Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod meyer » 23 lis 2021, 16:01

Znojemský pozdní sběr, fíkovníky v tomto městě jsou docela rozšířené.

Obrázek
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 25 lis 2021, 23:01

Tak jsem doufal, že by čerstvý příliv arktického vzduchu mohl přinést ještě nějaké slunečné dny. Byl jeden, takže plně dozrály poslední kousky na Negronne. Na RdB jich je 5, chtělo to ještě 2 dny slunce ale ty kdo ví kdy přijdou, takže mohu oficiálně ukončit sezónu a shrnout. Sezóna byla celkem úspěšná, z 5 dvouletých rostlin jsem sklidil 113 plodů + 1 breba :-)

Campaniere ve volné půdě, zmrzla špička nic hrozného pěkně rostl ale v mém klimatu a ne úplně dobrém místě nasadil plody v srpnu takže ... Šel do kontejneru.

Campaniere 2 v kontejneru. Na jaře chytly listy rez, nevypadalo to nijak zásadně, ale nakonec ho to dost zmasakrovalo. Dozrály dva miniplody dobré chuti a jeden větší, ale chuť nic moc, ačkoliv jsem ho přinesl na zasklený balkón, zbytek plodů schodil. První zralý plod 9.9.

Ronde de Bordeaux - Pěstovaný v kontejneru, do června na zaskleném balkóně, v létě do druhé poloviny srpna venku na terase (před ochlazením přenesen zpět). První plod 6.9. celkem sklizeno 24 plodů o hmotnosti 430 gramů. Je třeba zmínit, že oproti ostatním měl výhodu, dal jsem ho teď na týden dovnitř, bez čehož by skončil na 16 plodech.

Negronne 1 - stejný způsob pěstování jako RdB. První zralý plod 4.10., celkem 29 plodů o celkové hmotnosti 478 g.

Negronne 2 - Celý rok na zaskleném balkóně přes léto otevřeném. Oproti prvnímu to vedlo k trochu dřívější sklizni, první plod 30.9., rozdíl ale zanedbatelný. Celkově horší výkon 23 plodů o 387 g.

Jaune d'Escoussans - také celý rok na zaskleném balkóně a vítěz sezóny. První sklízeny plod 6.9.. Celkově 34 plodů o váze 867 g. Plody byly buďto výborné kvality a nebo je schodil a vůbec nezačaly dozrávat.

Co se chuti týká nejlépe hodnotím RdB, ale jen dobře vyzrálé plody, ty pozdější už byly horší i když stále velmi dobré. Jaune d'Escoussans měl výrazně stabilní kvalitu plodů, co dozrálo bylo skvělé. Negronne byl chuťově dobrý ale na balkóně byly plody jakoby oschlé a slupka byla dost tuhá. Mě to nevadilo ale 3 leté dcerce to dělalo problém kousat.

Poslední sklizeň:

Obrázek
Naposledy upravil kaossik dne 27 lis 2021, 01:12, celkově upraveno 3
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1158
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod mifin » 25 lis 2021, 23:15

Negronne je fajn. Asi díky té tužší slupce a malému oku neplesniví v uzavřeném zádveří. Taky jsme sklízeli poslední plody hlavně z něj.
Trojanu ve skleníku chytla plíseň velkou část fíků, tekla jim z ok sladká šťáva a buď jsem ho obral málo vyzrálý nebo už chytal plíseň. Příští rok jde ze skleníku.
Trnavský roub venku mě letos opět mile překvapil, ještě před pár dny jsme obrali celkem jedlé fíky. Už to nebyla žádná sláva, ale na listopad venku. ..
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 317
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 27 lis 2021, 01:13

Opraveno. Omylem se mi zaškrtl zákaz bb code.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1158
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod minka » 27 lis 2021, 11:26

Jarní řízek Mitchurinsk v létě nasadil plody, čekala jsem, že opadají, ale asi před měsícem jsem ho přenesla do bytu a fíky dozrály, jsou sice menší, ale krásně sladké :)
Uživatelský avatar
minka
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 350
Registrován: 04 čer 2013, 09:58
Bydliště: jindřichohradecko 475m/n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Vláďa » 28 lis 2021, 12:46

Ahoj, po zkoumání fíku v různých zahradnitvích se většina tváří, že by měla plodit a růst u nás venku s malou péči. Tady co čtu, to vypadá poněkud jinak. Bylo by možné dostat doporučení, který druh zasadit venku? Občasné vymrznutí nevadí, spíš tak, aby to dorostl přel léto a něco naplodil. Ideálně krásné velké fíky:) Fotka od Meyer vypadá nádherně!
Vláďa
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 10
Registrován: 26 lis 2021, 20:54

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 28 lis 2021, 14:47

Zaměř se především na nejranější odrůdy. Ty se ale z důvodu ignorance v zahradnictvích až na výjimky neobjevují.
Zalistuj zpět v tomto vláknu fóra, všechny potřebné informace už tu jsou.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4031
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod EvaOstrava » 28 lis 2021, 17:58

Tedy já bych se taky nezlobila za takovou informaci. Už se těmi tisíci stránkami pár týdnů prokousávám a jelikož často používáte í zkratky a taky i názvy podle místa odběru řízků, tak mám z toho pěkný guláš.
V nabídce zahradnictví jsou např. Pálava, Trnavský velkoplodý, Francuesco, Peretta,'Della Signora', 'Violette de Solliés', 'Ice Crystal',
'Black Mission, Goutte d'Or', 'Black Royal, 'Melanzana, 'Dalmatie', ´Solliés, GUSTISSIMO® MORENA, Bratislava 2, Stromboli, Osborn´s Prolific, Madeleine des Deux saisons, Fiorone Bianco, White Marseilles, BROGIOTTO NERO, Turca.
Je mezi nimi nějaká raná odrůda? Díky za info.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 847
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Fíkovník

Příspěvekod Marek1970 » 28 lis 2021, 18:14

EvaOstrava píše:Je mezi nimi nějaká raná odrůda? Díky za info.

Skoršie z toho zoznamu sú napríklad White Marseilles a Trnavský velkoplodý.
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 518
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Vláďa » 28 lis 2021, 18:18

Právě mám otázky k více druhům ovoce a projít několik tisíc stránek je nad mé síly, ale děkuji.
Vláďa
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 10
Registrován: 26 lis 2021, 20:54

Re: Fíkovník

Příspěvekod Marek1970 » 28 lis 2021, 18:26

Skoršie odrody tu boli už veľa krát menované. Pre tých, komu sa nechce hľadať, by mohla ako pomôcka slúžiť aj táto tabuľka.
http://www.plnazahrada.cz/clanky/data-z ... u-2021.php
alebo
http://www.plnazahrada.cz/clanky/data-z ... u-2019.php
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 518
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 28 lis 2021, 18:50

Vláďa píše:Právě mám otázky k více druhům ovoce a projít několik tisíc stránek je nad mé síly, ale děkuji.


Není potřeba procházet tisíce stránek, tohle se řeší pravidelně každou chvíli, navíc lze použít vyhledávání.
Ono to není žádná zábava tyto informace psát pořád dokola.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4031
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod mifin » 28 lis 2021, 19:50

mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 317
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Vláďa » 28 lis 2021, 22:18

Super, děkuju moc za odpověd!
Vláďa
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 10
Registrován: 26 lis 2021, 20:54

Re: Fíkovník

Příspěvekod EvaOstrava » 29 lis 2021, 12:48

Taky vám děkuji za odpověď i za odkazy i za to, že jste ochotni se se svými zkušenostmi s ostatními podělit. Pokud máte dojem, že se vás lidí ptají na něco stále dokola, nebylo by dobré udělat rubriku Odpovědi na nejčastější dotazy začátečníků (ale bez možnosti přidávat tam dotazy)? Dali byste třeba tyhle jednotlivé odkazy na úžasné informace stránek Plná zahrada. Je to opravdu obdivuhodně zpracované. Jen opět podobný problém, že kdo neví, co tam všechno může najít, v tom množství informací to nejspíš nenajde.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 847
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků