Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 27 říj 2021, 17:59

kaossik píše:PS. Fíkovníky v pražské botanické v Troji a v Dendrologické v Průhonicích jsou letos totální fail. Neviděl jsem jediný plod co by projevil známky zrání.

Dobře, že to píšeš, Jakube. Už jsem byl po těch 2 chudých letech na vážkách, že ten můj Pražský venkovní pořádně seříznu a komplet přeroubuju něčím jiným, ale takhle mu dám ještě šanci. Ono když jsem šel o víkendu s rodinou na procházku, tak jsem opět koukal na jeden fíkovník, který je ode mě tak 150 metrů vzdušnou čarou. Na jaře jsem ho objevil náhodou v jedné zahradě pěkně u plotu a překvapil mě, protože neměl oproti tomu mému skoro vůbec pomrzlé dřevo. Říkal jsem si, že počkám na podzim, jak na tom bude s plody a případně si vezmu na tajňačku řízek. Ale brebu neměl žádnou a když jsem teď viděl ty úplně zelené malinké plody velikosti lískového oříšku, tak mě ta chuť celkem rychle přešla. :) Takže na tom vlastně nejsem až zas tak zle, když se mi plody už nalévají, i když nedozrají. Je to evidentně problém toho letošního počasí v Praze. Ale k tomu přeroubování stejně jednou dojde, až to zase řádně pomrzne. Pořádně ho seříznu, nechám jen jednu původní kosterní větev a na ten zbytek něco naroubuju. Do té doby už budu mít doufám pořádně protestopvanou tu kupu nových odrůd, co jsem letos zařízkoval. :)

nene píše:https://znojemsky.denik.cz/zpravy_region/obrazem-v-okoli-znojma-dozravaji-exoticke-fiky-rostou-tam-po-staleti-20160816.html

Ale tak to by mohly být opravdu zajímavé kousky, pokud už tam rostlou po staletí. Pěkně etablované a už slušně přizpůsobené našemu klimatu. Ty už si toho asi prožily opravdu hodně. Teď jen poznat, které jsou opravdu ty původní... :shock:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Luk » 27 říj 2021, 22:46

meyer píše:Luk tedy ten Čížov, jak stará je ta informace, že tam fíkovník roste? díky

Teď jsem ten článek zkoušel hledat a už jsem ho nedohledal. Každopádně by bylo lepší na správu parku napsat nebo zavolat, jeslti to tam roste...než tam někdo pojede naslepo. Zkusím to ještě pohledat. Sama od sebe se mi tato informace v hlavě nezrodila. :lol: Příště důkazy raději ukládat.
Luk
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 242
Registrován: 18 dub 2019, 18:23
Bydliště: Břeclav 158 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod meyer » 27 říj 2021, 23:59

No, lepší možnost jsem ani nečekal.Prostě jedna paní povídala. Možná místo toho chechtavého smajlíku bude lepší, když sám skutečně konkrétně zjistíš dostupné informace podle svého návodu. Ale odhaduji, že pokud tam něco skutečně je, tak to bude nějaký známý moravský klon nebo ještě tak možná semenáč. Ne že bych nemohl jet, ale když informace má hodnotu je nula nula mínus tak risknu raději Fischamend, to je nadějnější. S20 :D
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Fíkovník

Příspěvekod Petr z H. » 28 říj 2021, 08:15

meyer píše:No, lepší možnost jsem ani nečekal.Prostě jedna paní povídala. Možná místo toho chechtavého smajlíku bude lepší, když sám skutečně konkrétně zjistíš dostupné informace podle svého návodu.


Prosím tě, mohl bys už přestat se tu do lidí neustále navážet? Lidi se snaží poradit či sdílet informace, když tak mermomocí stojíš o objevování fíkovníků, a přijde od tebe taková sprostá reakce? S13
To samé ohledně tvého výpadu focení fíků na červené váze ... Prosím, zkus se chovat trochu kultivovaněji, toto je hobby-fórum a nikdo tu nestojí o vyvolávání konfliktů. Díky.
Naposledy upravil Petr z H. dne 28 říj 2021, 10:53, celkově upraveno 2
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Marek1970 » 28 říj 2021, 09:32

Pripájam sa k Petrovi, menší kurz asertívnej komunikácie by Vám nezaškodil, skutočne to chce sa trochu zamyslieť.
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 518
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Luk » 28 říj 2021, 10:38

meyer píše:Prostě jedna paní povídala.

Díky za důvěru.

Citace z článku z roku 2015: „Mám fíkovníky na zahradě v Konicích, které pocházejí právě z těchto starých odrůd a jsou již zvyklé na naše podnebí. Jsou zcela obsypané plody," těšil se botanik Němec. Několik fíkovníků vysadili na zahradě správy parku také ochránci přírody z Podyjí.
Zdroj: https://www.denik.cz/jihomoravsky-kraj/ ... -i794.html

Víc zjištovat nebudu.
Luk
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 242
Registrován: 18 dub 2019, 18:23
Bydliště: Břeclav 158 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod meyer » 28 říj 2021, 12:44

ok, asi máte pravdu, tož se za tyto způsoby omlouvám Hanele a Lukovi. Snad to bude se mnou ještě lepší. Díky. :|
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Fíkovník

Příspěvekod Marek1970 » 28 říj 2021, 19:06

No a teraz opäť k figovníkom.
Pre všetkých, ktorých zaujíma moonvilove zhodnotenie tohtoročnej sezóny a majú radi pekné foto, chcem dať do pozornosti jeho poslednú aktualizáciu ficária:
http://www.plnazahrada.cz/clanky/projek ... ovniku.php
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 518
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod dzani696 » 28 říj 2021, 19:45

Marek1970 píše:No a teraz opäť k figovníkom.
http://www.plnazahrada.cz/clanky/projek ... ovniku.php

S6 S6
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 866
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod vanhelsing02 » 28 říj 2021, 19:55

Mam dotaz uda nema nekdo fikovnik ne s cervenou duzninou ale se zlutou.A kdo by byl ochoten poslat z nej rizky
vanhelsing02
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 239
Registrován: 07 čer 2009, 11:49
Bydliště: kousek od Pardubic

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 28 říj 2021, 20:56

Sezóna se pomalu blíží ke konci i na zaskleném balkóně. Už je vidět, že krátký den a nedostatek světla způsobuje i přes luxusní teploty žloutnutí listů a zrání plodů se začíná táhnout.

Campaniere poslední 3 plody projistotu schodil, takže jsem ho na balkón dával už zbytečně. Zajímavost je údajná Peretta, mám jí už tři roky, zatím bez jediného plodu, nicméně si ji stále nechávám, protože předvádí velmi pěkné vyzrávání dřeva. Zastavila růst dříve než ostatní a už před 2 týdny vzorně schodila listy z krásně vyzrálého dřeva. Všechny ostatní fíky jsou zelené a dřevo nevyzrálé, ani Campaniere ve volné půdě nestihl vyzrát a listy mu sežehl mráz za zelena. Jsem zvědav až se někdy dočkám plodů jestli to bude skutečná Peretta, nicméně pokud to bude mít brebu tak tahle vlastnost z ní dělá nejlepšího kandidáta na volnou půdu v mých drsných podmínkách.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1157
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod ivan » 28 říj 2021, 21:38

Dnes som mal cestu cez Zobor- ( nie len v centre mesta) no ani na Zobore žiadna sláva- veľké a vzrastlé figovníky- nechce to tento rok dozrievať ani tam- ešte tam teraz na jeseň ani nemrzlo:
Obrázek
No keďže aj moje nasadzovali 2 úrodu až v júli- ( po mrazivej jari- pučať začali až koncom mája- v júni....) - do vianoc zrelé budú :lol: :
Obrázek
Obrázek
...stovky plodov S13 - škoda týchto mrazivých nocí- teraz ešte pár dní bude relatívne teplo...cez deň bola Tmax. 15°C- teplota rýchlo letí dole, opäť bude mrznúť ( sú už teraz len +3°C...)
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1751
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 29 říj 2021, 10:49

Marek1970 píše:No a teraz opäť k figovníkom.
Pre všetkých, ktorých zaujíma moonvilove zhodnotenie tohtoročnej sezóny a majú radi pekné foto, chcem dať do pozornosti jeho poslednú aktualizáciu ficária:
http://www.plnazahrada.cz/clanky/projek ... ovniku.php


Díky za upozornění, již jsem článek vyhlížela. S6
Zaujala mne, kromě jiného, informace o řízení výživy fíkovníků v kontejnerech. Používám Kristalon Start, plod a květ a podzim, dle ročního období. Asi bych také mohla pořídit něco lepšího, letošní přírůstky nebyly moc velké, no přikládám to i velmi nevlídnému počasí. Máte nějaký tip na konkrétní hnojivo?
Moonvil prosím, popsal by jsi na co budeš přecházet a co jsi používal dosud?
Ještě otázka k substrátu, dovlekla jsem si smutnice. Měla jsem Forestina profik, ale mám dojem že jsem se vylíhli prvotně z řízkovacího základu bohužel od Agra. Teď už jen propařovaný, jsem poučena.
Co takhle zeminy zn. Biobizz ? nebo máte jinou oblíbenou? Určitě nechci zahradní kompost nebo zeminu ze zahrady, natáhnu si semínka trav a kde co dalšího.

Pokud se týká hodnocení této sezóny, tak připravená podrobná tabulka mi letos byla dost na nic. Evidovala jsem data zaštípnutí, nasazení a sklízení jak letní tak breby. No bohužel to letos skoro nemělo smysl.
Na počet kusů byla největší úroda z Desert Kingu na brebu (každoročně udrží plody, velké ovocné sladké), u ostatních breba po pár kusech, no také jsem v zimě hodně střihala na letní, což už nebudu. Stejně ale letos po zaštípnutí v tom chladu mnoho fíkovníků už na růst rezignovalo a snažily se dozrát plody, což se ale nepovedlo S13 .
BT překvapení sezóny, měl jít o dům díl, nasadil však kvanta breby, no hodně shodil, přes to dozrálo relativně dost plodů. Mezi slepými jednooký králem. Šel do země a nechám si ho se zimní ochranou.
Skvělým letošním fíkovníkem byl Preto Tores Novas, drží přezimující fíky z minulého roku, nasazuje brebu a teď dozrává i letní. Chutné sladké, jen trochu menší i ve špatném počasí.
HC skvěle vyrazil a nasadil, no pak dost plodů v malé velikosti v chladných letních dnech shodil. To co uzrálo do teď ve skleníku bylo chutné a sladké.
Trnavský velkoplodý mladá rostlinka mohutně nasazuje za každým listem a sklidila jsem dva chutné plody. Jedna rostlina půjde do země a druhá zůstane v kontejneru na porovnání plodnosti.
Negronne hutné sladké fíky s pevnou slupnou, zraje ještě teď. Je to rostlina, která se vůbec nechystá na dormaci, ve skleníku si vesele přirůstá, listy ani nežloutnou, stejně jako MDSS a Trnavský. Ostatní fíkovníky ve skleníku už listy převážně žluté.
Veselí je nově v zemi, zakořeňoval a tak dozrálo je pár kusů letní, příští rok bude určitě lepší, má nasazeno na nových výhonech a pěkně zakořenil a vyrostl.

Jinak prakticky sklizeno po cca 2 až 3 kusech z různých rostlin. Jsou obalené fíky, tak alespoň ověřím, které udrží plody v zimě ve sklepě. EBT to určitě nebudou, už teď se fíky scvrkávají a černají. Pálava a Celeste taky ne, Pálavu ze země vykopu a půjde do kontejneru do sklepa. No třeba Trojano breba cca půl cm a drží ve stejném stavu už měsíc. Tam to vidím nadějně.
Když to po sobě čtu a dívám se na tabulku plodů, tak si říkám, proč to vůbec dělám :( Ale příští rok vyřadím co mi nefunguje, něco z mladých zase povyroste a zaplodí a bude určitě líp.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 722
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 29 říj 2021, 11:28

Hanele12 píše:Moonvil prosím, popsal by jsi na co budeš přecházet a co jsi používal dosud?

Používal jsem Universol 12-30-12+2,2MgO+TE a příští rok už jej budu dávat jen na jaře pár dávek, pak přejdu na vyváženější typ, ale ještě jej nemám vybraný.
Jinak průběžně přidávám Ca - buď do substrátu dolomit nebo normálně hodím do bečky 5kg sádry a zaliju to tím. Pak občas železo buď zálivkou nebo na list, podle potřeby.
K podzimu dodám o něco víc draslíku.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 29 říj 2021, 13:24

Hanele12 píše:
Díky za upozornění, již jsem článek vyhlížela. S6
Zaujala mne, kromě jiného, informace o řízení výživy fíkovníků v kontejnerech. Používám Kristalon Start, plod a květ a podzim, dle ročního období. Asi bych také mohla pořídit něco lepšího, letošní přírůstky nebyly moc velké, no přikládám to i velmi nevlídnému počasí. Máte nějaký tip na konkrétní hnojivo?


Myslím že obecně kristalon se pro fíky moc nehodí i plod a květ je hlavně dusík, což fíkovníky moc nepotřebují. Já na jaře dělám směs z cereritu, kostní moučky dolomitického vápence a superfosfátu navrtám díry okolo kraje a tam jí pak sypu. Na podzim hnojím kristalon podzim jelikož je to v podstatě draslík, ale dobře rozpustný. V sezóně zatím hnojení moc neřeším, jelikož mají kontejnery čerstvý substrát a ten bude ještě dost výživný, občas jsem hodil hrst cereritu, případně s přídavkem superfosfátu. Přírůstky 2 letych rostlin jsou cca 1 metr.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1157
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: moonvil a 4 návštevníků