Klíčení a první listy

zde můžete probrat vše o pěstování pawpaw

Moderátor: Stanley_51

Klíčení a první listy

Příspěvekod Petr z H. » 06 úno 2018, 13:00

Zkouším vypěstovat asiminu ze semínek. Po 3 měsících stratifikace a 2 měsících v zemi konečně začínají vylézat ven, vypadá to na 100% úspěšnost. Bohužel se mi ale děje takový nešvar - jakmile klíček vyleze (jen takové očko), začne se narovnávat, přičemž se jeho špička vytrhne z původního semínka a narovná se. Přitom ale přijde o nádherné 2 listy, které na té špičce byly - jsou velikosti semene a zůstanou utržené uvnitř (zjistil jsem to při rozpitvání semena). Takto se mi to stalo u první rosliny. U druhé jsem to zkusil ošetřit tak, že jsem hlínu kolem semene uvolnil, aby se mohlo volně zvednout i s klíčkem a neutrho se. Přesto se z něj klíček opět utrhl. Je to velká potíž a bude asimina normálně pokračovat v růstu i bez těchto prvních 2 listů, nebo je nějaká alternativa, jak to pořešit u ostatních? Bojím se je třeba nějak rozlousknout, protože klíček je křehký a pravděpodobně bych při tom louskání ty listy opět utrhl.

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Klíčení a první listy

Příspěvekod Rudolf M » 06 úno 2018, 13:06

Upřímně se ani nedivím, že se ti trhají první listy, když vidím, do jaké hlíny jsi to vysadil. Na klíčení se používá lehká půda, klidně i rašelina nebo jiné média- tedy co nejlehčí, vzdušný substrát. Pokud to dáš do kopané zahradní hlíny, semena zůstanou nalepená v hlíně a celé se to pak utrhne. V takovém případě některé rostliny to dají a dál rostou, některé to nedají a zajdou. Ručně by jsi neměl v žádném případě nic trhat a louskat, listy se musí nejdřív vyvinou a semeno upadne později samo. Jeden z důvodů, proč se tomu tak děje, mohou být mimo toho betonu, v čem klíčíš, i podmínky. Semena potřebují rychle vyklíčit a rychle se vyvinout a to ideálně ve vlhku. Je tedy za potřebí velké teplo a stálé vlhko. V přírodě semena zapadnou do hluboké hrabanky, mezi větvičky a shnilé listy, kde je vlhko a teplo pořád. Pokud jsou semena takto obnažená, musí se tomu pomoct vysokou vlhkostí a teplem (kolem 30°C). Ovšem na to je zároveň v únoru málo světla..
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1268
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Klíčení a první listy

Příspěvekod Petr z H. » 06 úno 2018, 14:34

Není to žádný beton, je to směs lehké hlíny a kompostu. Semena jsou lehce pod povrchem, stále ve vlhku a v teple u radiátoru, u okna. Pouze teď jsem je obnažil, aby je nic nedrželo a mohly se s klíčkem zvednout.
Ok, zkusím tedy u ostatních vrchní vrstvu odhrábnout a nahradit rašelinovým substrátem. Dík za radu.
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Klíčení a první listy

Příspěvekod milos 51 » 06 úno 2018, 14:49

PETky mívám přikryté tou odříznutou vrchní částí . A vlhko uvnitř se dá dobře regulovat uzávěrem (vrchnáčkem) .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Klíčení a první listy

Příspěvekod moonvil » 06 úno 2018, 15:15

Já myslím, že ta hlína je v pohodě - i když asimina klíčí v lehké rašelině, tak semeno zůstává ležet v substrátu a klíček se z něj vysouká sám. Teda aspoň u mě to tak funguje.
Jen asi u 1% semen bylo potřeba tomu trochu pomoct.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Klíčení a první listy

Příspěvekod nene » 06 úno 2018, 15:17

Nám vyklíčily asiminy v červenci:
Obrázek
Obrázek
Obrázek
V květináči je čistá rašelina.

PS: Fotky jsou v týdenních intervalech.
Naposledy upravil nene dne 06 úno 2018, 17:40, celkově upraveno 1
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Klíčení a první listy

Příspěvekod Petr z H. » 06 úno 2018, 15:59

Koukám, že vám se tedy taky klíček vytrhl ze semena, přesto v pohodě rostl. Jinak byste na špici měl velké listy (v semenu byly přes celou vnitřní plochu, tedy cca 2cm velké. To dává naději, díky. :)
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Klíčení a první listy

Příspěvekod Petr z H. » 06 úno 2018, 16:04

Ještě dotaz - PETek jsem měl jen omezené množství, takže jsem osadil, co se dalo, zbytek semen mám ve velkém květináči. Nyní již mám PETek větší množství, takže bych to mohl rozesadit, jen bych se zeptal, kdy bude nejlepší doba - teď, když v květináči za chvíli začnou lízt klíčky, nebo později, až budou mít rostliny pár listů? Vím, že to chce velkou opatrnost, nicméně viděl jsem video jednoho pěstitele, že to tak dělá a možné to je. Ale dělal to až s olistěnými rostlinkami, mě ale přijde, že čím dřív, tím líp se pak rostliny zotaví?
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Klíčení a první listy

Příspěvekod milos 51 » 06 úno 2018, 17:42

Mám tuto zkušenost. Kdysi mě jeden semenáč asi 10 cm veliký užral slimák .Bacha na ně ! Vypadá to jako uříznuté žiletkou.
Rostlinku jsem vyhodil ,ale předtím jsem promyl ve vodě kořen, abych si ho prohlédl. Připomíná mě velice tenkou petržel.
Až druhý den (!) mě napadlo ,že bych ten kořen bez vršku mohl zkusit naroubovat . Pokazit se nic nedalo :D Vyhrabal jsem z koše a v ruce narouboval . Mělo to průměr asi 3 mm ,rouboval jsem do rozštěpu žiletkou a roub byl vrcholek letorostu ze stromu .Bylo to v červnu nebo červenci. Tedy bylinné roubování. Vázal jsem štupovačkou ,nic jiného se nedá použít . Rostlinku jsem opatrně zasypal do petky .Bylo to moje první úspěšné roubování asimíny. Asimína nebude zas až tak choulostivá ,jak se píše.
Ještě připomínám ,že na spodek petky můžeš dát hrst substrátu s trochou sádry .Obyčejné šedé ,nikoliv bílé. Asi dvě lžíce.
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Klíčení a první listy

Příspěvekod nene » 06 úno 2018, 17:49

Má to dlouhé kořeny + je to háklivé na jejich poškození = asi bych počkal až do podzimu. Ale třeba se ozve někdo zkušenější.
Ještě k těm fotkám: tímto způsobem nám v létě vyklíčilo všech devět semen, ani u jednoho nedošlo k vytažení děložních lístků nad povrch substrátu. Všechny vyrostly v pohodě, teď zimují ve sklepě.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Klíčení a první listy

Příspěvekod Radim K » 06 úno 2018, 19:08

U čeledi Annonaceae, kam Asimina patří, je zcela běžné, že semena klíčí bez děložních lístků, které zůstávají v semeni. Podobně klíčí třeba Durian. Pokud zůstane vzrůstný vrchol na semeni příliš dlouho, že do něj "vroste", vzdušná vlhkost a vysoká teplota určitě pomohou.
Co se týče přesazování, všiml jsem si jednoho, možná paradoxu. Největší úspěšnost přesazování máme, když přesazujeme při plné vegetaci. Přesazoval jsem spící semenáčky brzy na jaře, kdy ještě nebyla vegetace a polovina jich odešla, a to jsem jim ani nenarušil kořenový bal. Při přesazování v létě byla úmrtnost úplně minimální. Myslím, že by to mohlo platit i u velkých rostlin ve volné půdě, pokud je někdo potřebuje přesadit z místa na místo.
Pokud tedy rostliny aktivně rostou, měly by přesazení zvládnout. Počkal bych ale až tak na květen.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Klíčení a první listy

Příspěvekod Petr z H. » 06 úno 2018, 19:26

Ano, to je pravda, na videích je přesazovali vždy olistěné. Logicky bych řekl, že při přesazení a narušení kořenů listy způsobí odpar, který kořeny nebudou schopny utáhnout a rostlina uschne. Proto není možné bez drastické redukce rostlin přesazovat olistěné stromy ani květiny. Ale když uvádíte pozitivní zkušenost s takovým přesazováním, udělám to tak.

Ještě jste tu nakousli roubování - to jsem zamýšlel u části rostlin provést o něco později, příští jaro kopulací. Myslíte, že by se v této fázi klíčení chytnul i vyzrálý roub na kořen do rozštěpu? Dle návodů jsem toto zkoušel u kaštanovníku, ale bez úspěchu (možná nekompatibilní odrůdy). Jestli se tento způsob roubování někomu daří u asimin, za pokus by to stálo ...
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Klíčení a první listy

Příspěvekod milos 51 » 06 úno 2018, 19:45

Byl by to zajímavý pokus. Tloušťka kořene a roubu musí být ovšem stejná a v té flašce v substrátu se ti to asi nepodaří ,je tam málo místa. Já jsem to rouboval volně v ruce a následně opět zasadil. Jinak dospělé asimíny roubuji (očkuji) pouze forkertem ,všechno jiné je riskantní.
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Klíčení a první listy

Příspěvekod Stanley_51 » 06 úno 2018, 22:52

Petr z H. píše:Koukám,

Petře, trochu opožděně tě vítám na kiwifóru. E5
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Klíčení a první listy

Příspěvekod Petr z H. » 06 úno 2018, 23:01

Díky. Budu se snažit referovat o průběhu pokusů, bude-li zájem. Pro inspiraci (nebo odstrašení). :wink:
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Další

Zpět na PAWPAW ( Asimina )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků