metody zakořeňování řízků

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod kaossik » 25 led 2021, 15:42

Tak jsem už nevydržel a rozjel jsem letošní řízkování. Loni se mi ze všech metod nejvíce osvědčilo dávat řízky přímo do substrátu (propařováný). Ale pobyt řízků v teple bytu a ve stoprocentní vlhkosti způsobil brzké rašení a aklimatizace rostlin na menší vlhkost byla dost problematická, navíc narašené výhony se nepovedlo aklimatizovat a venku svhodily listy a vývoj rostlin se o cca měsíc opozdil. Přesto mi ale většina rostlin nějaké první fíky dala.

Letos tedy testuji toto. Udělal jsem polystyrenový box, vespod je topná podložka. Box je umístěn na zaskleném balkóně (bez vytápění). Box se dá v případě nouze (extrémní mrazy) uzavřít. Řízky jsou v propařováném substrátu v průhledných kelímcích. Ty jsou zapuštěné ve vrstvě písku. Nezalévám, pouze rosím. Slibuji si od toho pomalejší rozjezd a především pučení a to, že výhony budou odolnější a zvyklé na vnější podmínky a Slunce (na jaře jsou už okna pokud je slunečno otevřené).
Obrázek


Obrázek


Obrázek
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1158
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Marek1970 » 25 led 2021, 19:53

Pekná pomôcka na zakoreňovanie aj myšlienka "nohy v teple, hlava studená" odrezkom pri zakoreňovaní asi len prospeje.
Zdá sa mi však, že vysoké bočné steny boxu budú vytvárať tým krajným rastlinám po narašení veľký tieň (možno sa však mýlim a slnko tam dopadá kolmejšie). Ak to skutočne tieni, chcelo by to skrátiť výšku boxu na úroveň vrchnej časti kelímkov a prípadne vyrobiť si nástavec, ktorým sa zväčší výška na súčasnú alebo vyššiu úroveň pre prípadnú potrebu zakrytia zvrchu (box z dvoch častí). Nekritizujem, len na hlas premýšľam :D
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 518
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod gr81 » 26 led 2021, 17:16

co je lepší substrát nebo perlit? Mě se naposledy v substrátu (speciál pro řízkování) chytl jeden z pěti.
gr81
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 224
Registrován: 13 zář 2020, 14:05
Bydliště: Praha

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod moonvil » 26 led 2021, 17:53

Nedá se říct, že jedno nebo druhé je lepší - oboje má svá plus a mínus. Normální kvalitní řízek ti zakoření v obojím.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Marek1970 » 26 led 2021, 18:24

Už to tu veľa krát odznelo, nie je substrát ako substrát. Sú substráty v ktorých takmer spoľahlivo nezakorení nič.
Perlit je vždy len perlit, bez ohľadu na farbu, hrúbku zrna, podiel prachu, skrátka kvalita perlitu pri úspešnosti zakoreňovania nehrala u mňa nikdy žiadnu rolu.
Ak je dosť odrezkov sám však radšej používam substrát.
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 518
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Petr z H. » 26 led 2021, 18:39

gr81 píše:co je lepší substrát nebo perlit? Mě se naposledy v substrátu (speciál pro řízkování) chytl jeden z pěti.


Já zakořeňuji ve směsi 1:1:1 z perlitu, nejobyčejnějšího zahradnického substrátu a zahradní zeminy. Úspěšnost mám téměř 100%.
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod kaossik » 27 led 2021, 10:34

Marek1970 píše:Pekná pomôcka na zakoreňovanie aj myšlienka "nohy v teple, hlava studená" odrezkom pri zakoreňovaní asi len prospeje.
Zdá sa mi však, že vysoké bočné steny boxu budú vytvárať tým krajným rastlinám po narašení veľký tieň (možno sa však mýlim a slnko tam dopadá kolmejšie). Ak to skutočne tieni, chcelo by to skrátiť výšku boxu na úroveň vrchnej časti kelímkov a prípadne vyrobiť si nástavec, ktorým sa zväčší výška na súčasnú alebo vyššiu úroveň pre prípadnú potrebu zakrytia zvrchu (box z dvoch častí). Nekritizujem, len na hlas premýšľam :D


Uvidím. Je to dělané tak aby se to dalo v případě nouze uzavřít. To znamená že řízky musí být cca 3-4 cm pod hranou. Nyní to asi stínit bude, ale balkón je na jih a za měsíc dva bude už slunce výš a bude kulminovat v čas kdy bude svítit na řízky tak si myslím, že tam stín už nebude. Dříve snad nevyraší.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1158
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod mitas » 27 led 2021, 12:22

[quote="kaossik"]T

Udělal jsem polystyrenový box, vespod je topná podložka.

Mohol by si dať link na tú podložku ? Zaujimalo by ma, aké má rozmery, dosiahnutá teplota substrátu a príkon.
Díky
Uživatelský avatar
mitas
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 203
Registrován: 01 čer 2020, 21:04
Bydliště: Trnava, Slovenská republika 153 m. n. m. USDA 6b

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod kaossik » 27 led 2021, 23:06

mitas píše:Mohol by si dať link na tú podložku ? Zaujimalo by ma, aké má rozmery, dosiahnutá teplota substrátu a príkon.
Díky


Je to myslím tahle, 25 W 40x60 cm, trochu si s tím hraju, musel jsem víc ponořit květináče do písku a přidal jsem ještě topný kabel 15W, teď mám v kelímku někde ve spodní části teplotu 18°C a okolní teplota je 3°C. Sama podložka bez kabelu to zvedne tak o 10-12°C
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1158
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod Petr z H. » 28 led 2021, 11:14

kaossik píše:musel jsem víc ponořit květináče do písku a přidal jsem ještě topný kabel 15W, teď mám v kelímku někde ve spodní části teplotu 18°C a okolní teplota je 3°C


Máš to nějak změřeno, jaká vlastně bude teplota uprostřed substrátu, tedy v místě, kde budou vznikat kořeny, nebo to je jen pokus? Mám totiž obavu, že při nízké okolní teplotě bude mírně ohřáté jen dno nádoby, a k řízkům se nic moc nedostane. Podle zkušeností, co jsem různě na webu sledoval, je ideální teplota pro kořenění kolem 25 °C. Pokud máš ale 18 °C na dně, pak v okolí řízku odhaduji teplotu kolem 10 °C, v které kořeny řízek určitě nepustí. Je to jen taková úvaha, abys pak zbytečně nepřišel o pracně získané řízky či cenný čas, za který by zakořenily při pokojové teplotě ...
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod kaossik » 28 led 2021, 12:23

U jednoho kelímku jsem do připravené díry místo řízku zasunul čidlo teploměru. Takže měřím teplotu jaká je v místě kde je báze řízku. Ta teplota se pochopitelně mění podle okolní teploty. Včera balkón vyhřálo slunce, tak na chvíli byla teplota vzduchu i k 30°C, jinak je tam bez slunce tak +4°C nad okolní teplotu. Těch 18°C tam bylo když bylo venku -5°C, nyní je tam třeba 23°C. Mám tam tepelně spínatelnou zásuvku, která přestává topit když je teplota vzduchu nad 18°C aby se mi neuvařily.

Ono obecně tam bude docházet k teplotním výkyvům, jak se budou postupně venkovní teploty zvyšovat a bude delší den, tak v únoru i březnu budou mít ještě víc tepla, tedy pokud nezakoření nyní, za 2 týdny bude situace jiná. Já si od toho slibuji podstatně lepší otužilost narašených výhonů. Střídání nočních a denních teplot má také třeba u kaktusů vliv na odolnost k plísním a celkovou otužilost rostlin. Také budou mít tímto způsobem narašené listy mnohem víc přirozeného světla a slunce. Nemuselo by dojít k šoku a zastavení růstu rostlin, jako se to stává při zakořeňování v "domácích" podmínkách.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1158
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod kaossik » 30 led 2021, 23:53

Tak za současného počasí je teplota na bázi řízku uvnitř kelímku poměrně stabilní mezi 22-23°C (teplota vzduchu mezi 3-6°C).
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1158
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod moravak » 31 led 2021, 12:28

První řízky od moonvila začínají rašit. Zatím vedou trojano, verdino a dalmatia (trio na fotce). Negronne je trochu pozadu, ale taky už jede. Bohužel ani jedno RdB nejeví vůbec známky života. Jsou to ale vrcholové řízky, tak třeba potřebují více času. E3 8)
Obrázek
Uživatelský avatar
moravak
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 28
Registrován: 30 srp 2020, 20:45
Bydliště: Bavory u Mikulova 225 m.n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod moravak » 31 led 2021, 12:45

Tak negronne je pozadu, protože se nemohl rozhodnout kde vyraší a tak vyhodil pupeny na 6 různých místech :lol: jsem zvědavej, co z toho bude. :P
Obrázek
Uživatelský avatar
moravak
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 28
Registrován: 30 srp 2020, 20:45
Bydliště: Bavory u Mikulova 225 m.n.m.

Re: metody zakořeňování řízků

Příspěvekod PajaS » 05 úno 2021, 12:48

S pěstováním fíkovníků začínám a rád bych se s vámi podělil o zkušenosti. V říjnu jsem obdržel 5 větviček (Pálava a noname). Dvě jsem dal přímo do vody a tři do substrátu smíchaného 1:1 s křemičitým pískem. Všechny tři v substrátu postupně odešly a přežili jen ty ve vodě. Po třech měsících na nich vyrostly bílé výrůstky (ne kořeny). Kořeny začaly růst na jednom z nich. Tak jsem je v lednu zasadil do substrátu smíchaného s úlomky borovicové kůry (bez písku). Během týdne ten co začínal s kořínky začal vyhazovat lístky a skrz petku jsem začal pozorovat i poměrně bujný růst kořenového systému. Nyní po třech týdnech jšou na něm 4 listy a vypadá, že pěkně roste (viz. obrázek). Druhý zatím nedělá stále nic (má jeden list, který mu zbyl ještě z původního keře a zaschlou horní špičku). Takže to vypadá na úspěšnost pouhých 20%. No a teď se snažím udržet na tenké hranici mezi vlhkou hlínou a nepřelitím, aby mi zůstal živý aspoň ten jeden. Kromě toho ještě bojuju se smutnicemi :-). Prostě náročné :-D.
Obrázek
PajaS
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 1
Registrován: 03 úno 2021, 16:55

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků