Pawpaw - Asimina triloba

zde můžete probrat vše o pěstování pawpaw

Moderátor: Stanley_51

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod radek.god » 08 lis 2021, 16:46

moonvil píše:Semena normalne v sacku s prsknutou kapkou vody a dolu do lednice. Neni potreba to v te vode topit. Mel jsem je i ve vlhkem ubrousku, ale ten po nejake dobe zacne chytat plisen a musi se to hlidat. Pokud mas perlit tak ten je fajn, ten neplesnivi.

No prave, semena fejchoa a kiwi na vlhkem toaletaku nedopadla nikdy dobre S13 .Co vyklicilo a nerozpustilo se, tak zplesnivelo.Perlit mam, ten je nejlepsi, jen tam bude tezsi odhadnout tu potrebnou vlhkost :-o

Jeste k te stratifikaci.Minimalne jak dlouho musi byt semena v lednici, nez je mohu vysit ?Ptam se kvuli variante, ze bych necekal na jaro, ale dal je do kvetinace treba koncem prosince
a) nad topeni, kde bude velke spodni teplo a klicim takto treba litchi
b) do miniparniku, kde je bez ohrevu sluncem na dne maximalne 30°C a ve stredu tak pod 25°C a nahore max cca 22°C
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Stanley_51 » 08 lis 2021, 16:51

Předloni jsem měl asi půl kila semen, tak jsem je dal do zip-lock sáčku, navlhčil a dal do spod do ledničky. Asi za měsíc jsem si na ně vzpomněl a vyndal sáček. Byl komplet prorostlý plísní, semena nebyla ani vidět. Okamžitě šel celý obsah do kompostéru. No a v létě mě začaly po celé zahradě lézt semenáčky asimin, všude kam jsem přidal kompost. To samé mám s Poncirusem.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Petr z H. » 08 lis 2021, 17:22

radek.god píše:Pisek mam jen ten z piskoviste pred barakem a substrat bych radeji vynechal, muze v tom neco byt.Raselinu mam a prijde mi asi nejrozumnejsi :-)
A nestalo se Ti, ze by se ta semena kombinaci vlhko-zima rozpustila nebo zplesnivela ? :shock:


Šmarja, neber to všechno tak vážně a puntičkářsky!
Ne, ještě se mi nikdy nestalo, že by semena (či rouby nebo cokoli jiného) v písku (z pískoviště) nebo v substrátu v lednici zplesnivěla. A rozhodně nemusí být sterilní. Copak ti venku písek plesniví? :wink: Ta semena asiminy přežijí úplně vše, nerozloží se ani za několik let, i když je necháš v zemi.
PS: přes zimu takto uchovávám všechno možné, v lednici nebo v přístavku, kde je přes zimu lehce nad nulou.
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod radek.god » 08 lis 2021, 17:31

Stanley_51 píše:Předloni jsem měl asi půl kila semen, tak jsem je dal do zip-lock sáčku, navlhčil a dal do spod do ledničky. Asi za měsíc jsem si na ně vzpomněl a vyndal sáček. Byl komplet prorostlý plísní, semena nebyla ani vidět. Okamžitě šel celý obsah do kompostéru. No a v létě mě začaly po celé zahradě lézt semenáčky asimin, všude kam jsem přidal kompost. To samé mám s Poncirusem.


Mno to je zajimeve, ale co z toho plyne ? :D :D :D
Ja komposter nemam.Kdyz je dam ted "nekam" ven do zeme "stratifikovat" bez igelitaku , tak na to bude prset, pozdeji snezit, takze se semena nejspis rozpusti nebo je proste neco sezere.To uz je mozna lepsi je hodit do toho perlitu nekam na okno za balkon.Otazka je co se stane se semeny az bude venku treba -5 nebo -15 jako letos na jare :-o
Chapu, ze by ta semena nemela vyschnout, ale nemohla byt pricina te plisne prave ta vlhkost ? Take je otazka kolik z tech pul kila semen (200 semen S21 ? nebo vic ?) vyklicilo a kolik znicila ta plisen.
Jeste me napada, kdybych cely pytlik se semeny prosypal perlitem nedal tam ani kapku vody, uzavrel ho a dal ho do lednice ... Chytlo by to tu plisen i potom ? :-o A nebo me napada ten pytlik dat do sklenice a tu co nejpevneji uzavrit.
Ano, kdyz jsme mel papayu nebo co v suchu pri tech 20°C v plastove sklenicie od vitaminu, tak to chytlo cernou plisen.Je mozne, ze uz nic z toho pak nevyklicilo.
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod radek.god » 08 lis 2021, 17:40

Petr z H. píše:Ta semena asiminy přežijí úplně vše, nerozloží se ani za několik let, i když je necháš v zemi.

Mno tim si prave nejsem jist.Ani nevim, co se stalo s temi 5 semeny asimin, co jsem sazel nekdy pred 4-5 mesici.
Je dokonce mozne, ze se ve vlhkem substratu rozmocila uplne vsechna.Podobne obcas dopadnou semena annon.Nektera vyklici brzy, jina o dost pozdeji.Dalsi nevyklici vubec nebo se rozloupnou a vyschnou a nemala cast se vlivem vlhkosti rozlozi.
Ale jeste jsem nemel zadne semeno, ktere by chytlo plisen a vyklicilo
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Petr z H. » 08 lis 2021, 18:04

radek.god píše:Ja komposter nemam.Kdyz je dam ted "nekam" ven do zeme "stratifikovat" bez igelitaku , tak na to bude prset, pozdeji snezit, takze se semena nejspis rozpusti nebo je proste neco sezere.To uz je mozna lepsi je hodit do toho perlitu nekam na okno za balkon.Otazka je co se stane se semeny az bude venku treba -5 nebo -15 jako letos na jare


Ještě jednou a naposledy (i když už to bylo řečeno): semena MUSÍ být ve vlhku, NESMÍ vychnout. Semena NESMÍ být vystavena velkému mrazu v zimě. Semena se NEROZLOŽÍ. I po několika letech zůstávají v kompostu či zemi nerozložená. Uložená v mírně vlhkém písku, perlitu či zahradnickém substrátu, rašelině v lednici - NESPLESNIVÍ. Po dobu 3 měsíců - je to ideální stratifikace. Vše je ověřeno, není potřeba vymýšlet nic nového a zázračného. Víc k tomu asi není co říct. :?

PS: narazil jsi někdy v zahranickém substrátu, který leží běžně několik měsíců v hobbymarketu zavřený v pytli v horku / chladu / mrazu, na plíseň? Tak.
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod radek.god » 08 lis 2021, 18:33

Petr z H. píše:PS: narazil jsi někdy v zahranickém substrátu, který leží běžně několik měsíců v hobbymarketu zavřený v pytli v horku / chladu / mrazu, na plíseň? Tak.

Mozna ze jo, ba co hur, v jednom zavrenem musely byt zarodky nejakeho zkur.. hmyzu, ktery me stal 3 luxusni a bohuzel jedine mangovniky.Je to uz cca 8 letech a stale me to s..e E1 E1 E1

Koukam sem , cas 2:45 , naky 10% roztok belidla na cisteni semen prave kvuli tem plisnim :-o
https://www.youtube.com/watch?v=NXLGaubNWJc Belidlo samorejme nemam, jen ten hypermangan.
Zajima me proc to Standovi chytlo v te lednici tu plisen S21 S21 S21 .Toho se chci urcite vyvarovat :-)

Zatim jsem je teda hodil do zip lock pytliku a ten do dalsiho zip locku a cele dal do bublinkove folie nekam mezi jogurty :shock:
Zitra rano to asi rozdelim do par zip lock pytliku a zkusim ruzne kombinace perlitu a raseliny s vlhkosti.
Podle videa bych to mel vyndat a zasadit az kolem 8-9 brezna.Takze to na kliceni nad radiatorem moc nevypada :-(
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod milos 51 » 08 lis 2021, 19:24

Obrázek
Můj příspěvek do této plodné diskuse . Vlhká semena uchovávám v sáčku v lednici ( Philco ) v přihrádce na ovoce a zeleninu . Občas pokropím vodou . Pokud zjistím nějakou plíseň propláchnu v růžovém hypermanganu . A už se mně párkrát stalo ,že jsem objevil semenáč asimíny pod stromky .
Když koštujeme ovoce , pecky pliveme jako u třešní .
Naposledy upravil milos 51 dne 09 lis 2021, 09:50, celkově upraveno 1
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod radek.god » 08 lis 2021, 19:32

milos 51 píše:[Občas pokropím vodou . Pokud zjistím nějakou plíseň propláchnu v růžovém hypermanganu

Mno asi mame blbou lednici - vzadu a hlavne v tom kasliku na ovoce a zeleninu se nam pravidelne dela koupaliste :D
Milosi a jak casto ta semena kropis vodou nebo jak casto je na plisen kontrolujes ? Preci jen 3-4 mesice je dlouha doba a
nevim za jak dlouho se tam ta plisen muze vytvorit nebo po osetreni hypermanganem vratit.Ja jsem schopnej otvirat a kontrolovat sacek kazdy den, ale to by asi bylo i kontraproduktivni :-)
P.S. vsimnul jsem si, ze to mas na ubrousku.Nejaka videa radila totez, jina nebo jini pestitele (na minule strance "moonvil" od toho odrazovali S21
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod moonvil » 09 lis 2021, 06:47

Člověče s tebou je práce...
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod nene » 09 lis 2021, 08:21

milos 51 píše:A už se mně párkrát stalo ,že jsem objevil semenáč asimíny pod stromky .
Když koštujeme ovoce , pecky pliveme jako u třešní .


Nechtěli jsme tuhle diskuzi komplikovat ještě tímto přístupem :wink: , ale ano (a už se to tady řešilo asi před rokem) - nejjednodušší je vysadit semena přímo na požadované místo venku do půdy, klidně hned teď. Odpadnou problémy při přesazování a z pěti semen vyklíčí tak tři - nejsilnější stromek nechat a naroubovat. Chránit místo s vysetými semeny přes zimu v případě velkých mrazů není zase až takový problém a ještě nikdy nám rostlinka asiminy nevymrzla, ať byla sebemenší. Větší problém je se suchem.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod radek.god » 09 lis 2021, 11:33

nene píše:z pěti semen vyklíčí tak tři

3 z 5 neni vubec spatny :wink: , rád bych se dostal i na vyssi klicivost, protože pocitam s umrtnosti v "utlem veku" a behem presazovani.
Nicmeme nemam vlastni pozemek, kde bych mohl ta semena jen tak ted nahazet a plochu bezpecne oznacit a vyhradit jen pro jeden druh.Taky tam nemam idealni zeminu.Na zasazeni kazdeho semena do extra PETky nemam dost PET lahvi a hlavne misto ani na zemi, natoz pak nad topenim.
Spis to tedy vidim na jarni vykliceni a predpestovani v miniparniku a pak dle sekce "PAW PAW - Klíčení a první listy" postupny presun na delsi dobu do tech 2L od coly/piva.Dobre se s tim manipuluje, na sirku to nezabere tolik mista a hlavne je to dostatecne vysoky na ten hlavni koren.Nez to proroste cele korenama a dosahnu treba 1m vysky, tak je to podle me plan na celou petiletku :-) A myslim, ze pokud ve finale skoncim s 3-5 stromama, tak to bude uspech a uz je nekam napasuju.Aspon minimalizuju sanci, ze tam prijede borec se sekackou a ufikne nakej malej kerik v domneni, ze seka plevel :D
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod nene » 09 lis 2021, 11:38

Tak to máš opravdu hodně komplikované (hodně si to komplikuješ). Ta půda se dá samozřejmě řešit vyhloubením hlubší jamky (jámy) a jejím vyplněním písčitou zeminou - v těžké neodvodněné půdě by byl určitě problém. Ale ten zbytek vypadá už tak složitě, že tohle bychom řešili spíš tím nákupem stromku už hotového a po jeho přijetí pak roubováním do koruny. Ale to už tu bylo řešené.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Hofis » 09 lis 2021, 12:15

Radku, vše tu už bylo řečeno nejméně třikrát, poslouchat co ostatní skuteční pěstitelé říkají plus trochu vlastní invence by asi opravdu nezaškodilo, nic ve zlém. Zde je můj léty osvědčený stratifikátor:
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 09.11.21

Pokud jsou ta semena dobře omytá a suchá, nemusíš na to do jara ani sáhnout. Ta semena trochu pustí vlastní vlhkost, důležité je, že ta vlhkost nikam neunikne a zůstane vevnitř. Toto celé šoupnu do lednice a na jaře vytáhnu stratifikovaná semena. Dělém to takto leta a je jedno, co je to za semena. Všechna na jaře klíčí (tomely, asiminy, jabloně, hrušky). Maximálně můžeš jednou za měsíc zkontrolovat, jestli tam něco neplesniví. Pokud ano, stačí vyčistit ten kelímek, omýt a otřít semena a šoupnout to zpátky do lednice. Pokud jsou ale semena dobře omytá a suchá hned na začátku a kelímek důkladně vymytý a vyčištěný, není ani třeba to hlídat, nená tam co plesnivět. Časté otevírání je naopak naprosto kontraproduktivní, zbavíš se tím té vlhkosti uvnitř a semena by pak opravdu mohla postupem času vyschnout.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod radek.god » 09 lis 2021, 12:20

nene píše:Ale ten zbytek vypadá už tak složitě, že tohle bychom řešili spíš tím nákupem stromku už hotového a po jeho přijetí pak roubováním do koruny. Ale to už tu bylo řešené.

Ano, tohle je moje primarni cesta.Zatim jsem nikde nic nevzal, cekam jestli najde neco RadimK.Urcite preferuji neco jiz vykliceneho.Ta semena beru jen jako pokus a pripadny bonus s nejistym uspechem.Zrovna na ne micham nakou smes perlitu a raseliny a myju nadobu na ten roztok manganistanu a pak sup zpatky do lednicky :-)
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

PředchozíDalší

Zpět na PAWPAW ( Asimina )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků