:33

Chtěla jsem se také poradit mám tu masivně rostoucí ale nedobrý LSU Gold který u mě plodí plody sušší a bez chuti a to jak brebu tak podzimní úrodu, tak jsem přemýšlela že bych na něj naroubovala Becane, která naopak má výborné plody ale roste mi strašně málo. Myslíte že bujná podnož ovlivní i růst očka? A ještě prosím o radu Pokud by chtěla očkovat je praktické odstřihnout celý vršek rozvětvený a nechat jen pařízek a na ten očkovat?
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 723
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Stanley_51 » 27 led 2022, 15:44

Já tedy fíkovníky také neroubuji, ale očkuji. Je to podle mně praktičtější. Očkuji mezi dva pupeny do T a větev nechám normálně růst. Zatím se mi tento způsob očkováním osvědčil, rouby mi vždy zaschly.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9202
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Fíkovník

Příspěvekod Luk » 27 led 2022, 18:11

Marek1970 píše:White Marseile...Žiaľ figy z tejto odrody takmer nikomu z našej rodiny nechutia...

Můžeš tu chuť popsat?
Mně přijde taková hódně cukrová. Podobná v chuti mi přijde i zelená Bratislava 02.
Luk
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 242
Registrován: 18 dub 2019, 18:23
Bydliště: Břeclav 158 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Luk » 27 led 2022, 18:29

Nezkoušel někdo na menší rostliny v zemi nebo v květináči použít takovou tunelovou folii na rajčata?
Obrázek
Luk
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 242
Registrován: 18 dub 2019, 18:23
Bydliště: Břeclav 158 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Marek1970 » 27 led 2022, 18:32

Luk píše:Můžeš tu chuť popsat?

Tak to asi nie, na to skutočne nemám bunky. Keď ma ktokoľvek požiada a opísanie čohokoľvek, tak v tomto žiaľ mám zvyčajne len veľmi obmedzené schopnosti.
Skrátka v chuti WM nie je absolútne nič čo by ma zaujalo. Znovu ale zdôrazňujem, že to je môj individuálny pocit. Neviem opísať chute ani iných odrôd figovníkov ale viem povedať, že mi veľmi chutí napr. RdB, Negrone, HC, Peretta, .....
Chuť sa však dokáže do určitej miery u niektorých druhov ovocia meniť v závislosti od lokálnych podmienok, množstva zrážok, slnečného svitu, tepla, veľkosti a veku rastliny, ...
Preto WM ešte nezatracujem, lebo je to veľmi plodná a skorá odroda.
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod milosduris » 28 led 2022, 16:02

Tak som si vyrobil zakoreňovaciu debničku, vyhrievanú s termostatom. Ešte mi zostáva dorobiť priesvitný kryt a ventiláciu proti prehriatiu?
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
milosduris
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 6
Registrován: 21 pro 2021, 17:53

Re: Fíkovník

Příspěvekod Marek1970 » 28 led 2022, 16:10

milosduris píše:Tak som si vyrobil zakoreňovaciu debničku, vyhrievanú s termostatom...

No paráda S6
Tak za takúto profi pomôcku, by sa nemuseli hanbiť ani v NASA :D . Ešte raz "smekám klobouk".
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod milosduris » 28 led 2022, 19:03

Marek1970 píše:No paráda S6
Tak za takúto profi pomôcku, by sa nemuseli hanbiť ani v NASA :D . Ešte raz "smekám klobouk".

Ešte mám voľné miesto. Nemá niekto Trnavskú veľkoplodú?
Uživatelský avatar
milosduris
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 6
Registrován: 21 pro 2021, 17:53

Re: Fíkovník

Příspěvekod gr81 » 28 led 2022, 20:56

Ty jo, zajímavé.
Nebude jim ale vadit, že jsou naležato?
Já je mám na topení když mají už několik cm větvičky. Tohle budeš muset vyndat dost brzy. Ne?
gr81
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 230
Registrován: 13 zář 2020, 14:05
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků